Вертолітна атака

21 липня, 2014 понедiлок
05:00

Кому вигідно занапастити українську компанію і встановити 100%-ий російський контроль над ринком вертолітних перевезень в Африці?

1 липня цього року прокурор центрального регіону України з нагляду за додержанням законів у військовій сфері Війтєв Ю.М. порушив кримінальне провадження за фактом перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України з боку службових осіб Приватного акціонерного товариства «Авіакомпанія «Українські вертольоти». А ще раніше на адресу саме цієї структури пролунали гучні звинувачення від урядового уповноваженого з питань антикорупційної політики Тетяни Чорновіл. Суть претензій одна: від приватної компанії вимагають негайно повернути державі орендоване майно - гелікоптери Мі-8 МТВ-1. Вони нібито потрібні для сил АТО, які проводять бойові операції на сході. Справді в нинішніх умовах повноцінної війни, яка суто з політичних причини досі має юридичний статус антитерористичної операції, такі звинувачення змушують уважніше подивитися на реальні причини конфлікту.

То в чому ж завинили «Українські вертольоти»? Компанія працює на ринку авіаційних перевезень з 2003 року, а з 2006 року є офіційним перевізником Організації Об’єднаних Націй. За увесь час своєї роботи у миротворчих, гуманітарних та рятувальних місіях ООН на Гаїті, у Судані, Південному Судані, Демократичній республіці Конго, Кот-д’Івуарі, а ще у Пакистані, Кенії, Сомалі, Ефіопії, Мозамбіці, Мадагаскарі та М’янмі  вона доставила до місць призначення майже півмільйона біженців та миротворців та перевезла понад 22 тисячи тонн вантажів. В оренді в «Українських вертольотів» загалом 28 повітряних суден: 16 - армійської авіації Сухопутних військ Збройних сил Міноборони та 12 - Внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ.   Відповідно до умов Договорів за свої гелікоптери оборонне відомство щомісяця отримує орендну плату у розмірі - 3 мільйонів 528 тисяч гривень, міліцейське - ще 2 мільйони 500 тисяч. За кожне  повітряне судно - 212 тисяч гривенью. Загалом тільки за півроку 2014 року Міноборони отримало за користування гвинтокрилами від «Українських вертольотів» 21 мільйон 166 тисяч, а МВС - 15 мільйонів 300 тисяч гривень «живих» грошей. Загалом це більше 7% від усіх загальних надходжень  до дерджавного бюджету від оренди  державного майна в Україні. Окрім того на благодійну фінансову допомогу для будівництва житла для військовослужбовців на початку цього року було перераховано 14 мільйонів гривень. А вже під час АТО саме за рахунок авіакомпанії було придбано і встановлено на п’ять вертольотів армійської авіації, які беруть участь в операції, системи протиракетного захисту «Адрос» КТ-01АВ на загальну суму 4 мільйони 366 тисяч гривень. До речі, «Адрос» вже позитивно себе проявив під час бойових вильотів, відвівши ракету випущену бойовиками з ПЗРК.

Звісно, війна - це формальний привід розірвати договори оренди посилаючись на форс-мажорні обставини. Адже у пункті 14.1 Договору оренди під ними розуміють особливий період введений згідно з чинним законодавством з початком бойових дій за участю Збройних сил України. «Українські вертольоти» чітко задекларували готовність виконати умови договору і повернути повітряні судна. Але зауважують на цілій низці проблем, які можуть виникнути.

З 16-ти орендованих у Міністерства оборони вертольотів два нині перебувають на капітальному ремонті на Конотопському заводі «Авіакон». Ще шість за своїми ресурсними показниками повинні стати на ремонт до кінця 2014 року, а решта вісім повітряних суден - у наступному 2015 році. Капремонт одного гвинтокрила Мі- 8 МТВ складає майже 20 мільйонів гривень, відповідно 16 вертольотів - це понад 300 мільйонів. Протягом 2014-2016 років необхідно буде відремонтувати і вертольоти МВС. Орієнтовна сума - 115 мільйонів гривень. Чи є у оборонного і військового відомств вільні гроші на все це? Питання риторичне. Крім того, для бойового застосування у зоні АТО необхідне дообладнання вертольотів зброєю, захистом та системами управління вогнем. А все це нині перебуває на Севастопольскому авіаційному підприємстві, де вертольоти демілітаризовували, перед тим, як віддати в оренду. Відповідно сьогодні розраховувати на повернення цього обладнання не доводиться. А значить - додатковий час і витрати на мілітаризацію бортів, адже у нинішньому стані вертольоти перебуваютьу цивільному реєстрі та літати у зоні АТО не можуть.  За таких обставин Нацгвардія МВС і Сухопутні війська Збройних сил можуть отримати назад нині орендовані «Українськими вертольотами» цивільні повітряні судна з невеликим льотним ресурсом, на які у подільшому треба буде витратити понад 400 мільйонів гривень тільки на ремонт.  

            

Невтішними будуть і наслідки одностороннього розірвання контрактів з ООН. Окрім того, що сума штрафних санкцій, які можуть бути пред’явлені, складе орієнтовно від 15 до 20 мільйонів доларів США, ще й політична підтримка України в ООН буде поставлена під удар у такий нелегкий час. Адже під час офіційного візиту генсека ООН Пан Гі Муна в Україну 21 березня цього року була досягнута домовленість про продовження діяльності українських підрозділів миротворчих контингентів та вертольотів приватних компаній, які виконують завдання за міжнародними договорами та контрактами з ООН. У той самий час буде повністю втрачено ринок авіаційних послуг на Африканському континенті. Нішу «Українських вертольотів» одразу ж займуть російські компанії, які ведуть жорстку конкурентну боротьбу із національним перевізником.

           

Таким чином під нібито благородним приводом посилення боєздатності силових підрозділів, які беруть участь в АТО на сході, насправді держава втратить постійні надходження до бюджету від оренди, а натомість отримає додатковий фінансовий тягар пов’язаний із необхідністю капремону та переобладання всіх повітряних суден. Таким чином, по суті, заріжуть курку, що несе золоті яйця і для Міноборони, і для МВС, і для міжнародного авторитету України в ООН, не кажучи вже про податки до бюджети і добробут майже півтисячи працівників авіакомпанії, яка буде змушена припинити свою діяльність. 

     

 

 

 

 

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.24
    Продаж 43.03
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
19 квітня
22:09
Вірменія
Вірменія та Азербайджан почали демілітацію кордону: Єреван віддав кілька сел
22:06
Оновлено
РФ атакувала ракетами порт "Південний" на Одещині: знищено продукцію для країн Азії та Африки
21:56
Ексклюзив
Віктор Шлінчак
"Ми вже почали чути про перемогу України", - голова правління Інституту світової політики Шлінчак про переломний етап війни
21:50
Аналітика
Сергій Згурець, Василь Зима, телеведучі
Намагання ворога просунутися на Донеччині та в Запорізькій області. Воєнні підсумки тижня
21:49
Сенат США
Частина сенаторів закликає республіканців у Палаті представників відхилити стратегію Джонсона щодо України
21:26
Протест в Тбілісі
У Тбілісі поновились акції протестів проти закону про "іноагентів"
21:25
Еммануель Макрон
Ресурси Європи обмежені: Макрон заявив про неможливість побудувати в Україні систему ППО, як в Ізраїлі
21:03
Заблоковано дві сотні YouTube-каналів ворога: у ЦПД розповіли про боротьбу з пропагандою РФ у мережі
20:59
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Питання демобілізації потрібно вирішити терміново, - військовослужбовець ЗСУ Фірсов
20:56
Михайло Федоров
Мінцифра відзвітувала про роботу над еАкцизом. Деталі
20:25
Оновлено
РФ атакувала Україну: у Дніпрі й області є загиблі та поранені, в тому числі діти
20:18
зниклі безвісти
Україна розслідує 3,8 тис. злочинів російських військових проти дітей, - Лубінець
20:04
Пресреліз
"Голка" та Еспресо розпочали партнерство заради боротьби з корупцією
20:04
OPINION
Тетяна Вергелес
Карл Маркс підтримав би російський Telegram
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 786-го дня війни: Повітряні сили вперше збили носій крилатих ракет Ту-22М3, німецький виробник дронів відкрив завод в Україні
19:57
Іран
Країни G7 застерегли Іран від відправки балістичних ракет Росії
19:44
Чорнобильська зона
"Україна йде до нового Чорнобиля": росіяни запустили нову ІПСО
19:42
на фото: ЗСУ
Росіяни за добу 7 разів безуспішно атакували Сили оборони поблизу Кринків на Херсонщині, - Генштаб
19:37
Нідерланди
Нідерланди оголосили про виділення €200 млн на ППО і снаряди для України
19:15
Джамал Мусіала, Баварія, Бундесліга
"Ман Сіті" вирішив підірвати трансферний ринок і купити одного з найдорожчих футболістів світу
19:10
США Україна
Палата представників США підтримала винесення на розгляд законопроєкту про допомогу Україні
18:56
Ексклюзив
F-16
Експерт з авіації Романенко розповів, які параметри мають бути у F-16 для ефективної боротьби з ворогом
18:49
Ентоні Блінкен
Блінкен назвав Китай найбільшим постачальником компонентів для ОПК Росії
18:47
Огляд
"Земля короля"
Увійти в "Наш живий світ": що подивитися на вихідних
18:47
Оновлено
На фото: система ППО
Країни НАТО та Великої сімки пообіцяли посилити українську ППО
18:41
Ексклюзив
Костянтин Жеваго
Хтось отримав хабаря, і ракету "Нептун" перестали ставити на КрАЗ: Жеваго про закупівлі Міноборони
18:37
Україна - НАТО
"Путіна треба спустити на землю, а наше небо зробити безпечним": Зеленський звернувся до учасників термінового засідання Ради Україна - НАТО
18:24
Мі-8 ВКС РФ
У Росії затримали школярів, яких підозрюють у підпалі гелікоптера Мі-8
18:11
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн
У відповідь на підтримку України, - фон дер Ляєн заявила, що РФ провокує міграційну кризу у Фінляндії
18:10
Ален Делон
Зеленський нагородив Алена Делона орденом "За заслуги перед Україною"
18:10
Оновлено
Прапор Словаччини
Словаки зібрали на снаряди для України майже €2 млн після відмови уряду підтримати ініціативу Чехії
18:02
OPINION
Віктор Круглов
Підручники — у сміття?
17:55
На фото: Мальме - місто-господар Євробачення-2024
Готуються до застосування дронів: на період Євробачення Швеція закриє повітряний простір над Мальме
17:42
На фото: чин похорону Павла Петриченка у Михайлівському соборі
Світло пам’яті: Михайлівський собор об’єднав серця у прощанні з Павлом Петриченком. Фоторепортаж
17:40
на фото: Майк Джонсон
"Розраховуємо, що конгрес ухвалить правильне рішення": країни Балтії звернулися до Джонсона напередодні голосування щодо України
17:40
Оновлено
ЗСУ збили у РФ літак Ту-22М3, що запускав по Україні ракети Х-22/Х-32
17:38
скандальний мурал з дівчиною, на яку "падають ракети НАТО"
Росіяни в Маріуполі прибирають пропагандистський мурал із дівчиною, на яку падають "ракети НАТО"
17:35
Марія Захарова
Росія взялася "захищати" права українців під час мобілізації. ЦПД пояснив мотиви
17:13
принц Гаррі
Принц Гаррі офіційно змінив місце проживання з Великої Британії на США
17:00
Вдів російських військових возять на ТОТ агітувати місцевих воювати проти України, - Спротив
Більше новин