live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Паради на День Незалежності. Як це було


фото: РИА-Новости
Цього року на День незалежності, як і в мирні часи України, відбудеться військовий парад

Одностайної думки з приводу проведення параду цього року немає. Політики і артисти, художники і письменники, активісти і пересічні громадяни ставляться до цього по-різному. 

З одного боку, парад як демонстрація міцності армії, підтримка сили духу бійців та патріотизму, необхідний. Письменниця Оксана Забужко вважає, що нема армії без парадів, а для армії, котра воює, він важливий подвійно, морально й символічно. Радник Президента Олег Медведєв переконаний, що військовий парад гуртує людей у націю. Самі ж військові, за його словами, є прихильниками проведення параду.

Натомість Руслана Лижичко неодноразово зазначала, що країна не може святкувати День Незалежності, коли гинуть люди, а штучні заходи та зайві витрати нікому не потрібні.

Чи доречне проведення військового параду в центрі Києва, коли ця техніка набагато важливіша в зоні АТО? Чи справедливо, що хтось пройде урочистим маршем Хрещатиком, а хтось, ризикуватиме в цю ж хвилину життям? Ці питання залишаються відкритими.

Утім, попри всі розмови, парад відбудеться, а наскільки виправданим та дієвим він стане, з’ясується найближчим часом.

У цій добріці журналісти Еспресо.TV вирішили розповісти про всі паради, які відбувалися в  незалежній Україні.

Традиція проведення параду на День Незалежності в Україні започаткована 24 серпня 1994 року, на третю річницю. Парад приймали начальник Київського округу Іван Біжан та міністр оборони Віталій Радецький. 

Цікаво, що фактично свято уперше відзначили ще до розпаду СРСР - 16 липня 1991 року - в пам'ять про те, що рік тому, 16 липня 1990 року, Верховна Рада Української РСР ухвалила Декларацію про державний суверенітет України. Одночасно того ж 16 липня 1990 року Верховна Рада Української РСР ухвалила постанову «Про День проголошення незалежності України».

Фото: ukrinform.ua

Оскільки 24 серпня 1991 року Верховна Рада Української РСР ухвалила Акт проголошення Незалежності України, який 1 грудня 1991 року затвердив український народ на Всеукраїнському референдумі, виникла потреба змінити дату святкування Дня незалежності України.

Тож 20 лютого 1992 року Верховна Рада України ухвалила постанову «Про День незалежності України». Тому від 1992 року День незалежності України щороку відзначається 24 серпня.

Фото: ukrinform.ua

Після 1994 року військовий парад з нагоди Дня незалежності влаштували 1998 року. Проводили його й у всі інші роки з 1999 до 2004, утім, за участі військової техніки лише у 1998, 1999, 2001 роках. 

До дев'ятої річниці незалежності, 2000 року, у Києві на Хрещатику влаштовують військовий парад без танків та авіації. Причина – не знайшлося грошей.

На десятиріччя Незалежності України, 2001 року, провели наймасштабніший військовий парад. Він став найбільш масовим та видовищним з часу здобуття Незалежності. У складі механізованої колони Хрещатиком пройшло 18 підрозділів, 173 одиниці техніки та 1450 осіб особового складу. Загалом взяло участь 6,5 тис. військовослужбовців, яких вишикували у 19 «коробок», в одній з котрих військові були вдягнуті в старовинну козацьку форму. Брала участь колона нових Т-84, котрі спеціально перевезли з Танкобудівельного заводу ім. Малишева (м. Харьків). Участники отримали пам'ятні нагрудні відзнаки. Також паради пройшли у Львові та Вінниці, Одесі, Чернігові та Севастополі.

Фото: РИА-Новости

День Незалежності 2002 пройшов у жалобі: 27 липня на Скнилівському аеродромі внаслідок падіння винищувача Су-27 загинули 77 осіб, у тому числі 28 дітей. 

З 2005 року військові паради наказом Ющенка були скасовані. Пояснення цьому рішенню були різні.

Наступний військовий парад відбувся вже 2008 року, на 17-ту річницю незалежності. Головною вулицею країни пройшли понад 3,5 тисяч військовослужбовців Збройних сил та інших військових формувань України, 144 одиниці озброєння і військової техніки у складі механізованої колони. У небо піднялися 8 вертольотів і 22 літаки. 

Фото: www.kanzas.ua

У 2009, коли Україні виповнилося вісімнадцять, її часто порівнювали з дівчиною, говорили, що вік ще не дорослий, але вже і не дитячий, що вона може одружуватися, отримувати права і голосувати, а відповідальність за свої дії вже несе повну. От тільки все ще злегка безглузді і легковажні вчинки, тому що життєвого досвіду ще замало, а амбіцій - вистачає. Того року парад відбувся.

Фото: РИА-Новости

У пішому строю головною вулицею столиці України прокрокували 3,4 тис. військовослужбовців, над Хрещатиком пролетіли 35 літаків і вертольотів винищувальної, штурмової, бомбардувальної, розвідувальної, армійської і транспортної авіації.

У 2010 році, коли до влади прийшов Янукович, військового параду вже не було. Уперше за багато років не було єдиного Богослужіння у Софії Київській за присутності президента та представників різних конфесій, представлених в Україні. Молилися за Україну в різних храмах.

З того часу жодного року не проводили парад з нагоди Дня незалежності. Так само скасували й парад на ювілейну, 20-ту річницю.

Цього року незалежній Україні – 23. Навколо відзначання Дня незалежності у зв’язку з подіями в країни розгорнулось чимало суперечок. Утім, Міністерство оборони постановило: 24 серпня 2014 парад таки проведуть. 

Парад 2014 року, першого року без Януковича, скасує й ті «традиції», які намагався закласти сумнозвісний президент. Боротьба проти нього згуртувала українців, посиливши їхні патріотичні почуття. Проведення параду цьогоріч має стати заходом вшанування бійців, полеглих за Україну, підтримкою бойового духу та патріотизму.

На 24 серпня заплановано, що центром Києва проїдуть 49 одиниць військової техніки. У параді візьмуть участь півтори тисячі військових.

Голова РНБО України Андрій Лисенко зазначив, що військовий парад – це «вшанування військовослужбовців, які на Сході України виборюють українську незалежність»

Міський голова та голова КМДА Віталій Кличко зауважив: «Це не святкування, а презентація патріотизму тих людей, які сьогодні готові захищати цілісність та незалежність нашої країни».

Утім, на вечір таки запланували святковий салют двадцятьма артилерійськими залпами в Києві, Одесі та інших містах, де розміщені штаби оперативних командувань Збройних сил.

 

новини партнерів

18 грудня, 2018 вівторок

18 грудня, 2018 вівторок

Відео

Введіть слово, щоб почати