Кого і як люструватимуть в Україні

17 вересня, 2014 середа
12:00

Закон про люстрацію поки не загрожує Петру Порошенку та Сергію Льовочкіну, але має вкоротити політичного віку всій команді Януковича, а також Юлії Тимошенко, Олександру Турчинову та Сергію Тігіпку

Верховна Рада України з третьої спроби та під акомпанемент масових акцій прийняла в цілому закон «Про очищення влади», прозваний законом про люстрацію. Еспресо.TV вирішило розібратися, якою буде «люстрація по-українськи».

Власне закон про люстрацію передбачає, що всі особи, «уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» та люди, що претендують на посади у владі, мають пройти спеціальну перевірку. Ті, що перевірки не пройдуть, втратять посади, а в деяких випадках і право займати посади у органах влади на 10 років, що, власне, означає кінець політичної кар’єри.

Закон містить широкий перелік посад, які підлягають такий перевірці. Окремо зазначимо, що в законі ніде не йдеться про те, що перевіряти мають президента України. Отже Петру Порошенку ніяка люстрація поки не загрожує. Але, якщо за п’ять років Петро Олексійович втратить крісло президента і претендуватиме на якусь іншу посаду у владі, а закон все ще буде чинним, його муситимуть перевіряти і він, швидше за все, перевірку не пройде, бо працював в уряді Януковича.

Перелік тих, кого потрібно перевіряти, включає майже всі посади в органах центральної та місцевої влади, в силових структурах та судовій системі. Зокрема, перевірці підлягають:
- керівники Верховної Ради (спікер та його заступники), всі народні депутати, омбудсмен, члени Кабміну, керівники центральних органів виконавчої влади та їхні заступники; 
- голови та всі посадові особи СБУ, органів прокуратури, МВС та Податкової міліції, керівники органів цивільного захисту, голови НБУ, Рахункової палати, та керівництво кримського парламенту та Ради міністрів Криму.
- військові посадові особи ЗСУ та інших військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби та військовослужбовців служби за призовом під час мобілізації.
- судді Конституційного Суду, всі професійні судді, голова, члени, дисциплінарні інспектори Вищої кваліфікаційної комісії суддів, службові особи секретаріату цієї комісії, керівництво і члени Вищої ради юстиції;
- всі працівники Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, керівники органів та підрозділів цивільного захисту;
- члени ЦВК.

Хто і як перевірятиме

Організовувати люстраційну перевірку має керівник (або заступник керівника) органу державної влади, де працює той, кого перевірятимуть. Тих же, хто займає виборну посаду перевірятиме Центрвиборчком. План заходів з перевірки має бути погоджений територіальною податковою службою та затверджений Нацагенством з питань держслужби. 

Для перевірки безпосередньо керівників органів держвлади Нацагенство з держслужби створює центральну та територіальні комісії з перевірки, до яких обов’язково включаються на громадських засадах з правом голосу представники громадськості та один представник ЗМІ. Члени та керівники таких комісій призначаються на рік без права переобрання. При чому спочатку перевірятимуться керівники органів держвлади а потім їхні підлеглі.

Чиновник, якого перевіряють має надати письмову згоду на перевірку. Якщо такої згоди не буде, то вважається, що перевірку він не пройшов. Також той, кого перевіряють, надає автобіографію, декларації про доходи за останні три роки щодо себе та «близьких осіб». Під «близькими особами» маються на увазі не лише близькі родичі, але й досить далекі, наприклад падчериці і пасинки, цивільні дружини та навіть прадід і прабаба, звісно, якщо вони живі.

Хто буде люстрований

Закон містить розлогий перелік осіб, які «вважаються такими, що не пройшли перевірку» і, відповідно, не можуть займати посади у владі. Перш за все це:
- ті, хто відмовився проходити перевірку;
- умисно подали неправдиві відомості про себе;
- мають громадянство іноземних держав;
- визнані судом винними в корупції;
- особи, що закликали публічно до сепаратизму та нетерпимості;
- визнані винними у фальсифікаціях виборів 2004 та 2012 років;
- звільнені за порушення присяги судді;
- не пройшли перевірку декларацій про майно.

Окремо зазначено, що вважаються такими, що не пройшли перевірку особи, що у період з 25 лютого 2010 року по 22 лютого 2014 року займали посади:
- президента України (Віктор Янукович)
- прем’єр-міністра (Микола Азаров та Юлія Тимошенко, яка формально була прем’єром до 3 березня 2010 року)
- першого віце-прем’єр-міністра (Сергій Арбузов, Андрій Клюєв)
- віце-прем’єр-міністра (Володимир Семиноженко, Віктор Тихонов, Борис Колесніков, Володимир Сівкович, Віктор Слаута, Сергій Тігіпко, Юрій Бойко, Олександр Вілкул, Костянтин Грищенко);
- міністра (всі члени першого і другого урядів Азарова), керівника іншого центрального органу виконавчої влади.

Тут варто зазначити, що перевірку не можуть пройти не лише Азаров та його міністри, але й весь другий уряд Тимошенко, коди входили, окрім інших, і нинішній спікер Олександр Турчинов та нинішній міністр палива та енергетики Юрій Продан. Адже уряд Тимошенко був відправлений у відставку аж 3 березня 2010 року. Тобто формально в період зазначений в законі Тимошенко займала посаду прем’єра.

Також перевірку не пройдуть ті, хто займав посади:

- керівника СБУ (Валентин Наливайченко, Валерій Хорошковський, Ігор Калінін, Олександр Якименко), Генпрокурора (Віктор Пшонка), Голови Нацбанку (Сергій Арбузов), Голови Рахункової палати, Голови Антимонопольного комітету України, Голови Фонду державного майна України, Директора Бюро з питань антикорупційної політики Секретаріату Кабміну; урядового уповноваженого з питань антикорупційної політики, Секретаря РНБО (Андрій Клюєв, ); керівника ДУСІ; члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, члена Вищої ради юстиції, тощо;
- прокурори областей, районів, міст, їх перші заступники та заступники.

Індульгенцією для деяких посадовців часів Януковича має бути звільнення з посади за власним бажанням в період з 1 грудня 2013 року по 22 лютого 2014 року. Відсутність такого звільнення означає, що перевірку не пройдено. Право на таку індульгенцію мають:

- омбудсмен, перші заступники міністра, перші заступники керівника іншого центрального органу виконавчої влади, голови та члени державних колегіальних органів державної влади (державних органів), керівники територіальних підрозділів на місцях міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, голови обласних, міських та районних адміністрацій, члени РНБО, керівник секретаріату Кабміну та його заступники;
- керівники різних рівнів МВС та податкової;

Зазначимо, що в цей перелік входить керівник Адміністрації президента. Тобто люстрація не торкнеться Сергія Льовочкіна, який, як відомо, звільнився з посади за власним бажанням 17 січня 2014 року. Також не загрожує люстрація і його підлеглим з Адміністрації Януковича, які звільнилися разом з ним.

Крім того, перевірку не пройдуть посадові особи та правоохоронці, що брали участь в кримінальному чи адміністративному переслідуванні учасників Майдану та перешкоджали мирним масовим акціям та особи, що співпрацювали з іноземними спецслужбами.

Люстрація політичних "динозаврів" та вихідців з комсомольського активу

Також перевірку не можуть пройти особи, які до 19 серпня 1991 року, тобто до початку путчу ГКЧП у Москві:
- працювали на керівних посадах в органах КПРС, КПУ, (одним з таких є Леонід Кравчук), ЦК ВЛКСМ, ЦК ЛКСМУ та обласних комітетів «Комсомолу» (тут під люстрацію підпадає Сергій Тігіпко, що в 1986-89 роках працював заввідділом пропаганди і агітації та був першим секретарем Дніпропетровського обкому комсомолу);
- співпрацювали з КДБ СРСР;
- працювали на посаді начальника політичного відділу (управління) в Збройних силах СРСР, МВС СРСР;
- причетні до організації політичних переслідувань учасників українського національно-визвольного руху часів Другої світової війни та післявоєнного часу, що встановлено у судовому порядку;

Що чекає тих, хто не пройшов перевірку

Більшість осіб, що не пройдуть «люстраційну перевірку» або відмовляться її проходити, звільняються з займаних посад рішенням органу, що проводить перевірку, та втрачають право працювати на вказаних посадах на 10 років.

Особам, що претендують на посади в органах влади і не пройшли перевірку, або відмовилися від неї, в призначенні на посади відмовляється. 

Окремо розглядаються питання щодо звільнення тих, хто не пройшов перевірку, якщо вони перебувають на виборній посаді або на посаді, звільнення з якої здійснюється за рішенням президента, Верховної Ради, Кабміну та звільнення військової посадової особи з військової служби. Тут, по-перше, про заборону займати посади на 10 років не йдеться. А, по-друге, звільнення відбувається «з урахуванням особливостей, визначених Конституцією і законами України». Тобто, наприклад, якщо перевірку не пройде перший віце-прем’єр чи народний депутат, то його має звільняти, як того і вимагає закон, Верховна Рада України.  

Виняток може бути зроблений лише для учасників АТО на Сході України. Тобто участь в АТО прощає всі гріхи минулого і людина не підлягає звільненню за результатами перевірки, навіть якщо підстава для цього є. Цей пункт актуальний, наприклад, для "беркутівців", що захищали Януковича на Майдані, але зараз беруть участь в АТО.

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+8°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.52
  Купівля 39.52
  Продаж 40.04
 • EUR
  Купівля 42.19
  Продаж 42.96
 • Актуальне
 • Важливе
2024, п'ятниця
19 квітня
14:10
Ексклюзив
Володимир Путін
Путін продовжуватиме війну, поки не стане зрозуміло, хто буде наступним у Білому домі, - політолог Бобиренко
14:07
В Одесі прогриміли вибухи
14:01
OPINION
Валерій Пекар
Деколонізація Росії: Божі млини мелють повільно
13:59
курка
"Розвиває здатність заражати людей": ВООЗ занепокоєна через поширення пташиного грипу
13:57
РФ ударила по центру Білопілля на Сумщині: важко поранені три людини
13:47
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
13:38
Херсонський художній музей ідентифікував понад 100 викрадених окупантами картин
13:36
Тейлор Свіфт
Тейлор Свіфт випустила новий альбом The Tortured Poets Department
13:30
діти, злочини росії
Україна повернула з Росії 17-річну дівчину
13:28
У Дніпрі 20 квітня оголошено жалобу за загиблими внаслідок ракетного обстрілу
13:27
конгрес США
Республіканці внесли 135 поправок до законопроєкту про допомогу Україні
13:14
У 2024 році Україна отримає 560 млн євро від ЄІБ для низки проєктів. Деталі
12:58
Алек Болдвін
Убивство українки Гатчінс: юристи Болдвіна домагаються припинення справи, але експерти вважають, що суду не уникнути
12:51
"Україні було б краще прийняти умови Росії": добірка фейків і маніпуляцій світових ЗМІ за 19 квітня
12:50
Оновлено
Зеленський відвідав українських поранених бійців
Зеленський провів нараду щодо безпекової ситуації на Донеччині та відвідав поранених військових
12:43
заморозки
Синоптикиня Наталка Діденко розповіла, де в Україні очікувати заморозків у вихідні
12:39
Оновлено
РФ атакувала Україну: у Дніпрі й області є загиблі та поранені, в тому числі діти
12:29
Дональд Туск
"Не можемо завдавати шкоди Україні, коли вирішується доля війни": Туск закликав польських фермерів припинити блокування кордону
12:23
Планували передати технологічні розробки у сфері енергетики: на Харківщині затримали пособників окупантів
12:15
ЄСПЛ відхилив позов Кіркорова, який оскаржував заборону на вʼїзд до Литви через підтримку агресії РФ
12:10
Аналітика
Чому у Грузії знову протести. Еспресо пояснює
12:07
Чорноморський флот РФ
Партизани розвідали військово-морську базу РФ у Новоросійську
12:07
OPINION
Андрій Дудченко
Що заважає переходу духовенства з УПЦ до ПЦУ?
12:01
електроенергія
В Україні зафіксували дефіцит електроенергії, залучено аварійну допомогу: ситуація в енергосистемі станом на 19 квітня
11:46
Apple
Apple видалила WhatsApp і Threads зі свого App Store у Китаї. Причина
11:20
Ексклюзив
Бахмут
На Бахмутський напрямок окупанти перекинули армійську авіацію, ЗСУ не вистачає ППО, - майор НГУ Кожубенко
11:14
У Міноборони закликали українців іти в сапери: обіцяють страхування й додаткові виплати
11:14
Огляд
світ, міжнародний огляд
Путін розпочне війну проти НАТО, якщо Україна програє, тим часом Росія нарощує виробництво зброї. Акценти світових ЗМІ 19 квітня
11:13
Дмитро Кулеба з Антоніо Таяні
Кулеба обговорив можливість посилення ППО України з італійським колегою Таяні
11:10
На фото: "Відьмак", виробництво четвертого сезону з Ліамом Гемсвортом
Netflix почав зйомки 4-го сезону "Відьмака" з Гемсвортом та оголосив про завершення серіалу
10:56
Педро Санчес
Іспанія протягом кількох тижнів може визнати Палестинську державу, - ЗМІ
10:54
ППО
Україна потребує глибоко ешелонованої системи ППО, - Повітряні сили
10:36
онлайн-шахрайство
В Україні цьогоріч відкрито рекордну за 12 років кількість справ через шахрайство, - Опендатабот
10:33
Організація Об'єднаних Націй, ООН
США ветували резолюцію про надання Палестині членства в ООН
10:26
Оновлено
ЗСУ збили у РФ літак Ту-22м3, що запускав по Україні ракети Х-22/Х-32
10:10
Ексклюзив
на фото ситуація на фронті
Спротив українців на окупованих територіях допомагає ЗСУ, окупанти бояться, - заступник голови Бердянської райради Дудукалов
10:07
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 19 квітня: скільки коштують долар, євро та злотий
10:05
Чорне море, Крим
РФ скасувала парад в Криму на 9 травня
10:02
OPINION
Валерій Чалий
Війна припиниться, коли у світі зрозуміють її причини та наслідки
10:00
Партнерський матеріал
В Україні нагородили переможців премії "Ранкові зорі" для вчителів
Більше новин