Чому Блаттер не визнає, що Росія "купила" чемпіонат світу
ФІФА, яка 13 листопада оголосила підсумки розслідування виборів країн-господарок чемпіонатів світу 2018 і 2022 років, не збирається позбавляти Катар та Росію права проводити турніри
Ще у вересні Комітет з етики ФІФА завершив розслідування щодо визначення господарів ЧС-2018 та ЧС-2022. Сьогодні світ дізнався прогнозований вердикт: ЧС-2018 та ЧС-2022 Росія та Катар отримали чесно.
Передумови розслідування
2 грудня 2010 року у Цюріху оголосили господарів чемпіонатів. Росіянам віддали мундіаль-2018, залишивши з носом спільну заявку Іспанії та Португалії, Нідерландів та Бельгії, а також Англію. Катар, якому віддали ЧС-2022, випередив у боротьбі за мундіаль США, Південну Корею, Японію та Австралію.
Відразу після оголошення результатів британські журналісти почали "копати". У 2011 році у британських ЗМІ з'являються перші скандальні заяви про членів виконкому ФІФА, які отримали солідні гроші за те, що голосували за Росію.
Також почалися "наїзди" і на Катар, бо мало хто вірив у те, що арабська країна з жахливою літньою спекою могла чесно отримати право на проведення ЧС-2022.
Після звинувачень ФІФА нічого не залишалося, як розпочати розслідування, яке тривало трохи більше року.
Під час розслідування у ЗМІ потрапляли нові докази корупції, наприклад, що колишній президент Азіатської конфедерації футболу катарець Мохамед бін Хаммам дав хабар у $5 млн, заручившись підтримкою чотирьох членів виконкому ФІФА від Африки, щоб його країна отримала право на проведення чемпіонату світу-2022. Також спливала інформація про жахливі умови праці на будівництвах російських та катарських арен.
За інформацією The Telegraph, колишній віце-президент ФІФА Джек Уорнер поповнив свій бюджет незабаром після того, як Катар виграв право на проведення ЧС-2022. Сам Уорнер отримав 1,2 мільйона доларів, а його сини - 750 тисяч. Зазначається, що цією справою зайнялося ФБР, а старший син Уорнера почав співпрацювати зі слідством.
Цікаві моменти
Президент Азіатської конфедерації футболу катарець Мохамед бін Хаммам у 2011 році був конкурентом Блаттера на виборах президента ФІФА. Але тоді стався дуже дивний і цікавий епізод. Катарця викрили у спробі підкупу 25 своїх колег і відсторонили від будь-якої діяльності, пов'язаної з футболом. Кожному з них він пропонував 40 тисяч доларів в обмін на підтримку при голосуванні.
Через скандал бін Хаммам тоді відмовився від виборів, а главою Міжнародної федерації футбольних асоціацій на безальтернативних виборах знову став Йозеф Блаттер.
Цікавість цього епізоду у тому, що Катару ще до виборів віддали ЧС-2022. Вже тоді було відомо, що бін Хаммам може бути серйозним конкурентом Блаттеру на виборах. Дивно, що після того, як бін Хаммам вирішив стати новим президентом ФІФА, відразу почали спливати різні звинувачення і докази.
Колишній глава Англійської футбольної асоціації Девід Трісмен звинуватив чотирьох членів виконкому ФІФА у хабарництві при виборі країни-господині ЧС-2018. У відповідь президент ФІФА Зепп Блаттер зажадав доказів корупції, але їх начебто не отримав.
Хто був зацікавлений у розслідуванні
У 2012 році ФІФА призначає колишнього генерального прокурора Південного округу Нью-Йорка Майкла Гарсію на посаду провідного прокурора для розслідування звинувачень у корупції у світовому футболі. Після цього Блаттер заявляв, що новий Комітет етики обов'язково проведе розслідування щодо господарів чемпіонатів світу. Гарсія також казав, що він вирішив розпочати розслідування після публікацій у британських ЗМІ.
США та Велика Британія були зацікавленні і лобіювали початок слідства, бо саме ці дві країни були головними фаворитами: Велика Британія - ЧС-2018, а США - ЧС-2022.
Чому довести корупцію не вдалося
З наявної інформації у ЗМІ можна зробити висновок, що у цьому не було зацікавлене вище керівництво ФІФА, Росії та Катару. Ще від самого початку було важко повірити в те, що ФІФА покарає саму себе за корупцію. Жоден з 75 опитаних свідків не зміг надати факти, які б змусили Комітет етики ФІФА задуматися і відібрати мундіаль у Росії або в Катару.
Ще до завершення розслідування та оголошення його результатів Блаттер заявляв, що мундіаль у росіян не відберуть. Він їздив до Росії, висловлював свою підтримку, навіть пробачив "російський Крим". Перед цим росіяни пообіцяли Блаттеру підтримку на чергових виборах президента ФІФА у 2015 році. Тим більше, що спонсорьский контракт між "Газпромом" та ФІФА з 1-го січня 2015 до 31-го грудня 2018-го вже був підписаний. Його суму не розголошують, але відомо, що "Газпром" платить УЄФА за спонсорство Ліги чемпіонів мільйони доларів щороку. Він є найкрупнішим спонсором УЄФА. Залишити Росію з носом було дуже невигідно.
А що з Катаром? Дійсно, можна було помітити, що у Блаттера виник певний конфлікт з цією країною після того, як бін Хаммам хотів скласти йому конкуренцію на виборах. Принаймні саме так здавалося. Президент ФІФА інколи навіть казав ЗМІ, що ЧС-2022 у Катару можуть відібрати. І причин було вдосталь: спекотне літо, ЧС взимку, всі проти цього... Звичайно, стверджувати не можна, але хочеться повірити в інформацію німецького Der Spiegel, якому стало відомо, що Блаттер дійсно хоче відібрати мундіаль у катарців.
Але давайте уявимо наступну ситуацію. Якщо, наприклад, Росія та Катар нечесно отримали мундіалі, то відбери ЧС у Катару - вони відразу почнуть розголошувати факти корупції щодо Росії. На виході ФІФА отримає жахливий корупційний скандал, який перекреслить майбутнє Блаттера як президента. Слідство, яке може розпочатися після можливого розголошення, вже буде проводити не ФІФА. Деякі чиновники теоретично можуть "загреміти" за грати. Але це лише припущення. Зараз у нас є офіційні результати розслідування, де сказано, що Росія та Катар чесно отримали чемпіонати світу. Всі задоволені.
- Актуальне
- Важливе