Чому ОБСЄ не допоможе знайти вбивць з-під Волновахи
Місія Організації з безпеки та співробітництва в Європі, до якої і так накопичилося немало запитань, вкотре попсувала власну репутацію абсурдною ініціативою щодо розслідування трагедії у Волновасі
Вчора заступник голови місії Олександр Хуг повідомив в Донецьку, що буде створено спільну робочу групу з розслідування обстрілу пасажирського автобуса за участі представників Росії, України та терористів "ДНР".
Цей орган, за словами Хуга, має провести "спільне незалежне розслідування подій". "Наша місія виступила з ініціативою для зацікавлених сторін заснувати незалежний спільний орган, до складу якого входитимуть представники спільного центру із контролю та координації від України, Росії та ДНР з метою проведення ними спільного незалежного розслідування подій", - сказав він.
Подібна ініціатива виглядає як мінімум дивно, якщо не сказати більше. В світовій кримінальній практиці якось не дуже прийнято, щоб розслідування замовного вбивства проводили кілер та замовник, але міжнародні стосунки - цілком інша річ. Тому місію ОБСЄ все це аж ніяк не бентежить.
Напевно, щоб ніхто і не сумнівався в незалежності та неупередженості органу, в ОБСЄ навіть повідомили перші результати "розслідування". Зокрема місія підтвердила, що "автобус в районі Волновахи був обстріляний з установки "Град". Можна не сумніватися, що відомий усім, хто подивився відео з місця подій, факт застосування "Граду" буде єдиним беззаперечним результатом "розслідування". Головне ж питання - хто стріляв? Власне, в Україні ні в кого немає сумнівів, хто саме стріляв по блок-посту у Волновасі, адже, повторилася історія з малазійським "Боїнгом". Донецькі терористи, навипередки поспішили відзвітувати в соцмережах про "вдалу військову операцію", і лише усвідомивши, що знищили автобус з мирними мешканцями, почали звинувачувати у обстрілі власного блок-посту українську армію. І якщо в ситуації з "Боїнгом" для того аби беззаперечно довести, що літак збили з російського "Бука", треба постаратися, то в ситуації з Волновахою все значно простіше. За характером воронки досить легко зрозуміти напрямок, з якого прилетіла смертоносна ракета, що, власне, вже зроблено – це утримуваний терористами Докучаєвськ. Але вкрай складно уявити собі, що представники Росії в місії ОБСЄ, чиє МЗС уже давно не соромиться відвертої брехні і одразу ж після трагедії звинуватило у обстрілі українські війська, визнають коханих "ополченців" винними в розстрілі мирних мешканців. А про представників "ДНР" годі й говорити.
Тому результат "спільного розслідування... спільного органу... з представників спільного центру" передбачити доволі легко. На виході – через місяць-другий – буде отримано розпливчастий звіт. В якому буде зафіксовано той сумний факт, що два десятки людей були пошматовані "Градом".
Далі буде думка російської сторони, що повстанських "Градів" поблизу не було, тому можна припустити, що обстріл здійснили українські військові. Помилково. Буває.
Далі буде свідчення очевидців з "ДНР" про те, що вони самі бачили, як диверсійно розвідувальна група з прапором "Правого сектору" увійшла в Докучаєвськ, вбиваючи на шляху все живе, розгорнула батарею – або дві – "Градів" і дала залп.
В кінці буде свідчення міжнародних експертів ОБСЄ на тему того, що точно встановити, хто саме вбив людей, неможливо. Але при тому обом сторонам треба докласти всіх можливих зусиль для деескалації конфлікту.
На цьому тлі свідчення і відеодокази української сторони також, ясна річ, будуть додані до звіту. Але там вони стануть не більше, ніж думкою однієї з сторін конфлікту. Зацікавленої, крім того сторони. Вірити якій більше, ніж міжнародним експертам, якось і не випадає.
А потім ЗМІ "роздерибанять" звіт на новинки. Не треба мати багато фантазії, щоб уявити, якими будуть заголовки в ТАССу та LifeNews, ВВС та CNN, та інших. Кожному своє. У кожного своя правда. Окрім тих, кого побило "Градом". Вони - мертві, тому мають мовчати.
Що ж стосується ОБСЄ, то цим "розслідуванням" поважна міжнародна організація, яку і без того звинувачують в співпраці з терористами, додасть собі в пасив ще один бал.
- Актуальне
- Важливе