Як Кадиров готується до війни з ісламістами
Сьогоднішня "багатосоттисячна демонстрація любові до пророка" в Грозному була не тільки черговим "плювком в бік прогнилого Заходу" – виступаючи на ній, Кадиров цілком прозоро окреслив свої страхи
"За інцидентом з карикатурами можуть стояти влада і спецслужби західних країн, зацікавлених викликати нову хвилю поповнення лав Ісламської держави тисячами обдурених молодих людей з усього світу", - констатував Кадиров.
Звичайно, пасаж про західні спецслужби – це, скоріше за все, реверанс в бік Кремля, в якому зараз тішаться будь-якій антизахідній нісенітниці.
А от у констатації страху перед радикалізацією мусульман – як у Чечні, так і в близьких до неї країнах, Рамазан Ахмадович був цілком правдивим. Бо не бажанням же вкотре розповісти про "західну бездуховність" можна виправдати сьогоднішню мега-акцію у Грозному. Для докорів європам та америкам Кадирову зазвичай вистачало Інстаграму, чи годинної задушевної розмови з російським журналістом – як максимум.
А тут Кадиров пішов на публічний захід колосального масштабу, витрачаючи час, кошти, і ризикуючи отримати пару бомб у натовпі, врешті-решт.
Багато в чому можна відмовити сьогоднішньому господарю Чечні – але в інтуїтивному, звіриному інстинкті самозбереження йому не відмовить ніхто. Схоже, що цей інстинкт підказує йому, що на Північний Кавказ ближчим часом чекає чимало випробувань. Бо регіон з давніми й міцними традиціями ісламістського опору просто не може залишитись поза увагою сучасних мусульманських радикалів, які проводять скоординовані акції від Пакистану і до Африки.
І по мірі того, як Росія все глибше вгрузає у кривавий хаос на Донбасі, Кадиров резонно передбачає, що в разі чого протистояти "всесвітньому халіфату" чеченському лідеру доведеться самостійно. Надіючись тільки на той мільйон населення, що залишився у Чечні, та на вірних псів, яких так бездарно гублять російські та сепаратистські командири у Донецькому аеропорту. А що таке війна з фанатиками – Кадиров знає не з чуток.
І демонстрація власної мусульманської ревності, чому було присвячене сьогоднішнє шоу в Грозному, - це спроба Кадрова забезпечити собі відносну лояльність бодай частини радикальних прихильників ісламу з числа тих, хто іще не визначився кого – Кадрова чи всесвітовий халіфат – підтримуватиму у майбутньому більш ніж ймовірному зіткненні.
"Якщо буде потрібно, ми готові померти, щоб зупинити будь-кого, хто думає, що можна безвідповідально паплюжити ім'я пророка. Це повинні чітко засвоїти всі, хто безсовісно ігнорує думку сотень мільйонів мусульман" – зазначив Рамазан Ахмадович. Якщо пасаж "ми готові померти" замінити на "ми готові вбивати" – то відрізнити промову Кадрова від агіток "Ісламської держави" навряд чи зможе навіть експерт. І знаючи біографію сьогоднішнього керівника Чечні, не виникає сумніву, що вмирати-то він якраз не готовий. Надто багато довелось йому докласти сил, щоби вижити на його непростій посаді.
А загалом, якщо порівняти Рамзана Кадрова і сучасних ісламістів, то спостерігається очевидна схожість. І перший, і другі відрізняється абсолютною безпринципністю і демонстративною жорстокістю – що робить їх по-своєму дуже ефективними в тих частинах світу, де надіятись доводиться виключно на силу, а не на суспільний договір. Просто керівники "Ісламської держави" у плані жорстокості можуть собі дозволити набагато більше, ніж навіть майже всемогутній у Чечні Кадиров. Що і заставляє останнього поважати і побоюватись ймовірних противників.
З сучасними ісламськими радикалами взагалі складно щось прогнозувати, проте найбільш імовірним моментом активізації військових дій на Кавказі видається весна 2016 року. Впродовж цього року потік дотаційних коштів з російського федерального бюджету на Північний Кавказ ослабне, соціальне напруження, яке і без того є в регіоні, досягне піку – а місцева влада почне грабунок населення під видом "боротьби з ісламістами" – в подібний спосіб тільки поповнюючи їхні ряди. При тому боєздатні частини російської армії, навіть якщо активне протистояння на Донбасі припиниться, не встигнуть відновитися.
Ймовірно, що першою ціллю ісламістів буде не відносно добре захищена Чечня ("розвідка боєм" у Грозному показала, що бійці Кадрова перебувають у непоганій кондиції) а, приміром, перманентно нестабільний і навіть зараз насичений ісламістами Дагестан.
Схоже, до цього моменту Кадиров хоче створити собі імідж "ревного мусульманина і захисника правовірних", воювати з яким воїнам халіфату буде не з руки. При певному розкладі, не можна виключати навіть стратегічної співпраці між Кадровим та ісламістами, проти яких він так рішуче виступає сьогодні. Про що, мабуть, не слід забувати другу Володимиру із Москви, який явно загрався у свій "російський халіфат".
- Актуальне
- Важливе