Антиколомойська кампанія. Як уряд хоче посунути Коломойського від української нафти
За два дні уряд зробив істотне зрушення в “антиколомойській” кампанії, яка триває ще з початку прийняття акціонерного закону для “Укрнафти”
21 січня Кабінет міністрів на засіданні скасував норми (рішення ще не опубліковано на сайті КМУ) про можливість зниження стартової ціни української нафти на аукціонах на 15% від світової ціни. А вже 22 січня Міністерство енергетики та вугільної промисловості та Міністерство економічного розвитку і торгівлі затвердили склад аукціонного комітету з продажу нафти і газового конденсату, видобутого держкомпаніями. І в ньому не знайшлось місця для представників “Укрнафти”, яку контролює Ігор Коломойський.
Обидва урядові рішення ускладнюють зручні схеми з дешевшої реалізації української нафти на заправках групи “Приват”, що належить олігарху.
Як відомо, група “Приват” контролює найбільшу в Україні нафтовидобувну компанію “Укрнафта”, якою володіє разом з державою. Згідно з постановою Кабміну №570 (від 16.10.2014) вся українська нафта, яка видобувається компаніями з держчасткою більше 50% повинна продаватися на аукціонах. “Укрнафта”, 50+1% якої належить Україні, саме підпадає під ці умови.
Також в останній редакції (до змін 21 січня) цієї ж постанови зазначалось, що стартову ціну української нафти на аукціоні встановлювали з коефіцієнтом в 0,85 до вартості нафтового еталону — сорту Brent. Тобто нафта видобута в Україні за певних умов продавалась з дисконтом в 15%.
“У разі ненадходження у зазначений період на митну територію України нафти сортів “Юралс”, “Айзері” або інших сортів легких нафт Каспійського регіону стартова ціна на аукціонах для нафти сирої визначається... шляхом множення середнього значення ціни фактичних угод з продажу нафти сорту “Brent” на коефіцієнт 0,85”, - йшлося в постанові, вказуючи умови отримання “знижки”.
Завдяки майже повному контролю “Укрнафти” групою “Приват” покупцем української “дисконтної” нафти виступали ж структури Коломойського. Її переробляли на Кременчуцькому НПЗ, який також належить дніпропетровському губернаторові.
Йому ж належать також близько 1600 заправок, що складає 22% АЗС країни. Тому отримуючи дешевшу на 15% нафту “приватівські” АЗС мали змогу продавати бензин дешевше за конкурентів. Ну і не слід забувати, що занижена вартість призводила до недоотримання виручки “Укрнафти”, від якої держава повинна отримувати дивіденди.
Щодо аукціонного комітету з продажу нафти, то його контроль так само важливий, як і отримання дешевої сировини. Саме цей комітет організує проведення торгів українською нафтою і займається допуском до них учасників. До зміни його складу нафта продавалась здебільшого структурам Коломойського.
До того ж ціна на нафту не відходила від стартової. Наприклад, на прикінці жовтня "Укрнафта" продала свій ресурс за стартовою ціною відповідно майже на 4 млрд грн, а в середині грудня на 2,6 млрд грн. Тобто аукціон був просто формальністю.
А 22 січня Міненерговугілля та Мінекнономрозвитку оприлюднили спільний наказ про затвердження нового складу аукціонного комітету. Очолив його міністр Абромавічус, а замом стала Наталія Бубнова, яка представляє Міненерго. Також до складу увійшли по два представники Міненерговугілля та Мінекнономрозвитку і чотири представники “Нафтогазу”. Представників “Укрнафти”, а отже людей Коломойського в комітет не брали. Тобто явну можливість якось впливати на рішення комітету у групи “Приват” відібрали.
Ці два рішення, плюс дві заяви прем'єра Яценюка (у Верховній Раді і на останньому засіданні Кабміну) про обов'язкове скликання акціонерів “Укрнафти” та можливе дотиснення і внесення змін в закон про акціонерні товариства (для того, щоб він ефективно запрацював) вже складаються в повноцінну "антиколомойську кампанію".
Проте, не слід забувати як губернатор Дніпропетровщини вміє грати м'язами. В історії його вчинків вже був “натяк” у вигляді повного припинення продажу бензину на всіх своїх заправках (1600 АЗС). А потужний інформаційний, депутатський і військовий ресурс може досить сильно попсувати нерви українському уряду за рішення змусити ділитися з державою.
- Актуальне
- Важливе