Чи готовий Ляшко до гучного розлучення з коаліцією
Еспресо.TV поцікавилося у експертів, чи означає демарш Олега Ляшка під час голосування за Генпрокурора, що він готується вийти із коаліції
Вчора Верховна Рада України ухвалила президентський проект постанови про призначення Віктора Шокіна на посаду генерального прокурора України. Документ підтримали 318 народних депутатів. Неочікувано головними "противсіхами" виступили фракції "Самопоміч" і Радикальна партія Ляшка. В той же час "Опозиційний блок"у повному складі проголосував "за". Після цього Олег Ляшко зробив досить гучну заяву, звинувативши президентський блок у "договорняку" з "Оппоблоком": "Сьогоднішня змова Порошенка зі злодійським блоком - це підготовка до його завтрашньої зустрічі з Путіним у Мінську. Сформувавши, по суті, коаліцію з московською агентурою, він показує Путіну, що готовий домовлятися на умовах, написаних в Кремлі. Це ганьба і національна зрада, яка може коштувати нам держави".
Еспресо.TV запитало у експертів, чи готовий Ляшко гучно грюкнути дверима і розірвати стосунки з коаліцією саме зараз.
Сергій Таран, політолог, співзасновник та голова Правління Центру соціологічних та політологічних досліджень "Соціовимір"
- Зараз всі учасники коаліції чудово розуміють, що розпад коаліції, або вихід із неї окремих учасників буде насамперед негативно позначатися на тих хто виходить із коаліції. Тобто зараз владі необхідно демонструвати єдність. Ну а щодо спільного голосування "Опозиційного блоку"з коаліційним, то ми маємо розуміти, що відбувається голосування за генерального прокурора. І зрозуміло що "Опозиційний блок"за це голосує. Таким голосуванням опозиція намагається отримати лояльність генерального прокурора. Я думаю, що навряд чи щось з цього вийде. Але так завжди відбувається, коли йде голосування за прокурора.
Олексій Кошель, голова правління Комітету виборців України
- З першого дня існування парламентської коаліції було чітко видно дві найбільш слабкі ланки – це партія "Батьківщина" та "Радикальна партія Олега Ляшка". Тому цілком природно, що рано чи пізно має відбутися прощання із коаліцією. Але очевидно, що і "Батьківщина", і партія Ляшка виберуть найбільш зручний час і, імовірно, це співпаде із початком кампанії по місцевих виборах. Бо перебування в опозиції завжди вигідніше для роботи із виборцями, для активної політичної роботи. Чи використає Ляшко ситуацію із призначенням генпрокурора зараз, щоб гучно грюкнути дверима - я думаю, що це станеться дещо пізніше на кілька місяців. І можливо будуть вибрані більш прості, і більш зрозумілі для виборця аргументи, ніж голосування за кандидатуру генерального прокурора.
Володимир Фесенко, політолог, голова Центру прикладних політичних досліджень «Пента»
- Я думаю, що тут складніше ситуація. З одного боку я не виключаю, що були певні кадрові переговори всередині коаліції, але всі потреби не можна задовольнити. З іншого боку Ляшку треба демонструвати радикалізм. Я не знаю, можливо там були якісь складності свого часу, і в персональних стосунках, я не знаю точно. Але, скоріше за все, або не знайшли розуміння по кадрових питаннях (це така традиційна ситуація і не тільки у нас), або Ляшко використав цю ситуацію, щоб продемонструвати свій радикалізм. З іншого боку, я не думаю, що там був "договорняк" з "Опозиційним блоком". Я думаю, що переговори вели з усіма фракціями. А мотивація – за Ярему, наприклад, проголосувало ще більше депутатів свого часу. І взагалі, як свідчить досвід, за прокурорів голосують достатньо багато депутатів. Це пояснюється дуже просто – таким чином демонструється лояльність, готовність до дружби. З прокурором новим краще не сваритися. Це особливо розуміють депутати з колишньої влади. Там же (в Опозиційному блоці – ред.) в основному колишні "регіонали". І вони дуже добре пам’ятають, що саме Шокін займався і Кушнарьовим і Колесниковим. А багатьом є за що побоюватися. Тому, я не виключаю, що певні переговори були, але я не думаю, що були якісь обіцянки "Опозиційному блоку".
Віталій Кулик, політолог, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства
- На мій погляд заява пана Ляшка про вихід з коаліції є передчасною, оскільки подібні заяви були і раніше, він і раніше був незадоволений діяльністю коаліції, прийняттям рішень в самій коаліції. З іншого боку очевидно вже накопилося багато запитань до лідерів коаліції у учасників цього процесу, зокрема у "Радикальної партії" та "Батьківщини" і вони все частіше задають питання стосовно кадрових призначень та інших рішень під час голосування за законопроекти.
Цілком очевидно, що в якийсь момент збереться критична маса запитань до лідерів коаліції і тоді дійсно можуть повстати питання про вихід з коаліції цих фракцій, а на даний момент ще немає тої точки дислокації, яка б свідчила про те, що така критична маса вже є, і змогла б призвести до вибуху її зсередини. Можливо може постати таке питання в травні, на початку літа цього року, коли буде здійснена спроба переформатування уряду. От тоді під час фактичного розподілу портфелів можливий розпад коаліції. На даному етапі вихід "Батьківщини" та "Радикальної партії" малоймовірний, хоча вони посилять критику - це очевидно.
- Актуальне
- Важливе