Як Блаттер "насолив" Україні та Європі заради шейхів
Спеціальна робоча група ФІФА рекомендувала провести чемпіонат світу в Катарі в листопаді-грудні 2022 року. Це рішення для європейських клубних чемпіонатів може обернутися труднощами та збитками
Всі шість континентальних конфедерацій (Азіатська, Африканська, Південноамериканська, КОНКАКАФ, Конфедерація футболу Океанії та УЄФА) підтримали рішення провести ЧС-2022 у листопаді та грудні.
Варто нагадати, що ЧС віддали Катару в 2010 році. Але це рішення відразу викликало шквал критики через те, що мундіаль, який зазвичай проводять влітку, не зможе відбутися у цей час в Катарі через аномальну 40-50-градусну спеку. Потім були розмови про перенесення ЧС на зиму, розслідування щодо корупції при прийнятті рішення щодо визначення господарів мундіалів у Катарі та Росії, конфлікти з футбольними федераціями, які не хотіли змінювати клубні календарі сезонів та багато всього іншого. Зокрема, ФБР і зараз проводить власне розслідування, щоб довести корупційну складову при прийнятті рішень, відсторонити Блаттера від влади та відібрати в Катару ЧС, провівши новий конкурс.
Але в Блаттера вирішили не здаватися та до останнього підлаштовувати весь світ під власне бажання провести мундіаль в Катарі.
На останньому засіданні робочої групи ФІФА прийняли рішення провести ЧС у листопаді та грудні, скоротивши його на 4 дні. Це рішення має ухвалити Виконком ФІФА 19-20 березня. Точні дати мундіалю наразі невідомі.
У Європі вже розкритикували таке рішення.
Через Блаттера та Катару клуби та Ліги втратять гроші
Президент Асоціації європейських професіональних ліг (EPFL) Фредерік Тирьє, який також очолює Французьку федерацію футболу, вже заявив У ЗМІ, що таке рішення ФІФА є найгіршим з можливих:
"EPFL і Асоціація європейських клубів (ECA) спільно зі швейцарською метеорологічною службою розробили і представили у ФІФА проект, з якого випливало, що чемпіонат світу чудово можна провести з 4 травня по 4 червня і що в такому випадку умови були б не важчими, ніж у Бразилії, Мексиці або США. А тепер уявіть: чемпіонати зупиняться на початку листопада після 13-14 турів і поновляться тільки в січні. Весь цей час клуби не будуть отримувати прибуток. Телекомпанії будуть шоковані і вимагатимуть відшкодування збитків", - зазначив він у ЗМІ.
Щодо відшкодування збитків висловився член ради УЄФА і президент "Баварії" Карл-Хайнц Румменігге. "Всі календарі по всьому світу потрібно буде підлаштовувати під цей турнір і знайти компроміси. Тим не менш, не слід очікувати, що європейські клуби погодяться нести збитки в разі коригування ігрових календарів. Тому ми очікуємо, що клуби отримають грошові компенсації за шкоду", - наводить позицію функціонера ITV.
І дійсно, чемпіонати Англії, Італії, Німеччини, Іспанії та інші, які заробляють мільярди в рік, змушені будуть зупинитися і невідомо де знайти місце в календарях на перенесення турів. Куди, наприклад, перенесе тури англійська Прем'єр-ліга, яка не зупиняється навіть на Новий Рік? Можна було б казати про літо, але тоді необхідно коригувати весь календар ще й на 2021 рік.
Наприклад, звичайний англійський клуб з 1 листопада по перші числа січня зіграв 11 матчів лише у чемпіонаті. Додати до цього ще, наприклад, можливі кубкові ігри та єврокубки - може вийти і 17. Куди перенести ці матчі, а також де взяти час на відпустку для гравців після ЧС?
Також мають зміститися єврокубки. Груповий етап Ліги чемпіонів, можливо, розпочинатиметься влітку. Одним словом, клубний календар очікуватиме "перезавантаження". І продумувати його потрібно вже у наступному році.
"Простій" через ЧС-2022 - це збитки, які понесуть клуби. Такі самі збитки нестимуть спонсори та телеканали, які транслюють чемпіонати, бо останні роблять їм рейтинги. Звичайна футбольна бізнес-піраміда має перебудуватися на деякий час заради Блаттера та Катару.
Звичайно, що керівники європейських Федерацій не розуміють, навіщо це робити. Чому клуби мають нести збитки. Саме тому ЧС-2022 хочуть відібрати у Катару. Особливо після того, як генеральний секретар ФІФА Жером Вальк зазначив, що ніяких компенсацій клубам за "простій" не буде.
Український чемпіонат також постраждає
Якщо дивитися на сьогоднішній календар УПЛ, то слід зауважити, що останні "зимові" тури в нас граються на початку грудня. Потім команди йдуть на зимову перерву. Через чемпіонат світу українську першість мають зупинити на початку листопада. В нинішньому сезоні у листопаді, наприклад, зіграли 11 тур (10 перенесли через парламентські вибори). Виходить, що чемпіонат після мундіалю мають відновити у січні, але стан більшості полів не дозволяє грати в Україні у цей час. Потрібно або замість трав'яного покриття на аренах стелити синтетичне за прикладом Норвегії, або думати про інші варіанти: скорочувати літню відпустку, починати турнір раніше.
У ФІФА виник конфлікт з Міжнародним олімпійським комітетом
Варто пам'ятати, що в лютому 2022 року має відбутіся зимова Олімпіада. У ФІФА також спочатку розглядали варіант із проведенням ЧС-2022 в лютому. Це означало, що футбольний мундіаль, який традиційно є більш популярним, ніж Олімпійські ігри, знищить всі маркетингові плани МОК. "Олімпійці" навіть слухати не хотіли, що мундіаль лише частково може перетнутися з "Білими іграми". Чиновники МОК вже бачили, як впадуть телевізійні рейтинги. Через це навіть думали провести зимові Ігри влітку, але знайти організаторів такого дійства не вдалося.
Наразі на роль столиці Олімпіади-2022 претендують китайський Пекін і казахстанська Алмати. Вибори пройдуть у 2017 році. Через кліматичні умови у цих містах перенести Ігри на інший місяць, крім лютого, неможливо. Тому МОК розпочав справжню війну з ФІФА. Але команда Блаттера вирішила не йти на конфлікт з МОК. Вони краще підуть на війну з футбольними федераціями та клубами.
Виходить, що проміжок між "Білими іграми" та ЧС складе 9 місяців. А спортивних фанів очікує свято у лютому та листопаді-січні 2022 року.
Звичайно, все ще може змінитися. Наприклад, якщо розслідування ФБР щодо корупції дасть результат, а Блаттер програє навесні президентські вибори ФІФА. Тоді в Катару теоретично можуть відібрати мундіаль.
- Актуальне
- Важливе