ТОП-5 транспорту майбутнього. Від гіперлупів до екранопланів
Всього через якихось 50 років на вулицях міст з’являться автономні машини та "літаючі" поїзди, а діставатись на роботу замість метро люди будуть пневмокапсулами Hyperloop
Поїзд маглев
Фото: wikipedia.org
Літаючі над поверхнею землі поїзди – це вже давно не фантастика. Потяг на магнітній подушці, магнітоплан або маглев (скороченно від "магнітна левітація") утримується над полотном дороги, рухомий і керований силою електромагнітного поля.
На відміну від звичайних поїздів, в процесі руху маглев не торкається поверхні рейок, що дозволяє уникати тертя. Це дає можливість розвивати майже таку швидкість, як у літака.
Такі поїзди доволі давно їздять в Китаї. Наприклад в Шанхаї в 2004 році введена в експлуатацію перша в світі комерційна залізнична лінія на магнітному підвісі. Вона з'єднує станцію шанхайського метро Лун'ян Лу з міжнародним аеропортом Пудун.
Швидкість шанхайського маглев така, що 30 кілометрів шляху, він долає за сім хвилин і 20 секунд (розганяється до 431 кілометри на годину).
А нещодавно рекорд швидкості побив маглев з Японії, що розігнався до 590 кілометрів. Попередній найвищий показник був встановлений в 2003 році і становив 581 кілометр на годину.
Поки що поїзди на електромагнітній подушці не дуже популярний вид транспорту через високу вартість і необхідність побудови спеціальних шляхів. Але це дуже перспективний спосіб подорожувати - через високу швидкість і надійність.
Кораблі-екраноплани
Фото: russian.news.cn
Нещодавно в Китаї завершились чергові випробування так званих екранопланів. Це морські кораблі з гвинтами, що ширяють над поверхнею води на висоті до чотирьох метрів.
Головна сила - екранний ефект - це повітряна подушка, тільки тут вона утворена шляхом нагнітання повітря не спеціальними пристроями, а динамічно набігаючим потоком повітря між поверхнею та судном.
Китай покладає великі надії на новий транспортний засіб, як на кращий від звичайних кораблів або літаків: з більшою вантажопідйомністю, надійністю і комфортом для пасажирів.
Відсутність розхитування та висока швидкість (до 210 кілометрів на годину) робить екраноплани ідеальними кораблями для екскурсій та подорожей на невеликі відстані.
Найближчим часом в Піднебесній відкриють два туристичних маршрути - між китайськими населеними пунктами Хайкоу і Санья, а також Санья і Саньша.
До речі, екраноплани моделі CYG-11 розраховані на 12 осіб і спроможні транспортувати до 1200 кілограмів вантажу.
Гірокоптери
Фото: wilburqwolterss.blogspot.com
Гірокоптер (або автожир, гвинтоліт) – невеличкий транспортний засіб на одну або дві людини, що літає за допомогою гвинтів. Останнім часом ці невеличкі літальні апарати користуються великою популярністю в США та Росії.
Наприклад, російським прикордонникам подарували кілька автожирів для несення служби. Також в Росії невеличкі гвинтокрили полюблять жителі віддалених лісистих районів за можливість швидко дістатись в потрібне місце. До того ж, автожир займає зовсім мало місця – як звичайний автомобіль.
Читайте також: Станції метро в різних країнах світу, що надихають пересісти на громадській транспорт
З гвинтольотом пов'язані і курйози. В Америці працівник пошти посадив гірокоптер посеред зеленої галявини будинку Конгресу, за що був засуджений.
Hyperloop
Фото: wikipedia.org
Фото: fastcoexist.com
Засновник автокомпанії Tesla Motors та аерокосмічного бюро SpaceX Елон Маск заявив про ідею створити новий вид громадського транспорту, що буде безпечніший, швидший та кращий від метро.
Провідні інженери Tesla Motors та SpaceX розробили концепцію Hyperloop – мережі "капсул" всередині герметичних трубкоподібних тунелів, що рухаються без будь-яких рейок, а лише за допомогою електротяги. Швидкий рух створюється завдяки повітряній подушці і підтримці всередині транспортних труб зниженого тиску.
За словами мільярдера Маска, наразі є плани побудувати першу таку систему між Лос-Анджелесом і Сан-Франциско. "Капсули" Hyperloop рухатимуться зі швидкістю до 1220 кілометрів на годину і виключно на поверхні.
До того ж, електродвигуни системи додатково підживлюватимуться за рахунок сонячних панелей, які встановлять вздовж тунелів.
Цікаво, що перший зразок Hyperloop буде побудовано за кошти компаній Маска. Наразі розробка йде повільно, але вже відомо, що для будівництва революційної транспортної системи знадобилося б сім років і $6 млрд.
Самохідні автомобілі
Фото: Google.com
В останні роки провідні технологічні підприємства розпочали справжню війну за перспективний вид транспорту – безпілотні машини. Це доволі звичайні автомобілі, але вони керуються не шофером, а системою управління зі штучним інтелектом.
Не дивлячись на те, що перші тести показали можливість реальної експлуатації цих видів авто, ще є багато невирішених проблем. Наприклад, щоб випустити на дорогу самохідні машини, потрібно бути впевненими в надійності програмного забезпечення, адекватній реакції штучного "пілота" на передбачувані ситуації та в безпеці для пішоходів.
Найбільші конкуренти, що йдуть майже пліч-о-пліч - Google та Uber. Саме вони ведуть активну боротьбу за можливо нову нішу на ринку особистого транспорту.
Також існують кілька великих програм з розробки безпілотного автомобіля. Намагаються створити власні "безпілотники" і найбільші автовиробники світу - General Motors, Volkswagen, Audi, BMW, Volvo та інші.
До речі, в лондонському аеропорту Хітроу ще з 2011 року запущені автоматичні маршрутні таксі, що перевозять пасажирів зі швидкістю 40 кілометрів на годину.
- Актуальне
- Важливе