У Греції дефолт. Що далі?
Після технічного дефолту Греції не варто чекати економічного апокаліпсису Європи
Міжнародний валютний фонд офіційно підтвердив, що Афіни не спромоглися погасити свою заборгованість згідно з графіком. Поки цього не відбудеться, Греція не зможе отримувати у фонді нові кредити. Також з цього моменту МВФ починає нараховувати штрафні проценти.
В останню мить уряд Алексіса Ципраса звернувся до Єврогрупи за новим кредитом. Також він спробував умовити МВФ відтермінувати виплату боргу. Спроби результату не дали і країна вступила у нову фазу. Існують побоювання, що ця стежка зрештою призведе до виходу Греції з єврозони, або ще гірше - до виходу з Євросоюзу.
За крок до прірви
Власне, з боку ЄС вже звучали побоювання, що юридично механізм виходу із зони дії євро не прописаний, а, отже, покинути її Греція може лише залишивши Європейський Союз.
Греція – перша розвинена країна, яка не спромоглася заплатити борг МВФ вчасно за всю 70-річну історію фонду. Раніше у списку боржників перебували тільки такі країни, як Судан, Сомалі, Камбоджа, Гондурас. Останньою не спромоглася повернути борг МВФ вчасно Зімбабве у 2001 році.
Згідно кредитного договору, ЄС має право вимагати негайного погашення понад 180 млрд євро боргу Греції разом із процентами.
"Звичайно, на практиці країни єврозони не вимагатимуть гроші назад і не відправлять судових приставів. Афіни не мали можливості погасити борг, і, в будь-якому випадку, єврозона хоче продовження переговорів, у надії, що Греції вдасться залишитися в ЄС. Однак той факт, що у кредиторів тепер є і такий варіант, вказує, наскільки Греція близька до прірви", - пише економічний оглядач BBC Ендрю Уокер.
Без паніки
Але поведінка світових ринків свідчить про те, що дефолт Греції не спричинив хаосу у європейській, а тим більше світовій економіці. Найбільше страждають від цього самі греки.
Грецька економіка не тільки складає порівняно невелику частину економіки єврозони. Вона ще й на диво закрита, з дуже малою схильністю до імпорту, пише у своєму блозі на CNN дослідник Європейського інституту Лондонської школи економіки Айен Бегг.
"Греція дуже далека від того, щоб бути "занадто великою, щоб впасти". Навпаки, вона занадто мала, щоб важити. Коли збанкрутів Детройт, хіба хоч хтось серйозно думав, що це спричинить багато шкоди економіці США?", – відзначає експерт.
Найгірше, що зараз можуть зробити греки, – це вийти з зони євро і почати друкувати власні гроші – драхми.
"У такому випадку популісти від влади неминуче надрукують більше, ніж потрібно, і Греція переживе девальвацію, інфляцію, проблеми у фінансовому секторі та економіці, а народ - зубожіння", - пише в своєму власному блозі керуючий партнер консалтингової компанії Capital Times Ерік Найман.
Багато експертів схиляються до думки, що греки врешті-решт залишаться у єврозоні. Теоретично надати їм допомогу могла б дружня Росія або Китай.
Однак в те, що Москва допоможе, не вірить уже навіть прем’єр-міністр країни Алексіс Ципрас. Росія навіть якщо б і хотіла вкинути гроші у грецьку прірву (загальний держборг країни зараз складає 324 млрд євро!), не має таких ресурсів.
Читайте також: Куди заведе Афіни шантажування Брюсселя
Китай просто так гроші давати не збирається. Пекін хоче в обмін щось із державного майна. Наприклад, просить передати в повне управління порт Піреус, через який китайські товари прямують у Європу. Але уряд лівих популістів на чолі з Ципрасом вже однозначно відповів, що цього не станеться.
Таким чином, єдиний шлях, що лишається, – домовлятися з МВФ та європейськими кредиторами.
"Дуже висока вірогідність, що Греції все ж таки на цьому тижні допоможуть і дадуть чергову відстрочку", - прогнозує Найман.
Референдум не врятує
А от нові гроші, вважає він, кредитори готові надавати лише в обмін на реальні реформи. Які саме, вони вже детально розписали.
У відповідь уряд Ципраса зробив "фінт", заявивши, що це складне економічне питання виноситься на референдум. Втім, не факт, що він отримає від нього те, що хоче.
Читайте також: Хронічний дефолт. 5 "бідних" фактів про Грецію
"Всі прогнози показують, що прихильники співпраці з Європою переможуть. Особливо в цьому переконують черги в банкомати, які стали неприємною та незвичною картиною для Греції. Референдум з передбачуваним результатом – це, скоріше, алібі для Алексіса Ципраса та його команди. Воно дозволяє йому вмити руки та сказати: "ви самі цього хотіли". Він обманув виборців, коли відмовився від передвиборчих обіцянок, тепер обманить тих, хто вірив у дієвість переговорів з Брюсселем", - розповів Еспресо.TV грецький журналіст та філософ Сократ Грамматікопулос.
Напевно, уряд розуміє, що близький до провалу, і оголосив, що референдум може бути скасовано.
На початку урядування Ципраса в європейських ЗМІ звучали побоювання, що услід за Грецією популісти можуть перемогти ще й в Іспанії та інших країнах ЄС з хиткою економікою. Але зараз, коли Афіни продемонстрували нездатність до керування, приклад правлячої партії СІРІЗА вже не надихає іспанців та інших.
Греція - Україна
Дефолт Греції аж ніяк не вплине на Україну. І точно не пришвидшить дефолт вітчизняної економіки.
"Жодного стосунку ані до наших банків, ані до нашого бюджету, ані до нашої економіки, ані до наших зарплат, пенсій і т.д. це (дефолт Греції, – авт.) не має. Не кореспондує. Ані прямо, ані опосередковано. Як не цинічно це звучить, але в нас є власний верстат (грошовий, – авт.) і нам, на відміну від Греції, дають кредити", - написав у своєму Facebook співзасновник та екс-керівник банку Аваль Олександр Деркач.
Небольшое разъяснение. Для тех, кто разганяет по ФБ страшилки на тему "вот у Греции дефолт, ей капец, за неделю вкладчи...
Posted by Oleksandr Derkach on Monday, June 29, 2015
Уряд Греції, намагаючись переграти Брюссель, завів країну в глухий кут. Цирпас та його команда зуміли прийти до влади, обіцяючи народу позбутися зашморгу закордонних кредиторів. Виконати ж обіцянку вони не змогли. Для Європи нинішня ситуація неприємна, але не стала несподіванкою. Тож найбільше, кому шкодять тепер своїми ультиматумами грецькі урядовці, - самі греки.
- Актуальне
- Важливе