Єгипет пішов війною на "Ісламську державу"
У четвер єгипетська армія розпочала масштабну військову операцію на Синайському півострові. Ситуація з безпекою у країні за цей тиждень різко погіршилася
У боях з угрупуваннями екстремістів, що склали присягу на вірність "Ісламській державі", вже загинуло 117 людей. З них 100 – бойовики і ще 17 – військові, пише єгипетська газета Al Ahram.
Замах на прокурора
Ситуація в країні значно погіршилася після того, як у понеділок в Каїрі вбили генерального прокурора Хішама Бараката. Замаху на високопосадовця такого рівня у країні не було з 2013 року, коли сталася невдала спроба вбити міністра внутрішніх справ.
Відповідальність за теракт взяла на себе організація "Народний спротив". Про це її члени написали на своїй сторінці в Facebook. Втім, як пише Al Ahram, експерти з безпеки сумніваються, що вибух здійснила саме ця маленька підпільна організація.
Прокурора вбили, підклавши під його авто потужну вибухівку. Це вказує скоріше на терористів з Синайського півострова.
"Народний спротив" за даними арабських ЗМІ найменш активна група терористів у Єгипті. Базується в кількох місцях Каїру та Гізи. Всі їхні атаки ніколи не виглядали гарно спланованими. Зброю використовували просту, як правило, виготовлену вдома вибухівку.
А от синайські бойовики, як розповів Al Ahram викладач війського коледжу в Каїрі генерал Хішам Ель-Халабі, використовують вибухівку C4, яка в рази потужніша за TNT, полюбляють облаштовувати пастки з вибухівкою на узбіччях та радіокеровані бомби.
Втім, влада Єгипту за теракт вирішила покарати ще й рух "Брати мусульмани". У передмісті Каїру спецназ провів рейд, вбивши 9 його членів.
"Брати мусульмани" хоча й вважаються ісламістами, набагато поміркованіші у своїх поглядах. Після перевороту і усунення від влади їхнього президента Мохаммеда Мурсі, нова влада жорстко переслідує членів руху. Генпрокурор Баракат відправив тисячі з них за грати, а сотні отримали смертний вирок.
Небезпечний регіон
На Синаї головною опорою "Ісламської держави" вважається угрупування Ансар Бейт аль-Макдіс. Саме вони могли вбити прокурора і взяли на себе відповідальність за серію нападів на блок-пости військових у середу. Всього відбулося 15 атак в містах північного Синаю Шейх Зувейд і Рафах. Спочатку повідомлялося, що під час обстрілів загинуло 64 військових. Втім, у фінальному звіті армія заявила заявила лише про 17 загиблих.
У перекладі з арабської Ансар Бейт аль-Макдіс означає "прибічники Святого Храму". Тому інколи їх ще називають Ансар Ієрусалім – за назвою міста, де, власне, й знаходиться Святий Храм. Втім, як зазначав колись телеканал Al Arabiya, назва не дуже важлива - на Синаї групи терористів їх часто змінюють.
Минулого року ця структура розмістила заяву в Twitter про те, що тепер вони служать "Ісламській державі" та її очільникові Абу Бакру аль-Багдаді.
З того часу арабські ЗМІ стривожено пишуть про те, що ІДІЛ взяв собі за мету розширити свій вплив на ще одну країну - Єгипет. Хоча точніше говорити про один з регіонів, нехай і найбільш гарячий.
Чи відіб’ється Єгипет?
Власне, в середу відбулася далеко не перша атака на військових. За даними BBC з 2013 року загинуло вже не менше 600 поліцейських та військових. Активність бойовиків різко зросла після усунення від влади Мурсі в 2013 року.
За даними Al-Jazeera, Ансар Бейт аль-Макдіс нараховує 2 тис. прихильників.
Перехід цієї групи на бік "Ісламської держави" означає, що вплив та авторитет останньої серед розмаїття терористичних груп та групок радикальних ісламістів зростає. Уряд Єгипту ризикує втратити контроль над Синайським півостровом, тривожиться Al-Monitor.
Для уряду та президента Єгипту Абдель Фаттаха аль-Сісі життєво важливо довести мешканцям півострова, що вони контролюють ситуацію. Зараз тисячі єгиптян втрачають віру в успішність боротьби армії з тероризмом, пише Al-Monitor з посиланням на шейха одного з синайських племен, який співпрацює з розвідкою.
Щоб довести протилежне, у четвер єгипетська армія розпочала масштабну атаку на бази терористів.
По джихадистам нанесли авіаудари з літаків F-16 та вертольотів Apache. Військові обіцяють, що операцію вони не зупинять доти, доки від бойовиків не очистять весь півострів.
Небезпечно для туристів
Синай і раніше був небезпечним місцем для туристів. Періодично тамтешні бедуїни викрадали іноземців, щоб отримати за них викуп.
Зараз же туди взагалі краще не їхати.
Втім, українці там майже і не з’являються. Найбільш улюблені місця відпочинку наших туристів – це курортні міста Хургада, Шарм-ель-Шейх та інші.
Українське МЗС попереджає, що в Єгипті відзначається збільшення випадків, коли об’єктами нападів стають магазини, ресторани та інші цивільні об’єкти.
Втім, рекомендації нашим видано стандартні - не залишати місць проживання, уникати місць масового скупчення людей, не брати участі в акціях протесту та демонстраціях і т.п.
Надію вселяє те, що єгипетська армія – найпотужніша серед усіх близькосхідних країн. І те, що туризм одна з ключових галузей економіки, тож логічно очікувати, що тамтешні курорти охоронятимуть краще туніських.
- Актуальне
- Важливе