Греки радіють, Європа сумує, світ чекає
Як світ відреагував на референдум у Греції
Одразу після референдуму євро почав дешевшати, особливо на азіатських біржах. Вони почали роботу якраз тоді, коли референдум завершився і за результатами екзит-полів стало зрозуміло, що більшість греків сказала "ні" умовам кредиторів.
Згодом європейська валюта повернулася на попередні позиції. Це сталося після оголошення новини про відставку міністра фінансів Греції Яніса Варуфакіса.
Перші прогнози економістів кажуть, що вихід Греції з єврозони на цей момент є найбільш імовірним сценарієм розвитку подій.
Американська компанія Hedgeye Risk Managment зобразила ситуацію в Греції двома карикатурами:
Should be a fun evening for the communists and their central planning fans #Greece pic.twitter.com/1GhEhzxBJt
— Keith McCullough (@KeithMcCullough) July 5, 2015
Європейські ЗМІ вийшли з крикливими заголовками, вважаючи, що Грецію тепер не чекає нічого хорошого, а заразом й інші країни Європи.
The Wall Street Journal пише: "Непокірні греки дали відсіч Європі. "Ні" веде єврозону в невідоме"
The New York Times: "Тяжкий вибір для Європейського Центробанку
Frankfurter Allgemeine: "Греки проголосували ні"
Італійська Corriere della Sera: "Грецьке ні налякало Європу"
Британська The Guardian: "Грецькі виборці кинули виклик Європі"
Гонконгзька South China Morning Post: "Греки бояться за своє майбутнє, яким би не був результат опитування"
Грецький прем’єр-міністр Алексіс Ципрас "остаточно знищив останні мости, які могли привести Грецію та Європу до компромісу", - вважає віце-канцлер Німеччини Зігмар Габріель.
На його думку, зараз "важко уявити", як можуть відновитися переговори з Грецією. Ципрас та його уряд, вважає Габріель, ведуть країну шляхом "гіркого відчуження та безнадії".
Сама Ангела Меркель збирається обговорити наслідки референдуму у понеділок ввечері в Парижі з президентом Франції Франсуа Олландом.
Результати референдуму підвищують ризик того, що Греція залишить єврозону, але база для діалогу для обох сторін все ще існує, вважає міністр фінансів Мішель Сапін. "Тепер залежить від уряду Греції та Ципраса зробити нові пропозиції так швидко, як це можливо", - цитує міністра MNI.
Він також сказав, що обговорення можливого списання боргів - "не табу", і Франція вже висунула таку пропозицію.
У заяві Єврокомісії йдеться про те, що вона з повагою сприймає результати референдуму. А її голова Жан-Клод Юнкер вже проводить консультації з лідерами країн єврозони. У понеділок він збирався провести телефонну конференцію з представниками Євросоюзу та Європейського Центробанку (ЄЦБ).
У вівторок банки Греції мають відкритися після примусових канікул. Грошей у них практично немає. Тож доля банківської системи зараз у руках ЄЦБ. Він має ухвалити рішення, чи продовжувати надавати їм гроші у формі невідкладної фінансової допомоги – так званої ELA.
Заява голови Європейського Центробанку Маріо Драгі також очікується у понеділок. Вона має стати анонсом до призначеної на вівторок зустрічі лідерів усіх 19 країн зони дії євро.
"Цей результат (референдуму. – Ав.) дуже сумний для майбутнього Греції. Для відновлення грецької економіки складні заходи та реформи невідворотні. Ми почекаємо ініціатив грецьких можновладців", - вважає голова Єврогрупи Єрун Дейсселблум.
Він також повідомив, що зустріч Єврогрупи по Греції відбудеться у вівторок.
"Більшість греків не хоче допомоги, яку інші країни єврозони їм запропонували. Їхній вибір. Але трагічний", - написав у своєму Twitter екс-міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт.
Well, a clear majority in Greece doesn't want the help that other Euro countries have offered. Their choice. But tragic.
— Carl Bildt (@carlbildt) July 5, 2015
Деякі європейські лідери позитивно поставились до вибору греків.
"Зараз найкращий час спробувати досягти угоди. Але з грецького лабіринту не вибратись, поки Європа слабка і не здатна до росту", - написав у своєму Twitter міністр закордонних справ Італії Паоло Джентілоні.
#Grecia Ora è' giusto ricominciare a cercare un'intesa. Ma dal labirinto greco non si esce con un'Europa debole e senza crescita
— Paolo Gentiloni (@PaoloGentiloni) July 5, 2015
"Двері, як і раніше, відчинені", - сказав міністр фінансів Бельгії Йохан ван Овертвелдт. Тож переговори можна відновити "буквально в найближчі години".
Мер Лондона Борис Джонсон відреагував у типовій для себе манері, пише The Guardian. У своєму Twitter він написав: "Греки показали, що їх не можна залякувати. Політичний клас Євросоюзу сказав грекам голосувати "так" - греки ж сказали їм відвалити".
Greeks have shown they can't be pushed around. EU bluff called. EU political class told Greece to vote yes - and Greeks told them to bog off
— Boris Johnson (@MayorofLondon) July 6, 2015
Зараз все залежить від того, як будуть діяти далі МВФ, ЄЦБ та країни-кредитори Греції.
Україні ж варто повчитися на досвіді Греції.
Головна проблема країни – це не величезні борги, а відсутність економічного зростання, написав у своєму блозі керівний партнер інвестиційної компанії Capital Times Ерік Найман. Потрібні інвестиції, які не прийдуть без реформ, в тому числі й у бюджетній сфері.
"Грецька боргова драма показова для приватних кредиторів України і тому їхня позиція буде ще більш жорстка щодо України. Адже без реформ Україна повторить долю Греції вже у 2018 році, якщо не раніше", - пише Найман.
- Актуальне
- Важливе