Визнання геноциду кримських татар повинно зупинити знущання в Криму, - Княжицький
У Верховній Раді зареєстрували проект постанови про визнання геноциду кримсько-татарського народу. Про те, чому Україна має відновити історичну справедливість, розповів ініціатор постанови Микола Княжицький
- Ви зареєстрували у Верховній Раді проект постанови про визнання геноциду кримських татар. У чому він полягає?
- Він дуже простий: визнати депортацію кримських татар 1944 року геноцидом.
- Учасники Всесвітнього конгресу кримських татар закликали визнати геноцидом дії Росії у період від ліквідації Кримського ханства і до сьогодні. Чому у постанові зазначається лише один рік?
- Мій проект спирається на відповідну конвенцію ООН, яка має дуже чіткі характеристики. Щоб не було подвійних тлумачень і проект пройшов, я пропоную визнати геноцидом депортацію кримських татар Радянським Союзом у 1944 році, яка ставила на меті або знищення, або точно обмеження повноцінного життя цілого народу.
- А як щодо пізніших діянь Росії, включаючи те, що відбувається у наші дні?
- Очевидно, що ті діяння Росії, які відбуваються зараз, – окупація Криму, обмеження свобод кримсько-татарського народу – є жахливими. Тим більше вони будуть виглядати жахливими, якщо наша Верховна Рада прийме відповідну постанову і звернеться до інших країн з проханням підтримати такий акт.
- Хто підтримає таку ініціативу на міжнародному рівні?
- Якщо ми приймемо постанову, то ми будемо звертатися через дипломатичні представництва до парламентів усіх країн, для того щоб вони теж визнали геноцид.
Я думаю, що кримські татари на сьогодні – це в основному громадяни України кримсько-татарського походження. Це українці, проти яких, з моєї точки зору, було здійснено геноцид за етнічною ознакою. Тому сама Україна має зробити все, щоб ініціативу підтримало якомога більше країн.
- Чи буде у парламенті значний спротив прийняттю такої постанови, скажімо, від представників "Опозиційного блоку"?
- Не думаю. Я розраховую, що вистачить голосів. Мабуть, якась частина людей з "Опозиційного блоку " не захоче голосувати. Але я переконаний, що це абсолютно гуманітарне питання, і кожна людина, яка поважає сьогоднішні людські цінності, є віруючою будь-якої релігії, будь-якої конфесії, повинна його підтримати.
- Що конкретно виграють кримські татари від визнання геноциду проти них?
- Це повинно зупинити тих чиновників Російської Федерації, які на незаконно окупованих територіях у Криму принижують кримських татар, не дають нормально розвиватися їхнім національно-культурним ініціативам. Я маю надію, що це також приверне увагу міжнародної спільноти до критичного стану кримсько-татарського народу.
- Тобто, від цього виграє не лише національна меншина, але й Україна взагалі?
- Звичайно. Коли ми хочемо справедливості і вимагаємо справедливості по відношенню до себе, боремося з окупантом, то перш за все ми як українці маємо відновити історичну справедливість по відношенню до всіх народів, які живуть разом із нами на території України.
- Чому Україна підняла це питання тільки тепер?
- Складно сказати. Думаю, ми давно повинні були це зробити.
- Актуальне
- Важливе