Україна йде шляхом Кремля, – іноземні журналісти про санкції
Еспресо.TV попросило закордонних журналістів, які працюють в Україні, прокоментувати заборону в'їзду до України десяткам працівників іноземних ЗМІ. Більшість наших співрозмовників відзначили, що список створено нашвидкуруч, а сам підхід до болю нагадує політику Кремля
Учора Петро Порошенко підписав указ про накладення персональних санкцій на понад 400 осіб, які "становлять загрозу національній безпеці". Мало того, що Україна на півтора роки спізнилася із покаранням країни-агресора, так ще й під гарячу руку заборонила в'їзд на рік кільком десяткам закордонних журналістів.
Цей крок із медійниками вже розкритикували Комітет із захисту журналістів та ОБСЄ. Найбільший резонанс викликала заборона в'їзду журналістам BBC Еммі Уеллс та Стіву Росенбергу, офіційною причиною накладення санкцій на яких є "входження до кремлівського пулу журналістів".
Порошенко не забарився і швиденько розпорядився виключити працівників BBC із санкційного списку, вибачившись перед послом Великобританії. Пізніше заборону на в'їзд зняли іще з чотирьох журналістів. Міністр інформаційної політики Юрій Стець теж поквапився і заявив, що кожного журналіста зі списку буде уточнено – створять навіть робочу групу. Цікаво, хто ж тоді і як створював санкційний список, якщо робота над ним починається лише тоді, коли скандал уже розгорівся.
"Вся ця історія – справжня публічна і комунікаційна катастрофа", - сказав у коментарі Еспресо.TV Юан МакДональд, редактор Kyiv Post і фрілансер на BBC радіо. Український санкційний список викликав у журналіста глибокі сумніви щодо компетентності українського уряду у прийнятті подібних рішень. МакДональд уточнив, що одну людину в списку названо двічі, іншого немає в живих, а двоє іспанських журналістів вважаються викраденими у Сирії.
Німецький журналіст із Die Zeit та Frankfurter Allgemeine Міхаель Рутцен ніколи не був в Україні і не має поняття, за що міг потрапити під санкції. Автори списку, здається, теж не знають причини і вирішили її не вказувати.
#Ukraine black list:German journo#Rutz:"No explanation, why I'm on it.Nevr been 2 UA.Always called #Crimea annexation annexation".#sanctions
— Bernd Grossheim (@bgmosk) September 17, 2015
Еспресо.TV попросило закордонних журналістів, що працюють в Україні, прокоментувати українську санкційну ініціативу. Більшість наших співрозмовників відзначили, що список створено нашвидкуруч, а сам підхід до болю нагадує політику Кремля щодо закордонних ЗМІ.
Юан МакДональд, редактор Kyiv Post і фрілансер на BBC радіо:
- Ясно, що РНБО повинна була мати свої причини створити цей список, але також зрозуміло, що його зробили абияк. Деякі з журналістів у списку мають очевидні прокремлівські нахили, але інші, як, наприклад, з Естонії, здається, не демонстрували упередженості. Здається, що уряд просто вибрав закордонних журналістів етнічних росіян і припустив, що вони прокремлівські.
Пьотр Андрусечко, журналіст Gazeta Wyborcza, Nowa Europa Wschodnia:
- Мені здається, що краще було би спочатку детально перевірити кожен випадок, ніж затверджувати і публікувати список, а потім з нього викреслювати. У Європі суспільна думка дуже чутлива до питань свободи слова.
Сімон Островський, репортер Vice News:
- Це рішення – рух у зовсім протилежну сторону від принципів, захист яких декларує ваш уряд. За політичними мотивами цілому ряду журналістів не дадуть відвідати країну. Я, наприклад, не можу отримати акредитацію в Росії, і в цьому немає нічого хорошого. Дуже багато журналістів зараз не мають доступу до територій, підконтрольних сепаратистам. А тепер такі ж рішення приймає і Україна.
Павел Пеньонжек, польське видання Krytyka Polityczna:
- Невідомо, на яких підставах хто потрапив до списку, а хто ні. Схоже на те, що список робили абияк. Вказані підстави настільки широкі й загальні, що туди можна додати кожного журналіста. Це ще одна дія української влади, яка будить сумніви щодо того, чи потрібна їй свобода слова.
Франческа Ебел, фрілансер у Kyiv Post, The Independent, The Guardian:
- Здається, що Україна наслідує деспотичні методи російської цензури та інформаційної війни, коли там нещодавно відмовили в акредитації ряду закордонних журналістів, обмежили акредитацію для фрілансерів і мають цілий список вислання з країни і санкцій. Санкційний список тільки підриває авторитет України, а не посилює його.
Павел Боболович, журналіст польського радіо Wnet:.
- Санкції проти Росії - природній процес, дивує тільки, чому їх впроваджують так пізно. Однак, це не єдиний сюрприз у вчорашньому рішенні. Список включає не лише росіян, але також громадян інших країн, в тому числі тих, що підтримують зміни в Україні… Я розумію, що серед цієї групи є також пропагандисти Кремля. Але включення журналістів до списку наряду із діячами Кремля та пропагандистами викликає багато питань і сумнівів – особливо тому, що список не включає ширших пояснень.
Крістофер Аллен, фрілансер у Vice News, Al Jazeera:
- Обмеження чи заборона ЗМІ – лякаючий прецедент у країні, яка намагається реформуватися. Підвищення суспільного розуміння війни на сході і політичної ситуації у Києві є важливим для України. Хоч висвітлення не було ідеальним (і ніколи не є), журналістам мають дати можливість тут працювати.
Дем'ян Колодій, американський кінорежисер-документаліст:
- З одного боку, я розумію, що під санкцію потрапили російські журналісти, які працюють без жодного коду журналістської етики, маніпулюючи і фабрикуючи події… Але заборона в'їзду журналістам BBC і блогерам - жахливий прецедент того, що уряд не миритиметься з критикою. Критика дозволяє суспільству розвиватися, і заборона в такий спосіб відкриває двері для набагато більш серйозної цензури, яка загрожує відкритому суспільству в Україні.
- Актуальне
- Важливе