Чому Іспанія не каратиме "Барселону" через каталонських сепаратистів
Заяви про виключення "Барселони" з чемпіонату Іспанії у разі набуття Каталонією незалежності, є суто політичними передвиборчими гаслами
Каталонія перед вибором
27 вересня в автономній області Іспанії - Каталонії - відбудуться вибори до місцевого парламенту. Існує вірогідність, що за їх підсумками більшість здобудуть політичні сили, які ведуть боротьбу за цілковиту незалежність цього регіону від Іспанії. У такому разі, місцевий парламент отримає право оголосити про відокремлення Кататлонії, яке за чинним законодавством триватиме близько півтора року. Після цього місцеві депутати можуть проголосити Каталонію незалежною державою.
Хоча підсумки виборів у Каталонії є непередбачуваними, напередодні голосування прибічники та противники відокремлення регіону ведуть буремні дискусії і наводять свої аргументи "за" та "проти". Не залишився осторонь і культовий в Іспанії вид спорту - футбол.
Футбол і політика
Цього тижня голова Іспанської професійної футбольної ліги Хав'єр Тебас заявив, що у разі відокремлення Каталонії, клуби, які представляють регіон (у вищому дивізіоні – Примері - грають "Барселона" та "Еспаньол"), не гратимуть у чемпіонаті Іспанії.
"Якщо Іспанія розпадеться, те ж саме станеться з Ла лігою. Давайте будемо сподіватися, що ця абсурдна ситуація не відбудеться", - сказав Тебас.
У політичні перипетії втрутилися і славетні футболісти "Барселони", яку фани завжди вважали символом боротьби каталонців за незалежність. Зокрема, найтитулованіший тренер в історії клубу Хосеп Гвардьола, який зараз очолює німецьку "Баварію".
"У мене є передчуття, що 27 вересня трапиться історична подія. Я впевнений, що незалежність Каталонії буде кращою для неї самої, а також для Іспанії і всього світу", - заявив Гвардьола.
Знаним прибічником відокремлення є й лідер захисту "Барселони" та збірної Іспанії Херард Піке. Через його прокаталонську позицію Іспанська футбольна федерація навіть була вимушена перенести товариську гру з командою Англії з Мадрида до Аліканте – подалі від вороже налаштованих до прибічника незалежності столичних фанів.
"Шлюб" за розрахунком
Втім, слід розмежувати передвиборчу істерію, яка розгорнулася за лічені дні до голосування, та власне футбол, який за останні два десятиріччя перетворився на багатомільйонний прибутковий бізнес. Достатньо з цього ракурсу подивитися на чемпіонат Іспанії, щоб зрозуміти, що ніякого виключення каталонських клубів з Примери не буде, навіть якщо автономія візьме курс на незалежність, оскільки це не вигідно ні самій лізі, ні "Барселоні" з "Еспаньолом".
Іспанська першість асоціюється перш за все з "Ель-Класико" - протистоянням "Реалу" та "Барселони", а в останні роки двох кращих гравців світу – лідера мадридців Кріштіану Роналду та провідника каталонців Ліонеля Мессі. Це - найкасовіший матч світового футболу, за яким щоразу спостерігає півмільярдна аудиторія. Завдяки саме цій грі щорічні прибутки Примери перевищили позначку 600 млн євро. Відмовлятися від таких грошей ніхто з власної волі не захоче.
Невигідне розлучення
І якщо іспанська першість ще без каталонців якось втримається на плаву – окрім "Реалу" там є "Атлетико", Севілья", "Валенсія" та багато інших топ-клубів, то для "Барселони" та "Еспаньола" участь у окремому чемпіонаті стане катастрофою. Елітним клубам доведеться змагатися з провінційними командами, котрі зараз прозябають у нижчих дивізіонах чемпіонату Іспанії. Це неодмінно призведе до зниження конкуренції та позначиться на боєздатності славетних клубів, отже, й на їхньому фінансовому благополуччі.
А "Барселона", між іншим, у списку найбагатших футбольних клубів світу посідає другу сходинку. Її вартість оцінюється у $3,16 млрд, а лише минулорічний прибуток каталонців склав $657 млн. У тому, що у цьому клубі добре вміють рахувати гроші, сумніватися не доводиться, а отже, "Барса" знайде можливість залишитися у чемпіонаті Іспанії, навіть якщо Каталонія стане незалежною країною.
Навіки разом
Тим паче, що приклади участі клубів з інших держав у першостях інших країн є. Наприклад, команда "Монако" з однойменного князівства вже майже сторіччя виступає у чемпіонаті Франції та сім разів його вигравала.
І якщо Монако не грає на рівні збірних у чемпіонатах світу та Європи, то Уельсу не заважає участь його клубів "Кардіфф Сіті" та "Суонсі" в англійській першості історично мати незалежну збірну. Велися розмови й про залучення до англійського чемпіонату кращих команд з Шотландії – "Рейнджерса" та "Селтіка", але поки цю ідею в життя не втілили.
Тож, можна не сумніватися, що коли пристрасті навколо Каталонії затихнуть, ті, хто сьогодні гучно кричать про виключення "Барселони" та "Еспаньолу" з чемпіонату Іспанії, візьмуть до рук калькулятори, та відмовляться від політичних гасел. Врешті, якщо з футбольного календаря зникне славетне "Ель-Класико" – цього іспанцям та каталонцям не пробачить ніхто у світі.
- Актуальне
- Важливе