Акторка Ірма Вітовська: Історія, що змінює життя

Дарина Фіалко
1 жовтня, 2015 четвер
08:25

Знана акторка Ірма Вітовська розповіла Еспресо.TV про благодійний арт-проект "Оскар і Рожева Пані", що стартує 7 жовтня, та як кожен із нас може розфарбувати чорно-білу реальність

"Дорогий Боже, мене звуть Оскар, мені десять років, я підпалив кота, собаку, будинок (здається, навіть підсмажив червоних рибок), це мій перший лист до тебе, бо досі мені бракувало часу через навчання", - так починається перший із 13 листів невиліковно хворого Оскара до Всевишнього. Написати їх, а також уявити, що кожен прожитий день дорівнює десятиріччю (так Оскар пізнає усі етапи життя), порадила Рожева Пані - "така собі Шехерезада". Саме вона всиляє в хлопчика віру, хоча досі він не вірив навіть у Діда Мороза, підтримує його мудрими порадами і жартами.

Саме ця історія – "Оскар і Рожева Пані" – свого часу була моїм першим знайомством із творчістю французького класика світової літератури Еріка-Еммануеля Шмітта. До слова, книжка перекладена багатьма мовами, двічі випущена українською у видавництві "Кальварія", екранізована та інсценізована за кордоном. Згідно з дослідженнями паризького літературного журналу "Лір", вона входить до переліку книжок, що "змінили життя читачів".

Складна тема, подана у легкій формі, ще й з нотками гумору, історія, що спонукає переосмислити чимало речей, надихає жити тут і зараз, тоді пройняла мене. Щоправда, дехто з тих, кому я заходилася радити цей твір, його не сприйняв… Однак вже з 7 жовтня ті, хто полюбив, недооцінив, не чув про "Оскара і Рожеву Пані" зможуть познайомитися з ним або ж відкрити його по-новому. Ось тільки не на сторінках книжки, а на театральних сценах свого міста – в однойменному благодійному арт-проекті. Місія проекту – привернення уваги до болючих точок дитячої паліативно-хоспісної медицини, допомога у створенні та підтримці спеціальних виїзних бригад для надання паліативної допомоги на дому та забезпечення приречених діток належним знеболенням. "Оскар" передбачає не тільки гастрольний тур містами України, а й обговорення важливості проблеми, як ось очікуваний приїзд самого Еріка-Еммануеля Шмітта в Україну стане ще одним інформаційним приводом для цього. Таким чином, арт-проект буде рішучим кроком у розвитку "соціального театру" в Україні. І якщо досі "Оскара" реалізовували як моновиставу або виставу-дует, то українці пішли куди далі – створять багатогранний театральний проект. Також вперше, саме в Україні, на сцену разом з Ірмою Вітовською, натхненницею проекту та виконавицею ролі Рожевої Пані, вийдуть діти-дебютанти.

У вирі відповідального проекту та виснажливого графіку роботи Ірма Вітовська, як сама зізналася, мріє про подушку і тишу. А втім, знову й знову відроджує в собі наснагу говорити про важливі речі…

null

– Для мене головне – підняти тему дитячої паліативно-хоспісної допомоги в Україні, якої немає. Тому мені треба просто емоційно вплинути і показати людям, що бувають невиліковно хворі діти, і вони мають право на якісне дитинство, оскільки воно нетривале. Наша мета – не тільки допомагати таким дітям, а щоб люди знали, що в нас паліативного догляду потребують 70 тисяч дітей на рік. А хоспісної допомоги – діти, які помирають, які не мають дитячої форми знеболення, – 17,5-18 тисяч. Їм треба дати повноцінне знеболення, а також доступ до будь-якого права на дитинство. Ця жахлива цифра і підштовхнула нас робити цей проект. Звісно, хочемо звернути увагу нашої влади на таку проблему і, зрештою, визнати статус невиліковних дітей, щоби далі рухатися в законодавчому полі, зробити це, як робить світова цивілізація, щоб ми могли реєструвати дитячу форму знеболення легально, адже досі більшість дітей знімають біль переважно ін’єкціями. Що таке укол для дитини, я не буду пояснювати... Натомість існують сиропи й пластирі.

– На що саме, передусім, витратять кошти, зібрані в ході проекту "Оскар і Рожева Пані"?

 Кошти збираються на паліативні дитячі відділення, а також на виїзні бригади, які будуть працювати з такими дітьми.

– А затвердження наказу щодо забезпечення доступу до знеболення важкохворих пацієнтів – якоюсь мірою заслуга цього арт-проекту?

– Це заслуга всього руху, який лобіював, відстоював права тяжкохворих, невиліковних людей. Цей наказ стосується таблетованого морфіну для знеболення дорослих верств населення. Що ж стосується дитячої форми знеболення, то ми тільки піднімаємо це питання. Хоча вже не один рік організовують виставки, проекти…

null

– Діти, які беруть участь у проекті, усвідомлюють його мету і взагалі цей глибокий твір Шмітта? Адже їм на сцені треба пережити складні випробування, а головний герой – Оскар – за одну виставу має прожити 110 ілюзорних років.

– Уже так. Думаю, головні герої усвідомлюють найбільше, адже з ними були довгі розмови. В Івано-Франківську була прес-конференція, де вони сказали, що хочуть допомогти хворим дітям, можливо, хотіли би помінятися з ними місцями… Твір дається їм, звісно, важко. По-перше, це не буде традиційна вистава. Ми уникаємо цього, тому що дитина в театрі не може потягнути такий складний, тим більше філософський, матеріал. У кіно – це інша річ: там є дублі, є інші дні, а тут дитина повинна прожити все від початку до кінця, стати у світло, працювати з мікрофонами – надскладне завдання для наших героїв. Тому, я думаю, ми знайшли хід, котрий допоможе нам уникнути драматичної подачі. Нам важливо, щоби твір прозвучав і зачепив.

– По суті проект виховує нових акторів, що також важливо. Як думаєте, маленькі герої "Оскара" продовжать акторську кар’єру?

– Думаю, що більшість із них захоче це зробити.

– Які даєте їм поради?

– Порад не даю. Я більше від них вимагаю. Звісно, при цьому я пояснюю деякі речі. Правда, це вже звучить не як порада, а як умова – що тільки так буває і не інакше. Так вони швидше засвоюють, мені здається (усміхається).

null

– Чула, що вистава має цікаву візуалізацію. Трошки відслоніть завісу…

– Ми поєднаємо анімацію – відображення яскравого, красивого світу дитини – і документальний театр на сцені – дійсність, де є лікарі в реальних халатах, діти в реальних піжамах, реальна інформація, що Оскар помре. Тут закладено конфлікт: наш світ – чорно-білий, а його – кольоровий. Ця ідея анімації належить художнику Андрію Єрмоленку. До речі, це буде його дебют у театрі. Анімована візуалізація допоможе пройти цей твір, без неї було би важко. Якби ми взяли досвідченого актора на роль Оскара – це була би вистава. А коли ми вирішили зупинитися на цьому матеріалі, бо іншого я не знайшла на цю тему, то поставила умову – Оскаром на сцені має бути саме дитина, щоб це була документальна історія, щоб глядач у залі від початку до кінця бачив останні десять днів життя дитини.  Жорстко, цинічно… Я вибачаюся, але ми маємо таким шляхом рухатися, щоб спрацював той ефект.

– Під час вистави звучатиме музика "Океану Ельзи". Це будуть вже добре нам відомі пісні чи, може, щось писалося спеціально для проекту?

– Так, це відомі пісні. Не знаю, наскільки добре відомі. Слава Вакарчук дав нам дозвіл. Й навіть більше – теми тих пісень, адже вистава потребує музичних акцентів.

– А як щодо вашої ролі – Рожевої Пані?

– Я ніколи не мріяла про цю роль. Вона вікова. Однак задля справи я вирішила взятися за неї, за цей матеріал, ми замахнулися на цей великий шедевр.

null

Ірма Вітовська, режисер-постановник Ростислав Держипільський та виконавці головної ролі – Оскара

– Як вважаєте, після цього проекту наші театри будуть більш відкритими до нових ідей, до соціальної активності?

– Мені хочеться, щоби це сталося. Ось я вважаю і наш проект "Сталкери" (вистава йде у київському "Молодому театрі". – Д. Ф.) соціальним, тому що він несе лікувальну місію для суспільства, відповіді на питання – хто ми, що ми і чому у нас так. Однак якщо "Сталкери" – це тема повернення до себе, то "Оскар і Рожева Пані" – історія конкретної проблеми, у якій треба поставити крапку.

– Сподіваємося, що й до співпраці між собою будуть відкритішими. На ваш погляд, чим приваблива копродукція у театральній сфері?

– Це хороший меседж для акторів, які стали видатними, медійними, яких люблять люди, – зробити зі своїм місцевими театрами щось спільне. А тем для такої свого роду копродукції дуже багато. Я думаю, що це хороший шлях – будь-якому театру виходити зі своєї резервації й починати працювати з іншими колективами. Почнеться здорова конкуренція, це задасть тон того, щоб зникло відчуття ніби столиця має пріоритетність. Це досвід, обмін. Глядач розумітиме, що не обов’язково їхати дивитися будь-яку виставу в будь-якому театрі, треба їхати на конкретну виставу до театру, де вона живе. Так ми приходимо до якогось суперпрофесійного, смакового запиту. Для мене головне в мистецтві – конкуренція. Коли твій конкурент стає для тебе сходинкою на подальший рух. Коли ти зробив – і всі втішені, але ти не зупиняєшся. Чужий успіх повинен стимулювати, а не пригноблювати і зупиняти.

– А які нестоличні театри вважаєте прогресивними?

– Я дуже втішена Івано-Франківським театром імені Франка. Я сама – франківчанка. Вважаю, що режисер Ростислав Держипільський вивів його на колосальний, як на мене, всеукраїнський рівень. Цей театр абсолютно готовий конкурувати і не тільки в Україні, а й в міжнародному плані. Тут хороша стала трупа, сформована з різних поколінь, тут ростуть хороші режисери. Він розвивається. Стосовно тих чи інших режисерів, які поїхали в якесь місто, і ми сподіваємося, що вони там зроблять погоду – тут вже інша справа. Мені здається, зараз якраз шанс для молодих. 

 

Гастрольний тур "Оскара і Рожевої Пані":

7 жовтня – Iвано-Франкiвськ (Івано-Франківський обласний музично-драматичний театр імені І. Франка)

11 жовтня, 2 листопада, 21 грудня – Київ (Київський Національний театр оперети)

9 листопада – Одеса

7 грудня – Харкiв

Також постане на сценах театрів у Львовi та Луцьку.

Читайте також:
Ілон Маск
14 травня, 2021 п'ятниця
Ілон Маск збіднів на $20 млрд після заяви на комедійному шоу
росія дипломат
14 травня, 2021 п'ятниця
Росія склала список "недружніх країн": без України
14 травня, 2021 п'ятниця
Екснардеп Барна та депутат від СН побились у прямому ефірі
Київ
+13
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.48
  Купівля 27.48
  Продаж 27.72
 • EUR
  Купівля 33.14
  Продаж 33.57
 • Актуальне
 • Важливе
2021, неділя
16 травня
09:12
Ексклюзив
Ізраїль обстрілюють в інтересах Путіна. Летять російські ракети, - Піонтковський
09:00
Дніпро
Як комуністи поховали під водами Дніпра понад 200 сіл і тисячі гектарів чорнозему – розслідування журналістів “Еспресо”
08:31
15 травня на фронті: з українського боку - поранений, з російського - 16 обстрілів, зокрема, із БМП

Опитування

Чи сяде Медведчук за ґрати?
08:00
6 тис. осель у Кривому Розі на два тижні знову відключать від газу
07:19
Сьогодні в Україні вшановують жертв комуністичних репресій
2021, субота
15 травня
22:59
Білорусь визволиться з окупації, коли перейде на рідну мову, - політв'язень
22:38
ОРДЛО
У ОРДО окупанти оголосили мобілізацію резервістів
22:27
Олексій Гарань
Практично половина українців вважають, що Другу світову війну розгорнули Сталін та Гітлер, і це те, що відрізняє українців від росіян, – політолог Олексій Гарань
22:09
Держдума РФ
У Москві з будівлі Держдуми вітром зірвало літеру. ФОТО
21:45
Ракетний комплекс Нептун
Ракетний комплекс “Нептун” здатний знищити флот Росії, проте влада не виділяє на нього коштів – розслідування Тетяни Чорновол
21:28
Джо Байден
Байден зателефонував Нетаньягу після руйнівного авіаудару по сектору Газа
21:17
Ситуація між арабами та євреями може бути використана для ще більшої радикалізації відносин, – журналістка
21:09
Челсі - Лестер, фінал Кубка Англії
"Челсі" програв "Лестеру" у фіналі Кубка Англії
20:45
Ексклюзив
У Києві стався вибух газу у багатоповерхівці
У Києві стався вибух газу у багатоповерхівці
20:31
Португалія
Ще одна країна ЄС відкрила кордони для іноземних туристів
20:12
сектор Газа
Евакуації із сектору Газа потребують 120 українців, - МЗС
19:51
Руслан Малиновський
Малиновського визнали найкращим гравцем матчу в Італії
19:23
вакцинація рятувальників
У МОЗ розповіли, коли щеплені AstraZeneca отримають другу дозу вакцини
18:55
Україна - Фінляндія, матч відбору ЧС-2022
Збірна України розпочала підготовку до Євро-2020
18:44
В’ячеслав Фельдман
Ізраїль використовує вікно можливостей у боротьбі з ХАМАС, поки не почався міжнародний тиск, – співзасновник ГО "Ізраїльські друзі України" 
18:26
Руслан Рябошапка
Ексгенпрокурор Рябошапка закликав РНБО звернути увагу на телеканал "Наш"
18:11
ООС
15 травня на фронті: окупанти здійснили 6 обстрілів
17:53
Руслан Малиновський
Гол та пас Малиновського допомогли "Аталанті" перемогти "Дженоа"
17:29
Вакцинація
В Україні 24 травня розпочнеться масова вакцинація працівників освіти
17:10
Златан Ібрагімович
Ібрагімович через травму не зіграє за Швецію на Євро-2020
16:47
Віктор Ляшко
Ляшко відреагував на можливе призначення міністром охорони здоров'я
16:26
Микола Княжицький
Княжицький: Їм байдуже, а нам ні. Тому "Європейська Солідарність" – це єдина альтернатива владі Зеленського
16:24
путін
Бабченко: Раціонально зрозуміти Росію неможливо, завдання Путіна – сіяти хаос по всьому світу
16:14
сектор Газа
У секторі Газа авіаударом зруйновано багатоповерхівку, де розташовувалися офіси іноземних ЗМІ. ВІДЕО
15:45
МЗС
У МЗС відреагували на заяву Путіна про перетворення України на "антипод" Росії
15:20
Олексій Михайличенко
Михайличенко подав у відставку з посади спортивного директора "Динамо"
14:59
Кива привітав "колег-вчених" з Днем Науки
14:49
Геннадій Москаль
Геннадій Москаль ущипнув себе три рази: "Звідки при Зеленському стало 557 злодіїв в законі?"
14:25
"Ми довели це на Майдані". Зеленський впевнений, що Україна долучиться до Євросоюзу
14:00
Уряд Польщі дозволив ходити без масок на свіжому повітрі
13:33
Азербайджан розмістив у Карабаху 20 нових гарнізонів
13:10
У Києві запустили водограї. З підсвіткою й музичним супроводом
12:52
Палац Орловських на Поділлі запрошує на безкоштовні екскурсії
12:30
Грета Тунберг та її рух розповсюджують ненависть до Ізраїлю, - Focus
12:04
На Луганщині п'яний водій збив 4 підлітків
Більше новин