
Єлисаветград замість Кіровограда: Чи отримає українське місто імперську назву
До 21 листопада 2015 року згідно з ухваленими парламентом законами про декомунізацію, які були підписані президентом Петром Порошенком, з карти України має зникнути місто Кіровоград. Однак не відомо, з'явиться замість цього місто з імперською назвою чи з українською
Символічно, що це день початку Помаранчевої революції, день початку Євромайдану, а також День свободи. Проте, враховуючи, що Україна сотні років не мала незалежної держави, позбавляючись радянської топоніміки, ми можемо повернутися до російсько-імперської, яка теж не має нічого спільного з Україною та нашими цінностями. Ця проблема сьогодні найбільше стосується міста Кіровограда.
Кіровоградська влада, прикриваючись фразами, що змінюватиме топоніміку тільки за згодою жителів, призначила на 25 жовтня 2015 року опитування щодо перейменування обласного центру. В опитувальник внесені сім варіантів назв: Благомир, Ексампей, Єлисаветград, Златопіль, Інгульськ, Козацький, Кропивницький.
Місцеві чиновники не прислухалися до учасників громадських слухань, які пропонували залишити в опитувальнику лише українські назви, відкинули висновки всеукраїнської науково-практичної конференції "Перейменувальні процеси в топоніміці як ціннісний вибір українського суспільства", яка відбулася у Кіровограді 11 червня 2015 року, та експертизи провідних наукових інституцій України.
Для чого було внесено аж 7 варіантів назви? Щоб зманіпулювати кіровоградцями, розпорошити голоси "за" українську назву. Проштовхнути російсько-імперську – Єлисаветград, за яку йде потужна проплачена пропагандистська кампанія в газетах, на місцевому телебаченні та агітлистівках. Це була відповідь на інформаційну кампанію місцевих український сил, громадських організацій, які створили та запустили через соціальні мережі серію роликів та розповсюджують листівки антиєлисаветградського змісту.
Натомість місцеві політики, почесні громадяни, бізнесмени переконані, що не потрібно боятися імперського. Екс-секретар Кіровоградської міської ради, депутат міської ради від "Партії регіонів", а нині кандидат у депутати Кіровоградської міської ради від Блоку Петра Порошенка Ігор Волков під час зустрічі з науковцями заявив: "Коли Україна припинить воювати з Росією і ми помиримося, нам буде соромно за те, що ми не назвали Кіровоград Єлисаветградом".
Прихильники Єлисаветграда нав’язали дискусію та вміло переконують людей, що місто названо на честь святої Єлисавети. При цьому замовчують, що на гербі Єлисаветграда містився вензель імператриці Єлизавети, а не святої, а у місті ніколи не було церкви святої Єлисавети. Насправді, ця дискусія не важлива. Місто отримало назву від фортеці (1750-ті роки), яка була військовою базою російської імперії на території України.
"Фортеця св. Єлизавети була побудована в оточенні українських козацьких поселень, як опорний пункт іноетнічного поселення на кордоні між Короною Польською, Гетьманщиною та Запорозькою Січчю. Нова Сербія стала тим бар’єром, що відділяла Запорожжя від Правобережної та Лівобережної України. Це штучне утворення суттєво послабило українські державні утворення та використовувалося для боротьби зі стихійним козацьким рухом – гайдамацтвом", - зазначає доктор історичних наук, провідний науковий співробітник Інституту історії України НАН України Тарас Чухліб.
Саме з фортеці Святої Єлисавети російські війська під командуванням Петра Текелія вирушили на Запорізьку Січ. 16 червня 1775 року Січ було повністю зруйновано, майно, хоругви та козацькі архіви деякий час зберігалися у фортеці, а потім їх було вивезено до Петербурга.
"Пропозиції, які лунають щодо необхідності перейменування Кіровограда на Єлисаветград, насправді означають, визнати, що степова Україна – це російська земля. Російська імперія, як тільки когось завойовувала, поневолювала, відразу накидала свої символи, свої топоніми. Тому, якщо ми замість комуністичних назв повернемо російські імперські, то фактично визнаємо, що це є російська земля. Ми переживаємо зараз чергову російську-українську війну, і якщо ми перейменуємо будь-яке українське місто чи вулицю на імперський символ, то нанесемо удар в спину нашим воїнам, які захищають незалежність на Сході", – зазначає доктор історичних наук, заввідділом актової археографії Інституту української археографії та джерелознавства імені М.С. Грушевського НАН України Віктор Брехуненко.
"Посилаючись на закони, ми можемо позбутися комуністичної назви Кіровоград, але давайте не міняти шило на мило, не міняти Кіровоград на імперську назву Єлисаветград. З такою назвою місто не зможе стати українським. Я переконаний, що жителі знайдуть для нього кращу назву, яка відповідатиме духові міста", – зазначив директор Українського інституту національної пам’яті, кандидат історичних наук Володимир В’ятрович.
Питання перейменування – доленосне не лише для кіровоградців, але й всієї України, це тест для української влади, народних депутатів, для президента України Петра Порошенка. Саме на голові держави лежить політична відповідальність та цивілізаційний вибір між європейським світом та подальшим перебування України у російській орбіті. І яким буде цей вибір, дізнаємося найближчим часом.
Історична довідка: Кіровоград – обласний центр. Дата заснування міста – 1754 рік. Єлисаветград (1754-1924 р.р.), Зінов'євськ (1924-1934р.р.), Кірово (1934-1939 р.р.), Кіровоград (1939- і до сьогоднішнього дня).
- Актуальне
- Важливе











