Нещасний гей, щасливий гой та Бегбедер по-харківськи

Ігор Бондар-Терещенко
26 жовтня, 2015 понедiлок
12:09

Щастя першого гей-роману в сучасній українській літературі привалило до нас цими днями, і на це нема ради ані з питань моралі, ані з інших відрухів збентеженої європейською інтеграцією душі

Хіба що заодно дізнатися з нашого огляду про те, як бути, коли тебе кинули, або навпаки – знайшли, але прирекли на довічну любов без будь-якого натяку на умовно-дострокове звільнення.

"Тепло його картин" - такою зазвичай буває безпрограшна назва до статті про будь-якого художника. Аж тут раптом "долоні" замість "картин", але усмішка ще не сповзає з уст читача, бо про "його долоні" може написати дівчина, чи не так? На жаль, ні. Точніше, жалю через вихід друком роману Юрія Яреми "Тепло його долонь" (Л.: Видавництво Анетти Антоненко) - жодного, оскільки переборює цікавість і "заборонена любов" не так до волохатого ближнього, як до того, що обіцяє нам автор. А саме - "розрити ще невідому "копальню" - квір-літературу, донести до читача та суспільства правду про жорстокі реалії сучасного пострадянського мислення та висвітлити відсутність різниці між двома світами - "straight" і "gay".

null

Хай там як, але цікавості не позичати також юним героям роману з такими старорежимними іменами Остап і Рома, що аж не цікаво розкривати "копальню", аби зрозуміти, яка між ними "різниця", і хто до якого світу належить. Тішить, однак, що модус розмов між ними так само старий як світ (тобто давно відомий нам з не менш "первісного" твору про цей самий квір, от лишень перекладний, з братської гей-культури, а саме - "Хтивня" Міхала Вітковського (Нора-Друк, 2006): "- Ти чув, що Олег покинув свого "купідона"? - зненацька спитав Рома. - Отакої! Що ж трапилося? - Кажуть, ніби Назар поцілував його на роботі, коли заносив коханому обід. Поцілунок побачив шеф. І пішло-поїхало. Всі швидко про все дізналися, завелися плітки. Та й стрьомно у нас проявляти свої почуття - потім на вулиці зловлять і зуби будеш збирати, - хлопець важко зітхнув - Бодай тим пліткарям! Невже через них тепер розлучаються?! - зирнув здивовано Остап".

Далі все з точністю, як у "Чорному аспірині" не менш відомого автора, коли герої забираються геть, не зважаючи на почуття ближнього. Ще й кажуть, як Сикліта у згаданій п’єсі 1996 року: "Зрозумій, якби я тут залишилася, то зійшла б на гівно, як і ти". І з року 2015-го відлунює те саме: "Зрозумій, мені тут усе остогидло. Дні подібні, мов дві краплі води. Це міщанське пекло, з якого потрібно тікати світ за очі!" Причому відлунює навіть не так жорстко, як колись, а цілком цнотливо, і видавничого презервативу застороги про "+18" книжка навіть не потребує. Одіозні "поїздки на острів кохання" тут озвучені так само не-сучасно, наче Сикліта врекла, бо герой то "рвучко підхоплювався та підносив Остапа до вершин насолоди", то "у шаленому двобої отримував здобич".

Ні, мабуть, таки варто дізнатися про різницю культур, прочитавши роман, а ще краще поколінь – авторів, перекладачів, старозавітних іменників – бо як на лихо вже знову, "поспіхом натягнувши штани, хлопець прикипів поглядом до міжніжжя Арсена, розуміючи, що починає збуджуватися".

Дізнаватися про таке щастя, та й на свободі в оксюмороні роману Вікторії Гранецької "Щасливий" (К.: Нора-Друк) починають змалечку. Так само прагнучи змінити щось не у світі будь-якої культури, а в світогляді поколінь. Реальна історія про кохання української дівчини, яка співала у церковному хорі, до азербайджанського хлопця-мусульманина, вихідця з Нагірного Карабаху, в результаті чого народився Саїд, що з арабської, як всі вже зрозуміли, означає "Щасливий". Про двійко попередніх янголят – Лейлу та Юсіфа - щоправда, нічого "іменного" не повідомляється, але у нашому рідному українському середовищі за їхнє щастя так само доводиться поборотися, бо тут радять "дбати про контрацепцію", а не про дружбу народів і толерантність із політкоректністю вкупі. І дарма слово "гой" в Торі означає "народ", бо все одно виходять з того здебільшого самі лише "ізгої". І це при тому, що навіть близькі люди на зразок рідної сестри нашої героїні, виїхавши, як водиться, до Італії, народила там дочок – Ізабеллу та Сесилію. Але це в Італії, відкажуть нам, там тепло. Натомість тут звична холоднеча, тим паче у добре провітрюваних цинізмом лікарських кабінетах: "- Я ж казав вам більше не народжувати! – нагадав Олесі старий професор, котрий супроводжував її попередню вагітність і зарахував собі до відзнак чудодійний порятунок Алі. – Двоє дітей – це, по-вашому, замало? От що, шановна. Я умиваю руки. Йдіть звідси і зробіть так, щоб я вас більше ніколи не бачив".

null

Утім, не було б роману, якби наші жінки йшли геть, не звідавши лиха в інших кабінетах. Бувало, що саме вони, сходивши пустелю бюрократизму і витовкши ниву поневірянь, виборювали долю для своїх чоловіків, з чого ті ставали справді Щасливими.

Утім, не завжди і не всі. Принаймні у романі "Скільки коштує бути білою вороною" Андрія Войніцького (Х.: Віват) краща, як-то кажуть, половина людства залюбки показує, як легко й одночасно вона може бути гіршою. "Як біологічний вид жінка не має нічого спільного з біологією. Вона - як робот, - пояснюють нам. - Включається програма "Дитина", і ви починаєте робити дитину. Включається програма "Ніхто" - і ти стаєш їй ніким".

null

Але тішить, що гіршою жінка стає цього разу принаймні для одного, не для всіх, тобто не для цілого світу таких самих невдах, яких вона іноді ощасливлює. І звідки тільки вправність у них береться! "Одного разу по телефону вона докладно розповіла мені, як готує на вечерю лазанью і салат "Цезар", - бідкається покинутий герой роману. - Я не бачив себе в цей момент, але напевно побілів. Йому готує, Серьожі, цій тварюці - зрозумів я. Впродовж п’яти років нашого шлюбу її коронною стравою були пельмені "Геркулес" з кетчупом "Чилі".

Без будь-якого перебільшення щодо "кулінарної" вправності автора можна зауважити, що "романна" страва йому цілком вдалася. Скоромна, невибаглива, без ніяких тобі вищезгаданих "прикипів", "двобою" і "поспіху". Докладно і цілком професійно, наче за чаркою на кухні, нам розповідають історію кохання-розлучення, а також життя по той бік колишнього щастя. Коли "гантелі" колишнього чоловіка обов’язково римуються з "Анталією" теперішнього, для якого салат, і несподівано перетинаються об його голомозу довбешку. Як у кіно, еге ж?

Примарність радикальних рішень у подружньому житті автор підтверджує подальшим описом харківських офісних буднів, нагадуючи стилем Сергія Мінаєва, але не Бегбедера часу "99 франків", бо його іменем називається рідна контора героя роману. Але особливого пафосу в цьому не вчувається. Що з того, що "юніти інтернет-воїнства, рядові цієї невидимої, але нещадної війни зі справжнім життям, дизайнери, копірайтери, сеошники, есемемщики, акаунти, піарщики, ейчари, інтернет-маркетологи, програмісти, фрілансери, стартапери — усі ці хіпстери й бородаті ламберсексуали щоранку слухняно вантажать маки на спину і, як новітні рикші, тягнуть їх на собі у свої офіси й коворкінги"? Все одно після виступів цілої когорти співців офісної культури в сучасному письменстві кількості бажаючих накинути собі ярмо віртуальної супроти "справжнього" життя професії не поменшало.

До речі, про стилістичне "ярмо" в романі. "- Чому ми весь час у шарфах? - запитав він біля дверей. - Це корпоративна культура. Ми ж "Begbeder", пам’ятаєш таке агентство? - Це ярмо, - заперечив Крапівін. - Та облиш ти вже цю бегбедерщину, — скривився Анатолій і відвернувся". Тим не менш, важко уникнути думки про те, що саме згаданий французький письмак надихнув своїм "нещасливим" досвідом автора цієї книжки. Він, як знати, нашпигував, як останній у Булгакова, в рідній конторі, а потім видав про це роман, який став бестселером, бо все у ньому було правдою. Те саме у Войніцького, який має досвід керівника департаменту PR маркетингового агентства, як свого часу той самий Бегбедер, і цілком міг назвати свою книжку "99 грн".

Читайте також:
22 червня, 2021 вiвторок
Після поразки від Австрії на Євро-2020 віцепрезидент УАФ запропонував відправити футболістів збірної Україна на Донбас
Россия - Дания
21 червня, 2021 понедiлок
Данія розгромила Росію і дала Україні шанс на плей-офф Євро-2020
22 червня, 2021 вiвторок
Бельгія впевнено перемогла Фінляндію на Євро-2020
Київ
+26
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.18
  Купівля 27.18
  Продаж 27.43
 • EUR
  Купівля 32.24
  Продаж 32.68
 • Актуальне
 • Важливе
2021, середа
23 червня
09:24
Укравтодор тимчасово перекрив проїзд в напрямку Борисполя через ремонт
09:09
Україна - Австрія
Євро-2020: Україна опустилася на одну позицію в рейтингу третіх збірних у групах
08:58
Окупанти на Донбасі 9 разів порушили режим припинення вогню

Опитування

Чи вірять європейці брехливим заявам Путіна про Україну?
08:39
Даяна Ястремська
Українську тенісистку виправдали у допінговій справі
08:33
Україна має розраховуватись за держборгом, питання у вартості запозичень, — експерт Пендзин
08:22
долар
Офіційний курс: долар здорожчав ще на 11 копійок
08:14
коронавірус
Коронавірус: за добу померли 70 українців
08:08
Домагой Віда
Визначилися 12 збірних, які зіграють у плей-офф Євро-2020
07:58
AstraZeneca
Виробники AstraZeneca заявили, що вакцина ефективна проти "індійських" штамів коронавірусу
07:41
Ярослав Думанський та Дієго Марадона (праворуч)
Помер колишній футболіст "Динамо" Думанський, який ставав віцечемпіоном світу
07:38
Новий різновид "індійського" штаму коронавірусу виявили в десяти країнах
07:34
Інфографіка
Євро-2020: розклад матчів і трансляцій вівторка
07:20
ВМС США
Росія закликала США відмовитися від участі у Sea Breeze-2021
07:02
Чехія - Англія
Євро-2020: результати всіх матчів вівторка
2021, вiвторок
22 червня
23:59
Чехія - Англія
Англія здолала Чехію і з першого місця вийшла в 1/8 фіналу Євро-2020
23:52
Хорватія - Шотландія
Хорватія впевнено перемогла Шотландію та вийшла у плей-офф Євро-2020
23:06
Саміт Кримської платформи має ухвалити підсумковий документ про деокупацію, - представник Зеленського
23:02
"Ніколи не було "російським озером": моряки ВМС Британії передали Данілову принт першої у світі британської карти Чорного моря
22:54
Зеленський схвалив продовження угоди про співробітництво у сфері науки та технологій з США
22:38
Російські хакери
Влада Польщі заявила про атаки російських хакерів на електронну пошту понад сотні політиків
22:34
У Дніпрі помер 9-річний хлопчик від отруєння грибами
22:12
вакцина
МОЗ повідомило, скільки українців зробили щеплення вакцинами Pfizer, AstraZeneca, CoronaVac
21:27
Пилова буря у Києві: в Укргідрометцентрі повідомили, коли покращиться ситуація
Пилова буря у Києві: в Укргідрометцентрі повідомили, коли покращиться ситуація
21:20
Президент Грузії Саломе Зурабішвілі прибула до України
Президент Грузії Саломе Зурабішвілі прибула до України
21:13
Суд Антоненко
Справа Шеремета: суд продовжив Антоненку домашній арешт на два місяці та залишив без змін запобіжний захід для Кузьменко
20:57
Луїш Каштру
Тренер Каштру, якого погнали зі "Шахтаря", знайшов собі новий клуб
20:43
В окупованій Ялті злива змила сміттєзвалища просто у море
В окупованій Ялті злива змила сміттєзвалища просто у море, - Фірсов
20:39
Зеленський підписав закон про меценатську діяльність у спорті
Зеленський підписав закон про меценатську діяльність у спорті
20:15
посольство США
"Закликаємо Росію припинити вбивати українців": США про обстріл Авдіївки, під час якого постраждав цивільний
20:09
РНБО
РНБО 23 червня обговорить загрозу "індійського" штаму коронавірусу, - нардеп Радуцький
19:48
Олександр Зінченко
Нам не звикати до критики: Зінченко про поразку України від Австрії на Євро-2020
19:45
швидка
Масове отруєння у ресторанах Харкова: число хворих зросло
19:39
Сергій Палкін
"Шахтар" оголосив про закриття трансферної кампанії
19:28
Поліція назвала пожежу в будинку на Київщині спробою приховати умисне вбивство, підозрюваного затримано
19:17
Наталка Діденко
"Гарячі градуси пішли": Наталка Діденко попередила про спеку та грозові дощі
19:13
Зеленський та Меркель обмінялися запрошеннями: планують обговорити ситуацію на Донбасі
18:50
На морському узбережжі Одещини стався зсув ґрунту: під завалами шукають людей
На морському узбережжі Одещини стався зсув ґрунту: під завалами шукають людей
18:48
У ЄС розпочали розслідування проти Google на предмет спотворення конкуренції
18:44
Руслан Малиновський
Були великі очікування, але я не показав свій максимум, - Малиновський про Євро-2020
18:26
Семен Семенченко
Справа ПВК: суд залишив Семенченка під вартою
Більше новин