Чому депортація кримських татар дійсно геноцид
Сьогодні, через 71 рік після страшної трагедії для усього кримськотатарського народу, Верховна Рада прийняла постанову, визнавши депортацію кримських татар геноцидом
18 травня 1944 року на тисячі родин кримських татар обрушилося горе: Державний комітет оборони СРСР прийняв рішення виселити з території Криму татар. І виконання його почалося негайно та у найменші строки.
Живі свідки тих подій розповідають, як проходила депортація. У хати, де залишилися лише жінки, діти та літні люди, адже чоловіки пішли на фронт, уривалися озброєні військові НКВС, давали 20 хвилин на збори та, погрожуючи зброєю і не пояснюючи причин, виводили людей з їхніх домівок. Людей ешелонами відправляли до місць заслання. Як згадують очевидці, тих, хто чинив опір або не міг іти, часто розстрілювали на місці.
Вагони з депортованими людьми їхали кілька тижнів. Висланих майже не годували, у деяких ешелонах їжу вперше і востаннє давали на другому тижні шляху. Медичного обслуговування не було, а померлих не дозволяли ховати, просто залишаючи на роз'їздах.
Операція, яка почалася рано-вранці 18 травня 1944 року, закінчилася о 16:00 20 травня. В результаті, понад 180 тисяч етнічних кримських татар були змушені покинути свою батьківщину. За різними оцінками, понад 46% переселенців загинули внаслідок здійсненої радянськими державними органами депортації, точна кількість жертв невідома.
Більшу частину кримських татар було виселено до Узбекистану (понад 150 тис осіб) та у прилеглі райони Казахстану (4 тис) і Таджикистану. Протягом 12 років до 1956 року кримські татари мали статус спецпереселенців, що означав різні обмеження в правах, зокрема заборону на самовільний (без письмового дозволу спецкомендатури) перетин кордону спецпоселення і кримінальне покарання за його порушення.
Однак, попри красномовність фактів, до 12 листопада 2015 року депортація кримських татар не вважалася геноцидом. І тільки сьогодні відповідною постановою трагедію 71-річною давнини визнали такою.
Підставою для цього стало визначення геноциду Конвенцією ООН, з якого витікає: примусове виселення кримських татар з території їх історичного проживання, обмеження засобів для існування, за міжнародним правом мають ознаки геноциду.
Парламент прийняв постанову не лише про визнання геноциду кримськотатарського народу Радянським Союзом у 1944 році, а й про етноцид Російською Федерацією, який розпочався з моменту окупації Криму.
"Органи Російської Федерації, починаючи з дати початку тимчасової окупації, - їхня політика є свідомою політикою етноциду кримськотатарського народу", - пояснив перед голосуванням автор проекту постанови, голова Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності Микола Княжицький.
Сьогодні, майже як 70 років тому, Росія не припиняє спроб знищити кримськотатарську культуру, утискаючи татар. У мечетях проводяться обшуки, вилучається "неугодна" Путіну література, утискають кримськотатарських активістів, люди зникають без вісти, забороняють мовлення каналу ATR.
- Актуальне
- Важливе