live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4
img
Віктор Кіщак 25 листопада, 2015 середа

Ціна Су-24. Скільки заплатять Росія та Туреччина за збитий літак

Збитий Туреччиною російський винищувач Су-24 може зруйнувати турецько-російські економічні відносини і коштувати обом країнам мільярди доларів

Збитий Туреччиною російський винищувач Су-24 може зруйнувати турецько-російські економічні відносини і коштувати обом країнам мільярди доларів

Торгівля

Росія і Туреччина в 2014 році наторгували на $31 млрд. Російський експорт в Туреччину - $25,5 млрд, імпорт в турецьких товарів до Росії - $6,7 мрлд. З урахуванням торгівлі послугами російсько-турецька економічна залежність ще вища - $44 млрд.

За дев'ять місяців 2015 року товарообіг склав - $18,1 млрд, і знову РФ продала Туреччині більше, ніж імпортувала - $15 млрд проти $3 млрд.

Туреччина - шостий за величиною торговий партнер Росії з часткою в 4,6% від всієї російської торгівлі за 2014 рік. Країна займає п'яту сходинку в російському експорті і тринадцяту - в імпорті.

У турецькому імпорті Росія в 2014 році зайняла перше місце, в експорті - шосте.

Щодо товарної структури, то найбільше Росія продає до Туреччині газ, нафту і нафтопродукти (64,1%). Ще 19,3% російського експорту припадає на метали.

Росіяни купують у турків машини й устаткування (30,8%), їжу та агропродукцію (26,5%), одяг та взуття (16,3%), хімпромисловість (11,1%).

Туреччина використала зручний для себе момент введення продуктового ембарго Росією і збільшила експорт своєї їжі.

Але після збитого Су-24 країна може втратити ринок РФ. Для цього росіяни завжди можуть спустити з ланцюга свого продуктового карателя — "Россільгоспнагляд". Перші спроби вже є.

До речі, ще два місяці тому турецький президент Реджеп Ердоган в гостях у Володимира Путіна заявляв, що товарообіг між країнами до 2023 року повинен зрости до $100 млрд. 

Туризм

Туреччина в 2014 році для росіян була найпопулярнішим туристичним напрямком.

В минулому році турпотік до Туреччини з Росії склав майже 4,5 млн людей (12% всього турпотоку країни), які навідпочивались приблизно на $3,5 млрд. Росія - другий після Німеччини (5,25 млн осіб) донор туристів в Туреччину.

За дев'ять місяців 2015 туристична галузь Туреччини заробила $21 млрд, або 3,9% ВВП країни. За оцінками експертів, якщо всі росіяни відмовляться від поїздок до Туреччини, її економіка може недоотримати $2,77 млрд.

Як і в ситуації з російським продуктовим ембарго, Туреччина могла вирвати вигоду від заборони польотів в Єгипет після теракту з А321. Але "Ростуризм" заборонив продаж турів до Туреччини.

Щоправда, від таких заборон втрати понесе і Росія.

По-перше, туристичні та авіакомпанії зазнають збитків на витратах щодо повернення грошей за придбані тури і “евакуації” туристів з країни. По-друге, росіяни втратять вже другий (після Єгипту) популярний і недорогий туристичний напрямок. Зазначимо, всього на Туреччину і Єгипет у першому півріччі 2015 припало 40% виїзного російського турпотоку - 2,1 млн чоловік.

Енергетика

Туреччина - другий після Німеччини споживач російського газу в Європі. В 2014 році РФ поставила в країну 27,3 млрд кубів, що покриває близько 60% потреб Туреччини.

Але і Росія заробила на газовому експорті в Туреччину $10,2 млрд. А в 2015 "Газпром" може заробити на продажі газу для Анкари близько $7,5 млрд.

Раніше, після порушення повітряного простору Туреччини військовими літаками РФ, Ердоган вже погрожував відмовитись від російського газу. Проте далі погроз Туреччина навряд дійде — швидкого джерела заміщення "газпроміського" газу в країні немає.

Також Росія будує в Туреччині чотири енергоблоки АЕС "Аккую" вартістю $20 млрд, яку реалізують на умові "будуй - володій - експлуатуй". РФ вже витратила на проект $3 млрд. Потужності АЕС в 1200 Мвт планувалися використовувати на покриття споживання енергії Туреччиною.

Ердоган раніше погрожував витіснити Росію і з цього проекту заявивши, що "якщо росіяни не добудують, хтось інший добудує".

Також російський "Лукойл" у 2008 році став великим гравцем на турецькому паливному ринку придбавши за $555 млн мережу місцевих АЗС. Зараз близько 600 заправок займає близько 7% турецького ринку.

Ще один спільний російсько-турецький енергетичний проект - "Турецький потік", теж може зірватися через напружені відносини країн.

Щоправда, газопровід в обхід України вже давно пробуксовує. Росія спочатку скоротила його потужність, а потім взагалі заморозила. У Путіна вирішили переключитись на інший газопровід в обхід України - "Північний потік-2".  

новини партнерів

8 липня, 2020 середа

8 липня, 2020 середа

7 липня, 2020 вівторок

Відео

Введіть слово, щоб почати