Голландський детектив. Нідерланди звинувачують українців у крадіжці картин

9 грудня, 2015 середа
16:40

Украдені полотна можуть закрити Україні шлях до Європи

Зміст

"Я планувала голосувати за асоціацію з вашою країною. Але крадіжка з Музею Західної Фрісландії є приводом для сумнівів. Я знаю, що ваша країна навряд чи контролює повстанців, що пограбували музей, але я питаю себе - що це за країна, за яку я голосую", - поділилася нідерландська відвідувачка сайту, на якому активісти спростовують міфи щодо Угоди про асоціацію ЭС із Україною і викривають неправдиву інформацію.

Культурно-детективна історія

Понад 10 років тому до Музею Західної Фрісландії (Westfries Museum) у нідерландському місті Горн посеред ночі увірвалися грабіжники. Мішенню стали 70 предметів срібного посуду і 24 картини ХVII і XVIII століть – роботи представників "золотого віку" Яна ван Гоена та Хенріка Богарта. У понеділок 7 грудня представник музею заявив на прес-конференції, що картини віднайшлися.

І тут детективна історія стає цікавою для нас із вами. Згідно із заявою музею, сліди грабіжників привели до України.

Твори мистецтва, створені в епоху торгівельного і наукового розквіту, символізують для нідерландців гордість за власну культуру і історію. Для українців інцидент має шанси стати прикрим символом провалу на шляху до євроінтеграції

Адже саме в Нідерландах за кілька місяців на референдумі вирішуватиметься доля Угоди про асоціацію Євросоюзу з Україною, й історія із викраденими картинами може обернутися для Києва справжньою іміджевою катастрофою.

Нідерланди обвинувачують українців

У понеділок, 7 грудня, тема знайдених в Україні голландських картин заволоділа медіа-простором країни. Як зазначають представники української громади у Нідерландах, на публічному Першому каналі скандал не сходив з екрану впродовж усього дня.

Найбільша щоденна газета Нідерландів De Telegraaf повідомила у понеділок, що "24 картини знаходяться у бойовиків в Україні", а боротьба за полотна точиться "на найвищих рівнях політичної еліти". Один із найбільш відвідуваних новинних порталів країни NU.NL обвинуватив у причетності до кримінально-мистецьких схем Олега Тягнибока та Валентина Наливайченка.

Міністр міжнародної торгівлі Нідерландів Ліліан Плоумен заявила пізніше про переконаність, що українська сторона поверне картини, якщо вони у країні. Аннушка, одначе, "вже розлила олію" - розголос про "українських крадіїв" розійшовся по світу: матеріали з’явилися у The Guardian, The Telegraph, The Independent, Reuters, BBC та інших впливових світових ЗМІ.

Українці не поспішають із висновками

"Безумовно, Україна має повернути картини, якщо дійсно полотна із нідерландського музею знаходяться на нашій території. Раніше інформації про те, що картини перетинали державний кордон, до нас не надходило. Тож зараз мої колеги готують запити до СБУ, прокуратури та інших відповідних органів", - розповів перший заступник міністра культури Ігор Ліховий у коментарі Еспресо.TV.

За його словами, нині м’яч знаходиться на боці правоохоронних органів: потрібно з’ясувати, чи дійсно картини є в Україні і як вони сюди потрапили. Пізніше має бути проведена експертиза – Ліховий не виключає, що зловмисники мають лише копії.

Сама процедура передання цінностей нідерландській стороні не повинна тривати більше тижня. На думку Ліхового, з українського боку тут не може бути ніяких торгів, адже Україна ратифікувала низку міжнародних угод, які передбачають повернення культурних цінностей власникам.

Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков заявив, що викрадені у Нідерландах картини знайшли на дачі під Донецьком. "Ми в повному контакті з голландською стороною. …І нам відомо, що цю колекцію намагаються продати на чорному ринку. І ми над цим працюємо", - заявив міністр у вівторок.

У Мінкульті закликали не поширювати неперевірену та недостовірну інформацію, оскільки це шкодить міжнародному іміджу України. "На даний час управління музейної справи та культурних цінностей Міністерства культури України з'ясовує інформацію, оприлюднену у ЗМІ, щодо культурних цінностей, викрадених у 2004 році з Музею Західної Фрісландії в місті Хорн (Нідерланди) ", - заявив начальник Управління музейної справи та культурних цінностей Василь Рожко.

Міністр закордонних справ Павло Клімкін погодився, що інцидент "дуже важливий для тих, хто намагається зіпсувати наш імідж, що важливо перед референдумом 6 квітня". Він також дорікнув голландській стороні у спробах самостійно вести переговори із грабіжниками.

Борис Гуменюк, Валентин Наливайченко та Олег Тягнибок обвинувачення на свою адресу відкинули.

Борис Гуменюк підтвердив, що влітку зустрічався із представником музею Артуром Брандом. У версії Гуменюка нідерландська сторона розуміла, що картини знаходилися на окупованих територіях. "Щоб їх дістати, українським військовим треба проводити спеціальну операцію, і вони (представники музею – ред..) готові виплатити винагороду за повернення колекції 50 тисяч євро", - повідомив Гуменюк в ефірі Громадського радіо у вівторок.

Валентин Наливайченко назвав обвинувачення «маячнею» і звернувся до Інтерполу з проханням провести розслідування. Олег Тягнибок виклав у Facebook фото портретів Романа Шухевича, Степана Бандери та Євгена Коновальця у своєму кабінеті і запросив представників нідерландського музею.

null

Угода про Асоціацію ЄС із Україною опинилася під загрозою

Нідерландцям, однак, не до жартів. Кілька місяців тому майже півмільйона представників їхньої нації поставили підписи під ініціативою винесення питання про ратифікацію Угоди про асоціацію ЄС із Україною на референдум.

Згідно із нідерландськими законами, якщо виборці висловляться проти ратифікації і явка перевищить 30%, уряд буде зобов’язаний повторно винести закон про ратифікацію. Уряд Нідерландів виступає за ратифікацію Угоди, тож під час зустрічі із Петром Порошенком прем’єр Марк Рютте запевнив, що "Нідерландам потрібні стабільні сусіди".

Однак, є і євроскептичні політичні сили такі як антимігрантська "Партія свободи" (Partij voor de Vrijheid, PVV) або ж соціалістична партія (Socialistische Partij, SP), яка виступає проти Євросоюзу та НАТО – їх перспектива Угоди про асоціацію з Україною не радує. Голландців лякають навіть тим, що після підписання угоди у Західну Європу різко попливе зброя із охоплених військовим конфліктом територій.

Ініціатива GeenPeil, яка заварила кашу із референдумом, направила нещодавно лист до ОБСЄ із проханням надати на референдум спостерігачів. Активісти заявляють, що влада не виділила на проведення референдуму достатніх коштів і таким чином намагається саботувати народне волевиявлення.

Угода про асоціацію ЄС із Україною повинна бути ратифікована усіма державами-членами. Потенційна відмова Нідерландів від ратифікації зведе нанівець багато євро інтеграційних здобутків українців за останні два роки. Інцидент із вкраденими творами мистецтва набув такого широкого розголосу, що має всі шанси остаточно підірвати імідж України. Тільки оперативне і прозоре розслідування допоможе нам не втратити обличчя.

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.97
    Купівля 41.97
    Продаж 42.47
  • EUR
    Купівля 43.59
    Продаж 44.32
  • Актуальне
  • Важливе
2025, четвер
23 січня
04:40
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія запустила БПЛА по території України: уламки дрона впали в Харкові, в Запоріжжі постраждали люди
03:46
Панама звернулася до ООН через заяви Трампа щодо Панамського каналу
03:08
На Київщині у матері викрали однорічну дитину за вигадані борги: зловмисників затримали
02:38
Ємен, хусити
Трамп визнав хуситів іноземною терористичною організацією
01:55
діти
Оксфордський словник назвав найпопулярніше сленгове і дитяче слово 2024 року
01:11
TikTok
Компанія ByteDance піде на угоду, щоб уникнути заборони TikTok у США
01:06
"Galaxy Leader", ізраїльський корабель
Єменські хусити звільнили екіпаж судна, захопленого 2023 року. Серед звільнених – українці
00:49
Ерлінг Холанд і Філ Фоден, АПЛ, Манчестер Сіті
Ліга чемпіонів: який вигляд має турнірна таблиця після 7-го туру
00:36
YouTube відновив доставку нагород-кнопок для українських контент-творців
00:20
ПСЖ обіграв "Манчестер Сіті", а "Феєнорд" розгромив "Баварію": результати усіх матчів Ліги чемпіонів 22 січня
2025, середа
22 січня
23:43
Дональд Трамп
Трамп офіційно закрив південний кордон США 
23:22
Через аварію на Дніпропетровщині на глибині 1300 м були заблоковані 135 шахтарів
23:20
Ексклюзив
Інавгурація Трампа
"Позитивні яструби, які не перейматимуться через ескалацію": аналітик Рибачук про команду Трампа
22:58
Ексклюзив
З огляду на останні кроки команди Трампа, Україні варто очікувати ескалації, - політолог Саакян
22:44
прапор, Євросоюз
Єврокомісія обіцяє надати Україні €35 млрд фіндопомоги у 2025 році
22:37
Ексклюзив
Зеленський, Макрон, Трамп
Всередині США почнеться політична війна. Важливо, щоб плани стосовно України були реалізовані до квітня 2025 року, - нардеп Гончаренко
22:27
Оновлено
З початку доби на фронті відбулося 103 боєзіткнення: на Покровському напрямку окупанти 55 разів намагалися прорвати українську оборону
22:05
Ексклюзив
Андрюс Кубілюс
Україна зробить значний внесок у розвиток ЄС, – єврокомісар Кубілюс
21:46
"Шахтар" здолав "Брест" у Лізі чемпіонів
21:45
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Нове спільне підприємство в Україні з найбільшим європейським виробником озброєння та прихід до влади команди Трампа. Колонка Сергія Згурця
21:24
Данило Сікан
Офіційно: Сікан перейшов з "Шахтаря" до "Трабзонспора", а Кевін Келсі – в "Портленд Тімберз"
20:51
Дональд Трамп і Джо Байден
Трамп розкрив, що написав йому Байден у листі, коли залишив Білий дім
20:36
Оновлено
Пожежа в готелі. Болу Карталкая, Туреччина 21 січня 2025 р. Туреччина
Пожежа в готелі на курорті в Туреччині: кількість загиблих зросла до 79, в межах розслідування затримали 11 осіб
20:26
Прапор США
США готуються відправити на кордон із Мексикою додаткову 1 тис. військових, - Reuters
20:15
Ексклюзив
Єврокомісар Андрюс Кубілюс
Комісар ЄС Кубілюс розповів, які реформи є вирішальними для успішної євроінтеграції України
20:08
Суд відправив під варту екскомандира 155-ї бригади "Анна Київська" Рюмшина з можливістю застави
20:05
Ексклюзив
кадирівці
До 98-ї повітряно-десантної дивізії РФ приєднався "Ахмат" та інші підрозділи: у 24-й бригаді розповіли про ситуацію в Часовому Яру
20:02
OPINION
Соціологія під час війни
19:56
суд у справі головного психіатра ЗСУ Друзя
Головному психіатру ЗСУ, підозрюваному в незаконному збагаченні, обрали запобіжний захід
19:52
Оновлено
Юрій Галушкін
Бригадному генералу Галушкіну, який вийшов під заставу 5 млн грн, вручили нову підозру
19:46
НАТО, Єнс Столтенберг
Столтенберг припустив імовірність завершення війни в Україні у 2025 році
19:35
Ексклюзив
Сі Цзіньпін
Професор Айзенберг назвав умову, за якої б Китай виступав за негайне завершення російсько-української війни
19:33
Ексклюзив
Найбільш затребуваними в Силах оборони є оператори БПЛА й офіцери-психологи, - Центр рекрутингу Сухопутних військ ЗСУ
19:30
Ексклюзив
робота військових, Часів Яр
Противник не отримав контролю над вогнетривким заводом у Часовому Яру: пресслужба 24-ї ОМБр
19:16
Марк Рютте
"Чекаю спільної роботи щодо України, РФ і Китаю": Рютте провів телефонну розмову з новим держсекретарем США Рубіо
19:16
Ексклюзив
Хода памʼяті у Києві
У Києві відбулася Хода пам'яті про перших загиблих Героїв Небесної Сотні
18:58
Дональд Трамп
Трамп закликав Путіна укласти угоду щодо припинення війни в Україні, інакше пообіцяв запровадити високі податки, тарифи й санкції щодо продукції РФ
18:54
водійка автобуса
В Україні відкрили новий набір на безоплатне навчання водійок автобусів і вантажівок
18:23
Стане найбільшою у Східній Європі: в Україні за підтримки Данії збудують другу чергу Тилігульської ВЕС
18:22
Суд відправив екскомбрига 125-ї бригади ТрО Артура Горбенка під варту на 60 днів
Більше новин