Вірус Зіка: що це і чи загрожує українцям
ВООЗ скликає термінову нараду, щодо стрімкого поширення вірусу Зіка земною кулею. Медики б’ють на сполох, адже вакцини від вірусу не існує, і якщо ВООЗ не поквапиться, неспроможність до швидких і точних дій може вилитися у пандемію, як це сталося з Ебола, а кількість хворих перетне 4 мільйони
І хоча ареал поширення вірусу - це країни з теплим кліматом, маємо випадки зараження ним вже й у Європі. Тож, що таке цей вірус Зіка, які його симптоми і чи варто українцям поряд з грипом, боятися ще й його.
Історія
Вірус Зіка виник у 50-х роках минулого століття в екваторіальних районах Африки та Азії у мавп, пізніше поширився і на людей. З 2007 року випадки захворювання на вірус Зіка були встановлені у Латинській Америці. Проте, з того часу і до сьогодні, вірус, ніби дрімав, а останнім часом почалося стрімке поширення його по країнах Південної та Центральної Америки. Що спричинило такий різкий спалах, який медики називають вже найбільшим в історії, поки не відомо. Вірус передається комарами роду Aedes. Це маленькі чорні комарі з білими смужками на колінах. Водяться вони на всіх континентах у тропічних та субтропічних зонах, тобто там, де тепло і волого. Хвороба переноситься від одного хворого до іншого через укуси цих комарів.
Симптоми
Вірус Зіка спричиняє однойменну лихоманку Зіка. Імунітету до нього немає, однак і сама лихоманка для здорової людини не страшна. Більшість хворих переносили її вдома, навіть не звертаючись до лікаря. Смертельних випадків від хвороби також не зафіксовано.
Головні симптоми – це підвищена температура, шкірний висип, біль у м'язах і суглобах, нездужання і головний біль, також може бути захворювання очей - кон'юнктивіт. Були випадки, коли органи охорони здоров'я в Бразилії повідомляли про можливі неврологічні ускладненнях, які викликає вірус Зіка.
Хто у зоні ризику
Небезпечний цей вірус саме для вагітних, адже у майбутньої мами, яка перехворіла на вірус, народжується немовля з мікроцефалією – вродженим зменшенням головного мозку, яке призводить до розумової відсталості. І хоча науково-медичного підтвердження немає, що саме через вірус Зіка розвивається мікроцефалія у дитини, все ж збільшення з 2015 року у 30 разів випадків народження дітей з цією вродженою вадою саме через те, що мами під час вагітності перехворіли на вірус, дає підстави для таких висновків.
Небезпечним вірус є ще й тому, що швидких тестів на його виявлення також не існує, тобто людина може перехворіти і навіть не здогадуватися, що в неї був саме вірус Зіка.
Саме тому в Сальвадорі та Бразилії влада офіційно рекомендувала жінкам протягом наступних трьох років не планувати вагітність. А МЗС інших країн, зокрема й України, рекомендує громадянам утриматися від поїздки у країни Південної та Центральної Америки.
Чи є небезпека вірусу Зіка для України
Головне, що, комарі, які є розносниками вірусу, у нашій країні не живуть. Їм просто не підходить наш клімат – вони полюбляють тепло й вологу. Наші ж комарі, які з’являються у нас навесні, цей вірус не переносять. Зараження ж від людини до людини поки що офіційно не зафіксоване. І навіть ті туристи, які можуть привезти з країн Америки це захворювання в Україну, швидко видужують без побічних ускладнень і не несуть небезпеки для оточуючих. Тож нам, як і більшості країнам Європи, де є зима, поширення цього вірусу боятися не варто.
Перспективи
В кінці минулого року уряди Бразилії та США почали розробку вакцини від вірусу Зіка. Дослідження проводяться на базі Техаського Університету. Розробки настільки секретні, що доступ до лабораторії охороняю ФБР. Попередньо планувалося, що на винайдення вакцини, її випробовування та схвалення піде понад три роки, однак вже зараз науковці заявляють, що вакцина може бути введена в дію вже до кінця цього року.
- Актуальне
- Важливе