Хто стане новим президентом ФІФА
На позачергових виборах президента ФІФА головна боротьба за владу у світовому футболі розгорнеться між шейхом Салманом з Бахрейну та швейцарцем Джанні Інфантіно
Чому було призначено позачергові вибори
Завтра у Цюріху відбудеться конгрес ФІФА на якому, представники 209 країн-членів організації оберуть її нового президента.
Ці позачергові вибори ніколи би не відбулися, якби у травні минулого року не вибухнув найбільший в історії світового футболу корупційний скандал. Перед черговим конгресом ФІФА у Швейцарії були заарештовані більше десяти високопосадовців організації.
Чиновників звинуватили у отриманні хабарів, загальна сума яких за останні 20 років сягнула понад $10 млрд, фальсифікаціях під час виборів країн господарок чемпіонатів світу та багатьох інших "гріхах".
Йозефа Блаттера, який очолював ФІФА з 1998 року, за інерцією ще переобрали на черговий термін. Але за кілька днів після цього 79-річний швейцарець не витримав тиску та подав у відставку.
Хто мав замінити Блаттера
Очікувалося, що Блаттера на чолі світового футболу замінить президент УЄФА Мішель Платіні. Саме француза вважали головним фаворитом нових перегонів. Але Блаттер потягнув за собою і свого потенційного наступника.
Комітет ФІФА з етики наприкінці грудня дискваліфікував на вісім років обох найвпливовіших футбольних функціонерів світу. У організації з'ясували, що у 2011 році Блаттер незаконно перерахував Платіні 2 млн франків.
24 лютого покарання чиновникам було зменшено до шести років. Для Платіні це стало слабкою втіхою, адже він не зміг домогтися скасування дискваліфікації і ще раніше зняв свою кандидатуру з президентських виборів.
"Це рішення, опубліковане за кілька годин до конгресу, на якому я повинен був бути повноправним кандидатом на пост президента ФІФА, є свавіллям і цинізмом. Конгрес 2016 року буде позначений печаткою нелегітимність", - обурився Платіні.
Хто є фаворитами виборів
Втім француз все ще залишається вагомою фігурою у світовому футболі, а УЄФА є наймогутнішою континентальною конфедерацією, яка проводить найуспішніший фінансово клубний турнір – Лігу чемпіонів.
Тож боси європейського футболу підстрахувалися і висунули кандидатом на пост президента ФІФА генерального секретаря УЄФА Джанні Інфантіно, якого вважають "правою рукою" Платіні. Новоявлений претендент негайно заручився підтримкою усіх європейських футбольних асоціацій, у тому числі й Федерації футболу України, яка віддасть за нього свій голос.
Якщо у момент висунення шанси швейцарця на перемогу у виборах оцінювали низько, то безпосередньо перед голосуванням він перетворився на одного з фаворитів.
Букмекери авторитетної британської контори Will Hill відводять Інфантіно друге місце, даючи на його перемогу коефіцієнт 2,5. Головним претендентом на пост президента ФІФА, на їхню думку, є глава Азійської конфедерації футболу - шейх Салман бін Ібрагім аль-Халіфа з Бахрейну – 1,53.
Віце-президенту ФІФА принцу Йорданії Алі бін Аль-Хусейну, який був головним конкурентом Блаттера на минулорічних виборах, дають коефіцієнт 9.
Набагато менше шансів на успіх у соратника Нельсона Мандели та колишнього міністра транспорту ПАР Токіо Сексвале (26). Аутсайдером виборів є колишній заступник генерального секретаря ФІФА француз Жером Шампань (67).
Що обіцяють головні претенденти
Інфантіно стартував у виборах пізніше конкурентів, тож був вимушений займатися популізмом. Зокрема він пообіцяв розподіляти 50 відстоків доходів ФІФА між національними асоціаціями та вже у найближчі чотири роки виділити їм по $5 млн, а кожній континентальній конфедерації дати по $40 млн.
Також швейцарець висловився за збільшення кількості учасників фінальної частини чемпіонатів світу до 40 з нинішніх 32. Схоже, ця ініціатива адресована саме представникам Азії та Африки, які зараз мають по п'ять місць у фінальній частині ЧС.
Салману подібні обіцянки роздавати не потрібно, адже він і так має підтримку двох найбільш численних конфедерацій – азійської та африканської. Тож шейх зосередив зусилля на критиці головного конкурента. Зокрема, висміяв фінансовий план Інфантіно та заявив, що організація, яка має борги у $560 млн, у разі його затвердження неодмінно збанкрутує.
При цьому, Інфантіно та Салман залюбки розігрують "російську карту".
У Росії все ще залишається значний вплив на пострадянському просторі. А головне - російські компанії на чолі з "Газпромом" є одними з головних спонсорів ФІФА та УЄФА.
Поки ллються щедрі фінансові потоки, на звинувачення Росії у тому, що вона нечесно отримала право на проведення чемпіонату світу, уваги ніхто не звертає. Так Інфантіно пообіцяв, що у Росії чемпіонат світу не відберуть за жодних обставин.
Змінив риторику й Шейх Салман, який ще наприкінці минулого року погрожував переглянути результати виборів, якщо провину Росії буде доведено. А потім заявив, що підстав відбирати ЧС-2018 немає і він, у разі свого обрання президентом, зробить все, щоб турнір відбувся там де й було заплановано.
Чи будуть перед виборами нові арешти
З великою долею вірогідності у виборах візьмуть участь не всі з п'яти кандидатів. Зараз кидається в очі, що претенденти утворили два ворогуючі табори. Приміром Алі бін Аль-Хусейн критикує Салмана, а Шампань має претензії до Інфантіно. Тож виглядатиме логічно, якщо француз та йорданець знімуть свої кандидатури та підтримають основних фаворитів.
На вибори можуть вплинути й правоохоронці, які продовжують вести розслідування щодо корупції у ФІФА. За інформацією британських ЗМІ, ФБР може провести нові арешти під час конгресу, на який зберуться представники всіх 209 національних асоціацій-членів ФІФА. Тож у слідчих з'явиться чудова можливість поспілкуватися з ними.
"Не думаю, що буде чесно заарештовувати чиновників на виборах президента ФІФА", - сказав Салман. Підстав турбуватися, що події розвиватимуться саме за таким сценарієм, у бахрейнця набагато більше. Перед голосуванням хитка перевага саме на його боці. Але все може змінитися.
За регламентом виборів для перемоги у першому колі кандидату необхідно набрати дві третини голосів. У другий тур виходять двоє претендентів, а виграє той, хто здобуде просту більшість.
- Актуальне
- Важливе