Жива зброя. Як Росія біженцями хоче зруйнувати Євросоюз

Дмитро Гомон
11 березня, 2016 п'ятниця
13:30

Використовуючи кризу з біженцями Кремль намагається розколоти Євросоюз, усунути Меркель та звільнитись від санкцій

Зміст

Бомби та "північний потік"

Про те, що Росія використовує проблему з напливом біженців та мігрантів для дестабілізації Європи говорять вже відкритим текстом. Одну з найгучніших заяв зробив на початку березня головнокомандувач об'єднаних збройних сил НАТО в Європі Філіп Брідлав. За його словами, Росія допомагає режиму сирійського президента Башара Асада перетворити кризу з мігрантами на зброю проти Заходу.

Генерал сказав, що шість місяців російських бомбардувань та наземна операція сил, які підтримують Асада, призводять до масового переміщення сирійців, зокрема й у країни Європи. Саме для цього, переконаний Брідлав, обидві сили використовують неточне озброєння, що призводить до масових смертей серед мирного населення в Сирії.

Масивний потік мігрантів спричиняє дестабілізуючий ефект на країни Євросоюзу, знижує рішучість та одностайність європейських структур, зауважив Брідлав.

Та він не перший, хто говорить про це прямо. У лютому про використання Росією мігрантів для дестабілізації Європи розповів у інтерв'ю німецькій газеті Die Zeit єврокомісар з питань розширення та добросусідства Йоганнес Ган.

Зокрема, він описав тривожну тенденцію зростання кількості біженців, які прямують до Європи напряму з Росії.

"Ми спостерігали у Північній Європі нове явище. Все більше та більше біженців з Росії прямує у Фінляндію та Норвегію. Цифри невисокі, однак тривожить політичний сигнал, який за цим стоїть. Не випадково, що це відбувається саме зараз", - цитує газета єврокомісара.

За його словами, мова йде про таджиків та туркменів, які багато років жили в Росії. Єврокомісар зазначив, що немає прямих доказів участі російської влади, але мігранти з РФ вирушили до Євросоюзу саме в той період, коли блок стикнувся з надзвичайно потужним потоком біженців з Сирії, Афганістану, Іраку, країн Північної Африки.

Міністр оборони Фінляндії Юссі Нііністьо на початку лютого назвав проблему міграції через східні кордони головним викликом для їхньої країни. Зараз, говорив він, кількість людей, що намагаються нелегально перетнути кордон, невелика, але ситуація може швидко змінитися.

"На практиці потенціал безмежний. З Росії готові вирушити від сотень до тисяч та мільйонів людей", - говорив міністр.

За даних обставин будівництво Балтійськими країнами стіни на російському кордоні виглядає цілком логічним кроком.

Розхитати Європу та усунути Меркель

Звісно, у Москві звинувачення відкидають, вдаючись до звичних тез про те, що Захід сам дестабілізував Афганістан, Ірак та Сирію, а тепер розгрібає наслідки. Звісно, Росія не була першопричиною збільшення потоку мігрантів до Європи. Це комплексна проблема, яка не має простих рішень.

Але факт, що кремлівська пропаганда взялася активно роздмухувати істерію щодо "навали біженців". І почалося це задовго до початку російських бомбардувань у Сирії. А вже зараз "рука Москви" має значний вплив на ситуацію. Вималювалося кілька задач, які Росія намагається вирішити за допомогою кризи.

Це, по-перше, робота на далеку перспективу – розхитування Європи, що на фоні економічної кризи може спричинити розвал Євросоюзу. Страхи консервативних європейців, пов'язані з біженцями та мігрантами, призводять до зростання популярності політичних сил які відносять до табору євроскептиків. Росія ці сили підживлює фінансово та інформаційно.

Особливо активно розхитування проходить у Німеччині. Там Кремль має дуже конкретну мету – усунути від влади одного з головних лідерів об'єднаної Європи Ангелу Меркель, яка стабільно підтримує режим санкцій проти Росії. Постійне тиражування та нагадування про "масові зґвалтування в Кельні", фейк про "зґвалтовану" дівчину Лізу та мітинги російськомовної діаспори – це все складові цієї роботи.

Читайте також: Русо пацифісто. Як антивоєнні мітинги в Німеччині грають на руку Росії

Кремль у цій ситуації намагається скористатися тим, що через політику "відкритих дверей" для біженців Меркель стикнулася з критикою і з боку виборців, і з боку інших країн Євросоюзу.

Провідний аналітик НАТО з питань комунікацій Яніс Сартс розповів британській газеті The Guardian про існування доказів того, що Росія агітує в Німеччині проти Меркель. Зокрема, це відбувається шляхом фінансування екстремістських рухів у Європі.

"Росія встановлює мережу, яку можна контролювати. Її можна використати, як вони зробили це в Німеччині, у поєднанні з виправданою темою біженців, щоб серйозно підірвати політичний процес",  говорить експерт.

А 10 березня німецький таблоїд Bild написав, що є дані розвідки про дії Росії щодо усунення Меркель.

"На секретному засіданні заступник керівника зовнішньої розвідки Гідо Мюллер і глава Федеральної служби захисту конституції Ханс-Георг Маасен поінформували членів парламентського контрольного органу бундестагу про цілеспрямовані дії Росії з дестабілізації Німеччини",  стверджує видання.

Відколоти Велику Британію

Також Росія активно взялася за Brexit – референдуму про вихід Великої Британії з Євросоюзу. Ця тема також підживлюється страхами щодо напливу мігрантів. Як стверджує The Independent, "кремлівська пропаганда зараз активно проштовхує Brexit ".

Читайте також: Операція Brexit: Чому британці хочуть вийти з Європи і чим це загрожує світу

"Sputnik, Russia Today та навіть російське посольство дають повідомлення з позицій прихильників виходу з ЄС, надають платформу навіть найбільш маргінальним агітаторам за Brexit, ігноруючи кампанію проти виходу", - зазначає британська газета.

Вона вважає, що Путін має дві мети, задля яких підтримує вихід Великої Британії з Євросоюзу. Перша – він хоче покласти край європейській експансії, аби такі країни як Україна та Грузія назавжди залишились в сутінковій зоні між Європою та Росією, де він міг би застосувати військове втручання коли йому заманеться.

Друга мета – добитися дезінтеграції європейського блоку, який має більш чи менш спільну зовнішньо-політичну позицію та чиє населення складає 500 млн на противагу 148 млн росіян. Він хоче мати справу з 28 слабкими та невеликими країнами, з якими Росія зможе гратися в "розділяй та владарюй".

Зміцнення "друзів Путіна"

Також Кремль, користуючись темою біженців, намагається збільшити кількість лояльних йому режимів у Європі.

Підтримка Кремлем ультраправих політичних сил вже дала, наприклад, результати у Словаччині. Там до парламенту пройшла партія з відверто нацистськими поглядами, яка, з огляду на строкатість тамтешнього парламенту, може отримати реальні владні важелі.

Читайте також: Нацизм біля кордонів. Головний підсумок словацьких виборів

У тій же Німеччині зростає підтримка партії правих "Альтернатива для Німеччини". Саме ця політсила була активно залучена до скандалу з фейковим зґвалтуванням російської дівчинки мігрантами. До речі, досить потужна діаспора, яка живиться інформацією з російського телебачення, також є інструментом впливу.

Два варіанти дій Європи

Одностайності щодо того, як протидіяти кризі з біженцями та діям Росії в цьому напрямку серед лідерів країн ЄС немає. Умовно можна говорити про те, що cаме по цьому питанню вони розділились на два крила. Перше пропонує домовлятися з Путіним.

Про це писала днями британська газета The Daily Mail. "Тепер ЄС хоче домовитись з Путіним щодо мігрантів!" – обурюється в заголовку видання. Газета пише, що йдеться про збільшення притоку мігрантів з російської території. Це питання нібито стало предметом обговорення таємного засідання Єврокомісії у лютому.

The Daily Mail стверджує, що має протокол засідання. Він свідчить, що було ухвалене рішення терміново просити Москву про допомогу та почати переговори з Путіним. Офіційного підтвердження газета не отримала.

Можна припустити, що в подальшому мова піде й про домовленості з приводу замирення в Сирії, аби зменшити потік мігрантів звідти. А чого хоче натомість Путін нещодавно розжував керівник розвідувального управління Пентагону Вінсент Стюарт: участь Росії у війні в Сирії є намаганням отримати поступки з боку міжнародного співтовариства по війні в Україні.

Друге крило наполягає на пошуках альтернатив. Саме таким варіантом виглядає рішення укласти угоду з Туреччиною. У понеділок на міні-саміті в Брюсселі вдалося досягти попередніх домовленостей. Вони полягають в тому, що Анкара перекриває мігрантам шлях у Грецію, а натомість отримує купу бонусів. Це і безвізовий режим, і $3 млрд на реадмісію та облаштування таборів для біженців, і навіть розмороження переговорів про вступ Туреччини до Євросоюзу.

"Краще сплатити Туреччині певну суму за те, щоб та утримувала біженців у себе, ніж ризикувати допустити появу неконтрольованих мас біженців в Латвії", - цинічно, але ясно пояснив ідею прем'єр-міністр Латвії Маріс Кучінскіс.

Цілком можливо, що європейці закриють очі навіть на війну, яку веде турецька армія та поліція з курдами. На словах, звісно, вони закликатимуть до пошуку мирного шляху врегулювання конфлікту, але практичних дій не буде.

Також альтернативним варіантом є патрулювання в Егейському морі кораблів НАТО. За словами генсека Альянсу Єнса Столтенберга, днями в район буде направлено ще кілька кораблів на додаток до тих п'яти, які вже виловлюють перевізників нелегальних мігрантів.

Зараз, схоже, перемагає та група європейських політиків, яка не хоче вирішувати проблему біженців за рахунок домовленостей з Росією. Цьому сприяє те, що Кремль вперто не хоче звільняти Надію Савченко, що Путін після розгляду справи Литвиненка та фільму BBC постав у образі вбивці, педофіла та корупціонера з яхтами й розкішними палацами, що з'явились реальні альтернативи поставкам "Газпрому".

Для України це гарний симптом, бо значно знижує ризик зняття санкцій ЄС проти Росії та у перспективі підсилює позиції дружніх їй європейських політиків.

Теги:
Читайте також:
Київ
+16°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.06
  • EUR
    Купівля 42.86
    Продаж 43.59
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
22 травня
02:47
Ізраїль побудував "маленьку Газу"
Ізраїль оновив плани наступу на Рафах згідно з вимогами США
02:07
Венеціанська комісія
Венеційська комісія закликала владу Грузії скасувати закон про "іноагентів"
01:50
електроенергія, шахеди
Росіяни атакували "шахедом" енергооб'єкти Шостки й Конотопа на Сумщині
01:44
Біньямін Нетаньягу
"Ми зобов'язані це зробити": Норвегія пообіцяла заарештувати Нетаньягу, якщо МКС випише ордер
01:32
Китай та росія
Росія імпортує 70% машинного обладнання і 90% мікроелектроніки з Китаю, - Блінкен
01:17
Оновлено
Україна - Євросоюз
У Єврокомісії розповіли, коли Україна отримає першу виплату із заморожених активів РФ
00:52
конгрес США
У конгресі США закликали Пентагон дозволити Україні бити американською зброєю по території РФ
00:25
Збірна Швеції з хокею
Визначилися усі чвертьфіналісти чемпіонату світу - 2024 з хокею
2024, вiвторок
21 травня
23:55
Гаррі Кейн (праворуч), Україна - Англія
Євро-2024: Саутгейт залишив поза заявкою Англії сімох віцечемпіонів Європи
23:26
Оновлено
ЗСУ
На фронті за добу відбулося 94 бойових зіткнення, найгарячіше - на Покровському напрямку
23:05
росія прапор занепад
Росія вирішила в односторонньому порядку змінити кордони з Литвою і Фінляндією у Балтійському морі
22:32
Лауреаткою премії Георгія Ґонґадзе - 2024 стала Тетяна Трощинська
21:49
ТЦК
В Україні в тестовому режимі запрацювала електронна черга до ТЦК
21:48
Михайло Мудрик та Маурісіо Почеттіно (праворуч)
"Челсі" звільнив Почеттіно з посади головного тренера
21:25
Оновлено
Такер Карлсон
Команда ексведучого Fox News Карлсона, який брав інтерв'ю у Путіна, спростувала запуск його шоу на телебаченні РФ
21:23
Ексклюзив
імітація ядерного вибуху
Якщо РФ перейде червону лінію з ядерною зброєю, то інші країни не залишаться осторонь, - дипломат Чалий
20:57
Розстріл мирних жителів у прикордонному Вовчанську
Росіяни розстріляли у Вовчанську трьох цивільних, які намагались евакуюватися
20:45
Володимир Зеленський
Найскладніше на трьох напрямках на Донеччині: Умєров, Сирський та Баргилевич доповіли Зеленському про ситуацію на фронті
20:35
Ексклюзив
Defence Express: Щоб бити по РФ, Україні потрібно створити розвідувальні можливості
20:26
Тоні Кроос
Зірковий футболіст "Реалу" Тоні Кроос оголосив про завершення кар'єри
20:22
Аналітика
Сергій Згурець
Інтрига ураження ракетоносія "Циклон": боєздатних кораблів у ЧФ РФ стає все менше й менше. Колонка Сергія Згурця
20:13
військовий квиток, мобілізація
Українців, які знялися з військового обліку через виїзд за кордон, зобов'язали до 16 червня особисто з'явитися до ТЦК
20:05
Близький Схід Ємен нафта
Індія у квітні збільшила імпорт нафти з РФ до максимального показника за 9 місяців, - Reuters
20:05
OPINION
Ігор Гулик
Не стати Росією
19:38
земля
Росіяни в Криму розподілили 1,5 тис. земельних ділянок корінних мешканців між учасниками "СВО", - Спротив
19:34
Олександр Усик і Тайсон Ф'юрі (праворуч)
Ф'юрі ухвалив важливе рішення щодо реваншу з Усиком
19:15
Китай ядерна зброя
У РФ розпочалися навчання, на яких відпрацьовують застосування тактичної ядерної зброї
19:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 818-го дня війни: атака на нафтобазу РФ, 1 млрд євро на ППО для України та передача заморожених російських активів
18:56
фейк, російські фейки
"Двійника Зеленського помітили в Ірані": росіяни вигадали фейк стосовно смерті Раїсі
18:53
На фото: Скарлетт Йоганссон
OpenAI призупинив використання голосу Sky бота ChatGPT через його схожість на Скарлетт Йоганссон
18:51
Оновлено
Херсонська область
На Херсонщині РФ поранила трьох пенсіонерок, скинувши вибухівку з дрона
18:47
В Укренерго повідомили, коли відключатимуть світло 22 травня
18:45
Ексклюзив
Мобілізація жінок
Для ефективної мобілізації, ймовірно, проведуть політику балансування вимог економіки і фронту, - поведінковий економіст Вахітов
18:35
Осінь, дощ
Ймовірні дощі та сильний вітер: Наталка Діденко розповіла про погоду 22 травня
18:32
Дмитро Кулеба
Немає жодного аргументу, який завадив би партнерам збивати ракети РФ над Україною, - Кулеба
18:29
Максим Жорін
Росіяни накопичують і перекидають сили в напрямку Сум, - Жорін
18:25
Відключення електроенергії
Відключення світла: як залишатися на зв'язку та обрати джерело живлення
18:14
Шмигаль доручив розробити постанову про "справедливі графіки вимкнень світла споживачам"
18:06
OPINION
Наталка Діденко
Про старенькі столичні кінотеатри
17:59
Олександр Зінченко, Арсенал, АПЛ
"Далеко не найкращий": Зінченко підбив підсумки свого сезону
Більше новин