У Єврокомісії розповіли, коли Україна отримає першу виплату із заморожених активів РФ
У вівторок, 21 травня, міністр закордонних справ Чехії Ян Липавський оголосив, що країни Євросоюзу узгодили план із використання доходів від заморожених російських активів для допомоги Україні. У Єврокомісії розповіли, що Україна отримає першу виплату вже в липні цього року
Про це він написав у соцмережі Х (Twitter).
"Сьогодні в рамках ЄС ми ухвалили рішення про передачу Україні коштів, отриманих у результаті заморожування активів російського Центрального банку. Тільки цього року ця сума може скласти до 3 млрд євро", - йдеться у повідомленні.
Липавський додав, що 90% коштів підуть на військову підтримку.
"Росія повинна заплатити за шкоду, завдану її агресивною війною", - наголосив чеський міністр.
Виконавчий віцепрезидент з питань економіки Валдіс Домбровскіс привітав офіційне рішення, прийняте в Раді, яке дозволить отримувати прибуток від активів російського Центрального банку, заблокованих під санкціями через розв'язану Росією війну.
"ЄС обрав шлях вперед, який є обґрунтованим та гнучким з правового погляду, що дозволить уточнювати допомогу відповідно до найнагальніших потреб України. Швидкість залишається ключовим фактором, і Комісія продовжить докладати всіх зусиль, щоб перший платіж був здійснений вже в липні", - зазначив Домбровскіс.
Рішення набудуть чинності після опублікування в Офіційному журналі. Ресурси для підтримки України будуть доступні з липня 2024 року з виплатами раз на два роки.
Зазначається, що у 2024 році 90% буде спрямовано на військове обладнання для України і 10% для бюджету ЄС, де також всі асигнування будуть спрямовані на фінансування допомоги Україні.
Рішення дозволяють визначити пріоритетність потреб, які, ймовірно, зміняться з часом, тому розподіл переглядатиметься щорічно з першим переглядом до 1 січня 2025 року, додали у Єврокомісії.
Що відомо про конфіскацію російських активів
30 листопада в сенаті США представили законопроєкт про конфіскацію російських активів. Уже 11 січня адміністрація Байдена підтримала конфіскацію активів РФ для передачі Україні.
Водночас у Росії підрахували, що Захід може втратити активи та інвестиції на суму щонайменше $288 млрд, якщо конфіскує заморожені російські активи для допомоги у відновленні України, та заявили, що Москва вдасться до заходів у відповідь.
23 січня посол Бельгії в США Жан-Артур Режібо заявив, що країни Заходу мають ухвалити колективне рішення щодо конфіскації заморожених російських активів, більшість яких зберігається у брюссельському розрахунковому центрі Euroclear.
Пізніше комітет сенату США схвалив законопроєкт щодо конфіскації російських активів та їхньої передачі Україні, а 30 січня комітет з політичних питань Парламентської асамблеї Ради Європи ухвалив проєкт резолюції, який передбачає конфіскацію заморожених російських активів і їх передачу новому фонду для відновлення України.
Згодом повідомлялося, що у Європі зберігається 191 млрд із 260 млрд євро заморожених закордонних активів Росії, прибуток з яких у 2023 році становив 4,4 млрд євро, їх хочуть передавати Україні.
12 лютого Рада ЄС ухвалила рішення щодо регулювання майбутнього механізму з використання прибутків від заморожених активів РФ на території ЄС на користь України.
8 травня посли Європейського Союзу погодили спрямування доходів від заморожених активів РФ на відбудову України, а також на оборону від агресора.
- Актуальне
- Важливе