Бразильський урок для України. Як корупція вбила рейтинг всенародного президента

18 березня, 2016 п'ятниця
19:00

Через скандал із нафтовими хабарами Бразилія занурилась у глибоку політичну кризу

Зміст

Нова хвиля протестів із вимогою відставки чинного президента Бразилії Ділми Руссефф почалася через публікацію записів її телефонних розмов із колишнім президентом Луїзом Інасіу Лула да Сілвою, або як його звуть самі бразильці Лулою. Вони стали продовженням масових виступів проти корупції у владі, які тривають майже три роки.

Ці події стали причиною політичної кризи в країні та посилили розкол суспільства, що відбувається на тлі поглиблення економічної кризи та зростання кількості незадоволених через збільшення витрат на підготовку до літньої Олімпіади в Ріо-де-Жанейро.

Плівки судді Моро

Новий скандал почався після того, як суддя Серджіо Моро, який веде розслідування щодо екс-президента Лули да Сільви, передав ЗМІ записи їхніх телефонних розмов.

Як вважають протестувальники, ці записи доводять, що пані президент запропонувала своєму попереднику міністерську посаду, рятуючи його цим від арешту за корупційний скандал із Petrobras – місцевою версією "Нафтогазу". 16 та 17 березня в країні відбулися нові демонстрації з вимогою відставки Руссефф.

Найбільше протестувальників обурив уривок розмови, в якому Ділма говорить Лулі, що вона "у разі необхідності" негайно надішле йому документи про призначення. Опозиція інтерпретувала це, як намір надати документи швидко, аби Лула міг показати їх поліції та уникнути затримання.

Сама Руссефф заперечує, що надала своєму попереднику посаду, аби той уникнув відповідальності. За словами президента, вона запросила Лулу на посаду аби підсилити свій уряд. Також у заяві на президентському сайті сказано про намір розпочати розслідування проти судді Моро. Що цікаво, Руссефф сама обіймала посаду керівника апарату глави держави в часи президентства Лули.

Ділма Руссефф Лула да Сільва

Ділма Руссефф та Лула да Сільва. Фото: Reuters

За бразильським законодавством, судити урядових міністрів може лише привілейований форум верховного суду. Це, як вважають опозиціонери, довгий та нудний процес на відміну від федерального суду. Крім того, вони побоюються, що члени верховного суду можуть поставитись до екс-президента з більшою симпатією, аніж Моро. Адже багато з них були призначені саме Ділмою Руссефф та Лулою да Сільвою.

Щодо Серджіо Моро, то він відомий тим, що вже засудив на великі строки за корупцію кількох бізнесменів, які були замішані в скандал з Petrobras. Лула тепер погрожує йому покаранням за втручання в приватне життя.

Хронологія кризи

Популярний у народі Лула да Сільва і Ділма Руссефф – давні соратники по Партії трудящих. У 2011 році, коли в президента знайшли рак гортані, він пішов із влади, підтримавши на виборах Руссефф. Як уже згадувалося, вона працювала керівником президентського апарату, а згодом посіла пост міністра енергетики.

Та популярність народних лідерів почала спадати у 2013 році. По всій країні через підвищення цін на проїзд в автобусах пройшли найбільш масштабні протести з 1990-го року.

Другою причиною називали незадоволення гігантськими витратами на підготовку до футбольного ЧМ-2014. Як приклад називали стадіон "Марокана" в Ріо-де-Жанейро, який відреставрували за кілька мільярдів реалів, а потім з’ясувалося, що все доведеться переробляти, бо він не відповідає нормативам FIFA.

Цікаво, що тоді об’єктом нападів була не президент Руссефф, а представники місцевої влади бразильських міст і штатів. Ділма ж намагалася не коментувати події, зазначаючи лише, що народ має право висловлювати свою думку.

Але потім грянув корупційний скандал у вищих ешелонах влади. З’ясувалося, що кілька років приватні підприємства платили хабарі за те, щоб укласти вигідні контракти из державною Petrobras. Розслідування вже зачепило велику кількість високопосадовців, бізнесменів та двох президентів – нинішнього та колишнього.

Зокрема, Лула да Сільва, як вважають слідчі, отримував неправомірний прибуток від будівельних компаній, залучених у скандал. Також він вважається реальним власником двох люксових будинків, які зареєстровані на чуже ім’я. Поліція затримувала вже на короткий час екс-президента та його дружину 4 березня. Після допиту їх звільнили.

Проти самої Руссефф почали процедуру імпічменту. Якщо вона програє голосування в Конгресі, то вже у травні її буде усунуто з посади. Президента звинувачують у покриванні махінацій з Petrobras, коли вона була міністром енергетики, та маніпуляціями з минулорічним бюджетом – вона нелегально позичила гроші в державних банків, щоб покрити дефіцит бюджету.

Нинішня криза вже настільки заплутана, що творці популярного американського серіалу про політичні інтриги "Картковий будинок" жартома кажуть, що наслідують події у майбутніх серіях. А в інтернеті з’явився онлайн-тест, який пропонує відгадати – події відбувались у "Картковому будинку" чи в Бразилії.

Бразилія протест

Протести в неділю, 13 березня, зібрали понад 2 млн людей. Фото: Reuters

Бразилія протест

Протести 17 березня, в день призначення Лули да Сільви членом уряду. Фото: Reuters

Розкол суспільства на вірусному фото

Варто зазначити, що далеко не всі бразильці виступають проти Ділми та Лули і підтримують акції протесту. Наприклад, у столиці – місті Бразиліа – в середу, 16 березня, сталися сутички між прихильниками та супротивниками влади. Поліція розборонила людей, застосувавши сльозогінний газ і кийки.

Зрозуміти суть політичного розколу в Бразилії допомагає вірусна фотографія, яка розлетілася по бразильському сегменту Facebook та інших соцмережах. Фотограф популярної газети Correio Braziliense сфотографував заможну пару білих, які йдуть протестувати, а їхніх дітей за ними везе у колясці чорношкіра няня.

Бразилія протест

Та сама вірусна фотографія, яка розколола бразильців. Фото: Correio Braziliense

Як пише Huffington Post, критики демонстрацій вважають це яскравим символом нерівноправ’я: лицемірні заможні протестувальники самі радо експлуатують труд чорношкірих. Як зазначає видання, це фото викликає в багатьох згадку про часи рабства.

Ділма та Лула є представниками Партії трудящих – політичної сили з лівими поглядами. На практиці це означає високі витрати на соціальні програми.

Лула, який отримав це прізвисько в часи роботи у профспілках, спромігся значно скоротити розрив між бідними та багатими в країні. За це його досі люблять у народі. І навіть скандал із Petrobras не завадив його наступниці Ділмі вдруге виграти президентські вибори у 2014 році.

Втім, як з’ясували журналісти, сама няня, зображена на фотографії, підтримує протестувальників та критикує уряд Ділми Руссефф за стрімке зростання інфляції. Вона також сказала, що була не проти працювати в неділю (протест відбувався у вихідний), бо їй за це гідно заплатили.

Загалом же протести в Бразилії можна екстраполювати на Україну. Історія президента Лули да Сільви прекрасно ілюструє, як швидко всенародну любов може змінити ненависть якщо голова держави виявляється банальним хабарником.

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.49
    Купівля 41.49
    Продаж 41.97
  • EUR
    Купівля 42.96
    Продаж 43.71
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
5 лютого
17:48
ЗСУ
Міноборони у 2024 році закупило для військових взуття на понад 3,1 млрд грн
17:43
Міноборони допустило до використання у ЗСУ дрони ZEUS і HADES українського виробництва
17:41
Ексклюзив
Дональд Трамп
Експерт з економіки пояснив, що мав на увазі Трамп, коли говорив про українські рідкісноземельні метали
17:40
Оновлено
Україна повернула з російського полону 150 захисників
17:35
Разом з Оззі Осборном: Black Sabbath зіграють фінальний концерт з Metallica, Slayer і Pantera
17:35
Азербайджан
Азербайджан виділив Україні $1 млн гуманітарної допомоги на закупівлю електрообладнання
17:20
Оновлено
пошта
Поштова служба США відновила прийом посилок із Китаю та Гонконгу
17:17
водопостачання вода
Японія передала Києву обладнання для очищення та знезараження води
17:15
Форум сімʼї та Демографії в межах Українського тижня, який відбувається у Вашингтоні
Необхідно створити державний фонд для інтеграції переселенців та повернення українців додому, – Княжицький
17:13
Денис Берінчик
Берінчик - Девіс: де та коли дивитись чемпіонський бій українського боксера
17:11
Netflix намагається дистанціюватися від зірки "Емілії Перес" Карли Гаскон після її ісламофобських висловлювань
17:10
ВООЗ
В Аргентині оголосили про вихід з ВООЗ слідом за США
16:53
Starlink
Через блокування Starlink російські війська залишаються без звʼязку, - "Атеш"
16:47
Тополі, Харківщина
РФ утворила новий плацдарм на правому березі річки Оскіл, неподалік держкордону, - DeepState
16:42
Рамштайн
Наступний "Рамштайн" відбудеться 12 лютого під головуванням Великої Британії, - Радіо Свобода
16:33
Ексклюзив
"Ворог копає багатоповерхові нори, звідки його непросто викурити": "Хартія" про оборону на північ від Харкова
16:27
Іван Вигівський
За підривами біля приміщень ТЦК стоять російські спецслужби, - голова Нацполіції Вигівський
16:27
на фото мобільна аптека
На прифронтовій Сумщині розпочав роботу мобільний аптечний пункт
16:24
Ігор Пластун
Ексфутболіст збірної України знайшов команду у нижчій лізі Бельгії
16:22
ЗСУ
З початку доби на фронті відбулося 50 боєзіткнень: на Покровському напрямку окупанти здійснили 12 атак
16:18
Оновлено
Сибіга обговорив з очільником МЗС Британії Леммі підготовку військових і розширення далекобійних спроможностей України
16:07
винищувач F-35
Норвезькі F-35 перехопили групу російських бомбардувальників на Крайній Півночі
16:02
Андрій Сибіга
Україна пропонує зберігати американський газ у своїх сховищах
16:02
OPINION
"ТЦК тут не місце". Чим небезпечна ненависть тилу до власної армії?
15:52
Володимир Зеленський
Зеленський підписав закони про продовження воєнного стану й мобілізації
15:45
Ексклюзив
На місці вибуху біля ТЦК у Павлограді (2 лютого 2025 року)
"Вбивство військовослужбовця ТЦК - це результат багатьох ігрищ": голова Ради резервістів Сухопутних військ ЗСУ Тимочко
15:43
Вбивство підлітка на станції фунікулера в Києві: Шевченківський райсуд почав засідання у справі
15:28
Новини компаній
"Аврора" та ГО "Землячки" зібрали 10 млн грн на зимову форму для захисниць у межах кампанії "Даруй тепло, даруючи свято"
15:19
Оновлено
Ізюм
Удар РФ 4 лютого по Ізюму на Харківщині: кількість загиблих збільшилася до 6
15:15
В Ірландії показали українські документалки про Голодомор та сучасну війну
15:07
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:03
Андрій Сибіга
Взаємовигідна співпраця України та США не обмежується лише природними ресурсами, - Сибіга
14:44
Речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко
Перевірка Білоруссю боєготовності армії: в ДПСУ оцінили рівень загрози
14:40
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 5 лютого: скільки коштують долар та євро
14:38
OPINION
Про хибність тези "Все ж було добре, якби не цей клятий Путін"
14:22
Гренландія призначила дострокові вибори на тлі претензій Трампа на острів
14:17
грузія
"Парламент" Грузії позбавив мандатів 49 депутатів із трьох опозиційних коаліцій
14:06
OPINION
Трамп і рідкісноземельні метали України
13:46
Максим Ємець і Оксана Рубаняк
Воював з 19 років: на Покровському напрямку загинув військовий і поет Максим Ємець
13:37
Кіт Келлог
"Чекаю нагоди розповісти про мету Трампа завершити війну в Україні": Келлог візьме участь у Мюнхенській безпековій конференції
Більше новин