Що ми знаємо про брюссельських терористів
Брюссельські смертники виявились членами мережі, яка організовувала теракти в Парижі
Бельгійська поліція ідентифікувала двох смертників, які підірвали себе в аеропорту та метро Брюсселя, через що загинула 31 людина та не менше 300 були поранені. Це брати аль-Бакрауї. Старший - Ібрахім аль-Бакрауї - підірвав себе в аеропорту.
Молодший - Халід аль-Бакрауї - влаштував вибух у вагоні метро на станції "Мальбек". Також Халід цікавий тим, що саме в його квартирі під час поліцейського рейду знайшли відбитки пальців одного з організаторів терактів у Парижі 13 листопада Салаха Абдеслама. Це допомогло його згодом заарештувати.
Другий терорист-смертник, який підірвав себе в аеропорту, досі не ідентифікований. У бельгійських ЗМІ припускають, що ним був Наджим Лаашрауї. Він має марокканське походження та відомий спецслужбам як спеціаліст по вибухівці, який ще у 2013 році воював на стороні "Ісламської держави" в Сирії.
Як пише Daily Mail, рідний брат Наджима виявився успішним спортсменом, який представляв Бельгію в тхеквондо. Він та вся інша сім'я дистанціювалася від родича-джихадиста. За словами батька сімейства, вони не бачили і не спілкувались з Наджимом останні три роки.
І Наджим, і брати Бакрауї розшукувались поліцією за підозрою в причетності до терактів у Парижі.
Поліція все ще офіційно не підтвердила, що саме Наджим Лаашрауї був другим смертником в аеропорту. Також продовжується пошук третього підозрюваного, який, ймовірно, залишився живим і переховується.
Розповсюджено його знімок, зроблений камерами спостереження. Чоловік привіз у зал велику сумку зі схованою в ній бомбою, та залишив її. На щастя, пристрій не спрацював.
Також є підозра, що був і п'ятий терорист. За даними французької газети Le Monde і бельгійської телерадіокомпанії RTBF, на камери спостереження потрапив чоловік, який з великою сумкою супроводжував смертника Халіда Бакрауї в метро за хвилину до вибуху.
Також поліція шукає ще кількох підозрюваних в причетності до терактів. Виявилось, що брати – частина більш великої мережі, учасники якої, зокрема, організували теракт в Парижі.
Британська газета The Guardian зробила схему, яка пояснює зв'язки між паризькими та бельгійськими терористами. Еспресо.TV її переклало та додало свіжі подробиці.
Головною версією бельгійських та французьких ЗМІ залишається припущення, що теракти прямо пов'язані з арештом Салаха Абдеслама. Він був затриманий під час рейду поліцією 18 березня. Він був одним з небагатьох виконавців терактів у Парижі, який лишився живим і втік до Бельгії. Чотири місяці йому вдавалося ховатися від поліції.
Абдеслама підозрюють в організації терактів у Брюсселі. Та він сам, як стверджує його адвокат, говорить, що нічого не знав про вибухи. Також він заявив, що не проти екстрадиції до Франції і готовий до співпраці щодо паризьких терактів.
Ймовірно затримання Абдеслама та заяви в ЗМІ, що він почав співпрацювати з поліцією, змусили його спільників прискорити реалізацію терактів.
Відомо, що терористи влаштували відеоспостереження за помешканням керівника бельгійської атомної програми. Майже 10 годин відеозаписів з пересуваннями чиновника були знайдені під час одного з рейдів місяць тому. Припускається, що записи вели брати Бакрауї.
Мережа виявилась ширшою, ніж вважалося
За словами прем'єр-міністра Франції Мануеля Вальса до паризьких терактів були причетні не менше 30 зловмисників. З них 11 мертві, 12 заарештовані, а ще 7 перебувають в розшуку.
За словами Вальса, необхідно зміцнювати зовнішні кордони Євросоюзу. Особливо зважаючи на те, що "Ісламська держава" "викрала велику кількість сирійських паспортів".
Голова Європолу Роб Уейнрайт заявив, що терористична мережа нараховує не менше 5000 учасників і вона більш небезпечна, ніж досі вважалося. Він сказав, що "ІД" має нову "агресивну" стратегію щодо скоєння нападів у Європі.
Тим часом у Росії і Туреччині вже пролунали заяви, що Бельгію попереджали і надавали інформацію щодо терористів, але вона нею не скористалася.
У Росії це було зроблено не на офіційному рівні, а у вигляді "зливу" на пропагандистському телеканалі LifeNews. Він стверджував, що нібито бельгійцям надали інформацію про трьох білорусів, які захопились радикальним ісламом та перебрались до їхньої країни готувати теракти.
Як уже з'ясувалось, названих прокремлівським телеканалом осіб не виявилось серед нападників. КДБ Білорусі перевірило інформацію та заявило, що один з трьох білорусів точно не причетний, бо на момент терактів перебував у Гомелі.
Турецький прем'єр-міністр Реджеп Таїп Ердоган заявив, що його країна двічі депортувала Ібрагіма аль-Бакрауї, який підірвав себе в аеропорту.
Зокрема, у червні 2015 року його відправили з Туреччини в Нідерланди. За словами Ердогана, Бельгія проігнорувала їхнє попередження, що Бакрауї – бойовик. За версією турецької поліції, Бакрауї депортували саме через підозри в тому, що він – затятий джихадист. Але жодних злочинів у Туреччині він не скоїв.
Тим часом у Бельгії продовжують вшановувати пам'ять загиблих. Кількох загиблих досі не упізнано…
- Актуальне
- Важливе