Свої серед чужих. Чому українські фігуристи здобувають медалі для Росії

Дмитро Марценишин
5 квітня, 2016 вiвторок
21:00
Зміст

Жахливі умови підготовки українських фігуристів призводять до того, що вони виграють нагороди для інших збірних

Десятиріччя поразок

Альона Савченко та Бруно Массо

Минулої неділі у американському Бостоні завершився чемпіонат світу з фігурного катання. Збірна України на ньому в одинадцяте поспіль залишилася без медалей. Такий стан речей у цьому виді став звичним.

Фігурне катання перебуває у занепаді, у країні практично немає ковзанок де могли б готуватися професійні спортсмени, а на сам вид спорту виділяються копійки.

Це призвело до численних випадків зміни українськими фігуристами громадянства.

Останніми представниками збірної України, які реально претендували на медалі чемпіонатів світу та Європи були Тетяна Волосожар та Станіслав Морозов, які кілька разів на найбільших турнірах зупинялися за крок від медалей та ставали четвертими у змаганнях спортивних пар.

Після Олімпіади-2010, яку фігуристи завершили на восьмому місці пара розпалася, а Волосожар поїхала виступати за збірну Росії де її партнером став Максим Траньков. Ще раніше громадянство змінила інша талановита українська парниця – Альона Савченко, яка разом з Робіном Шолкови представляла Німеччину.

Чужі перемоги

Олексій Биченко

З того часу вихованці української школи фігурного катання виграють медалі чемпіонатів світу та Європи виключно для інших країн.

Савченко стала триразовою чемпіонкою світу – у 2011, 2012 та 2014 роках. Вона продовжує кар'єру попри те, що зі спорту пішов Шолкови. Новим партнером екс-українки став Бруно Массо з яким вона цього року дебютувала на офіційному рівні і одразу виграла срібло чемпіонату Європи, а на світовій першості у Бостоні здобула бронзу

Волосожар стала дворазовою олімпійською чемпіонкою у 2014 році в Сочі – у командних та парних змаганнях, у 2013 році виграла чемпіонат світу, та чотири рази отримувала золото європейської першості – у 2012, 2013, 2014, 2016 роках.

Ще одним представником України, який приніс нагороду іншій країні – Ізраїлю – цього року виявився Олексій Биченко на рахунку якого срібло чемпіонату Європи. Причому свого першого успіху фігурист якого свого часу недооцінили в Україні, досягнув у солідному, як для фігурного катання, 28-річному віці.

Засудження та виправдання

Галина Кухар

Менш успішно за інші країни виступає і багато інших українських фігуристів. Серед танцювальних дуетів Максим Сподирєв представляє Польщу з Наталією Калішек, Аліса Агафонова з Альпером Учаром– Туреччину, Юрій Єременко з Катаріною Прайс - Швейцарію, Юрій Бєляєв з Вікторією Ковальовою – Білорусь, Адель Танкова з Євгеном Краснопольським – Ізраїль.

Галина Кухар, яка раніше багато років очолювала збірну України та працювала з Волосожар, Савченко та Биченком вважає, що фігуристів в жодному разі не можна засуджувати за зміну громадянства.

"Спортивне життя – це миттєвість. І отак сидіти чекати, поки твій талант зариється, ніхто не хоче. В жодному разі не можна засуджувати спортсменів за зміну громадянства. Не можна дитині сказати сиди тут та підмітай вулиці зі своїм талантом", - пояснює Кухар.

За словами тренера, претензії до спортсменів можна було б висувати лише у тому разі, якщо б у їхню підготовку вкладалися належні кошти.

Галина Кухар переконана, що зупинити відтік кадрів можна лише за однієї умови – створивши українським фігуристам такі умови, у яких готуються їхні конкуренти з інших країн.

Нові таланти

Ганна Хниченкова

Як це не дивно, але навіть попри відсутність необхідних умов для підготовки українська школа фігурного катання продовжує виховувати кваліфікованих спортсменів.

Підтвердженням цього слугують і результати українців на юніорському рівні. Танцювальний дует Олександра Назарова та Максим Нікітін минулого року здобули бронзу юніорського чемпіонату світу. Одиночник Іван Шмуратко став переможцем юнацької Олімпіади-2016 у Ліллехаммері у командних змаганнях разом з фігуристами з інших країн.

На думку Галини Кухар пристойно виступила збірна України і на чемпіонаті світу у Бостоні. Танцювальний дует Олександра Назарова – Максим Нікітін став 19-м. На аналогічній позиції завершила змагання Ганна Хниченкова, а Іван Павлов виявився 23-м.

"Я думала, що у нас будуть гірші результати. Наші одиночники молодці, тим більше, що обоє дебютанти", - сказала Кухар.

За словами тренера серед спортивних пар Україна взагалі не була представлена, тому що у нас просто немає дорослих дуетів. Ренаті Оганесян, яка катається з Марком Бардеєм, лише цього року виповниться 15 років, що дозволить їй виступати на дорослому рівні.

За потенціалом ці фігуристи здатні досягти неабияких успіхів, адже у своєму віці вони є одними з кращих і посіли на цьогорічному юніорському чемпіонаті світу четверте місце.

Втім за словами Галини Кухар, якщо нинішній стан речей в нашому фігурному катанні не зміниться, то втримати талановиту молодь буде складно.

"Талановиті спортсмени у нас є. Але в нас навіть льоду немає, я вже не кажу про щось інше. Поки вони маленькі, то на ентузіазмі батьків та тренерів досягають успіхів. А далі якщо не буде створено умов, то вони будуть їхати", - прогнозує тренер.

Золоті роки

Оксана Баюл

У такому жалюгідному стані українське фігурне катання перебувало не завжди. Ще якихось 20 років тому наша школа фігурного катання вважалася однією з найсильніших у світі. Саме команда фігуристів була найсильнішою з усіх українських збірних із зимових видів спорту.

Не випадково першу в історії олімпійську нагороду незалежній команді України на Іграх у норвезькому Ліллехаммері принесла фігуристка Оксана Баюл. Сенсацією її успіх не вважав ніхто, адже на Олімпіаду вона їздила у статусі чинної чемпіонки світу.

На початку 1990-х у чоловічому одиночному катанні домінував Віктор Петренко, який став Олімпійським чемпіоном та переможцем світової першості у 1992 році, виступаючи у складі об'єднаної команди, яка змагалася впродовж одного сезону, після розпаду СРСР. Збірній України Петренко приніс лише золото чемпіонату Європи-1994.

У одиночних змаганнях великих успіхів досягали не лише Баюл та Петренко. На рахунку Юлії Лавренчук європейська бронза 1997 року, а Олена Ляшенко ставала віце-чемпіонкою Європи у 2004, і вигравала континентальну бронзу у 2005 році.

В'ячеслав Загороднюк брав бронзу ЧС-1994, та вигравав чемпіонат Європи у 1996 році. А Дмитро Дмитренко ставав найсильнішим фігуристом континенту у 1993 році, а європейську бронзу виграв у 2000 році.

Були в Україні й танцювальні дуети світового рівня. Ірина Романова та Ігор Ярошенко здобували бронзові нагороди чемпіонату Європи-1996. Олена Грушина та Руслан Гончаров сягнули піку своєї кар'єри у 2006 році, коли стали бронзовими призерами Олімпіади у Туріні. Окрім того, на рахунку пари бронза світової першості-2005 та два титули віце-чемпіонів Європи у 2005 та 2006 роках.

Втім, дивлячись на нинішній стан справ в українському фігурному катанні повірити у те, що часи гучних перемог у цьому виді спорту повернуться – надзвичайно складно.

Теги:
Читайте також:
Київ
+19°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.35
    Купівля 39.35
    Продаж 39.84
  • EUR
    Купівля 42.19
    Продаж 42.88
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
3 травня
17:41
ЗСУ, мобілізація
Навіть непридатні: у Генштабі заявили, що оновити військово-облікові дані мають усі чоловіки 18–60 років
17:30
Допоможіть евакуювати бійців з "нуля": збір на нічник для парамедиків 21 ОПБ
17:21
На фото: Маєток Меттью Перрі
Особняк зірки "Друзів" Меттью Перрі, куплений ним незадовго до смерті, продають за $5 млн
17:15
тарифи на електроенергію, лічильник
З початку року мешканці Дніпропетровщини заборгували за світло 775 млн грн, – Yasno
17:13
хімічна атака, протигаз
Росія у квітні 444 рази застосувала хімічні боєприпаси проти ЗСУ, - Генштаб
17:03
Дональд Трамп
"ЗСУ спалили опудало Трампа, а голова ЦРУ у 2014 році ініціював війну в Україні": фейки світових ЗМІ за 3 травня
17:03
пожежа
У Берліні на заводі з виготовлення зброї сталася пожежа
16:59
НБУ
НБУ заборонив ломбардам приймати товари, які можуть бути використані у військових цілях
16:48
Віктор Орбан
Ми не дозволимо, щоб угорці втретє вимушено воювали, - Орбан
16:45
суспільство
"Серед потенційних цілей – місця скупчення людей": СБУ звернулася до українців з приводу святкування Великодня
16:38
Ексклюзив
окупанти
Окупанти на міст рейки ще не поклали: Андрющенко про залізницю у напрямку Волновахи
16:30
Ексклюзив
Дмитро Лубінець
Лубінець вимагатиме від Червоного Хреста дієвої реакції на дії російської філії
16:30
У Steam з'явилась демоверсія гри про звільнення України Threads of War
16:14
Окупанти обстріляли Донеччину: загинуло троє людей
16:09
Оновлено
наслідки атаки РФ по Харкову, 03.05.24
Росіяни вдарили КАБом по Харкову: є загибла і постраждалі, під завалами можуть бути люди
16:05
На фото: пропалестинська акція у Cтокгольмі з вимогою виключити Ізраїль з Євробачення-2024
Організатори Євробачення залишили за собою право вилучати прапори та символіку Палестини на шоу
16:02
Головний військовий священник РПЦ Дмитро Васеленков
Росія має намір "мобілізувати" на фронт 1,3 тис. священників - Спротив
16:02
OPINION
Марина Данилюк-Ярмолаєва
Битва за "Суспільне". Як Безугла замахнулась на незалежного мовника?
16:00
Ексклюзив
ЗСУ
На фронті створюється загроза оперативного оточення по декількох напрямках, - військовий експерт Снєгирьов
15:58
Огляд
"Суперники"
Коли від "Суперників" рве дах: що подивитися на вихідних
15:56
росія хакер
У Німеччині заявили про російські кібератаки на депутатів партії Шольца
15:51
на фото нове маркування для автівок
Був "учбовий", стане "навчальний": в Україні змінюють маркування транспортних засобів для автошкіл
15:39
імпорт електроенергії
У квітні Україна імпортувала рекордний із початку року обсяг електроенергії
15:33
окупанти вивезли з України
Організовували депортацію українців, щоб створити міграційну кризу в ЄС: СБУ оголосила підозри двом росіянам
15:11
Оновлено
Євген Клопотенко
Клопотенко звинуватив "Заборону" в нецензурній комунікації, медіа заперечило
14:57
Норвегія
У Норвегії викрили російських агентів, які ймовірно готували диверсії
14:45
Дмитро Лубінець
РФ формує перелік українських дітей для майбутньої депортації, - Лубінець
14:43
Пресреліз
Мертвий півень
Гурт “Мертвий Півень” виступить у столиці в супроводі струнного квартету
14:32
"Зуби дракона". Ілюстрація
Партизани "Атеш" показали систему оборони окупантів у Джанкої
14:04
"Від нуля до життя" - збір на квадроцикли
14:03
OPINION
Микола Княжицький
Проблему РПЦ можна розв'язати одним легальним рішенням – має бути закон
13:58
Дмитро Пєсков
Війська Франції в Україні та удари зброєю Британії по РФ: у Путіна відреагували на заяви Макрона і Кемерона
13:57
Анонс
Оленівка. Куратори зла. Документаальний фільм
Оленівка: хто відповідальний за злочини? Відповіді у документальному фільмі в ефірі Еспресо
13:46
Депутати Київради
Отримували зарплату у ТрО: депутатів Київради та їхніх спільників судитимуть у справі ухилення від служби
13:43
Ексклюзив
церква
"Ці люди 30 років будували "рускій мір": протоієрей Андрій Бринчак про те, як місцева влада перешкоджає переходам громад від УПЦ МП
13:20
Ексклюзив
Україна_Польща
Вперше за 5 років польський пенсійний фонд в плюсі завдяки українцям, - журналіст Сієрант
13:04
На фото людина, що працює за комп'ютером
Хакери ГУР атакували інтернет-провайдерів і мобільних операторів у російському Татарстані, - ЗМІ
12:55
Су-34
Британська розвідка розповіла, які наслідки чекають на РФ від українських атак по аеродромах
12:50
Google
Підтримка українських стартапів на $10 млн: фонд від Google почав реєстрацію
12:41
На фото: постер фільму "Уроки толерантності"
Комедія "Уроки толерантності" про упередження українців щодо ЛГБТ зʼявиться на Netflix
Більше новин