Багато голландців вибачаються за референдум, - ініціатор проукраїнської кампанії у Нідерландах

Голубов Олександр
6 квітня, 2016 середа
14:38

Наталія Попович, співзасновниця Українського кризового медіацентру, розповіла Еспресо про ставлення мешканців Нідерландів до України та шанси Києва на перемогу

Зміст

Ви ініціювали справжню інформаційну кампанію у Нідерландах, аби схилити голландців на український бік. У чому полягає ця кампанія?

Кампанія "Hop Netherlands Hop!" закликає голландців проголосувати за Україну, підтримати її. В кампанію залучені українські діти, це діти, які представляють різні таланти. Це все є ролики, їх десять, які представляють голландською мовою короткі сюжети дітей, кожен з яких, чи це чемпіонка Європи з шахів, чи це наші дітки, які перемогли в конкурсі талантів, представляє найкраще в Україні.

Чому ви обрали саме такі інструменти впливу на голландців? Це віддзеркалення того, що ініціатором референдуму були не політики, а, так би мовити, громадськість?

Набагато більш важливо, що референдум вже відбувається, вони ухвалили таке рішення. Дуже непродуктивно, коли українці починають обговорювати, чи мають право Нідерланди на цей референдум. Це один з інструментів демократії.

Набагато важливіше, наскільки ми як країна чи як народ мобілізуємося для того, аби захистити зараз наш національний інтерес. І, чесно кажучи, я ніколи раніше стосовно будь-якого іншого репутаційного виклику для України не бачила такої великої мобілізації зусиль, як це сталося у випадку з референдумом. Тобто, якщо є щось доброго в цій ситуації - це те, що ми почали демонструвати свою здатність проявляти себе в інформаційній сфері.

Наскільки я розумію, агітація супротивників угоди про асоціацію йшла через інтернет. Я так розумію, ви також вели кампанію через інтернет?

І не тільки. Чотири місяці тому була ініціатива мобілізувати зусилля українського громадянського суспільства, багатьох організацій світової політики і багатьох інших активних членів громадянського суспільства. Разом з МЗС ми радились, як краще до цього підійти. Було ухвалено рішення, що насправді ця кампанія має бути від людей до людей. Саме тому ми бачимо так багато звернень, як, наприклад, лист від Українського ПЕН-клубу з проханням підтримати Україну.

Ця кампанія передбачала велику кількість контактів громадянських активістів, аналітиків, експертів, які дуже багато часу останні місяці перебували в Голландії. Важливим для нашої кампанії був візит Першої української академії лідерства, який тривав кілька днів. Це 40 українських студентів 18-19 років, які вільно володіють англійською мовою, які буквально в метро, поїздах, на всіх площах, де вони були, промотували Україну, роздавали інформаційні матеріали, мали можливість спілкуватися із звичайними людьми.

Згідно останніх опитувань, десь 56 відсотків голландців були "проти", 48 відсотків десь приблизно "за". Як ці результати еволюціонували від самого початку?

Ми бачимо позитивну динаміку, тому що на початку результати були менш оптимістичними. Зараз всі увійшли в дуже активну фазу кампанії, відбуваються активні дискусії. Телебачення в Нідерландах взагалі не цікавилось цією темою до певного часу. У минулу п'ятницю на прес-конференції в Амстердамі, коли ми робили запуск кампанії, був місцевий найбільший державний телеканал, були провідні видання. Вони тільки наприкінці почали висловлюватись на цю тему.

Я б не сказала, що голландці проти, якщо ви спілкуєтеся з людьми, які представляють кола академічні, аналітичні, медійні, багато з них навіть вибачаються за те, що референдум відбувається. Але наша мета достукатися до ширшого населення Голландії, і тут справді оці особливі контакти, які можуть забезпечити діти через їх емоційні звернення, або студенти, через те, що вони охоплюють своїми подорожами всю Голландію, проїжджають навіть дрібнесенькими містечками і намагаються спілкуватися зі всіма, це може дати нам трошечки позитивнішу історію.

Тобто, проблеми з інтелігенцією, студентами, освіченими людьми, немає. А як ви апелюєте до, так би мовити, звичайних людей?

Ми намагаємося працювати з усією аудиторією, безумовно. І тут також треба відзначити, що в рамках цієї кампанії вдалося викристалізувати наші ключові повідомлення, зменшити ці стереотипи, чи непотрібні страхи, які можуть мати звичайні голландці стосовно асоціації.

Тобто, коли ми спілкуємося, ми говоримо - це не означає, що країна скоро буде претендувати стати членом ЄС. Це не означає, що буде якийсь великий потік мігрантів. Тому що саме цього угода про вільну торгівлю не передбачає. І вона не дає ніяких преференцій для українців з точки зору отримання роботи. Ми наголошуємо, що усвідомлюємо, який довгий шлях Україна повинна пройти, щоб стати відповідальним членом європейської спільноти.

Разом з тим ми наголошуємо на тих перевагах, які можуть отримати голландці, тому що їх також є багато. Велика частина Голландії - це люди, які мають якийсь стосунок до торгівлі. Це торгівельна нація, яка завжди росла і створювала свій власний добробут, виходячи з вільної торгівлі. Тому, насправді, переконувати голландців у тому, що їм потрібна вільна торгівля - це якоюсь мірою дуже дивна ситуація.

Ми говоримо про те, що, як тільки угода вступає в силу, їм доведеться сплачувати менше мита, а через десять років це взагалі буде нульове мито на їхні товари і на ті позиції, по яких вони своїми знаннями, технологіями, ноу- хау, консультантами, навіть за європейські гроші зможуть допомагати нам реформувати нашу країну.

Супротивники угоди оперують поняттями, дуже схожими з російською пропагандою. Наскільки можливо подолати ці стереотипи, які Russia Today виробляє в головах європейців?

Це непросте завдання. На жаль, деякі штампи їм дуже легко використовувати, тому що ми самі їх якоюсь мірою провокуємо. Запитання, які лунають в залах, коли спілкуєшся з людьми, і стосуються того, чи потрібно допомагати Україні, враховуючи, наскільки ще корумпованою є Україна. Чи, голосуючи за угоду, вони не допомагають корупції в нашій країні?

Загальна мета всіх, хто працює на кампанію, не виносити сміття за межі України. Звичайно ж таки, в нас є величезна домашня робота, яку треба робити всередині, вдома. Але, коли ми знаходимося там і спілкуємося з медіа, з аналітиками, зі звичайними людьми, ми швидше говоримо про те, який великий шлях пройшла Україна.

Наголос робиться на стратегічні переваги для них, якщо не думати категоріями кількох місяців чи року, а думати про теорії набагато ширшого співробітництва з Україною, а також безпеку, яку забезпечує реформована сильна Україна на сході Європи.

Голландія в ці дні святкує 15 років від того, як там були запроваджені двостатеві шлюби, в той час як проблеми з ЛГБТ-спільнотою в Україні є одним з козирів російської пропаганди проти України в Європі. Наскільки важливою для голландців є ця тема?

Вони цікавляться цією темою, для них вона є важливою. І, насправді, дуже важливим є те, що одним із зобов’язань в рамках цієї угоди є поліпшення стану будь-яких прав, пов’язаних в тому числі і з ЛГБТ-спільнотою в Україні. Тому тут ми апелюємо до того, що, якщо ви нам допомагаєте з цією угодою, то можете розраховувати на те, що ЛГБТ-спільнота буде почувати себе безпечніше і краще в Україні.

Що буде, якщо раптом все ж таки голландці проголосують проти угоди про асоціацію, які іміджеві втрати, які політичні втрати понесе Україна, на вашу думку?

Уряд Нідерландів, швидше за все, буде мати нагоду сприйняти цей голос.

Тобто, якщо голландці проголосують проти, то Голландія відкличе свій підпис?

Я думаю, вони візьмуть якийсь час на дебати щодо цього питання. Піде приблизно два місяці, аби питання ще раз було активно обговорено, в тому числі у нідерландському парламенті, і уряд тоді повинен прийняти остаточне рішення, чи вони беруть до уваги це чи ні.

Я думаю, набагато важливішими є ті уроки, які Україна може для себе винести. З самого питання референдуму і того, яким чином ми до нього готувалися.

Робота над репутацією з такими випадками, які можуть виникати не тільки в Голландії, - це важлива справа, і до неї треба ставитись серйозно. Якщо ми зможемо і на всі інші речі реагувати так, як ми спробували зреагувати на Голландію, то я думаю, що ми набагато краще зможемо захищати наші інтереси.

А в українського керівництва і у вас є вже якась стратегія, як гасити цю пожежу, якщо раптом вона виникне?

В рамках цієї кампанії була добре відпрацьована координація дій з різними гравцями. Координованість дуже важлива, також ми послуговувалися аналітикою і соціологією боку вивчення аудиторії. Це дуже також важливо. Де б ми не проводили кампанію щодо України, важливо розуміти, як виглядає це бажання аудиторії співпрацювати чи не співпрацювати з нами.

І також дуже важливо було, що тут дійсно об’єдналися зусилля і держави, і громадянського суспільства. МЗС відіграло дуже важливу роль, і громадянське суспільство так само. Якщо по всіх інших питаннях ми зможемо так само співпрацювати і мати таку вже робочу групу.

Ви вірите в позитивний результат на цьому референдумі?

Я вірю в те, що ми можемо мінімізувати проблемність його для України. І закликаю всіх українців знайти одного або двох друзів в Голландії і встигнути їм написати зараз лист або смс і попросити їх все ж таки прийти і проголосувати за Україну. Це дуже важливо.

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+20°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.45
    Купівля 39.45
    Продаж 39.99
  • EUR
    Купівля 42.77
    Продаж 43.47
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
20 травня
21:52
Володимир Зеленський
"Із запізненням на рік": Зеленський дорікнув союзниками через зволікання з рішеннями про допомогу Україні
21:31
міністр оборони США Ллойд Остін
Путін намагається проводити війну в масштабах 19 століття, - Остін вказав на стратегічну помилку Путіна
21:20
Оновлено
на фото ситуація на фронті
На фронті найгарячіше на Покровському напрямку: ЗСУ відбили 24 атаки, ще 8 тривають, - Генштаб
21:14
Ексклюзив
Армія Китаю
Дипломат Огризко пояснив, чому вторгнення Китаю в Тайвань є малоймовірним
21:09
Олімпіада-2024, Париж
Україна офіційно оголосила, що не бойкотуватиме Олімпіаду-2024
20:30
військова співпраця рф, КНДР та Ірану
РФ не змогла б продовжувати війну в Україні без підтримки Китаю, КНДР та Ірану, - представник США в ООН
20:16
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Перші підсумки "Рамштайну" і ситуація на лінії фронту. Колонка Сергія Згурця
20:11
OPINION
ЗСУ генштаб війна з Росією
Не можна дозволити, щоб Україна програла війну на виснаження
20:11
Арне Слот
"Ліверпуль" призначив нового головного тренера
20:02
Тігран Оганнісян та Микита Ханганов
На честь вбитих росіянами неповнолітніх партизанів із Бердянська перейменували вулицю у Запоріжжі
20:01
OPINION
Петро Охотін
Є лише вчинок тут і зараз
19:59
Іспанія підтвердила, що передасть Україні танки Leopard
19:53
Ексклюзив
Сі Цзіньпін
Навряд чи Китай у найближчі роки наважиться на війну за Тайвань, - експосол України в КНР Литвин
19:30
Олександр Усик і Тайсон Ф'юрі (праворуч)
Усик відібрав у чемпіона зі США лідерство у рейтингу найкращих боксерів світу
19:25
Інтерв’ю
Музей Івана Гончара
"КДБ підпалив його хату, але він стояв на своєму до останнього": Іван Гончар – рятівник української культури
19:24
Дональд Туск
Польща отримала кредит у €300 млн на будівництво "залізного купола"
19:20
мобілізація
Чи потрібен жінкам Резерв+, що означає статус "у розшуку": в Міноборони відповіли на поширені запитання щодо застосунку
19:18
По всій Україні 21 травня діятимуть графіки відключень електроенергії
19:05
Рафаель Гроссі МАГАТЕ
Розслідування МАГАТЕ підтвердило, що Україна не використовувала ядерні матеріали не за призначенням
19:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 817-го дня війни: знищення корабля РФ "Циклон", вибухи в окупованому Луганську та стабілізація фронту на Харківщині
18:55
Австрія
Австрія виділить €5 млн на відновлення української енергетики
18:50
Ексклюзив
Інтенсивність обстрілів і штурмових дій ворога на Донеччині зросла, - речник угруповання військ "Хортиця" Волошин
18:43
Грант Шаппс
Міністр оборони Британії Шаппс сказав, як союзники України можуть скористатися слабкістю економіки РФ
18:37
У Міноборони створили Раду донорів інституційних реформ
У Міноборони створили Раду донорів інституційних реформ
18:06
Ексклюзив
Росія не обмінює захисників Маріуполя, родичі не мають доступу до інформації з боку РФ, - сестра полоненого бійця 74-ї бригади
18:03
OPINION
Зоя Казанжи
Десять запитань до Зеленського
17:54
Компанія Blue Origin запустила в космос шістьох туристів після двох років перерви
17:54
Херсон
Росіяни обстріляли з артилерії житловий район Херсона: загинув чоловік, ще один поранений
17:53
Збірка Артура Дроня "Тут були ми"
Збірка віршів військового Артура Дроня "Тут були ми" вийде у Великій Британії, ЄС, США та Канаді
17:49
Ексклюзив
Іран Росія
Смерть Ібрагіма Раїсі не вплине на співпрацю РФ з Іраном, - політтехнолог Загородній
17:48
Ексклюзив
російські танки
"Найближчий період буде надзвичайно складним": комбат 92-ї омбр Федоренко про оперативну ситуацію на Харківщині
17:32
Apple в Китаї знижує ціни на iPhone через конкуренцію з Huawei
17:24
Партизани розвідали 3 радіолокаційні станції росіян у Джанкої
17:17
Два роки тому ми отримали наказ від вищого військово-політичного керівництва країни — припинити оборону Маріуполя
Вихід з Азовсталі 2 роки тому: Редіс показав фото перемовин з росіянами перед отриманням наказу
17:16
OPINION
Микола Княжицький
Страхи легітимного президента
17:15
Йост Кляйн, представник Нідерландів на Євробаченні-2024
Представник Нідерландів Йост Кляйн вперше після Євробачення-2024 прокоментував інцидент на шоу
17:11
Оновлено
Карім А. А. Хан
Головний прокурор МКС Хан запросив ордери на арешт лідерів ХАМАСу й високопосадовців Ізраїлю. Реакція Єрусалиму
17:06
Ексклюзив
Ту-95МС
Defense Express: Росія намагається убезпечити свою стратегічну авіацію, переміщуючи літаки на аеродром "Оленья"
17:01
Окупанти
Росіяни реорганізують "владу" на ТОТ Запорізької області, - Бердянська МВА
16:57
військовий квиток, мобілізація
В Україні розширили перелік критеріїв для бронювання працівників ОПК: деталі
Більше новин