Справа Єрофеєва та Александрова. Як з "ГРУшників" роблять "ЛНРівців"
Адвокати затриманих в Україні "ГРУшників" Єрофеєва і Александрова все активніше намагаються довести, що їх підзахисні насправді військові "ЛНР"
Судовий процес проти ймовірних співробітників ГРУ Генштабу РФ Олександра Александрова і Євгенія Єрофеєва наближається до кінця. Свої докази вже кілька засідань поспіль представляє сторона захисту. В останні тижні частота судових слухань істотно почастішала - п'ятничне засідання 8 квітня - вже третє цього тижня.
Які докази представили адвокати Єрофеєва і Александрова, як реагувала сторона державного обвинувачення і коли чекати закінчення процесу, з'ясовував Еспресо.TV.
Передісторія
Нагадаємо, що "ГРУшників" затримали 16 травня 2015 року неподалік від міста Щастя Луганської області під час бою з українськими військовими. На допиті в СБУ вони назвали себе бійцями ГРУ Генштабу Збройних сил РФ. Захист Александрова і Єрофеєва стверджував, що росіяни відповідали на запитання українських слідчих під тиском, тортурами і дією наркотичних препаратів. Адвокати почали наполягати на тому, що обидва військові були співробітниками "міліції ЛНР".
Александрова і Єрофеєва звинувачують в тероризмі, веденні агресивної війни за попередньою змовою групою осіб, контрабанді зброї та інших злочинах. Також ЗМІ неодноразово повідомляли, що "ГРУшники" можуть бути обмінені на українську льотчицю і нардепа Надію Савченко.
Також варто додати, що адвокат Александрова Юрій Грабовський був знайдений убитим 25 березня. Тепер його інтереси в суді захищає Валентин Рибін. А Оксані Соколовській, адвокату Єрофєєва, 27-го березня була надана державна охорона.
Адвокати "ГРУшників": Оксана Соколовська та Валентин Рибін
У ГРУ не служив
Перед початком засідання адвокати спілкуються з обвинуваченими і розповідають їм останні новини. Предмет їх розмови - підпал кабінету головуючого судді Миколи Дідика. Вночі з 7 на 8 квітня невідомі кинули у вікна його кабінету кілька "коктейлів Молотова". В результаті приміщення вигоріло повністю, але документи у справі Александрова-Єрофєєва не постраждали: вони зберігалися в судовій канцелярії.
"Патріотично", - посміхаючись коментує почуте Єрофеєв. Незабаром в зал засідання заходять судді - Микола Дідик, Олександр Бойко, Олена Первушина - і адвокати починають представляти свої докази.
Судді (зліва направо): Олександр Бойко, Микола Дідик, Олена Первушина
Оксана Соколовська передає для вивчення колегією оригінал і копію журналу обліку порушення режиму припинення вогню, який вона отримала від СЦКК - Спільного центру контролю і координації по режиму припинення вогню на Донбасі.
Адвокат стверджує, що 16 травня зафіксовані мінометні обстріли з боку Щастя; мовляв, у той день українська сторона стріляла і по своїх військових. У той же час Єрофеєв просить суд, "щоб ще подивилися 6 червня".
Адвокат Валентин Рибін пояснює його прохання тим, що в той день співробітники СБУ проводили огляд місцевості. "Тоді теж були мінометні обстріли, що могло перешкодити нормальному огляду місця події".
"З 7:00 до 20:00 обстрілів немає. Це ви хотіли? Ви попросили, ми оголосили", - зачитує з журналу суддя Дідик.
Далі Соколовська почне подавати документи, які, на думку захисту, доводять, що Александров і Єрофеєв - військові "народної міліції ЛНР", а не Генштабу РФ. Адвокат просить суд долучити до матеріалів справи лист від дружини Єрофеєва Юлії, до якого, в тому числі, додається лист лідера так званої "ЛНР" Плотницького.
Крім цього, серед документів також є бойове розпорядження "штабу народної міліції ЛНР" і довідка про заступання Єрофеєва на службу за контрактом в "народну міліцію ЛНР" з присвоєнням звання капітан.
Соколовська передає суддям аналогічні документи і по Александрову, але тільки йому під час вступу присвоїли звання сержанта. Згідно з цими документами, Єрофеєв заступив на службу в "ЛНР" 17 лютого, а Александров - 12 січня 2015.
Не можна назвати несподіванкою те, що прокурор Олександр Климович виступив проти долучання до справи пояснень преставників "ЛНР". Своє заперечення сторона звинувачення обгрунтовує тим, що ці "документи" були отримані від терористичних угруповань. Суд же документи долучив і вивчив, але рішення про їх допустимість буде приймати пізніше в нарадчій кімнаті.
А поки суддя Первушина зачитувала всі представлені листи, рапорти і довідки (в сумі це 29 аркушів), адвокати Соколовська та Рибін перемовлялися, розглядали емблему "ДНР" із зіркою і дивилися в телефони.
Пугачова не вбивали
Крім іншого, суддя зачитала лист Плотницького, де він говорить, що під час захоплення в полон Єрофеєв був поранений, але "поводився мужньо". "Глава" ЛНР "також вказує, що капітан" міліції ЛНР "до загибелі Пугачова (український військовий, який загинув в бою 16 травня, - ред.) не має відношення.
Згідно з листом Плотницького, паралельно з Александровим і Єрофеєвим розвідку проводила й інша група - якісь Писарєв і Житній. Саме останній тоді помітив, що наближається солдат ВСУ, і вистрілив в нього, - йдеться в листі Плотницького.
Варто додати, що Житній загинув десь час після бою, коли були затримані "ГРУшники". На п'ятничному засіданні прокурори передбачувано реагували на кожен оголошений документ з "ЛНР", вказуючи на їх терористичне походження і регулярно нагадуючи про це суд.
Не став винятком і лист ватажка "ЛНР", на що відразу ж відреагувала захист.
"Я думаю, що сторона обвинувачення повинна була раніше представити докази, що" ЛНР "і" ДНР "є терористичними організаціями", - відповідала стороні звинувачення Соколовська.
Уже після завершення слухання прокурор Олександр Климович пояснить журналістам, що існує ряд нормативних актів про визнання терористичної організацій "Л / ДНР". "Ми не зобов'язані надавати докази загальнодоступних фактів", - скаже він.
Продовжуючи лінію захисту, адвокат Соколовська пропонує подивитися диск з відеозаписами рапортів про зіткнення 16 травня, який передала їй Юлія Єрофеєва.
"Але навіщо нам дивитися рапорти, якщо вони вже були зачитані?", - запитує прокурор Климович.
"Це право сторони, ваша честь, заперечую. І обов'язок суду вивчити", - звертається Соколовська вже до суддів.
Варто додати, що на останньому засіданні вельми активним і балакучим був один з підсудних - Єрофєєв.
"У сторони обвинувачення були всі можливості надати свої речдоки, прошу виконати вимоги захисту. Показуємо ?!", - вельми привільно говорив він з суддями, на що почув від свого адвоката "Шшшш" і "Розбушувався".
"Які обставини можуть підтвердити або спростувати ці відео?" - запитала у Єрофеєва суддя Первушина, але той практично дослівно повторив свою попередню репліку і перебивав суддю.
"Я була позбавлена можливості показати ці відеофайли своєму підзахисному, тому було б доречно і коректно це зараз йому побачити", - розірвала діалог судді і "ГРУшника" адвокат Соколовська.
Зрештою всі подивляться чотири відеозаписи, де командири одного з підрозділів "ЛНР", Писарєв, Мороховський і Гайдей розповідають однакову версію події 16-го травня. Як не дивно, вона повністю збігається з тим, що в листі дружині Єрофеєва розповідав Плотницкий.
Фото одного з відеозаписів з командирами одного з підрозділів "ЛНР"
При цьому з'являється уточнення, що військового ВСУ Пугачова застрелили з АС "Вал". Також Соколовська передасть суду лист від "начальника штабу народної міліції" ЛНР ", де вказується, що за Єрофеєвим було закріплено автомат АК-74 і гвинтівка" Гвинторіз ".
В іншому документі йдеться, що гвинтівка, закріплена за "Дельфіном" (позивний Єрофеєва), була повернута. Після заяви прокурорів, що подібні документи не були відкриті звинуваченням, суд оголосив перерву для ознайомлення з доказами захисту.
До продовження слухання адвокати знову спілкувалися з підсудними.
"Раніше було одне засідання на 20 хвилин раз на три тижні, а тепер по три рази на тиждень і довго", - обурювався Єрофеєв.
"Ну нічого, покатаєтеся", - відповідав йому адвокат Рибін.
Знову "не ГРУшники" і багато іншого
У продовженні судового слухання, Соколовська надала документи, які підтверджують, що між Україною і РФ постійно відбуваються обміни військовополоненими. Серед них - списки на обмін, куди були включені Александров і Єрофеєв.
Александров та Єрофеєв
Суддя Дідик зачитав документ, де в тому числі вказується, що Віктор Медведчук заявив, що "ГРУшники" обмінювати не будуть. Згідно з документом, їх разом з якимось Коваленко могли обміняти на журналістку Марію Варфоломеєву (її недавно звільнили з полону, - ред.)
Крім того, Соколовська передала документи з РФ, які повідомляють про звільнення Александрова і Єрофеєва зі служби в російській армії за контрактом до того, як вони вступили на службу в "ЛНР".
"Передаю суду також інформацію про нагородження Александрова і Єрофеєва медалями" За віру і волю "(нагороди" ЛНР ", - ред.)", - додає Соколовська.
Після того, як адвокат надав суду довідки про стан здоров'я підсудних на момент перебування у військовому госпіталі, вона також передала копію своєї заяви в ГПУ про те, що нардеп Юрій Луценко скоїв злочин, показавши відео з телефону одного з підсудних у Верховній Раді.
Прокурори не заперечили на рахунок залучення цих документів до справи, але заявили, що вони не мають відношення до справи. Після цього адвокат Єрофеєва передала суддям заяву про вчинення кримінального злочину суддею Печерського суду Тарасюк, яка продовжувала термін утримання під вартою.
"Це докази процесуальних порушень, які відбувалися протягом досудового слідства у цій справі", - коментувала свої дії Соколовська.
І про свідків
Незабаром слухання перейшло до обговорення свідків захисту. Як повідомлялося раніше, адвокати збиралися клопотати про допит свідків (військових "ЛНР") в режимі відеоконференції. Серед них вже знайомі прізвища - Козлов, Мараховський, Гайдей, Гуцько і Писарєв.
"Яка ваша думка, чому це потрібно зробити саме в режимі відеоконференції", - запитує у Соколовської суддя Дідик.
"Все дуже просто. Вони абсолютно правомірно бояться за своє життя і здоров'я на території України", - відповідає вона.
При цьому адвокат Валентин Рибін пропонує допитати свідків з території Біловодського районного суду, адже Біловодськ, за його словами, - найближче місто до лінії розмежування.
Нагадаємо, що згідно із законодавством, свідки можуть бути допитані тільки з території, підконтрольній Україні.
На це судді запитали Рибіна, який, в такому випадку, сенс проводити відеоконференцію, якщо свідки вже готові виїхати на підконтрольну Україні територію.
"Сторони конфлікту, які там стикаються, при певних обставинах забезпечать безпеку", - відповідав адвокат.
"Тобто це ваше припущення?", - запитував Дідик.
"Послухайте, вони готові прибути і в Київ, але все ж розуміють, що буде відбуватися в разі їх допиту", - не витримав Рибін.
Після цього в дискусію втрутилася і Соколовська, яка вказала, що контакти всіх осіб є в заявах, і попросила суд надати порядку, а далі питання владнають адвокати самі.
Два "ні"
Незабаром дії адвокатів Єрофеєва і Александрова стали протилежними.
"З огляду на те, що виникає маса різних труднощів, з метою незатягування процесу ми просимо забезпечити повістками в місто Київ", - несподівано заявив Рибін і зняв клопотання про відеоконференції.
"Я не знімаю це клопотання", - розгублено сказала Соколовська.
У результаті суддя Дідик таки не задовольнив клопотання захисту про відеоконференцію. Пізніше він також не задовольнив клопотання про виклик нардепа Луценко і слідчого Томусяк.
"А Луценко сам може прийти?" - цікавився у адвокатів, мабуть, дуже стурбований відмовою Єрофеєв після слухання.
У той же час, Дідик розпорядився видати повістки на російських військових Чепрасова і Литвиненко, щоб ті з'явилися на суд у понеділок, 11 квітня. Соколовська при цьому заявляла, що суто технічно буде складно влаштувати приїзд свідків за вихідні.
Уже після завершення слухання Соколовська розповіла журналістам, що справа може дійти до свого завершення у вже через місяць - у травні - адже слухання пішли "реактивними темпами". При цьому українські ЗМІ повідомляли, що суд отримав вказівку якомога швидше закінчити цю справу і винести вирок обвинуваченим не пізніш як через два тижні.
Вже сьогодні, 11 квітня, стало відомо, що сьогодні очікується допит семи свідків сторони захисту. З них п'ять представників так званої народної міліції "ЛНР" і двоє російських військовослужбовців зі Спільного центру з контролю і координації питань припинення вогню і стабілізації лінії розмежування сторін (СЦКК).
- Актуальне
- Важливе