BMW за $5 тис. Чи здійсниться мрія українців про дешеві авто з Європи

14 квітня, 2016 четвер
18:30

За минулий тиждень владою було анонсовано більше ініціатив по здешевшанню старих авто, ніж за весь минулий рік. Утім, чи зробить це вживані автівки з Європи доступними для українців?

Зміст

Ще за часів Майдану українцям обіцяли б/у автівки за європейськими цінами, які в рази менші вітчизняних. На минулому тижні в Раді і Кабміні було анонсовано декілька ініціатив, які мають істотно вплинути на ціну вживаних авто із Європи. Еспресо з’ясовувало, чи допоможуть владні починання купити гарний BMW за пару тисяч доларів. 

Двадцятикратне зменшення акцизу

Днями Рада прийняла за основу законопроект №3251, який знижує акцизний збір на вживані легкові авто від 2 до 28 разів.

"В Україні податкове навантаження на нові автомобілі становить 47%, а на старі - 170%, тобто акцизи непропорційно високі", - підкреслила тоді депутат від "Самопомочі" Тетяна Острикова.

У пояснювальній записці до законопроекту, авторами якого є близько 100 народних депутатів, зазначається, що на тлі девальвації гривні обвалились продажі автівок. Це призвело до скорочення робочих місць як у виробництві, так і в продажах авто, знизились надходження до бюджету.

"Споживачі не можуть купувати нові імпортні авто через їх високу вартість в гривні, а старі імпортні - через високі ставки акцизного збору, що робить їх ціну неконкурентоспроможною", - наголошується в пояснювальній записці.

У цих умовах громадяни, особливо в прикордонних областях, купують авто в ЄС і використовують їх в Україні без сплати податків. Зокрема, широко поширені схеми тимчасового ввезення і використання авто в режимі транзиту.


Максимальне зниження ставки акцизного збору передбачено на авто з об'ємом двигуна 1-1,5 л. Їх пропонується відповідно знизити від 21,7 до 28 разів - до 0,063 євро за 1 куб. см об'єму двигуна.


За розрахунками аналітиків AUTO-Consulting, з прийняттям законопроекту розмитнення б/у автомобілів подешевшає в рази. Наприклад, акцизний податок і його складова в фінальному ПДВ з автомобіля 1,5 л складе всього 110-115 євро, проти нинішніх платежів в 3160 євро.

Автори законопроекту впевнені, що високі ставки акцизного збору були практично єдиним бар'єром, що перешкоджає масовому ввезенню в Україну б/у авто.

Однак, якщо законопроект таки буде узгоджений і прийнятий в цілому, то діяти він все одно буде тимчасово, до 31 грудня 2017 року.

Прощавай, мито

Ще раніше прем'єр-міністр Арсеній Яценюк доручив внести в парламент законопроект про скасування ввізного мита на автівки з пробігом.

Як пояснив прем’єр, це буде правильний крок для того, щоб зняти навантаження на громадян і збільшити можливості купувати автомобілі.


За умови, якщо законопроект пройде всі парламентські перипетії старі іномарки зможуть подешевшати ще мінімум на 10%.


Урядова ініціатива про скасування мита стосувалась усіх країн, крім Росії.

Справді, питання мита на вживані авто піднімалось вже багато разів. Свого часу петиція про його скасування на сайті президента зібрала необхідні 25 тис підписів.

Наразі законопроект про скасування мита тільки зареєстрований у парламенті.

Офіційний продаж б/у автівок

Вчора, 13 квітня, Рада прийняла законопроект №3046-д, який передбачає легалізацію продажу вживаних автомобілів через офіційних автодилерів, а також зміну структури податків від перепродажу таких авто.

Згідно пояснювальної записки, законопроект дозволить вивести авторинок з тіні, забезпечити прозорі та конкурентні умови для роботи офіційних дилерів у сфері перепродажу б/у авто і забезпечити додаткові надходження до держбюджету.

Цим законом також передбачається зміна у застосуванні податку на додану вартість. Тепер оподатковуватиметься саме маржинальний дохід - різниця між ціною продажу та документально підтвердженою ціною придбання б/у авто.

Як саме працювати законопроект в реальному житті пояснив голова "Всеукраїнської Асоціації автомобільних імпортерів і дилерів" Олег Назаренко.


"Автосалон чи комісійний майданчик викуповує або бере на комісію ваше старе авто за $10 тис. При цьому згідно ПКУ необхідно сплатити 20% ПДВ. Щоб заробити салон повинен продати ваше авто за $13 тис. ($10 тис. вам, $2 тис. ПДВ бюджету і $1 тис. собі за передпродажну підготовку)".


Це нереально, констатує він. Тому авто або продавалося на базарі в "чорну" або продавець сам його продавав в інтернеті.

Що ж буде після того, як закон почне діяти?


"Автосалон бере на комісію авто за $10 тис. або викуповує його, знаходить покупця за $10-11 тис. Ви отримуєте всі гроші, а потім платите обумовлену комісію автосалону (наприклад, 500 $).  Автосалон тільки зі свого прибутку - маржі  $500 платить ПДВ бюджету", - розповідає Назаренко.


Важливо наголосити, що законопроект лише дає додаткову можливість продати або купити авто через автосалон (майданчик), але продавець і надалі можете сам продавати автівку через інтернет або відігнати на автобазар.

Назаренко впевнений, що тепер продавці почнуть "лавиноподібно" використовувати для продажу своїх авто саме комісійні майданчики. Таким чином автосалон прозоро отримує більше грошей, покупець теж бачить прозорість угоди, а не "кота в мішку", в бюджет нарешті йдуть надходження, констатує він.

Якщо резюмувати, цей закон покликаний перш за все легалізувати продаж вживаних автівок і збільшити надходження до бюджету. Що ж стосується здешевшання, завдяки цьому закону воно можливо і відбудеться, але буде незначним.

Євро-5. Або крах мрій

Зменшення акцизу, скасування мита та офіційний продаж – однозначно позитивні зміни для автовласників. Однак чи дозволять ці ініціативи зробити вживані іномарки з Європи загальнодоступними?

Відповідаючи на це питання варто згадати про стандарт екологічної безпеки Євро-5, який запровадили в Україні з 1 січня 2016 року.  Після цієї дати зареєструвати вперше можливо тільки автомобіль, що відповідає таким нормам.

Євро-5 фактично означає, що мінімальний вік ввезених в Україну автомобілів може бути не більше 5-6 років. Справа в тому, що в ЄС стандарт обов'язковий з 1 вересня 2009 року. Модельний рік на автофабриках починається якраз з осені, однак "осінні" машини датуються вже 2010 роком. Тому зараз авто з Європи, які можна пригнати і зареєструвати у нас, на практиці будуть не старіше 6 років.

"Здешевшання автівок – це міфи. Якщо скасують мито, то це мінус 10%. Але що таке 10%? Я не бачу в цьому революції. В минулому році було продано 46 тис. автомобілів на 46 млн українців, тобто це лише 0,1%. У людей немає грошей на харчі, на ліки і 10% нічого не вирішують", - вважає Назаренко.

За розрахунками експерта, навіть якщо скасують і мито і акциз, істотного здешевшання авто так і не відбудеться.

"Автомобілі молодші 5 років навіть за кордоном не коштують менше $8-10 тис. Тобто автівки, які після розмитнення в Україні коштували $14 тис. тепер можуть коштувати близько $11 тис. Чи у багатьох українців зараз є $11 тис? Я б не став робити з цього сенсацію", - резюмує експерт.

До того ж з січня 2018 року в Україні буде запроваджено стандарт Євро-6, який заборонить ввезення в Україну авто старших 2016 року випуску. Логічно, що вони будуть ще дорожчими. І тут не допоможуть ані скасування мита, ані зменшення акцизу.

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.8°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.7
    Купівля 41.7
    Продаж 42.24
  • EUR
    Купівля 43.48
    Продаж 44.18
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
26 грудня
12:59
Маріуполь
В окупованому Маріуполі росіяни планують відкрити авіабудівний завод
12:47
Ексклюзив
Володимир Путін
"РФ максимально затягує навіть процес старту будь-якої предметної розмови": політолог Несвітайлов про перемовини
12:42
прапор, Євросоюз
Депутат Європарламенту Саударгас розповів про переваги приєднання до ЄС на прикладі Литви
12:34
Сергій Лавров
Лавров стверджує, що Франція пропонувала РФ налагодити діалог щодо врегулювання в України без участі Києва
12:15
Оновлено
РФ вдарила дроном по центральному ринку в Нікополі: 8 постраждалих, одна жінка у критичному стані
12:11
Енергетики відновили живлення для 585,7 тис. споживачів: ситуація в енергосистемі 26 грудня
12:00
OPINION
Зрив голосування за Громадську раду МО: маєте "державу в смартфоні"
11:57
Південна Корея
У Південній Кореї опозиція оголосила, що голосуватиме за імпічмент виконувача обовʼязків президента
11:54
вогонь, полум'я, пожежа
Повітряні сили ЗСУ вдарили по об'єкту ВПК у Ростовській області РФ
11:33
Лавров
У РФ заявили про готовність до "консультацій щодо України" з адміністрацією Трампа
11:19
Огляд
світ, міжнародний огляд
Яка найвідоміша колядка у світі надихає українських захисників та як Байден може завдати прощального удару по арсеналу Путіна. Акценти світових ЗМІ 26 грудня
11:17
Китай стурбований скороченням природного приросту населення
Китай активізував кампанію заохочення громадян до народження дітей через демографічну кризу, - FT
11:12
"Рупори Кремля": ГУР та ЦПД запустили проєкт з переліком російських пропагандистів та медіаменеджерів
11:04
Ексклюзив
Ситуація з кожним днем для них погіршується, - капітан запасу ВМС ЗСУ Риженко про аварію танкерів у Керченській протоці
10:43
спальні мішки
Збитки у 30 млн грн: постачальнику 20 тис. неякісних спальних мішків військовій частині оголосили підозру
10:38
Сергій Лавров
"Шлях у нікуди": Лавров висловився про перемирʼя в Україні
10:28
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росіяни зранку 26 грудня запустили ударні БПЛА по Україні: на Київщині працювала ППО
10:14
"Як вполювати український БПЛА на живця": бійці ССО оприлюднили 2 частину нотатків вбитого солдата КНДР на Курщині
10:08
нафтовий танкер
Підсанкційне судно РФ вивантажує паливо в російське сховище, адже йому не вдалося знайти покупця, - Bloomberg
10:04
OPINION
блог Олександр Крамаренко
Чому Ільхам Алієв розвернув літак майже над Москвою?
09:55
Ексклюзив
ЗСУ
Правозахисниця Денісова розповіла про деталі експериментального проєкту в Дії для військових та їхній сімей
09:28
Ексклюзив
ЗСУ
Ворог штурмує малими піхотними групами, інколи - із застосуванням техніки, - начальник розвідки дивізіону бригади "Рубіж"
09:23
Оновлено
електроенергія, відключення
Укренерго скасувало аварійні вимкнення світла
09:16
Микита Василенко
Сексистські висловлювання в КНУ ім. Шевченка: Вчена рада проголосувала за звільнення професора Василенка, - ЗМІ
09:06
опалення-діти-школа
На Харківщині після атаки РФ теплопостачання відновили для 300 тис. абонентів
08:43
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 26 грудня: скільки коштують долар та євро в обмінниках
08:42
ППО
Українська ППО вночі знищила 20 БПЛА, ще 11 - локаційно втрачені
08:34
росія, санкції
У РФ Гельсінську комісію США внесли до списку небажаних організацій
08:30
Єгипет
Українські бійці на Торецькому напрямку взяли в полон громадянина Єгипту
08:24
Ексклюзив
Маріуполь
Росіяни будують дорогу біля Маріуполя, щоб приховати переміщення техніки, - депутат Маріупольської міськради Забавін
08:17
Оновлено
ЗСУ
Минулої доби на фронті сталося 217 боєзіткнень: на Покровському напрямку Сили оборони відбили 57 атак
08:13
Росіяни продовжують окопуватися на узбережжі Криму, - "Атеш"
08:00
OPINION
Третя світова стає реальною частиною майбутніх домовленостей
08:00
Інтерв’ю
Паулюс Саударгас
Вигоди інтеграції до ЄС очевидні — це відчутні економічні та соціальні трансформації. Депутат Європарламенту Паулюс Саударгас розповів Еспресо про перспективи вступу України до Євросоюзу
07:43
Інфографіка
російська техніка
З початку повномасштабного вторгнення в Україну РФ втратила понад 780 тис. військових
07:42
Оновлено
Фінляндія
У Фінляндії розслідують причетність іноземного судна до пошкодження підводного електрокабеля
07:37
Ємен, хусити
Єменські хусити атакували безпілотниками Ізраїль
07:25
Прапор США
Білоголового орлана, який є одним із символів США, визнали національним птахом держави
07:22
Сирія
У Сирії лояльні до Асада сили вбили 14 правоохоронців
07:03
Оновлено
Бєлгород
РФ заявила про атаку БПЛА: у Волгоградській області уламки нібито впали на підприємство, частина Білгородщини залишилися без світла
Більше новин