Майданна приреченість. Чому Назарбаєва чекає доля Януковича
Казахстану Назарбаєва, Білорусі Лукашенко, Росії Путіна не вижити, як не судилося вижити Україні Януковича, вважає Віталій Портников
Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв знову попередив співгромадян, що не допустить повторення "українських подій" в своїй країні і заявив про готовність влади діяти жорстко.
Назарбаєв зробив своєю заяву на тлі масових протестів, обумовлених неприйняттям земельної реформи. Влада, яка не чекала спонтанних виступів людей в декількох казахстанських містах відразу, вирішила почекати зі змінами.
Але сам факт того, що казахстанці можуть виходити на вулиці - не дивлячись на те, що у них є трагічний досвід розгону протестів з людськими жертвами - явно налякав старіючого Назарбаєва.
Його реакція - ще один доказ того, що український Майдан зовсім не був феноменом, повторення якого неможливе на пострадянському просторі. Майдан в Україні – саме такий початок кризи і перетворень, як революція в Тунісі - початок "арабської весни".
Від масових виступів і краху режимів не застрахований ніхто - ані Казахстан, ані Білорусь, ані країни Центральної Азії, ані Росія.
Інша справа, що в кожній з цих країн Майдан пройде по-різному. Десь він призведе до безкровного краху режиму і початку реформ, десь стане спусковим гачком для кровопролитної громадянської війни з тисячами жертв, десь виявиться причиною краху держави.
Тенденція - вона загальна для всіх, а ось результат буде різним. І Назарбаєв, як досвідчений політик, це прекрасно розуміє. Він знає, до якої міри в Казахстані прогнив державний апарат, знає, що в умовах падіння цін на нафту і зниження соціальних можливостей режиму популярність влади падатиме, розуміє, що не дав суспільству розвиватися - а значить, його співгромадяни не зрозуміють ніяких реформ і не повірять, що він може їх провести.
Одна надія - на страх і силовиків. Саме тому Назарбаєв розмовляє із казахстанцями мовою погроз - ніякої іншої мови, яка допомогла б йому призупинити неминучу ерозію пострадянського Казахстану, у нього просто вже не залишилося. Інша справа - безглуздість цих загроз.
Казахстану Назарбаєва, Білорусі Лукашенко, Росії Путіна не вижити, як не судилося вижити Україні Януковича. Пострадянські виродки, що лише імітують державність, а насправді залишаються перейменованими радянськими республіками, приречені на крах, бідність, кров і сльози.
І Україні, як "першій із зруйнованих", ще пощастило - бо вона почала свій шлях до змін раніше, коли ще не було глобальної пострадянської кризи. Саме тому шансів вижити як новій державі у нас більше. У цій "арабській весні" за пострадянським сценарієм важливо виявитися Тунісом, а не Сирією або Лівією.
- Актуальне
- Важливе