"Скажений Макс". Як юний голландець Ферстаппен "підірвав" Формулу-1
Чи справді світ спостерігає за народженням нової легенди в автоспорті і чому це не подобається росіянам
Поки в Україні святкували перемогу в Євробаченні, у світі автоспорту сталася по-справжньому непересічна подія. Юний голландець Макс Ферстаппен у віці 18 років 228 днів став наймолодшим переможцем гран-прі Формули-1.
"Російський фактор"
Примітно, що в історії з перемогою молодого голландця теж є російський фактор. Ще два тижні тому росіяни приймали етап "королівських гонок", як називають перегонами у класі Формула-1, у Сочі.
Приймали, як завжди, помпезно. Сам Путін вітав переможців. Але в росіян був й інший привід для гордості. Російський пілот команди Red Bull Racing Данііл Квят за декілька тижнів до того ввійшов в трійку призерів на гран-прі Китаю, залишивши позаду колишню легенду австрійської стайні, а нині пілота Ferrari німця Себастьяна Феттеля.
Однак росіянин чи то перестарався, чи то занадто перенервував перед рідними вболівальниками, але вже на першому колі двічі протаранив все того ж Феттеля і зійшов з траси, чим викликав невдоволення як самого німця, так і своєї команди.
Історія мала продовження і переросла в справжній скандал. Феттель, по старій дружбі, ще під час тієї гонки завітав на командний місток Red Bull і розповів все, що думав про інцидент.
А вже через декілька днів австрійська стайня розповсюдила заяву, що з наступного етапу за кермо Red Bull замість Квята сяде представник фарм-команди Torro Rosso 18-річний голландець Макс Ферстаппен.
Сказати, що ця інформація стала "медійною бомбою" в формульному світі – не сказати нічого. Квят, зрозуміло, образився. Ферстаппен, зрозуміло, був вкрай шоковано задоволений, а Феттель одразу ж спростував свою причетність до рокіровки, і навіть вибачився перед Квятом.
У самому ж Red Bull відразу заперечили, що пониження Квята пов’язано з аварією з Феттелем. Однак осад і в Квята, і в його вболівальників залишився.
Збіг сприятливих обставин чи чиста перемога?
Власне, правильність чи неправильність такого рішення могли довести тільки гонки, тому фанати як Квята, так і Ферстаппена нетерпеливо очікували гонки в Іспанії, де кожен мав довести свою правоту.
Вже у суботу Ферстаппен показав, що він прийшов у Red Bull не просто відбувати номер, зайнявши одразу ж четверте місце в кваліфікації. Такий результат став приводом для задоволення босів Red Bull, однак не більше.
Тим не менше в неділю сталось те, чого не очікував майже ніхто, окрім хіба що вірних фанатів таланту голландця. Щоправда перед тріумфом голландця в гонці сталось багато подій, які тим чи іншим чином допомогли йому святкувати перемогу.
Вже на першому колі головні фаворити сезону – пілоти Mercedes Льюїс Хемільтон та Ніко Росберг зіштовхнулись одне з одним, і вилетіли з гонки, залишивши попереду пелотону два боліди Red Bull.
Згодом виявилось, що партнер по команді Макса австралієць Даніель Рікьярдо, якого українці мають пам’ятати за його показовими прокатами бульваром Лесі Українки в Києві, та все той же Феттель обрали тактику трьох піт-стопів, в той час як Ферстаппен та колега Феттеля Кімі Райконен обрали тактику двох зупинок, яка зрештою й виявилась виграшною.
У підсумку Феттель став третім, Райконен – другим, а молодий голландець вперше у своїй кар’єрі піднявся на подіум, і одразу ж на першу сходинку, ставши наймолодшим переможцем етапів Ф-1 у 18 років 228 днів.
До цього, за іронією долі, рекорд належав Себастьяну Феттелю, який вперше переміг, коли йому був "лише" 21 рік.
З швидкістю в крові
Макс Ферстаппен наче створений для того, щоб про нього знімати голлівудські фільми. Ті самі, які показують всю "божевільність" психології справжніх пілотів. Недаремно ж його охрестили "Скаженим Максом". Характер в нього точно не цукровий. Що й не дивно, якщо навіть коротко пробігтись по його біографії.
Макс народився в автоспортивній сім’ї. Його мати – бельгійка Софі Люмпен (Макс теж народився в Бельгії та провів там дитинство, однак все одно вважає себе голландцем) брала участь в турнірах з картингу в юнацькі роки. Його дядько та дід змагались в гонках GT. Його батько – окрема історія. Йос Ферстаппен з 1994 по 2003 рік виступав у Ф-1.
Запальний голландець ганявся в різних командах і навіть був партнером по команді легендарного німця Міхаеля Шумахера. Разом з тим, відносно особливих успіхів Йос не досяг. Принаймні жодного гран-прі він так і не взяв. Тим не менше всю свою спортивну злість і досвід Йос вклав у свого сина, який вже в 4,5 року сів за кермо карту.
Вже у восьмирічному віці Макс став срібним призером в Limburgs Kart Championship в класі Mini Junior, а потім перейшов в Minimax, де став переможцем одразу в кількох картових серіях.
Швидкими темпами юний голландець перестрибував з серії в серію, і вже у віці 17 років став наймолодшим дебютантом в історії Ф-1, провівши сезон 2015 році в італійській команді Toro Rosso, а вже через рік виграв гран-прі.
Враховуючи вибуховий темперамент, складно прогнозувати, чи зможе MadMax стати легендою Ф-1, однак вже зараз можна сказати, що юний голландський вундеркінд записав своє прізвище в історію автогонок. І судячи з усього, це тільки початок, і його ім’я ми ще не раз почуємо.
- Актуальне
- Важливе