Ти слухаєш, Путін? Як відреагували світові ЗМІ на перемогу Джамали

16 травня, 2016 понедiлок
15:50

Перемога української співачки Джамали стала перемогою політично зарядженої пісні над потоком шоу, кітчу і попси, констатують закордонні телеканали й видання

Зміст

Перемога Джамали на "Євробаченні-2016" змусила світові ЗМІ говорити про депортацію кримських татар, згадати про незаконну анексію Росією Криму та війну, яку Путін розв'язав на сході України.

Звісно, той факт, що на конкурсі перемогла пісня з політичним підтекстом, а не чергова композиція "про любов", сподобався далеко не всім.

У багатьох країнах Європи вистачає симпатиків Кремля й Путіна, які тепер бурчать, що організатори конкурсу поступилися власними правилами, пропустивши на конкурс творіння з політичним змістом. Але більшість реагує адекватно, кепкуючи з нездоровою реакції Кремля та поздоровляючи українку із заслуженою перемогою.

"Ти слухаєш, Путін?"

Заголовок британської газети The Guardian, напевно, можна вважати найбільш яскравим серед публікацій про "Євробачення".

На першій шпальті номеру за 15 травня надруковано портрет Джамали під заголовком "Ти слухаєш, Путін?". Підпис під фото розповідає читачам, що співачка закликала глядачів "Євробачення" голосувати за неї на знак підтримки тих , хто страждає від анексії Криму Росією.

Джамала Guardian перша полоса

Автор статті – кореспондент The Guardian у Москві Шон Уокер. Він поговорив із Джамалою, яка розповіла, що зміст пісні також стосується і подій 2014 року:

"Ці два роки додали суму в моє життя. Уявіть, що ви творча людина, співак, але не можете поїхати додому два роки. Ви бачите по "Скайпу" свого дідуся, якому вже 90 років і він хворий, але не можете провідати його. Що я маю робити, співати гарні пісні та забути про це? Звичайно, я не можу цього зробити".

Уокер також згадав про переслідування російською владою кримськотатарських активістів, яке розгорнулося на півострові після анексії.

"Євробачення" нарешті прониклося", – підсумовує іспанська газета El Mundo свою розповідь про перемогу Джамали. Перед цим вона згадує випадки, коли конкурсантів дискваліфікували через політичний зміст пісень.

Зокрема, газета пригадує, як на конкурс в 2009 році не пустили грузинську пісню "We don't wanna put in" через співзвучність її назви словам "Ми не хочемо Путіна". А в 2008 році – пісню іспанського виконавця Родольфо Чикілікуатре "Танок чікі чікі", бо в тексті згадувались прізвища політиків Сапатеро та Рахоя.

Нездорова реакція Кремля

Британська газета The Telegraph опублікувала статтю під заголовком "Євробачення-2016": Розлючена Росія вимагає бойкотувати Україну через антикремлівську пісню Джамали".


Вона пише, що для фанів конкурсу протистояння співачки та російського виконавця Сергія Лазарєва стало продовженням війни між Росією та Україною. Видання іронізує з приводу того, що в пропагандистських російських видань настали складні часи.


"Російські можновладці та дружні Кремлю ЗМІ запропонували низку конспірологічних теорій, щоб пояснити перемогу кримськотатарської співачки Джамали, чия пісня "1944" здебільшого розглядалась як випад по відношенню до Кремля", - пише The Telegraph.

Прикметно, що про нездорову реакцію Росії написала більшість провідних голландських ЗМІ: газета Telegraf, телерадіокомпанія NOS, таблоїд Algemeen Dagblad.


Таке враження, що вони виправдовуються за нещодавній референдум про асоціацію, який підіграв Кремлю і тепер висміюють росіян, які не можуть змиритися з поразкою від України і звинувачують Європу в тому, що Джамалі присудили перемогу з політичних мотивів.


"Російські депутати мали важку неділю через перемогу Джамали на Євробаченні", - іронізує з цього приводу Telegraaf.

Трагедія кримськотатарського народу

Британський журнал Time, розрахований на інтелектуальну публіку, після виходу Джамали до півфіналу опублікував текст під заголовком "Темна історія на фоні української заявки на "Євробаченні". Він пояснює, що за назвою пісні "1944" стоїть трагічна історія депортації Сталіним кримських татар.

"Інтерес до темної історії 1944 року поновився після анексії Росією кримського півострова в 2014 році через референдум, що примусило багатьох татар боятись за своє майбутнє", - пише Time.

Журнал пише, що хоча, за словами самої Джамали, в пісні не йдеться про сучасну кримську політику, в інтерв'ю для Radio Free Europe в лютому співачка казала, що пісня не лише про минуле. "Тепер кримські татари на окупованій території, і через це їм дуже важко. Вони під жахливим тиском", - цитує видання її слова.

Окремі матеріали, присвячені історії депортації кримських татар зробили й інші ЗМІ. Наприклад, про це 16 травня пише одна з провідних фінських газет Helsingin Sanomat. Згадує вона й сьогоднішні переслідування цього народу, включно із забороною Меджлісу.

Заслужена перемога

В іншій статті Helsingin Sanomat журналіст Туомас Касева пише, що Джамала отримала перемогу заслужено – вона прекрасна, талановита виконавиця.

"Найкраще в пісні Джамали "1944" – той факт, що неможливо говорити про пісню, не згадуючи про що вона розповідає. Тому увага зосереджується на музиці, а не, наприклад, сценічному шоу чи зовнішньому вигляді виконавця", - пише газета.

Цей факт доводить, вважає Кусева, що успіху в конкурсі можна досягти не лише завдяки грошам і шоу. Це гарний знак для Фінляндії. З публікації випливає, що з цього принципу країна виходить під час відбору власних учасників для конкурсу "Євробачення".

Реакція Австралії

На відміну від Росії, Австралія відреагувала на перемогу Джамали зважено. Їхня виконавиця Дамі Ім посіла друге місце. Один з наймасовіших телеканалів країни ABC відзначає, що співачка показала найкращий результат для Австралії.

"Я хотіла здобути перемогу для Австралії, але потім Україна виступила справді дуже гарно… Я знала, що буду пишатися і буду задоволена, якщо прийду другою чи третьою, я була готова до цього", - цитує телеканал Дамі Ім.

Також ABC вважає, що пісня Джамали "продовжила історію напружених стосунків між Росією та Україною на "Євробаченні".

На підтвердження цієї тези телеканал згадує участь "Гринджол" з неофіційним гімном першого Майдану "Разом нас багато". І чомусь Вірку Сердючку з "Лаша Тумбай", бо ця фраза нагадує фразу "Russia goodbye" ("Росія, до-побачення").

Пригадали злочини Путіна

Австрійська щоденна газета Der Standard згадала Джамалу в матеріалі, присвяченому останнім поразкам та злочинам Путіна. Він має заголовок "Коли організована злочинність керує великою державою".

"На щастя, Європа не буде залякана цією людиною (Путіним. – Авт.), що показала перемога української співачки Джамали на європейському пісенному конкурсі з її політично зарядженою піснею "1944". Буде цікаво подивитися, як Путін помститься за цю поразку, чи порушить він перемир'я за допомогою сепаратистів на сході України", - пише видання.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.07
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
24 листопада
14:05
новини Львівщини
У Києві сталося три випадки диверсій з підривами проти військових і поліцейських, - РБК-Україна
14:01
OPINION
Чого хоче нація: ганьбу чи славу — вирішувати нам усім
13:50
Безпілотники
У Британії над американськими військовими базами зафіксували невідомі дрони
13:40
Дональд Трамп
"Мир через силу" чи поступки з боку України: журналіст Пітер Померанцев про роль Трампа у завершенні війни
13:32
Оновлено
Росіяни вдарили артилерією по Херсону й області: поранено трьох літніх людей
13:17
хакер
У Білому домі зібралися на нараду після зламу провайдерів США китайськими хакерами для шпигування за високопосадовцями, - CNN
12:45
Босфор
Закриття Туреччиною проток Босфор і Дарданелли завадило РФ захопити Одесу й Миколаїв, - посол
12:29
Цай Інвень
Американська зброя Україні потрібніша: експрезидентка Тайваню закликала США зосередитись на допомозі Києву, а не Тайбею
12:07
Ексклюзив
Дональд Трамп
"Про 24 години для завершення війни вже не говорять": політик Джердж назвав причину зміни риторики команди Трампа
12:05
OPINION
Не в дипломатах справа...
11:29
Оновлено
Рабин Цві Коган
Спецслужби ОАЕ знайшли тіло зниклого безвісти ізраїльського рабина Цві Когана
11:27
Балістика, ракета, шахед, дрон, атака
"Тривога лунала майже щодня": за тиждень росіяни випустили по Україні майже 1300 повітряних цілей
11:05
ЗРК С-400 РФ
Сили оборони уразили ЗРК "С-400" окупантів на Курщині
11:01
FT: РФ завербувала в армію сотні єменських хуситів через операцію з торгівлі людьми й відправила їх на війну в Україну
10:49
Фінляндія
У Фінляндії скасовують 300 рейсів у грудні через страйк пілотів
10:24
Ексклюзив
Утримувати території на Курщині стратегічно недоцільно, - генерал армії Маломуж
10:03
швидка
На окупованій Луганщині з 2022 року кількість бригад швидкої зменшилася на третину, - ОВА
10:00
OPINION
Чому Єрмак прибрав людей Федорова з Міноборони
10:00
церква
День великомучениці Катерини: історія, прикмети, традиції та заборони
09:47
Макс Ферстаппен
Нідерландець Макс Ферстаппен четвертий раз поспіль став чемпіоном Формули-1
09:30
безпілотник, дрон
Росіяни заявили про збиття двох ракет і 36 безпілотників над 5 областями
09:29
Уламки північнокорейських ракет
У ракетах, які КНДР надає РФ для ударів по Україні, виявили компоненти, вироблені у США та Європі, - CNN
09:23
ЗСУ, мобільні вогневі групи ППО
Сили ППО збили 50 з 73 дронів, якими росіяни атакували Україну
09:04
Румунія, прапор Румунії
У Румунії стартував перший тур президентських виборів
09:00
стрілянина
В Йорданії біля посольства Ізраїлю сталася стрілянина: троє постраждалих
08:40
COP29
На Кліматичному саміті ООН країни погодили щорічну фінансову допомогу у $300 млрд країнам, що розвиваються
08:39
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус
Росія за три місяці виробляє стільки ж зброї та боєприпасів, скільки ЄС за рік, - Пісторіус
08:16
ЗСУ, зброя, Міноборони
На фронті за добу сталося 227 боєзіткнень: Генштаб звітує про складну ситуацію
08:00
OPINION
Блокада на кордоні з Польщею: кому на руку?
07:43
Інфографіка
втрати окупантів
Понад 1000 окупантів, 4 танки і 5 артсистем: втрати РФ за добу війни в Україні
07:37
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія вночі атакувала Київ безпілотниками: тривога тривала понад 3 години
07:20
Країни-учасниці саміту з продбезпеки заявили про виділення $44 млн на програму "Зерно з України"
06:00
OPINION
Не тільки питання перемовин: Рютте переконує Трампа
2024, субота
23 листопада
23:56
вогонь, полум'я, пожежа
У росіян є просування на Курщині, Донеччині та Харківщині, - DeepState
23:13
Олександр Усик і Тайсон Фʼюрі
"Пояси знову будуть моїми": Фʼюрі зробив амбітну заяву перед боєм з Усиком
22:38
Віктор Циганков, Ла Ліга, Жирона
Циганков вперше з вересня зіграв у Ла Лізі та допоміг "Жироні" розгромити "Еспаньйол"
22:38
Роман Кабачій
До комуністичних Голодоморів українці від нестачі їжі масово не вмирали, лише від епідемій, - історик Кабачій
22:37
Ексклюзив
Віталій Портников
Портников назвав умови, за яких війна може закінчитися у 2025 році
22:16
Генеральний секретар ЦК КПРС у 1982-1984 рр. Юрій Андропов
За Андропова агентура КДБ вишукувала, хто з України передає на Захід списки жертв та спогади про Голодомор: Служба зовнішньої розвідки оприлюднила документи
22:02
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Є нюанс, через який республіканці жодним чином не припинять підтримку України, - російський опозиційний експерт Морозов
Більше новин