Ти слухаєш, Путін? Як відреагували світові ЗМІ на перемогу Джамали
Перемога української співачки Джамали стала перемогою політично зарядженої пісні над потоком шоу, кітчу і попси, констатують закордонні телеканали й видання
Перемога Джамали на "Євробаченні-2016" змусила світові ЗМІ говорити про депортацію кримських татар, згадати про незаконну анексію Росією Криму та війну, яку Путін розв'язав на сході України.
Звісно, той факт, що на конкурсі перемогла пісня з політичним підтекстом, а не чергова композиція "про любов", сподобався далеко не всім.
У багатьох країнах Європи вистачає симпатиків Кремля й Путіна, які тепер бурчать, що організатори конкурсу поступилися власними правилами, пропустивши на конкурс творіння з політичним змістом. Але більшість реагує адекватно, кепкуючи з нездоровою реакції Кремля та поздоровляючи українку із заслуженою перемогою.
"Ти слухаєш, Путін?"
Заголовок британської газети The Guardian, напевно, можна вважати найбільш яскравим серед публікацій про "Євробачення".
На першій шпальті номеру за 15 травня надруковано портрет Джамали під заголовком "Ти слухаєш, Путін?". Підпис під фото розповідає читачам, що співачка закликала глядачів "Євробачення" голосувати за неї на знак підтримки тих , хто страждає від анексії Криму Росією.
Автор статті – кореспондент The Guardian у Москві Шон Уокер. Він поговорив із Джамалою, яка розповіла, що зміст пісні також стосується і подій 2014 року:
"Ці два роки додали суму в моє життя. Уявіть, що ви творча людина, співак, але не можете поїхати додому два роки. Ви бачите по "Скайпу" свого дідуся, якому вже 90 років і він хворий, але не можете провідати його. Що я маю робити, співати гарні пісні та забути про це? Звичайно, я не можу цього зробити".
Уокер також згадав про переслідування російською владою кримськотатарських активістів, яке розгорнулося на півострові після анексії.
"Євробачення" нарешті прониклося", – підсумовує іспанська газета El Mundo свою розповідь про перемогу Джамали. Перед цим вона згадує випадки, коли конкурсантів дискваліфікували через політичний зміст пісень.
Зокрема, газета пригадує, як на конкурс в 2009 році не пустили грузинську пісню "We don't wanna put in" через співзвучність її назви словам "Ми не хочемо Путіна". А в 2008 році – пісню іспанського виконавця Родольфо Чикілікуатре "Танок чікі чікі", бо в тексті згадувались прізвища політиків Сапатеро та Рахоя.
Нездорова реакція Кремля
Британська газета The Telegraph опублікувала статтю під заголовком "Євробачення-2016": Розлючена Росія вимагає бойкотувати Україну через антикремлівську пісню Джамали".
Вона пише, що для фанів конкурсу протистояння співачки та російського виконавця Сергія Лазарєва стало продовженням війни між Росією та Україною. Видання іронізує з приводу того, що в пропагандистських російських видань настали складні часи.
"Російські можновладці та дружні Кремлю ЗМІ запропонували низку конспірологічних теорій, щоб пояснити перемогу кримськотатарської співачки Джамали, чия пісня "1944" здебільшого розглядалась як випад по відношенню до Кремля", - пише The Telegraph.
Прикметно, що про нездорову реакцію Росії написала більшість провідних голландських ЗМІ: газета Telegraf, телерадіокомпанія NOS, таблоїд Algemeen Dagblad.
Таке враження, що вони виправдовуються за нещодавній референдум про асоціацію, який підіграв Кремлю і тепер висміюють росіян, які не можуть змиритися з поразкою від України і звинувачують Європу в тому, що Джамалі присудили перемогу з політичних мотивів.
"Російські депутати мали важку неділю через перемогу Джамали на Євробаченні", - іронізує з цього приводу Telegraaf.
Трагедія кримськотатарського народу
Британський журнал Time, розрахований на інтелектуальну публіку, після виходу Джамали до півфіналу опублікував текст під заголовком "Темна історія на фоні української заявки на "Євробаченні". Він пояснює, що за назвою пісні "1944" стоїть трагічна історія депортації Сталіним кримських татар.
"Інтерес до темної історії 1944 року поновився після анексії Росією кримського півострова в 2014 році через референдум, що примусило багатьох татар боятись за своє майбутнє", - пише Time.
Журнал пише, що хоча, за словами самої Джамали, в пісні не йдеться про сучасну кримську політику, в інтерв'ю для Radio Free Europe в лютому співачка казала, що пісня не лише про минуле. "Тепер кримські татари на окупованій території, і через це їм дуже важко. Вони під жахливим тиском", - цитує видання її слова.
Окремі матеріали, присвячені історії депортації кримських татар зробили й інші ЗМІ. Наприклад, про це 16 травня пише одна з провідних фінських газет Helsingin Sanomat. Згадує вона й сьогоднішні переслідування цього народу, включно із забороною Меджлісу.
Заслужена перемога
В іншій статті Helsingin Sanomat журналіст Туомас Касева пише, що Джамала отримала перемогу заслужено – вона прекрасна, талановита виконавиця.
"Найкраще в пісні Джамали "1944" – той факт, що неможливо говорити про пісню, не згадуючи про що вона розповідає. Тому увага зосереджується на музиці, а не, наприклад, сценічному шоу чи зовнішньому вигляді виконавця", - пише газета.
Цей факт доводить, вважає Кусева, що успіху в конкурсі можна досягти не лише завдяки грошам і шоу. Це гарний знак для Фінляндії. З публікації випливає, що з цього принципу країна виходить під час відбору власних учасників для конкурсу "Євробачення".
Реакція Австралії
На відміну від Росії, Австралія відреагувала на перемогу Джамали зважено. Їхня виконавиця Дамі Ім посіла друге місце. Один з наймасовіших телеканалів країни ABC відзначає, що співачка показала найкращий результат для Австралії.
"Я хотіла здобути перемогу для Австралії, але потім Україна виступила справді дуже гарно… Я знала, що буду пишатися і буду задоволена, якщо прийду другою чи третьою, я була готова до цього", - цитує телеканал Дамі Ім.
Також ABC вважає, що пісня Джамали "продовжила історію напружених стосунків між Росією та Україною на "Євробаченні".
На підтвердження цієї тези телеканал згадує участь "Гринджол" з неофіційним гімном першого Майдану "Разом нас багато". І чомусь Вірку Сердючку з "Лаша Тумбай", бо ця фраза нагадує фразу "Russia goodbye" ("Росія, до-побачення").
Пригадали злочини Путіна
Австрійська щоденна газета Der Standard згадала Джамалу в матеріалі, присвяченому останнім поразкам та злочинам Путіна. Він має заголовок "Коли організована злочинність керує великою державою".
"На щастя, Європа не буде залякана цією людиною (Путіним. – Авт.), що показала перемога української співачки Джамали на європейському пісенному конкурсі з її політично зарядженою піснею "1944". Буде цікаво подивитися, як Путін помститься за цю поразку, чи порушить він перемир'я за допомогою сепаратистів на сході України", - пише видання.
- Актуальне
- Важливе