Зникнення єгипетського літака. Атака терористів та інші версії
Другий день продовжуються пошуки уламків зниклого з радарів лайнера EgypAir. Найбільш популярна версія трагедії – вибух бомби
Хроніка катастрофи
Літак Airbus 320 вилетів з Парижа в Каїр пізно вночі у середу, 18 травня. За київським часом це було вже о 00:09 в четвер. О 04:15 за київським часом рейс MS 804 мав приземлитися в аеропорту Каїра.
О 02:48 відбувся останній голосовий контакт з літаком. Грецькі диспетчери стверджують, що пілоти були приязні та попрощалися з ними грецькою під час переходу від одного пункту контролю до іншого.
О 03:27 літак не відповів грецьким диспетчерам. Вони збирались передати контроль за польотом своїм єгипетським колегам. Ще за дві хвилини лайнер увійшов в повітряний простір Єгипту і пропав з радарів. О 03:45 розпочалась пошукова операція.
Таким чином, літак пропав через 3,5 години польоту. Сигналу біди він не подавав. На борту було 56 пасажирів та 10 членів екіпажу. Летіти до кінцевого пункту призначення їм лишалося півгодини…
Більшість пасажирів була громадянами Єгипту – 30 людей. Ще 15 – французи. Крім того, на борту були двоє громадян Канади, і по одному з Австралії, Алжиру, Бельгії, Великої Британії, Іраку, Кувейту, Португалії, Саудівської Аравії, Судану та Чаду.
З 10 членів екіпажу двоє були пілотами. За даними EgyptAir, вони не входили до якихось політичних груп і пройшли ретельну перевірку. Ще п'ятеро були бортпровідниками. Також на борту знаходилось троє агентів єгипетської служби безпеки – так звані авіаційні маршали.
Пошуки уламків
На даний час офіційно про знайдені рештки літака надходить суперечлива інформація. Спочатку грецька сторона повідомила, що уламки знайшли біля Кріту. Єгипетська сторона це спростувала.
Згодом, навпаки, єгипетське МЗС заявило, що знайдено уламки поблизу грецького острова Карпатос. Потім цю інформацію спростували в службі розслідувань авіакатастроф і авіаційної безпеки Греції.
Таким чином, про те, що сталося з літаком, можна судити лише дуже умовно. Інформації дуже мало: немає бортових самописців, немає уламків, за характером яких можна було б зробити висновок, що відбулося на борту.
Дивні маневри
Вже після катастрофи міністр оборони Греції Панос Камменос розповів, що літак у повітряному просторі Єгипту робив різкі маневри. Спочатку він розвернувся на 90 градусів ліворуч, потім на 360 градусів праворуч. Також літак різко знизився. З висоти в 11 000 м він різко спустився до 4500 м, а потім до 3000 м.
Версія про катастрофу через погану погоду відпала одразу – над Середземним морем тієї ночі було дуже спокійно та ясно.
Літак Airbus A320 відомий як один з найбільш безпечних у своєму класі. Він був побудований у 2004 році, авіакомпанія EgyptAir отримала його в 2008 році. Тобто старим його назвати не можна.
Пілоти були досвідчені. Зокрема, перший пілот Мохамед Саід Алі Алі Шакір мав більше 6000 годин нальоту, з них 2101 година – на літаку саме такого типу, який зник.
Тож версії про технічні проблеми на борту та помилку пілотів найбільш слабкі.
Бомба на борту
Версія про теракт зараз виглядає найбільш вірогідною. Якщо це правда, лишається важливе питання – як терористи змогли підірвати літак?
Про те, що версія теракту найбільш ймовірна, з посиланням на джерела в американських спецслужбах повідомляють американські телеканали CNN та NBC.
Міністр цивільної авіації Єгипту Шеріф Фатхі також висловив думку, що теракт – найбільш вірогідна причина зникнення літака.
"Якщо ретельно проаналізувати ситуацію, можливість того, що щось сталося на борту, сталася терористична атака, вища, ніж виникнення технічних проблем", - сказав міністр на прес-конференції в Каїрі.
На користь теракту свідчать не лише дані про дивні маневри літака до зникнення, але й той факт, що Франція та Єгипет вже два роки лишаються популярними цілями серед терористів "Ісламської держави" та пов'язаних з нею груп.
Якщо був вибух, лишається питання, як саме його здійснили. Малоймовірно, що літак збили з землі. Висота в 11 000 м недосяжна для переносних зенітно-ракетних комплексів, які можуть бути в бойовиків-ісламістів.
Скоріш за все, бомбу пронесли на борт. Це міг зробити пасажир або хтось зі співробітників аеропортів, в яких останнім часом бував літак. За 24 години до зникнення лайнер здійснив рейси туди й назад до Еритреї і Тунісу.
Російські натяки
Про версію теракту заговорили й російські силовики, хоча віри їм мало.
"Судячи з усього, це терористичний акт", - заявив директор ФСБ Олександр Бортніков.
Таким чином, росіяни дуже "товсто" натякають, що з літаком EgypAir сталося те саме, що й з російським Airbus A321 авіакомпанії "Когалимавіа" 31 жовтня 2015 року. Рейс з Шарм-ель-Шейху в Санкт-Петербург підірвався у повітрі через бомбу. Загинули усі 224 людини, що були на борту.
Пронести вибухівку на борт допоміг один зі співробітників аеропорту, повідомляли єгипетські офіційні особи. Але ніхто так і не був заарештований. Згодом "Ісламська держава" опублікувала фотографії кустарного вибухового пристрою, який, за їхніми словами, знищив російський літак. Він складався з металевої бляшанки з-під коли та кількох дротів.
Серед українців була популярна версія, що теракт здійснили російські спецслужби, щоб виправдати військові дії в Сирії. Навіть якщо це не так, катастрофа й справді була для російських військових гарним виправданням "війни з терором", яка насправді вилилася в бомбардування ворожих сирійському президенту Башару Асаду військових угруповань, а також цілком мирних лікарень та шкіл.
Після катастрофи в Єгипті росіянам заборонили літати в Єгипет. Тепер, як пише російська газета, ця заборона може бути подовжена.
"Якщо версія про теракт підтвердиться, відновлення авіасполучення між РФ та Єгиптом доведеться відкласти", - пише видання з посиланням на свої джерела в апараті російського уряду.
Але тепер росіянам зручніше переконувати європейців "забути Крим" та розпочати "спільну боротьбу з тероризмом". Втім, це лише теорія. Варто все ж дочекатись, коли ситуація з літаком проясниться.
- Актуальне
- Важливе