Чому знову страйкує Франція

1 червня, 2016 середа
09:37

У Франції тривають потужні страйки, через які країна стикнулася з дефіцитом бензину і транспортними проблемами, під загрозою проведення Євро-2016

Зміст

На батьківщині революцій палять шини, блокують нафтопереробні заводи та зупиняють транспортне сполучення. Президент Франсуа Олланд, який і так вже заслужив звання найбільш непопулярного президента П'ятої Республіки, стикнувся з найпотужнішим протестом відтоді, як прийшов до влади в 2012 році.

Яка головна причина протестів?

Учасники протестів вимагають, щоб уряд відмовився від планів змінити трудове законодавство. Ключові пункти, які не влаштовують демонстрантів — спрощення процедури звільнення, підвищення пенсійного віку, дозвіл коригувати 35-годинний робочий тиждень.

Франція протести страйк

Протести в багатьох місцях перейшли в насильство. У Парижі 18 травня спалили машину поліції. Також нерідко протестувальники закидують правоохоронців підручними засобами, палять шини, а поліція відповідає сльозоточивим газом і кийками. Кількох особливо агресивних учасників протестів затримано.

У Франції весь час протести. Зараз усе те саме, чи є різниця?

Дійсно, багато питань французи звикли вирішувати вуличними акціями. Протести проти трудового законодавства тривають вже кілька місяців. Але в останні два тижні вони помітно радикалізувалися.

Обурення страйкарів викликало рішення прем'єр-міністра проштовхнути реформу без голосування в парламенті. Конституція це дозволяє. Крім того, профспілкові лідери сподіваються, що уряд буде більш поступливим перед загрозою зриву Євро-2016.

Попередні протести, організовані профспілками, не призводили до бажаного результату.


У 2010 році вони не завадили уряду підвищити пенсійний вік на два роки. У 2014 році — провести реорганізацію залізниці. Кількість членів профспілок і відповідно їхній вплив у Франції неухильно падають.


Якщо лідери не покажуть зараз, що здатні перемагати, їхня популярність впаде ще нижче.

Чому уряд взявся за реформу?

Головний аргумент ініціаторів реформи — зміни в трудовому кодексі на користь роботодавців призведуть в кінцевому результаті до падіння рівня безробіття. Він уже три роки перевищує 10%.

За приклад наводять Німеччину, де після аналогічної реформи в середині 2000-х років рівень безробіття знизився з 10-11% до 4,5%. В Іспанії та Італії, які також пішли шляхом лібералізації правил для робітників, рівень безробіття скоротився.

То в чому полягає реформа?

Французький Трудовий кодекс — це том на 4000 сторінок. Як пише Bloomberg, він контролює все, від тривалості перерв на відвідання вбиральні до розміру вікон в офісах.

У 2000 році попередній уряд соціалістів запровадив 35-годинний робочий тиждень, і це ще більше ускладнило правила для роботодавців.

У запропонованому в лютому 2016 року законопроекті уряд пропонує залишити 35-годинний тиждень, але як середній показник. Компаніям надається можливість домовлятися з місцевими профспілками про довший або коротший робочий тиждень. Він не має перевищувати 46 годин.

Змінюються жорсткі правила звільнення. Уряд сподівається, що це заохотить роботодавців активніше наймати працівників, бо вони знатимуть, що звільнити в разі потреби їх тепер можна не за кілька років, а значно швидше й простіше.

Також компанії-роботодавці отримають більше можливостей для зниження зарплат. Зокрема, знижується поріг мінімальної зарплати.

Також роботодавцям нададуть ширші можливості обговорювати відпустки, зокрема ті, що для весілля, по догляду за дитиною та у випадку вагітності.

Який масштаб протестів?

Через страйк нафтовиків з восьми нафтопереробних заводів Франції шість або закриті, або сильно скоротили об'єми виробництва. Учасники протестів також заблокували порти Марселя і Гавра.

Як наслідок на заправках зменшилась кількість пального і деякі з них взагалі закрились. Поліція розблокувала деякі нафтопереробні заводи і масштабної кризи вдалося уникнути, але палива все одно не вистачає.

Також страйкують працівники громадського транспорту. В ніч з 31 травня на 1 червня починається страйк залізничників.

Наполовину скоротиться кількість швидкісних міжнародних потягів TGV, якими керує державна компанія. Кількість місцевих потягів скоротиться на 60%. З 31 травня починає страйкувати паризьке метро.

Також не вийти на роботу збираються пілоти Air France. Вони не задоволені "надмірним зниженням собівартості", що відображається на умовах оплати праці та соціальних пакетах.

З п'ятниці по неділю збираються страйкувати французькі диспетчери.

Хто організатор протестів?

Головний двигун протестів — профспілка Загальна конфедерація праці (CGT). Вона друга за кількістю членів. Втім, це лише 3% всіх робітників у Франції.

Як зазначає Bloomberg, вона походить з французької Компартії. Її також підтримує профспілка Force Ouvriere, яка є третьою за чисельністю та ще п'ять менших.

Натомість перша за чисельністю профспілка Французька демократична конфедерація праці (CFDT) підтримує плани уряду. На її боці також профспілка CFE-CGC, яка об'єднує здебільшого "білих комірців" — менеджерів і т.п.

Як ставляться до страйків самі французи?

Згідно опитуванню, проведеному компанією Ifop для газети Journal du Dimanche, протести підтримує 46% французів. Ще 40% бажає, аби урядовий законопроект був змінений.

Опитування компанії Odoxa для газети Le Parisien свідчить, що 61% французів вважає відповідальним за зростання жорсткості протестів уряд. Ще 37% говорить, що це безвідповідальність радикальних об'єднань. Дві третини опитаних вважає, що уряд погано справляється з ситуацією.

Цікаво, що опитування Ifop свідчить, що французи не довіряють і радикальному лідеру CGT Філіппу Мартінесу.

Чи може через протести зірватись проведення Євро-2016?

Уряд запевняє, що чемпіонат все одно відбудеться. Повним ходом проводяться антитерористичні навчання.

Профспілка CGT іншої думки. Вона прямо заявила, що в разі, якщо уряд не дослухається до вимог учасників протестів, вони зірвуть Євро-2016. І готує масові акції протести в усіх 10 містах, де будуть проходити матчі.

В чому причина непопулярності уряду?

Франсуа Олланд прийшов до влади як представник Соціалістичної партії. Саме соціалісти запровадили на початку 2000-х років жорстке трудове законодавство, яке тепер намагається змінити Олланд, прем'єр-міністр Мануель Вальс та автор реформи — міністр праці Міріам ель-Хомрі.


На початку свого правління Олланд поводився як типовий лівий. Наприклад, запровадив 75% податок на надприбутки. Це призвело до того, що кілька французьких багатіїв взяли собі бельгійське громадянство, щоб уникнути його сплати.


Тепер Олланд більше схожий на лобіста інтересів бізнесу. У 2014 році прем'єр Мануель Вальс знизив розмір відрахувань у фонд зарплати та податок на доходи. Фактично Олланд та його уряд зрадили профспілкових лідерів, які підтримували його на виборах в 2012 році.

Чи намагається уряд домовитись з учасниками протестів?

Так. Як вважає газета Journal du Dimanche, профспілкам можуть піти на поступки, але такі, що не стосуються трудового законопроекту.

Прем'єр-міністр Мануель Вальс 26 травня заявив, що можуть бути модифікації та покращення, але не уточнив, які саме. Відкликання законопроекту неможливе, підкреслив він. Президент Олланд заявив, що продовжить свій курс, бо впевнений у правильності реформ.

Чому протестам радіють у Росії?

Російська пропаганда висвітлює протести з акцентом на загрозу Євро-2016. Їхня зловтіха має просте пояснення — через допінговий скандал та розслідування щодо хабарів керівництву ФІФА під загрозою опинився їхній власний чемпіонат Євро-2018.

А "Первый канал" висвітлюючи протести встиг вляпатись у міжнародний скандал.


Журналіст кисельовського телеканалу в своєму сюжеті видав протести проти трудового законодавства за протести євроскептиків проти мігрантів. Він спотворив у перекладі слова людей, в яких брав інтерв'ю.


У передачі Le Petit Journal, що виходить на Canal+, по кісточкам розібрали сюжет росіян та поговорили з усіма його героями. Кісельов у відповідь зробив вигляд, що все нормально. "Ми дійсно іноді пропускаємо заусениці", — прокоментував він ситуацію газеті "Коммерсант".

Чим можуть скінчитися протести?

Є шанси, що більшість французів скоро переключаться на футбол і втратять інтерес до страйкарів, вважає BBC. Також профспілки ризикують нарватися на гнів публіки, якщо зірвуть таки футбольний чемпіонат і продовжать спричиняти брак пального на заправках.

Зниженню ефективності страйків сприяє законодавча норма, ухвалена в 2007 році. Вона зобов'язує працівників громадського транспорту під час протестів залишати мінімально необхідний для роботи персонал. Відтоді страйки спричиняють незручності, але не повний транспортний колапс.

Як зазначає Bloomberg, нинішні протести менш масштабні ніж ті, що відбувалися в попередні роки через падіння популярності профспілок. І це також грає на користь уряду. Тому багато бізнес-аналітиків прогнозує, що реформа таки відбудеться.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.31
    Купівля 41.31
    Продаж 41.8
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 44.04
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
26 листопада
21:41
Оновлено
Рафаель Леао, Ліга чемпіонів, "Славія" - "Мілан"
"Атлетико" розгромив "Спарту", а "Мілан" кращий за "Слован". Результати й розклад ЛЧ за 26 листопада
21:20
діти, дім
Україна повернула з окупації двох неповнолітніх дівчат
21:15
Андрій Сибіга
Україна під час головування Польщі очікує на відкриття перших двох розділів про членство в ЄС, - Сибіга
21:00
Ексклюзив
Гривня, гривні, гроші
"Тисяча від Зеленського" та роздача коштів з бюджету нагадують передвиборчі технології, - економіст Пендзин
20:57
МЗС РФ
РФ заборонила вʼїзд 30 британцям: у переліку міністри, політики та журналісти
20:53
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Скільки Storm Shadow та SCALP можуть передати Україні та чи з'явиться КАБ вітчизняного виробництва. Колонка Сергія Згурця
20:38
Купʼянськ
На Харківщині ДРГ росіян постійно промацують різні напрямки, зона бойових дій збільшується, - ОВА
20:00
OPINION
Нова атака на Екопарк Совські ставки. Що відбувається
19:54
G7
Країни G7 планують розпочати перерахування Україні кредиту в $50 млрд до кінця року
19:53
Оновлено
нічна атака "шахедів"
Росія атакувала Україну "шахедами". Ситуація ввечері 26 листопада
19:50
"Атеш", листівки партизан
Партизани в Ленінградській області розвішують листівки, аби зірвати мобілізацію в армію РФ
19:27
НАТО
У НАТО запевнили, що удар РФ експериментальною балістичною ракетою по Дніпру не вплине на допомогу Україні
19:15
смертна кара
У Китаї ексочільника одного з найбільших банків світу засудили до смертної кари
19:02
Прапор США
У Британії над авіабазами США помітили невідомі безпілотники
18:57
Карл Негаммер
Канцлер Австрії запропонував Трампу свою країну як майданчик для перемовин між Україною та РФ
18:53
Катрін Кнайсль і Володимир Путін
Ексочільниця МЗС Австрії, яка переїхала до Росії, викладатиме в Рязанському держуніверситеті
18:49
Марино Пушич
"Взимку сяду з клубом за стіл переговорів": тренер "Шахтаря" заявив, що може покинути Україну
18:35
Ексклюзив
Володимир Путін
З 1 березня 2025 року українських переселенців депортуватимуть з РФ, - правозахисник Лисянський
18:32
Окупанти атакували Суми з РСЗВ: є загиблі, під завалами шукають людей
18:27
Норвегія
Норвегія наступного року збільшить допомогу Україні до $2,7 млрд
18:20
вогонь, полум'я, пожежа
Невідомі погрожують підірвати низку установ в Україні, листи з погрозами розіслали журналістам
18:14
на фото машина для розмінування
"Інноваційна харківська розробка": Синєгубов презентував нову машину для розмінування
18:09
Ексклюзив
мобілізація
Людина потрапляє на посаду, яку може обрати самостійно, - підполковник Авраміч про переваги рекрутингу
18:08
Литва прапор
Литва вручила дипломату РФ ноту протесту через воєнні злочини проти України
18:06
перейменування вулиць
У Києві припинили прийом заяв на перейменування вулиць на честь загиблих військових
18:03
Ексклюзив
Юрій Бойко
"Цей перелік неповний": головред руху "Чесно" Саліженко про позбавлення зрадників держнагород
18:00
OPINION
Путін vs Каддафі в перегонах з авіатероризму
17:58
Війна з Росією, ЗСУ, військові
Росіяни намагаються прорвати оборону ЗСУ та закріпитись уздовж річки Жеребець на Донеччині, - DeepState
17:55
Ексклюзив
російська балістична ракета "Сармат"
РФ випустила по Україні 200 балістичних ракет за рік, і це не піковий показник: Defense Express про стратегію застосування повітряних цілей
17:35
ЗСУ
Українські захисники відкинули окупантів від Купʼянська, - ОСУВ "Хортиця"
17:34
електроенергія, графіки відключень
Енергетики 27 листопада застосовуватимуть в Україні одну чергу відключень
17:27
Білорусь за два роки поставила Росії мікросхеми для винищувачів і ракет на $125 млн, частина з них західного виробництва
17:24
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
"S.T.A.L.K.E.R. 2" потрапив у трійку найпопулярніших ігор на Xbox
17:24
Обстріл Нової Каховки 26 листопада
Війська РФ обстріляли окуповану Нову Каховку: є загиблі та поранені
17:22
На фото: Кіра Найтлі
Кіра Найтлі пояснила, чому не повернеться до зйомок у франшизах після "Піратів Карибського моря"
17:22
гривня тисяча гривень
Запорізька область отримала додаткові 203 млн грн на фортифікації
17:15
Марк Рютте
Державам НАТО потрібно змінити траєкторію війни РФ проти України, - Рютте
17:11
У Києві зносять історичну садибу Зеленських
Знесення садиби Зеленських у Києві: суд визнав руйнування законним
16:53
Федір Веніславський
"Шкодять інтересам нацбезпеки", – Веніславський про заяви щодо необхідності розформувати ТЦК
16:44
ЗСУ. Війна з Росією. Військові новини
З початку доби на фронті відбулося 143 боєзіткнення, росіяни найактивніші на Покровському напрямку
Більше новин