Затримання двох “айдарівців”: легендарний старшина і політик-невдаха
Хто такі "айдарівці" "Рубєж" і "Батя", яких затримала Гепрокуратура
У п'ятницю Генпрокуратура повідомила про підозру двом “айдарівцям”.
Про це спочатку написав у своєму Facebook заступник міністра з питань окупованих територій Георгій Тука, а за кілька годин з'явилося офіційне підтвердження на сайті ГПУ.
Тука, до речі, повідомив, що відбулося саме затримання “небезпечних злочинців”, але їхня небезпека “полягала не в тому, що вони організували стійку злочинну групу під патріотичними гаслами, не в тому, що вони причетні до всього, що лише тільки можна собі уявити (вбивства, тортури, викрадення, здирництво, наркотики...)”.
Заступник міністра переконаний, що головна загроза від одного з них - це те, що він, будучи розумною людиною, фаховим юристом, намагався пролізти до органів державної влади.
“Айдарівці” порушили Конституцію, статут ЗСУ та неналежно виконували свої обов'язки, уточнює прес-служба ГПУ. Досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні триває.
Ближче до вечора стало відомо, що Печерський суд обирає запобіжний захід двом "айдарівцям" - Ігорю Радченку та Валентину Лихоліту.
"Рубєж"
Отож, ім'я першого - Ігор Радченко. “Айдарівець” з дуже цікавою біографією і чималими амбіціями. Він звільнився з ЗСУ у грудні 2015 року.
Ігор Радченко з позивним “Рубєж” входив до складу Рубіжанського виконкому на Луганщині. У лютому 2016 року він раптово стає заступником губернатора Запоріжжя Костянтина Бриля.
Як писали ЗМІ, на новому місці “Рубєж” мав займатися силовим напрямком, питанням оборони, а також, як не дивно, боротьбою з криміногенною ситуацією в регіоні.
До цього у жовтні 2014 року Радченко брав участь у виборчій кампанії на Луганщині. Балотувався в окрузі № 113 з центром у місті Сватове як самовисуванець, але програв вибори.
Невдалою була й попередня спроба Радченка пройти в парламент: у 2012 році він балотувався в народні депутати від "Батьківщини" по 112-му мажоритарному округу, але також програв вибори.
Ім'я Радченка фігурувало в центрі скандалу ще в лютому 2015 року. Тоді в “Айдарі” сталася дивна історія. У ЗМІ з'явилися повідомлення про те, що було викрадено офіцера ЗСУ Ігоря Радченка, він же "Роман Романич", він же "Рубєж". Пізніше Генпрокуратура звинуватила в цьому екс-комбата "Айдара" Сергія Мельничука. Сам “Рубєж” також вказував на Мельничука.
Як писав INSIDER, Радченко пов'язаний з колишніми "регіоналами" і комуністами - з Бойком і Дунаєвим (колишній мер міста Лисичанська, народний депутат України від "Опозиційного блоку"). "Айдарівці" за наказом Радченка охороняли їхні сім'ї, а він сам займався контрабандою (перевозив золото через кордон).
Також за інформацією видання, “Рубєж” створив навколо себе групу довірених осіб, в тому числі з "кримінальників", котрі мали найкращу зброю, але на передову не виїжджали.
Про Радченка писав також “Лівий берег” і брав у нього інтерв’ю. Він розповідав, що саме Мельничук (екс-комбат “Айдару”) брав до батальйону “орків” - бомжів, наркоманів - і озброював їх. А ті потім і займалися мародерством.
У свою чергу в інтерв'ю тому ж виданню головний міліціонер Луганщини Анатолій Науменко розповів, що Радченка викрало угруповання “Барона” в “Айдарі” відразу після того, як той намагався захопити Сєвєродонецький міськвідділ міліції. Це повністю розходиться з версією самого “Рубєжа”.
"Ігор Радченко - хитрий і розумний. І запам'ятайте: він набагато розумніший за Мельничука. У нього все в порядку зі звивинами. Він завжди був адвокатом специфічної когорти людей", - сказав з цього приводу Науменко в інтерв'ю.
За його словами від початку Мельничук і Радченко були разом, а але потім посварилися і почали захоплювати одне одного.
"Батя"
Ім'я другого "айдарівця" першим повідомив волонтер Віталій Грегор. За його інформацією, польвого командира “Айдару” Валентина Лихоліта з позивним “Батя” затримали відразу у військовій частині та інкримінують йому абсурдні звинувачення.
“Заявники "потерпілі" - мер Сєвєродонецька екс-регіонал Казаков і його заступник та інші особи, походу всі "сєпари", - написав він.
Водночас нардеп від “Радикальної партії” Дмитро Лінько у своєму Facebook, написав, що є неперевірена інформація, що його затримано за заявою тушки Мельничука.
На відміну від Радченка, Лихоліт має біографію легендарного старшини батальйону. Він був аквтивним учасником Революції Гідності у складі "афганської сотні". Після початку російської агресії вступив у лави батальйону "Айдар", був начальником штабу. Брав участь у боях за Щастя.
У вересні 2014 року за особисту мужність і героїзм, виявлені при захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі під час російсько-української війни, Лихоліта нагородили орденом "За мужність" III ступеня.
На момент затримання Лихоліт - командир 72-ої механізованої бригади.
Він також був присутній на зустрічі з президентом Петром Порошенком, коли той посмертно нагороджував айдарівця Олега Міхнюка.
Лихоліт влітку минулого року підписав заяву, в якій сказано, що "Айдар" зацікавлений у розслідуванні оприлюднених Геннадієм Москалем випадків викрадення людей, збройних пограбувань, стрілянин тощо.
При цьому, як казали волонтери "Українській правді", вони відмовилися допомагати батальйону через проблеми в ньому. За словами Володимира Григоренка, представника Старобільського ГО "Воля", в "Айдарі" ніхто не вживав заходів до наведення порядку - ні Мельничук, поки був комбатом, ні "Батя".
Сьогодні Печерський суд обирає запобіжний захід і Радченку і Лихоліту. При цьому, першою розглядалася справа Лихоліта.
- Актуальне
- Важливе