Хто такий "скандаліст" Зінченко, якого купив "Манчестер Сіті"
Еспресо.TV розповідає про півзахисника збірної України Олександра Зінченка, який перейшов до англійського "Манчестер Сіті"
Несподіваний трансфер
Після провального виступу збірної України на Євро-2016, особливих трансферних сенсацій за участю українських футболістів годі було чекати. Навпаки, вважалося, що вони своєю безвольною та блідою грою на чемпіонаті Європи закрили собі шлях до топ-клубів.
Тим не менше, гучний перехід українського футболіста стався – 4 липня "Манчестер Сіті" купив одного з найталановитіших вітчизняних гравців – 19-річного півзахисника Олександра Зінченка, який минулий сезон відіграв за російську "Уфу". Їй, за неофіційною інформацією за вихованця академії донецького "Шахтаря", дісталося 4,2 млн євро.
Перші кроки у футболі Зінченко зробив навіть не у Донецьку, а у своєму рідному Радомишлі, що у Житомирській області – у місцевій ДЮСШ "Карпатія".
У 2008 році талант Зінченка помітили у юнацькому фарм-клубі "Шахтаря" – іллічівському "Моноліті", транзитом через який він й потрапив у 2010 році до донецької команди.
За "гірників" Зінченко виступав до 2014 року і неабияк виділявся серед однолітків. У 16-річному віці він вже носив капітанську пов'язку у команді для гравців віком до 19 років. Півзахисник грав за "Шахтар" у юнацькій Лізі УЄФА та викликався у збірні України різних вікових категорії, за які провів 23 матчі та забив 3 голи.
Розрив з "Шахтарем"
Донецька сторінка біографії Олександра Зінченка завершилася гучним скандалом, який не вщухає досі. У 2014 році він в односторонньому порядку розірвав контракт з клубом та переїхав до Росії, де на початку 2015 року працевлаштувався у команді Прем'єр-ліги – "Уфі".
В "Шахтарі" за такий крок футболіста засудили і намагалися добитися від ФІФА дискваліфікації гравця, проте міжнародна федерація стала на бік футболіста, примусивши "Уфу" лише заплатити компенсацію донеччанам за гравця.
Сьогодні генеральний директор "Уфи" Шаміль Газізов заявив, що штраф за перехід Зінченка до російського клубу може скласти 150-200 тис євро.
Водночас, генеральний директор "Шахтаря" Сергій Палкін підкреслив, що суперечка з "Уфою" стосовно Зінченка ще не завершена, а тому донецький клуб позиватиметься й до "Манчестер Сіті" та має намір довести справу до Міжнародного спортивного арбітражу у Лозанні.
Прорив у збірну
Скандальним виявилося й запрошення Олександра Зінченка до збірної України. Довкола футболіста, з часу його переїзду до Росії, ходили вперті чутки, що йому пропонують російське громадянство. Аби не перехопили талановитого футболіста у Федерації футболу України вирішили "заграти" його у офіційному матчі, аби він втратив право виступати за іншу країну.
Але момент для цього був обраний не найкращий – Зінченко вийшов на заміну наприкінці домашнього відбіркового матчу Євро-2016 проти Іспанії, в якому українців влаштовувала лише перемога, а у підсумку була зафіксована поразка 0:1, яка не дозволила команді потрапити до фінальної частини турніру "напряму". Додало резонансу й зізнання головного тренера збірної України Михайла Фоменка, який заявив, що випустити на поле футболіста його попросили керівники ФФУ.
Пристрасті навколо Зінченка у збірній України розгорнулися з новою силою перед Євро-2016. Тоді хавбек "Уфи" та інші українські легіонери російських клубів не потрапили до розширеного списку кандидатів на участь у фінальній частині турніру.
Попри те, що це рішення підтримала велика кількість вболівальників національної команди, тренер останньої миті змінив своє рішення і викликав Зінченка разом з Євгеном Селезньовим ("Кубань") та Богданом Бутком ("Амкар") на збори до Італії, а у підсумку взяв їх і на Євро-2016.
Більше того - Зінченко у матчах проти Німеччини (0:2) та Північної Ірландії (0:2) виходив на заміни, а гру з Польщею (0:1) взагалі розпочав у основі. Загалом же на рахунку 19-річного футболіста вже шість матчів за національну команду та звання наймолодшого в історії автора голу у її складі – забивши перед Євро-2016 у ворота Румунії у товариській грі (4:3) півзахисник відібрав це досягнення у Андрія Шевченка.
Виняткове явище
Якщо ж повернутися до першого сезону Зінченка в "Уфі", то варто констатувати, що попри свій юний вік, гравець зміг стати гравцем основи свого клубу і в 24 матчах забив 2 голи та віддав 4 результативні передачі.
Водночас, варто зазначити, що "Уфа" є одним з аутсайдерів російського чемпіонату, який боровся за виживання у вищому дивізіоні та фінішував лише на 12-му місці з 16 команд.
Так, чи інакше, перехід українського гравця до провідного англійського клубу це для нашого футболу виняткове явище. За часи незалежності у Англії пограли лише п'ятеро українців – Олег Лужний ("Арсенал", "Вулверхемптон"), Сергій Ребров ("Тоттенхем", "Вест Хем"), Андрій Шевченко ("Челсі") та Олександр Євтушок ("Ковентрі").
У радянські часи першопроходьцями були Сергій Балтача ("Іпсвіч") та Олексій Чередник ("Саутгемптон"). Також варто зазначити, що справжньою "зіркою" у чемпіонаті Англії жоден з них так і не став. Тому нелегко це буде зробити у найсильнішому футбольному клубному турнірі світу й Зінченку.
- Актуальне
- Важливе