Які мінуси приховує зона вільної торгівлі з Канадою

Катерина Рещук
14 липня, 2016 четвер
11:56

Угода про вільну торгівлю з Канадою попри низку значних переваг має чимало суттєвих нюансів

В неділю до України з першим офіційним візитом завітав прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо. Завдяки численній українській діаспорі Канаду справедливо вважають великим другом України, а харизматичного Трюдо – послідовним союзником в україно-російській боротьбі.

Однією із причин візиту Трюдо до України було ухвалення угоди про Зону вільної торгівлі (ЗВТ) з Канадою. Підписання документа супроводжувалась розголосом у медіа та схвальними відгуками урядовців – справді ж не кожен день Україна домовляється про вільну торгівлю з такою великою та дружньою країною. Та і в самій Канаді є певний сентимент до продукції з України, така собі мода на українське.

Розберемося трохи детальніше, що для нас означає ЗВТ з Канадою.

Про що йдеться в документі

Договір про зону вільної торгівлі з Канадою – це фактично зняття торгових обмежень і повне скасування торговельних мит на 98% українських товарів і 72% канадських.


Зокрема, одразу після набуття чинності скасовуються торгові мита на рибу, зернові, вина, соки, хлібобулочні вироби, а також на одяг, металопродукцію, комплектуючі та електротехніку.


Крім того, документ дає можливість українським і канадським компаніям брати участь у державних закупівлях обох країн.

Прем'єр- міністр Володимир Гройсман уже оцінив, що це дає нам можливість вийти на ринок обсягом $500 млрд.

Як пише заступник міністра економічного розвитку Наталя Микольська, у структурі експорту з України до Канади традиційними товарами є неблагородні метали – 36%; частини до рухомого складу – 12%; машини, устаткування – 9%; дубильні екстракти – 8%; іграшки – 6%; деревина – 5%.

При цьому позитивним є те, що частка в українському експорті до Канади продукції з доданою вартістю складає близько 30%. А експорт такої продукції, як частини рухомого складу у 2015 році (12% від загального) збільшився у 3,9 раза. 

"Ця Угода є "першопрохідником" для нашої держави на американському континенті та першою Угодою з країною з північноамериканського регіону, що охоплює ринок такого масштабу", - вважає урядовець.

Крім того, Угода України з Канадою є додатковим фактором включення нашої країни в глобальний ланцюг виробництва товарів з доданою вартістю, наголошує вона.

Більш того, як заявив DW керівник групи міжпарламентських зв'язків з Канадою у Верховній Раді Віктор Вовк, угода про ЗВТ з Канадою є більш вигідною для України, ніж аналогічна з Євросоюзом.

Він пояснює це тим, що "із 7000 позицій митного кодексу Канади Україна матиме 6900 позицій на безмитну та безквотну торгівлю відразу з моменту вступу Угоди в силу".

Крім того, на перехідний період Україна захищатиме свій ринок спеціальними тарифами, які поступово знижуватимуться до нуля.

Важливі нюанси

Угода виглядає цілком позитивною як для України, так і для Канади, але є дуже важливі нюанси. У Договорі повністю вилучені три широкі групи товарів - м'ясо птиці, яйця, молочні продукти і молоковмісні продукти, в тому числі сири.

Ці товари можна буде продавати за нульовою ставкою ввізного мита лише в рамках глобальних квот Канади (коли країна-походження товару не має значення).

Фактично це означає, що для України тут немає ніяких особливих умов. Скоріше навпаки, через надвисокі ставки мит українські продукти тут просто неконкурентні. Загалом, в Угоді визначено квоти на 108 тарифних ліній.

Нижче наведена інфографіка Міжнародного центру торговлі, яка показує, які імпортні мита на перелічені вище продукти для України в усьому світі. В Канаді вони найвищі.

Географічний розподіл тарифів, що застосовуються іншими країнами до українського молока та молочної продукції (2013 рік). Натисніть на зображення для збільшення

Як пише економічний експерт Крістіна Аврамченко для Аgravery, середньозважена ставка, яку Канада застосовує до українського молока, - 183,05 % 

Географічний розподіл тарифів, що застосовуються іншими країнами до українського м’яса свійської птиці (2013 рік). Натисніть на зображення для збільшення

Середньозважена ставка, яку Канада застосовує до українського м’яса птиці - 213,78 %.

Географічний розподіл тарифів, що застосовуються іншими країнами до українських яєць (2013 рік). Натисніть на зображення для збільшення

Середньозважена ставка мита на яйця, яку застосовує Канада до України - 89,2 %.

Однак, це не особливе ставлення канадців до українців. Цей пункт гостро стоїть і в переговорах між Канадою та Європейським Союзом.

Експерти пояснюють таку чутливість до цих позицій великим національним лобі як в США, так і в Канаді. Зазвичай ці позиції потрапляють під виключення в договорах.

Якщо все-таки порівнювати між собою дві угоди, то варто загадати, що ЄС відкрив нам ринок для цих продуктів, хоча там по ним питання також стоїть гостро.

Інший важливий момент – велике негативне торгове сальдо між країнами. Згідно з даними Держстату, український експорт у Канаду в минулому році впав у 2,4 раза - до $30,16 млн, тоді як імпорт збільшився на 7,7% - до $206,24 млн.


Фактично, Канада продає в Україну в 6,5 раза більше, ніж Україна в Канаду.  Одразу виникає логічне питання, чи не стане договір причиною того, що Канада розпочне експортувати до України ще більше товарів, а Україна – навпаки.    


У той же час експорт послуг з України в Канаду в минулому році знизився на 23,2% - до $67,85 млн, тоді як імпорт - на 27,4%, до $57,32 млн.

Як вважає виконавчий директор Міжнародного Фонду Блейзера Олег Устенко, ЗВТ не зможе різко поліпшити або погіршити наш торговий баланс.

Експерт пояснює: для того, щоб українці почали більше імпортувати з Канади, як мінімум потрібно, щоб у нас був платоспроможний попит. А з огляду на те, як себе почуває українська економіка, розраховувати на те, що ми різко почнемо купувати канадський експорт, наразі не варто.

Що стосується збільшення нашого експорту - це теоретично можливо. Однак ми є конкурентами на багатьох ринках і насамперед по ринку сільськогосподарської продукції.

"Україна входить в топ-5 виробників сільгосппродукції – це наш флагман розвитку і поступатися ні одна зі сторін не збирається. Тому очікувати, що вони будуть більше купувати нашої сільгосппродукції, а ми - їхньої, не варто", - наголошує Устенко.

Більш того, він вважає, що Канада точно не є №1 і навіть не №10 в списку наших торговельних партнерів.

"Найбільший наш торговельний партнер - Європейський Союз. Незважаючи на колосальне падіння експорту в минулому році, 40% нашого експорту якраз припадає на територію ЄС", - каже Устенко.

За його словами, у кожній гривні, яку ми отримуємо від експорту, 20 копійок проплатили споживачі української продукції в ЄС. Цей показник для канадських споживачів становить трохи менше 0,2 копійки.

Далека-далека Канада

Особливістю торгівлі між Україною та Канадою також є величезна відстань між країнами, що автоматично робить експорт деяких товарів просто нерентабельним.

"Говорити про великі обсяги поставок при таких відстанях не доводиться. З огляду на те, що відстань дуже велика, дійсно буде недоцільно везти деякі товари. Велика транспортна складова знизить їх конкурентоспроможність в співвідношенні з канадським ринком", - підтверджує цю тезу екс-заступник міністра інфраструктури Олександр Кава.

Він вважає, що, зокрема, відстань заважатиме Україні повноцінно вийти на ринок Канади. Конкурувати з місцевими та американськими виробниками продуктів харчування українські компанії не зможуть.

Інший експерт, Олег Устенко розповідає, що зазвичай вважається, що транспортні витрати повинні займати в середньому 5% від собівартості товару.

"Морські витрати - це колосальні витрати. Це величезний ринок, який возиться через моря. Тому логістика там буде дорога", - наголошує він.

Якщо ця логістика буде більше 10% собівартості, то всякі пересування будуть нерентабельні, констатує Олег Устенко.

Однак, це далеко не вирок договору про вільну торгівлю. Велика відстань говорить про те, що в першу чергу варто робити ставку на високотехнологічну продукцію.

Тобто в нас тепер з’явиться дуже гарна можливість для імпорту канадського обладнання, IT-технологій, ноу-хау. 

Невеликий товарообіг між країнами, далека відстань та спроби захистити власного виробника говорять про те, що навряд чи ЗВТ з Канадою принесе Україні так вже багато преференцій. Однак це гарний політичний хід, який ще більше скріпить україно-канадську дружбу та допоможе залучити канадські інвестиції.

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.91
  • EUR
    Купівля 42.1
    Продаж 42.83
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
23 квітня
21:45
Мітч МакКоннелл
Лідер республіканців у сенаті Макконнелл закликав підтримати допомогу Україні
21:43
Микола Княжицький
Припинення вчинення консульських дій щодо українських чоловіків, які перебувають за кордоном - пряме порушення Конституції, - Княжицький
21:28
Ексклюзив
злочини росії
"Щоб жінки й в Європі, і в Балтійських країнах усвідомили, що з ними також може статися": у Польщі опублікували звіт про звірства росіян проти українок
21:13
Оновлено
Військовий квиток
Крім дітей до 12 років: українцям за кордоном припинили видачу документів. У МЗС дали роз'яснення
20:34
Київські митники вилучили з посилки три археологічні артефакти з 6 тисячоліття до н.е.
Артефакти з 6 тисячоліття до н.е.: київські митники вилучили цінну знахідку
20:06
OPINION
Ігор Гулик
Андрій Єрмак. З топу Time – у прем’єри?
20:02
ЗСУ. кулемет
Сили оборони відбили 59 ворожих атак за добу: найактивніше росіяни наступали на Новопавлівському, Бахмутському й Авдіївському напрямках
20:00
Єнс Столтенберг
"Створюємо довгострокові плани фінансових зобов'язань": Столтенберг про допомогу НАТО Україні
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 790-го дня війни: три "урали" мертвих окупантів у Маріуполі і найбільший пакет військової допомоги від Британії
19:34
Ексклюзив
Карта бойових дій Бахмут 23.04.24
Противник стягнув до Часового Яру велику кількість техніки й особового складу, - майор НГУ Кожубенко
19:29
Україна США
США готують для України пакет допомоги на $1 млрд, - Reuters
19:24
Митрополит Епіфаній і Гундяєв
У ВСУ прокоментували перше в Україні рішення про законність переходу громади з УПЦ МП до ПЦУ
19:14
Україна_Словаччина
Українці подякували словацькому народу за підтримку збору на боєприпаси після відмови уряду долучитися до чеської ініціативи
19:02
На фото: "Дедпул і Росомаха"
Вийшов новий трейлер фільму "Дедпул і Росомаха", який побив рекорд всесвіту Marvel
19:01
Ріші Сунак
Британія переведе оборонну промисловість на військову основу
18:23
Данія
Данія надасть Україні €380 млн для критичної інфраструктури, яка використовує відновлювальну енергетику
18:21
На фото: Том Йорк з Radiohead
Фронтмен Radiohead Том Йорк випустив дві пісні, які стали саундтреками до фільму Confidenza
18:18
Ексклюзив
Джо Байден
У Defense Express пояснили, що таке президентське вилучення, яке має пройти законопроєкт про допомогу від США
18:18
фортифікація, обладнання рубежів оборони, ЗСУ
Кабмін виділив ще 8 млрд грн на будівництво фортифікацій
18:09
OPINION
Богдан Логвиненко
Про типаж Вікторії Спартц
18:01
Новини компаній
Переваги металопластикових вікон
18:00
Литва прапор
Литва планує закупити для України радари ППО
17:52
Дамба ДніпроГЕС, Запоріжжя
На Дніпрогес триває розбір завалів і демонтаж, про відновлення енергетичної складової наразі не йдеться, - голова Запорізької ОВА
17:49
Ошукали мешканців Чехії на 5,5 млн грн: в Одесі викрили шахрайський колцентр
17:29
На фото: Лана Дель Рей на фестивалі Coachella
Фестивалю Coachella загрожує $28 тис. штрафу за те, що виступ Лани Дель Рей завершився на 13 хвилин пізніше
17:19
окупанти
Штурмували позиції ЗСУ в Мар'їнці та Вугледарі: СБУ повідомила про підозру 5 бойовикам
17:14
Росія Ленін Фінляндія культура
У Фінляндії закривають музей Леніна, який працював з 1946 року
17:03
Електроенергія
Україна другу добу поспіль залучає аварійну допомогу з Європи: ситуація в енергосистемі станом на 23 квітня
17:03
військові облігації, Дія
Українці придбали за добу через Дію облігацій на понад 30 млн грн, - Федоров
16:51
Велика Британія ДСНС допомога Україні
Британія надіслала в Україну найбільшу від 2022 року партію пожежної техніки й обладнання
16:49
Власні програми ЗВО, бакалаврат за 3 роки: Рада підтримала євроінтеграційний законопроєкт щодо вищої освіти
16:48
Посадовця Нацполіції з Дніпропетровщини підозрюють у незаконному збагаченні на понад 14 млн грн
16:38
Ексклюзив
Роман Червінський, суд
"Прокуратура робить усе, щоб дискредитувати власне кримінальне провадження": адвокат Титич про справу Червінського
16:19
Херсонська область
Унаслідок російського обстрілу загинула 82-річна жителька Херсонщини
16:18
ЗРК РФ - С-500 "Прометей"
Шойгу пообіцяв, що цьогоріч російська армія отримає перші зразки ЗРК С-500
16:07
Снаряди 155 мм калібру
У межах військової допомоги США Україна насамперед отримає артилерійські снаряди, - СNN
16:03
OPINION
Віталій Гайдукевич
Зникнення Червінського: це Росія в Україні
16:02
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:55
Роберта Мецола
Мецола попередила про загрозу дезінформації з боку РФ, Китаю й Ірану на виборах до Європарламенту
15:50
Ексклюзив
Карта бойових дій: Авдіївка
"Росіяни намагаються зайти на наші позиції": офіцер 59-ї Окремої мотопіхотної бригади про ситуацію на напрямку Красногорівка - Нетайлове
Більше новин