Допінговий тупик. Чи залишать Росію без Олімпіади у Ріо

Дмитро Марценишин
19 липня, 2016 вiвторок
16:42

Попри звинувачення ВАДА у державній підтримці вживання спортсменами допінгу, Росія все ще намагається уникнути дискваліфікації з Олімпіади-2016

Фальсифікація державного рівня

У понеділок 18 липня Росію струсонув черговий допінговий скандал. Всесвітнє антидопінгове агентство (ВАДА) оприлюднило звіт у якому звинуватило росіян у створенні системи фальсифікації допінг-тестів на державному рівні. 

ВАДА визнала достовірною інформації опубліковану у травні цього року у газеті The New York Times, якій колишній глава Московської антидопінгової лабораторії Григорій Родченков надав численні документальні свідчення підміни "брудних" допінг-проб російських спортсменів під час Олімпіади-2014 у Сочі на підготовані раніше "чисті". 

За його свідченнями, допінг вживали 15 призерів зимових Ігор, що у підсумку допомогли збірній Росії перемогти у медальному заліку змагань та здобути 13 золотих, 11 срібних та 9 бронзових нагород. Сама ж підміна координувалася з Міністерства спорту Росії та Федеральної служби безпеки (ФСБ).

Фармакологічний тріумф у Сочі

Але після ознайомлення зі звітом ВАДА з'ясувалося, що шахрайство з допінгу у Сочі це лише один з багатьох епізодів. За інформацією, яка опинилася у агенції, систему фальсифікацій допінг-проб було розроблено з подачі Кремля ще після Олімпіади-2010 у Ванкувері де російська збірна провалилася та не потрапила навіть до десятки загальнокомандного заліку.

Через це у високих кабінетах було поставлене завдання будь-якою ціною забезпечити вдалий виступ збірній Росії на домашній Олімпіаді-2014. 

Після цього росіяни вибудували цілу систему приховування порушень пов’язаних з застосуванням заборонених препаратів. Безпосередньо координував її заступник міністра спорту Юрій Нагорних, який звітував про свої "досягнення" очільнику спортивного відомства Віталію Мутко. Про порушення знали на найвищому рівні, тож безсумнівно у курсі справ був і президент Росії Володимир Путін. 

Сантехнік з ФСБ

Що стосується технічного боку забезпечення чистоти" допінг-проб порушників з Росії, то нею, за наказами згори, займалася структура, яка мала з порушниками боротися – Московська антидопінгова лабораторія. Власне її донедавна й очолював Родченков, який зараз вимушений переховуватися у США.

Голова незалежного комітету ВАДА, який розслідував справу, Річард Макларен назвав і кілька інших ключових імен у шахрайській схемі.

Окрім Нагорних та Мутко, це такий собі Євген Блохін. Він за інформацією ВАДА і є офіцером ФСБ, який мав доступ до лабораторії та під час Олімпіади-2014 потрапляв туди пі виглядом сантехніка. 

У ВАДА вже провели аналіз підозрілих допінг проб, які були зібрані у Сочі та після перевірки у лондонській лабораторії дійшли висновку, що вони були підмінені.

Зокрема про це засвідчили розбіжності за ДНК та велика концентрація в аналізах сечі солі, яка слугувала маскувальним засобом та пошкодження самих контейнерів. 


Та, як зауважено, порушення відбувалися не лише у Сочі. За оцінками ВАДА за час дії російської програми було приховано близько 600 позитивних допінг-проб. 130 – у легкій атлетиці, 117 у важкій атлетиці, 28 – у боротьбі. Загалом же порушення було зафіксовано у 30 видах спорту. 


ВАДА вимагає дискваліфікації

Висновки ВАДА для Росії виявилися невтішними. За словами Макларена настільки численні порушення роблять неактуальною презумпцію невинуватості усіх без виключення російських спортсменів. 

Тому агентство закликало усі міжнародні федерації та організації відсторонити спортсменів з Росії від змагань, у тому числі й від Олімпіади-2016, яка стартує 5 серпня у Ріо-де-Жанейро, за грубі порушення положень олімпійської хартії та антидопінгового законодавства. 

Після оприлюднення нового докладу ВАДА до МОК із закликом дискваліфікувати збірну Росії з Олімпіади-2016 звернулися вже 20 спортивних організації та антидопінгові агентства 10 країн – США, Німеччини, Канади, Японії та інших. 

Світ за справедливість

Зокрема, голова антидопінгового агентства США Тревіс Тайгерт заявив, що фальсифікації у Сочі завдали непоправної шкоди олімпійському руху. 

"Повне відсторонення Росії від Олімпіади-2016 є єдиним справедливим рішенням, враховуючи всі висновки, зазначені в доповіді. Допінг, спонсорований державою, і причетність держави до застосування допінгу не може прощатися і повинні бути покарані найсуворішим чином", - підкреслив Тайгерт. 

Найсуворіші заходи до порушників пообіцяв вжити й президент МОК Томас Бах. 

"Висновки доповіді показують шокуючу і безпрецедентну атаку на цілісність спорту та Олімпійських ігор. Тож МОК, не вагаючись, буде приймати найжорсткіші заходи щодо винних у порушеннях. МОК уважно вивчить звинувачення, зокрема, щодо Міністерства спорту Росії," – пообіцяв Бах. 

У тому, що санкції можуть бути найсуворішими росіяни вже переконалися на прикладі своїх легкоатлетів. За систематичне вживання заборонених препаратів Міжнародна федерації легкої атлетики відсторонила усіх росіян від змагань, у тому числі й Олімпійських ігор у Ріо. 

Виправдання з Москви

Проте у самій Росії власної провини визнавати не поспішають, надаючи перевагу теорії всесвітньої антиросійської змови. 

Зокрема, Путін назвав допінгові скандали спробою геополітичного тиску на Росію. 

"Зараз ми спостерігаємо небезпечний рецидив втручання політики в спорт. Так, форми такого втручання змінилися, але суть - колишня: зробити спорт інструментом геополітичного тиску, формування негативного образу країн і народів. Олімпійський рух, який відіграє колосальну об'єднуючу роль для людства, знову може опинитися на межі розколу" – пригрозив кремлівський господар у офіційному зверненні після оприлюднення звіту ВАДА. 

Також Путін піддав сумніву звинувачення у бік Росії загалом, бо вони, нібито, побудовані на звинуваченнях однієї людини – Родченкова "зі скандальною репутацією".

Таким чином забувши, що раніше німецька телекомпанія ARD зняла цілу серію фільмів про допінг у російській легкій атлетиці, які були побудовані на свідченнях інших тренерів та спортсменів, зокрема Юлії Степанової.

Власне вони у підсумку і стали приводом для розслідування, яке і призвело до дискваліфікації російських легкоатлетів. 

"Рука Вашингтону"

Змову проти Росії в останніх допінгових скандалах вбачає й міністр спорту Віталій Мутко, який ще до оприлюднення звіту ВАДА звинуватив голову Антидопінгового агентства Тайгерта у тому, що він розігрує шахову партію, закликаючи усунути російську збірну з Олімпіади. 

"Все відбувається як у передбачуваній шахової партії: звіт Макларена ще не був опублікований, а їм уже все зрозуміло. Може, це сам Тайгерт цей звіт і написав? Не здивуюся", - сказав Мутко.

Попри звинувачення, сам міністр залишився на своєму посту, хоча напередодні Путін обіцяв відсторонити усіх звинувачених від посад. Речник російського президента Дмитро Пєсков вже виправдався, що Мутко, нібито, не фігурує у доповіді, як "безпосередній виконавець". 

Водночас, стало відомо, що покарано більш дрібних чиновників – серед інших на час розслідування з крісел прибрали заступника міністра Юрія Нагорних.

Якими будуть наслідки

Міжнародний олімпійський комітет після оприлюднення звіту ВАДА оголосив про скликання 19 липня екстреного засідання на якому уже сьогодні може бути розглянуто рішення про дискваліфікацію збірної Росії з Олімпіади-2016 через порушення антидопінгового законодавства. 

Також сьогодні Міжнародний спортивний арбітражний суд у Лозанні розглядає апеляцію росіян на дискваліфікацію їхньої легкоатлетичної збірної з Олімпіади-2016.

Як стало відомо, МОК не ухвалюватиме рішення, доки не визначиться суд, тож, можливо, рішення щодо долі росіян на Іграх у Бразилії затягнеться. 
Принаймні, суперечливі заяви, які пролунали від кремлівських керманичів, свідчать про те, що бажання вийти сухими з води вони не полишили. Адже з одного боку є звинувачення у всесвітній змові та бажанні заплямувати чесних російських спортсменів. 

З іншого боку деяких чиновників, які фігурували у звіті ВАДА все таки відсторонили від посад, спробувавши вдати з себе законослухняних членів олімпійської родини. 

Росія не полишає сподівань врятуватися від безпрецедентної у історії світового спорту ганьби, якою стане відсторонення усієї збірної за брудні махінації. Принаймні вплив росіян у світовому спорті все ще залишається помітним і вони спробують поставити на карту все.

Високі ставки і для ВАДА з МОК. Якщо у Міжнародному олімпійському комітеті Росію пробачать і дозволять їй виступити на Олімпіаді, то поставлять під сумнів власний авторитет, на який звертають увагу численні спонсори МОК, які продовжують вкладати у спорт великі гроші.

Змагання у яких все вирішує фармакологія, результати яких за місяці, та роки можуть бути докорінно переглянено через допінг не цікаві ні спонсорам, ні вболівальникам, нікому.

Теги:
Читайте також:
Київ
+21°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.14
  Купівля 39.14
  Продаж 39.61
 • EUR
  Купівля 41.97
  Продаж 42.74
 • Актуальне
 • Важливе
2024, неділя
14 квітня
14:26
Хезбола, Ліван
Посол Ізраїлю закликав Україну визнати ХАМАС, Хезболлу та КВІР терористичними організаціями
14:06
Білогорівка
Основний напрямок ворога на Луганщині - Білогорівка. Та через значні втрати останні кілька днів росіяни зменшили там наступ, - голова ОВА
14:06
OPINION
Євген Магда
Конфлікт на Близькому Сході триває 75 років
13:45
Росія та Білорусь не засудили повітряну атаку Ірану по Ізраїлю
13:42
Ірина Фріз
Повістки там не вручатимуть: військовозобов'язані зможуть оновити свої дані у ЦНАП або через електронний кабінет, - нардеп
13:21
Оновлено
Іран
Напад Ірану на Ізраїль: реакція світу
13:05
Володимир Зеленський
Зеленський підпише новий закон про мобілізацію протягом двох тижнів
12:50
На Сумщині окупанти скинули з дрона вибухівку на цивільну вантажівку: водій загинув
12:19
Херсон
Вночі росіяни обстріляли житлові квартали Херсона: поцілили у багатоповерхівку, є поранений
12:06
Ексклюзив
ізраїльські солдати
Ізраїль готує відповідь на атаку Ірану найближчим часом, - сходознавець Якубович
12:02
OPINION
Митрополит Епіфаній
Совість є правдивим свідком
11:41
Олександр Сирський
РФ намагається прорвати оборону ЗСУ західніше Бахмута, вийти до каналу Сіверський Донець - Донбас і захопити Часів Яр, - Сирський
11:40
ХАМАС напав на Ізраїль
Ізраїль заявив, що ХАМАС відкинув пропозицію про перемир'я після нападу Ірану
11:39
Ексклюзив
Олаф Шольца, Китай
"Винятково економічні інтереси": дипломат Литвин про візит Шольца до Китаю
11:28
Володимир Зеленський
"Світ потребує лише рішень": Зеленський висловився про наслідки уповільнення постачання допомоги Україні
11:16
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Енергосистема України працює стабільно попри обстріли та пошкодження: ситуація в енергосистемі станом на 14 квітня
10:49
Олаф Шольц
Шольц розпочав триденний тур Китаєм: планує обговорити китайську підтримку Росії
10:33
Ексклюзив
тральщик Grimsby
Мінні тральщики, які Велика Британія передала Україні, будуть в Чорному морі лише після закінчення бойових дій, - капітан 1 рангу запасу ВМС ЗС України Риженко
10:22
депортація дітей
"За що завгодно": росіяни знайшли метод, як депортувати мешканців ТОТ, які отримали паспорт РФ
10:03
Ізраїль
Ізраїль збив майже усі з понад 300 повітряних цілей, якими атакував Іран, - ЦАХАЛ
10:00
OPINION
Карл Волох
Іран — Ізраїль: Головне, як вплине війна на стосунки Тегерана з Москвою
09:52
збита ракета, Київ 9 травня
Міноборони РФ заявило про збиття 10 БПЛА над Краснодарським краєм
09:42
обстріл, ППО
Атаки Ірану на Ізраїль схожі на удари, які РФ завдає по Україні, - ISW
09:26
Джо Байден
Байден скликає лідерів країн G7, щоб скоординувати спільну дипломатичну відповідь на атаку Ірану на Ізраїль
08:57
Російська армія вбила двох цивільних у селі на Харківщині
08:46
Командувач Сухопутних військ, генерал-полковник Олександр Сирський
Хто брав участь у АТО добре засвоїли, що українське сонце сходить за териконами на Донбасі, - Сирський
08:34
Оновлено
новини Львівщини
ЗСУ уразили пункт управління угрупування військ "Центр" Росії 13 квітня у тимчасово окупованому Луганську
08:22
сили ППО
Українська ППО збила вночі усі 10 "шахедів"
08:14
Інфографіка
ЗСУ, військові
Протягом доби Сили оборони ліквідували майже 900 військових РФ, 34 артсистеми та 24 бронемашин, - Генштаб
08:05
OPINION
Олексій Голобуцький
Путіну немає сенсу поспішати
05:44
ізраїльські солдати
Війна на Близькому Сході: Іран атакував Ізраїль безпілотниками та ракетами, працювала ППО. Хронологія подій
02:54
Оновлено
Еліна Світоліна, теніс
Україна втратила перемогу над Румунією у кваліфікації Кубка Біллі Джин Кінг
2024, субота
13 квітня
23:04
Огляд
Загроза для людства чи клікбейт для ЗМІ: чому 370-метровий астероїд Апофіс може стати проблемою. Пояснюємо
22:48
Олександр Лукашенко
У Білорусі пройдуть військові навчання неподалік кордону з Україною, Латвією і Литвою
22:40
Ексклюзив
Віталій Портников
Фактично Іран може потрапити в пастку: Портников про погрози Тегерана атакувати Ізраїль
22:40
Марк Фейгін
Росія розвалиться, коли Путін програє війну і регіони не хотітимуть нести за це відповідальність, - Фейгін
22:00
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 13 квітня: скільки коштують долар, євро та злотий
21:58
В Ізраїлі не працюватимуть школи та дитсадки
21:49
Дивне явище у небі над Грузією
У небі над Грузією після випробувань російської ракети зафіксували дивне явище
21:46
Ексклюзив
відключення електроенергії
Наступного року в деяких областях України гарантовано будуть відключення електроенергії понад 6 годин на добу, - експерт з енергетики Закревський
Більше новин