Допінговий тупик. Чи залишать Росію без Олімпіади у Ріо

Дмитро Марценишин
19 липня, 2016 вiвторок
16:42

Попри звинувачення ВАДА у державній підтримці вживання спортсменами допінгу, Росія все ще намагається уникнути дискваліфікації з Олімпіади-2016

Фальсифікація державного рівня

У понеділок 18 липня Росію струсонув черговий допінговий скандал. Всесвітнє антидопінгове агентство (ВАДА) оприлюднило звіт у якому звинуватило росіян у створенні системи фальсифікації допінг-тестів на державному рівні. 

ВАДА визнала достовірною інформації опубліковану у травні цього року у газеті The New York Times, якій колишній глава Московської антидопінгової лабораторії Григорій Родченков надав численні документальні свідчення підміни "брудних" допінг-проб російських спортсменів під час Олімпіади-2014 у Сочі на підготовані раніше "чисті". 

За його свідченнями, допінг вживали 15 призерів зимових Ігор, що у підсумку допомогли збірній Росії перемогти у медальному заліку змагань та здобути 13 золотих, 11 срібних та 9 бронзових нагород. Сама ж підміна координувалася з Міністерства спорту Росії та Федеральної служби безпеки (ФСБ).

Фармакологічний тріумф у Сочі

Але після ознайомлення зі звітом ВАДА з'ясувалося, що шахрайство з допінгу у Сочі це лише один з багатьох епізодів. За інформацією, яка опинилася у агенції, систему фальсифікацій допінг-проб було розроблено з подачі Кремля ще після Олімпіади-2010 у Ванкувері де російська збірна провалилася та не потрапила навіть до десятки загальнокомандного заліку.

Через це у високих кабінетах було поставлене завдання будь-якою ціною забезпечити вдалий виступ збірній Росії на домашній Олімпіаді-2014. 

Після цього росіяни вибудували цілу систему приховування порушень пов’язаних з застосуванням заборонених препаратів. Безпосередньо координував її заступник міністра спорту Юрій Нагорних, який звітував про свої "досягнення" очільнику спортивного відомства Віталію Мутко. Про порушення знали на найвищому рівні, тож безсумнівно у курсі справ був і президент Росії Володимир Путін. 

Сантехнік з ФСБ

Що стосується технічного боку забезпечення чистоти" допінг-проб порушників з Росії, то нею, за наказами згори, займалася структура, яка мала з порушниками боротися – Московська антидопінгова лабораторія. Власне її донедавна й очолював Родченков, який зараз вимушений переховуватися у США.

Голова незалежного комітету ВАДА, який розслідував справу, Річард Макларен назвав і кілька інших ключових імен у шахрайській схемі.

Окрім Нагорних та Мутко, це такий собі Євген Блохін. Він за інформацією ВАДА і є офіцером ФСБ, який мав доступ до лабораторії та під час Олімпіади-2014 потрапляв туди пі виглядом сантехніка. 

У ВАДА вже провели аналіз підозрілих допінг проб, які були зібрані у Сочі та після перевірки у лондонській лабораторії дійшли висновку, що вони були підмінені.

Зокрема про це засвідчили розбіжності за ДНК та велика концентрація в аналізах сечі солі, яка слугувала маскувальним засобом та пошкодження самих контейнерів. 


Та, як зауважено, порушення відбувалися не лише у Сочі. За оцінками ВАДА за час дії російської програми було приховано близько 600 позитивних допінг-проб. 130 – у легкій атлетиці, 117 у важкій атлетиці, 28 – у боротьбі. Загалом же порушення було зафіксовано у 30 видах спорту. 


ВАДА вимагає дискваліфікації

Висновки ВАДА для Росії виявилися невтішними. За словами Макларена настільки численні порушення роблять неактуальною презумпцію невинуватості усіх без виключення російських спортсменів. 

Тому агентство закликало усі міжнародні федерації та організації відсторонити спортсменів з Росії від змагань, у тому числі й від Олімпіади-2016, яка стартує 5 серпня у Ріо-де-Жанейро, за грубі порушення положень олімпійської хартії та антидопінгового законодавства. 

Після оприлюднення нового докладу ВАДА до МОК із закликом дискваліфікувати збірну Росії з Олімпіади-2016 звернулися вже 20 спортивних організації та антидопінгові агентства 10 країн – США, Німеччини, Канади, Японії та інших. 

Світ за справедливість

Зокрема, голова антидопінгового агентства США Тревіс Тайгерт заявив, що фальсифікації у Сочі завдали непоправної шкоди олімпійському руху. 

"Повне відсторонення Росії від Олімпіади-2016 є єдиним справедливим рішенням, враховуючи всі висновки, зазначені в доповіді. Допінг, спонсорований державою, і причетність держави до застосування допінгу не може прощатися і повинні бути покарані найсуворішим чином", - підкреслив Тайгерт. 

Найсуворіші заходи до порушників пообіцяв вжити й президент МОК Томас Бах. 

"Висновки доповіді показують шокуючу і безпрецедентну атаку на цілісність спорту та Олімпійських ігор. Тож МОК, не вагаючись, буде приймати найжорсткіші заходи щодо винних у порушеннях. МОК уважно вивчить звинувачення, зокрема, щодо Міністерства спорту Росії," – пообіцяв Бах. 

У тому, що санкції можуть бути найсуворішими росіяни вже переконалися на прикладі своїх легкоатлетів. За систематичне вживання заборонених препаратів Міжнародна федерації легкої атлетики відсторонила усіх росіян від змагань, у тому числі й Олімпійських ігор у Ріо. 

Виправдання з Москви

Проте у самій Росії власної провини визнавати не поспішають, надаючи перевагу теорії всесвітньої антиросійської змови. 

Зокрема, Путін назвав допінгові скандали спробою геополітичного тиску на Росію. 

"Зараз ми спостерігаємо небезпечний рецидив втручання політики в спорт. Так, форми такого втручання змінилися, але суть - колишня: зробити спорт інструментом геополітичного тиску, формування негативного образу країн і народів. Олімпійський рух, який відіграє колосальну об'єднуючу роль для людства, знову може опинитися на межі розколу" – пригрозив кремлівський господар у офіційному зверненні після оприлюднення звіту ВАДА. 

Також Путін піддав сумніву звинувачення у бік Росії загалом, бо вони, нібито, побудовані на звинуваченнях однієї людини – Родченкова "зі скандальною репутацією".

Таким чином забувши, що раніше німецька телекомпанія ARD зняла цілу серію фільмів про допінг у російській легкій атлетиці, які були побудовані на свідченнях інших тренерів та спортсменів, зокрема Юлії Степанової.

Власне вони у підсумку і стали приводом для розслідування, яке і призвело до дискваліфікації російських легкоатлетів. 

"Рука Вашингтону"

Змову проти Росії в останніх допінгових скандалах вбачає й міністр спорту Віталій Мутко, який ще до оприлюднення звіту ВАДА звинуватив голову Антидопінгового агентства Тайгерта у тому, що він розігрує шахову партію, закликаючи усунути російську збірну з Олімпіади. 

"Все відбувається як у передбачуваній шахової партії: звіт Макларена ще не був опублікований, а їм уже все зрозуміло. Може, це сам Тайгерт цей звіт і написав? Не здивуюся", - сказав Мутко.

Попри звинувачення, сам міністр залишився на своєму посту, хоча напередодні Путін обіцяв відсторонити усіх звинувачених від посад. Речник російського президента Дмитро Пєсков вже виправдався, що Мутко, нібито, не фігурує у доповіді, як "безпосередній виконавець". 

Водночас, стало відомо, що покарано більш дрібних чиновників – серед інших на час розслідування з крісел прибрали заступника міністра Юрія Нагорних.

Якими будуть наслідки

Міжнародний олімпійський комітет після оприлюднення звіту ВАДА оголосив про скликання 19 липня екстреного засідання на якому уже сьогодні може бути розглянуто рішення про дискваліфікацію збірної Росії з Олімпіади-2016 через порушення антидопінгового законодавства. 

Також сьогодні Міжнародний спортивний арбітражний суд у Лозанні розглядає апеляцію росіян на дискваліфікацію їхньої легкоатлетичної збірної з Олімпіади-2016.

Як стало відомо, МОК не ухвалюватиме рішення, доки не визначиться суд, тож, можливо, рішення щодо долі росіян на Іграх у Бразилії затягнеться. 
Принаймні, суперечливі заяви, які пролунали від кремлівських керманичів, свідчать про те, що бажання вийти сухими з води вони не полишили. Адже з одного боку є звинувачення у всесвітній змові та бажанні заплямувати чесних російських спортсменів. 

З іншого боку деяких чиновників, які фігурували у звіті ВАДА все таки відсторонили від посад, спробувавши вдати з себе законослухняних членів олімпійської родини. 

Росія не полишає сподівань врятуватися від безпрецедентної у історії світового спорту ганьби, якою стане відсторонення усієї збірної за брудні махінації. Принаймні вплив росіян у світовому спорті все ще залишається помітним і вони спробують поставити на карту все.

Високі ставки і для ВАДА з МОК. Якщо у Міжнародному олімпійському комітеті Росію пробачать і дозволять їй виступити на Олімпіаді, то поставлять під сумнів власний авторитет, на який звертають увагу численні спонсори МОК, які продовжують вкладати у спорт великі гроші.

Змагання у яких все вирішує фармакологія, результати яких за місяці, та роки можуть бути докорінно переглянено через допінг не цікаві ні спонсорам, ні вболівальникам, нікому.

Читайте також:
Київ
+14°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 37.5
  Купівля 37.5
  Продаж 38.28
 • EUR
  Купівля 40.42
  Продаж 41.2
 • Актуальне
 • Важливе
2023, субота
1 квітня
17:24
Ексклюзив
Києво-Печерська лавра
На території Києво-Печерського заповідника загальна площа новобудов складає понад 20 тисяч кв. м, - голова Всеукраїнської асоціації музеїв
17:17
Оновлено
Олександрія - Ворскла
УПЛ: "Олександрія" перемогла "Ворсклу", результати інших матчів 19-го туру
17:10
Дмитро Кулеба
"Ляпас для міжнародної спільноти": Кулеба прокоментував головування Росії в Радбезі ООН
17:10
Ексклюзив
Києво-Печерська лавра
Адвокати Павла Мерседеса затягують процес, - фотожурналіст Доброносов
17:07
Олександр Усик
Промоутер назвав божевільну суму, яку Усику обіцяли за бій з Ф'юрі
16:58
Фінляндія НАТО
Фінляндія має офіційно стати членом НАТО протягом кількох тижнів, - голова МЗС
16:43
Віктор Ляшко
Дефіциту препаратів немає, ліки є на складах, - МОЗ
16:39
Twitter, флешмоб
Twitter опублікував на Github частини вихідного коду, який відповідає за рекомендації твітів
16:32
Джек Гріліш (праворуч)
"Манчестер Сіті" розтрощив "Ліверпуль" та наблизився до "Арсеналу" в АПЛ
16:19
Оновлено
митрополит Павел (Лебедь)
Засідання суду над митрополитом Павлом відклали на понеділок
16:16
На фронті загинув воїн Даніїл "Моджахед" Ляшук
16:04
Ігор Тишкевич
Концепція зовнішньої політики РФ: бензоколонка за парканом, погрози та розворот на Схід
15:53
Доступні ліки
МОЗ про нові правила купівлі ліків: посилення контролю за відпуском препаратів не буде
15:50
Ексклюзив
Раміс Юнус
Рано чи пізно офіційні КНР і Україна зустрінуться, - експерт Юнус
15:46
Зеленський і Макрон
Зеленський провів годинну телефонну розмову із Макроном про війну в Україні
15:29
В’ячеслав Богуслаєв
Зеленський запровадив санкції проти експрезидента "Мотор Січі" Богуслаєва, понад 200 громадян і майже 400 компаній РФ
15:28
танк Leopard 2A6
Міністр оборони Німеччини назвав остаточну кількість танків Leopard, які отримає Україна
15:18
Іспанія пожежа
Іспанія палає: на півночі країни за день зафіксували 90 лісових пожеж
15:14
обстріл Херсонщина
Ворог обстріляв Херсон і Херсонщину: є загиблий і поранений
15:06
На фото наслідки обстрілу Донеччини
За добу РФ п’ять разів обстріляла Дружківку: є поранений
14:53
Оновлено
РФ обстріляла позиції ЗСУ на Запоріжжі понад 100 разів, також пошкоджено 82 будинки
14:44
Росіяни обстріляли Дворічну на Харківщині: один загиблий
14:41
Мінцифри
В Україні набув чинності закон про Е-резидентство
14:40
Папа Франциск
"Я ще живий": Папу Франциска виписали з лікарні
14:33
Даніель Дюбуа
Промоутер оголосив ім'я наступного суперника Усика
14:24
Періодичні дощі та похолодання: прогноз погоди від синоптика Наталки Діденко
14:18
Митрополит УПЦ (МП) Павло розписується під час отримання повістки
Митрополит Павло вважає захисників України "виродками" й спілкується з "благочестивими людьми" у Москві. СБУ записувала його розмови
14:09
OPINION
Ольга Лень
Російські пропагандисти зневажають Онуфрія і Ко
14:04
Ексклюзив
Андрій Піонтковський
У Росії немає адекватної системи протиракетної оборони, - Піонтковський
14:00
грузія
У бою під Бахмутом загинув грузинський доброволець Михайло Мазанашвілі, - ЗМІ
13:44
Петро Порошенко
"Я був шокований цією реакцією": Порошенко жорстко відреагував на позицію МОК щодо РФ
13:39
Мелітополь
З вікна в лікарні Мелітополя вистрибнув хлопець, якого затримала "поліція" окупантів
13:26
МОК засудив рішення України бойкотувати змагання за участю росіян та білорусів
13:21
Оновлено
станція метро "Гідропарк"
Станція київського метро "Гідропарк" відновила роботу
13:17
електрика - розетки
Відключення електрики можливі лише в одному регіоні, - Міненерго
13:16
Україна замовила 100 польських БТР Rosomak, - прем'єр Моравецький
12:53
СБУ повідомила про підозру митрополиту УПЦ (МП) Павлу
СБУ повідомила про підозру митрополиту УПЦ (МП) Павлу й проводить обшук у його резиденції
12:39
долар євро валюта обмін
Курс валют на 1 квітня: скільки коштують євро та долар в обмінниках
12:29
обережно міни
На Херсонщині помер електромонтер, який напередодні підірвався на міні
12:05
OPINION
Орест Сохар
Мордор круто збільшив видатки на війну
Більше новин