Чим загрожує відсутність України на зустрічі G20

Дмитро Гомон
5 вересня, 2016 понедiлок
18:05

На саміті країн "Великої двадцятки" українське питання звучало лише в кулуарах, адже найбільше світових лідерів цікавлять зараз не геополітичні питання, а стан глобальної економіки

Саміт G20 проходив 4-5 вересня у китайському місті Ханчжоу. Це традиційна зустріч лідерів країн, які представляють найбільші економіки світу та має більш широкий формат, ніж "Велика сімка".

Власне, це чи не єдиний майданчик, на якому досі має змогу з'являтися Володимир Путін. Це дає змогу кремлівським пропагандистам торочити про те, що "світ дослухається до Росії", хоча насправді великими успіхами їхній лідер похвалитися не може.

План Порошенка

Ще на початку серпня український президент намагався домовитися щодо проведення на полях саміту в Ханчжоу зустрічі лідерів країн "нормандської четвірки". Це автоматично давало б йому квиток на G20. На жаль, цей план не вдався.

На щастя, не вдався і план росіян — провести переговори в "нормандському форматі" мінус Україна, який лобіювала Москва.

Володимир Путін мав би за таким планом зустрітися з Ангелою Меркель та Франсуа Олландом і "всьо порєшать", а Порошенка б згодом просто ознайомили з переліком досягнутих домовленостей і зажадали їх виконання.


Дуже схоже, що тема з "українською ДРГ" в Криму була запущена невипадково напередодні саміту. Путін заговорив про "український тероризм", закликаючи не вести переговори з Києвом, а кремлівські боти почали активно писати про чергову "перемогу російської дипломатії": обговоренні долі України без України.


Схожа ситуація була на саміті G20 в турецькій Анталії. Його порядок денний різко помінявся через теракти в Парижі і замість традиційних розмов про різноманітні глобальні економічні проблеми, довелось обговорювати Сирію, глобальну міграцію, ісламістську пропаганду тощо.

При цьому доводилось активно відмахуватись від настирливих пропозицій допомоги Путіна, який на той момент уже бомбив Сирію.

Цього разу китайці блокували спроби російського президента перескочити з малоцікавої йому теми глобальної економіки на геополітику.

Власне, цей саміт і задуманий для обговорення світових економічних викликів. Говорити про геополітику там не люблять, бо учасники мають давні протиріччя з багатьох питань (наприклад, Китай та Індія) і зустріч тод ізапросто може перетворитись на глобальну сварку.

На щастя, Меркель та Олланд не втратили здорового глузду й на формат переговорів, запропонованих Кремлем, не пішли.

Путін мав окремі зустрічі з канцлером та французьким президентом. Говорили, звісно, і про війну в Україні та анексований Крим. Хоча переговори були доволі довгі, але назвати їх вдалими поки що ніхто не поспішає.

Рукостискання Путіна з Обамою

Мав Обама і зустріч з Путіним. Щодо України вони говорили, але про що саме — наразі невідомо. Обох більше цікавила Сирія, де, за дивним збігом, напередодні саміту помітили спецназівців у російській формі, а невдовзі з'явилися новини про посилення блокади міста Алеппо, яке контролюють повстанці.

Втім, хоча за словами Пєскова зустріч тривала "довше запрланованого", жодних конкретних домовленостей немає, а це означає, що мрія Путіна на рівних з американцями працювати в Сирії черговий раз не втілилася в життя.

"Нормандську четвірку" ліквідувати не вдалося

Тим часом Олланд на своїй сторінці в Facebook вже повідомив, що домовлено організувати у найближчі кілька тижнів зустріч у "нормандському форматі" в звичній конфігурації: Німеччина, Франція, Росія та Україна. Він також згадав про необхідність продовжувати мінський процес.

 
"Багато ЗМІ трактували слова Олланда як анонс зустрічі лідерів країн "нормандської четвірки", але вважаю, що йдеться скоріше про зустріч на рівні міністрів закордонних справ", - сказав у коментарі сайту Еспресо політолог Володимир Фесенко.

Так що ниття деяких вітчизняних ЗМІ про відсутність в Ханчжоу серед спеціально запрошених гостей українського лідера безпідставне.


Пишуть, зокрема, що Порошенко там не було, а от, мовляв, лідери кількох африканських країн — були. Врешті решт, запрошує країна, яка є хазяїном саміту, а Китай зараз більше цікавить економічна експансія в Африку, а не проблеми України.


Власне, Порошенка не було і на попередніх самітах "Великої двадцятки": в австралійському Брісбені у 2014 році та турецькій Анталії в 2015-му. І це не зважаючи на те, що в 2014 українське питання було чи не головним на саміті й Путін опинився через це там ізгоєм.

А найцікавіше, що Білий Дім повідомив про зустріч щодо України американського президента з Меркель та Олландом одночасно.

Тобто той варіант, який не вдався Путіну, пройшов у Барака Обами, хоча він взагалі до "нормандського формату" не має відношення. Подробиці зустрічі не повідомлялися, але навряд чи ці троє говорили про щось приємне для росіян та їхньої економіки.

G20 Барак Обама Володимир Путін

Рукостискання Обами та Путіна. Фото: Reuters

Дивна китайська гостинність

До речі, щодо Обами. Його останній візит на саміт G20 в якості американського президента відбувся в напруженій атмосфері дипломатично-протокольного скандалу. Спочатку перед трапом не виявилося червоної килимової доріжки, яку мали лідери інших країн, що прибували в аеропорт Ханчжоу на саміт.

Потім американських журналістів співробітники китайської служби безпеки не пропустили подивитися, як Обама спускається з хвостового виходу, яким він користується під час візитів до вкрай небезпечних країн, таких як Афганістан, наприклад.

"Нас доволі різко зупинили біля блакитної загороджувальної стрічки, біля якої стояли охоронці. За шість років висвітлення подій в Білому домі я жодного разу не стикався з тим, щоб іноземна приймаюча сторона не дозволила б журналістам дивитися, як Обама виходить з літака", - розповів згодом кореспондент New York Times Марк Лендлер.

Цим обурилися не лише журналісти, але й співробітники Білого Дому, зокрема радник президента США з питань нацбезпеки Сьюзан Райс. У відповідь вони почули досить образливі вигуки співробітника китайських спецслужб: "Це наша країна! Це наш аеропорт!"

А згодом протоколісти Обами ледь не побилися з китайськими охоронцями через намагання тих обмежити чисельність делегації президента США.

Сам Обама прокоментував ці інциденти дипломатично, тобто без прямих звинувачень, але з дуже чіткими натяками:

"На наш погляд, важливо, щоб у журналістів був доступ до нашої роботи, щоб вони могли ставити питання. Американці не залишають вдома свої погляди і переконання, коли відправляються в закордонні поїздки, що іноді може спричинити деякі суперечності".

"Я б не перебільшував значення усього цього. У нас багато літаків, гелікоптерів, багато машин і багато людей, і, знаєте, якщо ви країна-господар, іноді усього цього трохи забагато для вас", - додав він.

Символічно, як Обаму й Путіна розташували на "сімейному фото" — в центрі, але по різні боки від хазяїна саміту Сі Цзінпіня.

G20 саміт сімейне фото

Привіт від КНДР

Ну а щоб не було зовсім нудно від економічної тематики, гостів саміту вирішив розважити Кім Чен Ин. Він влаштував невеликий фейєрверк з трьох ракет, запустивши їх з міста Хвангджу. Всі три впали у воду біля східного узбережжя Північної Кореї.

Слід мати на увазі, що Китай — давній союзник КНДР та підтримує економіку країни на плаву. Але ракети навряд чи входили в графік саміту.

"Північна Корея регулярно проводить тестування ракет, особливо в той час, коли увага міжнародної спільноти привернута до Південносхідної Азії", - зазначає американський телеканал NBC. Власне, дуже схоже на тактику Путіна.

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.39
    Купівля 39.39
    Продаж 39.85
  • EUR
    Купівля 42.09
    Продаж 42.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
24 квітня
14:39
Хотіла продати дворічного сина за 1 млн грн: жительці Дніпра оголосили підозру
14:33
Міністерство оборони
Міноборони створило Офіс для управління військовою допомогою, яку надають країни-партнери
14:25
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:12
грузія
Європарламент пропонує не починати переговори з Грузією про вступ до ЄС через закон про "іноагентів", - Радіо Свобода
14:03
OPINION
Семен Єсилевський
Обмеження консульських послуг: навіщо воно в епоху електронних реєстрів?
13:51
Андрій Лунін та Бернарду Сілва (ліворуч)
"Реал" назвав суму, за яку готовий продати Луніна
13:49
погода
Наталка Діденко розповіла, коли припиняться дощі та прийде тепла погода
13:42
Україна Євросоюз
ЄС виділив Україні новий транш макрофінансової допомоги на €1,5 млрд
13:31
Верховна Рада
ВР схвалила у першому читанні законопроєкт про посилення контролю за гральним бізнесом й обмеження реклами азартних ігор
13:30
трактор, поле, фермер
"Зроблено в Україні": аграрії можуть компенсувати 25% вартості придбаної сільгосптехніки. Умова
13:18
Ентоні Блінкен
Блінкен прибув до Китаю: зустрінеться із Сі Цзіньпіном і лідерами бізнесу
13:15
Пил із Сахари
У атмосфері та опадах: до України дістався пил із Сахари
13:14
На фото: кадр з фільму "Путін"
Вийде в 35 країнах світу: оголошена дата премʼєри трилера "Путін" з дипфейком президента РФ у підгузку та в лікарні
12:45
застосунок Дія
Парламент прийняв за основу законопроєкт про розмитнення авто в Дії
12:41
На фото: Документальний фільм "Білий янгол – кінець Мар’їнки"
Фільм про евакуацію мирних мешканців з Марʼїнки отримав золоту нагороду та гран-прі New York Festival
12:30
грузія
Грузія продовжила термін безвізового перебування для українців
12:29
Еспресо лого
Відключення Еспресо з Т2 й напад митрополита Лебідя на кореспондентку телеканалу: держдеп США оприлюднив звіт про порушення прав людини в Україні
12:09
На фото: Олег Собчук з гурту "СКАЙ"
"Річ не в страху": лідер гурту "СКАЙ" Собчук пояснив, чому не воює
12:07
На Закарпатті прикордонники з пострілами затримали шістьох чоловіків, які планували втекти до Угорщини
ВР проголосувала за збільшення чисельності прикордонників
12:04
OPINION
Валерій Пекар
Чому ми втікаємо з поля битви за свідомість
11:52
Євген Балицький
ВАКС конфіскував у колаборанта Балицького 5 літаків, автомобілі, квартири та будинок
11:30
Оновлено
нафтобаза у Смоленській області
Безпілотники СБУ вночі атакували дві нафтобази у Смоленській області РФ
11:18
Джамала
Джамалу обрали речницею від України на Євробаченні-2024
11:15
Збір на амуніцію для 65 ОМБр
11:15
Огляд
міжнародний огляд
Як штучний інтелект допомагає ЗСУ та чому найбільша загроза для Європи не Путін, а ультраправі. Акценти світових ЗМІ 24 квітня
11:14
Електроенергія
Україна третю добу поспіль залучає аварійну допомогу з Європи: ситуація в енергосистемі станом на 24 квітня
11:13
Водопілля у Києві 2024 рік
У Києві рівень води у Дніпрі піднявся до рекордної цієї весни позначки
11:06
На фото: російські книжки
У Росії створили експертний центр, який визначатиме відповідність книг законодавству
11:04
Ексклюзив
окупанти
Кримська операція залежатиме від того, що будуть робити росіяни після 9 травня
10:54
Огляд
Карта. Авдіївка_2404
Карта бойових дій за період 17-24 квітня: Тактичні невдачі на фронті vs стратегічні перемоги у війні
10:48
Оновлено
обстріл одеса
Росіяни зранку вдарили ракетами по Одесі: є постраждала
10:45
окупанти в Криму
Британська розвідка назвала кількість дезертирів, яких РФ засудила з 2022 року
10:42
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 24 квітня: скільки просять за долар та євро в обмінниках
10:41
КНДР, Північна Корея
Міністр зовнішніх економічних зв'язків КНДР після візиту до Росії прилетів до Ірану
10:31
в Одесі затримали агента ФСБ
Наводив ракети на будівлі СБУ та прокуратури, щоб помститися за судимість: в Одесі затримали агента ФСБ
10:26
На фото: виставка "06:29 Момент зупинки музики"
У Нью-Йорку відкрили виставку, яка відтворює музичний фестиваль в Ізраїлі, на який 7 жовтня напав ХАМАС
10:11
Ексклюзив
Згурець назвав пріоритетні цілі для застосування ATACMS
10:08
OPINION
Віктор Трегубов
Декого переконати оплесками та лагідним поглядом неможливо
10:06
Оновлено
Тимур Іванов, Володимир Путін та Сергій Шойгу (зліва - направо)
У РФ заарештували заступника Шойгу через хабарництво
09:51
Телемарафон внесли у звіт Держдепу США про порушення прав людини в Україні
Більше новин