Що станеться, якщо назвати президента США "сучим сином"
Філіппінський президент брудно вилаявся на адресу Обами, та дуже швидко йому довелось вибачатися
Скандал, який спричинив своїми, м'яко кажучи, занадто емоційними висловлюваннями на адресу Обами президент Філіппін Родріго Дутерте, може стати повчальним уроком для багатьох інших любителів покидатись у бік американців лайном.
Хейт-спіч від борця з наркомафією
Дутерте — дуже колоритна постать на світовій арені, хоча в Україні ще маловідома. У травні цього року він доволі легко виграв вибори й став президентом Філіппін — острівної держави у Південно-Східній Азії.
Наріжним каменем його програми була обіцянка розгорнути нещадну війну з наркомафією. Метод виконання простий і дуже подобається простому народу: вбивати злочинців (або тих, кого такими вважають) без суду та слідства.
В крісло президента Дутерте перебрався з крісла мера Давао — одного з найбільших міст країни з населенням близько півтора мільйона. Керував ним він сім термінів, перетворившись на справжнього народного улюбленця. Саме там він почав справжню війну з наркомафією, намагаючись побороти високий рівень злочинності.
Були створені справжні "легіони смерті", які без суда та слідства вбивали запідозрених у причетності до наркоторгівлі. Це викликало обурення правозахисників, але в народу ця практика знайшла розуміння, бо чекати покарання наркоторговцям від корумпованих суддів не доводилось.
Власне, цю ж практику Дутерте тепер втілює у життя на загальнонаціональному рівні. Близько двох тисяч вбито, кілька тисяч сидять у переповнених тюрмах. США ставляться до цієї практики критично, оскільки покарання без суду — пряме порушення прав людини.
Як і всі лідери, що сповідують "жорстку руку", Дутерте (юрист за освітою) полюбляє брутальні та прямолінійні висловлювання. На одній з нещодавніх прес-конференцій його спитали, що він відповість Обамі, якщо той спитає про дві тисячі вбитих під час спецоперацій проти наркомафії. І тут, як писали Ільф та Петров, Остапа понесло.
"Я не американська маріонетка. Я президент суверенної держави. Ми вже давно не колонія. Я не відповідальний ні перед ким, окрім філіппінського народу. Сучий син, я прокляну тебе. Скажіть це всім", - заявив Дутерте. Фраза з лайкою була сказана філіппінською мовою. Характеристику Обами, яку вжив президент, перекладають як "сучий син" або "син хвойди".
Слова ці були сказані напередодні саміту АСЕАН (Асоціації держав Південно-Східної Азії), на якому була запланована зустріч Обами з Дутерте.
Після таких образ американський президент її скасував. Він не став ображатись публічно, сказав лише, що Дутерте — "колоритний хлопець", але немає сенсу в зустрічі, яка не принесе плодів. І замість філіппінського зустрівся з південно-корейським президентом Пак Кин Хє.
Пізніше зустріч таки відбулася, але в стислому форматі. Це був короткий обмін люб'язностями перед вечерею, яка дала старт саміту АСЕАН. Та, схоже, шанс провести повноцінні переговори Дутерте втратив.
Дональд Трамп з Філіппін
Це не перший раз, коли Дутерте лається на представника американського уряду. Кілька місяців тому він обізвав посла США в країні Філіпа Голдберга "сучим геєм" (gay son of a bitch).
Американські репортери та есперти сходяться на тому, що хоча навряд чи імпульсивні реакції наразі є загрозою плідній співпраці, та існує реальна проблема з новим лідером острівної країни — його непередбачуваність. Деякі вже називають його Дональдом Трампом з Філіппін — за любов обох персонажів до епатажу й брутальних висловлювань.
В американських ЗМІ багато тривожних ноток: журналісти переживають, чи не втратить Америка цінного союзника в регіоні, разом із яким можна протистояти експансії Китаю.
Читайте також: Війна за море. Як Китай та США опинилися на межі небезпечного конфлікту
Філіпіни мали б стати ключовим гравцем у цьому протистоянні завдяки рішенню міжнародного арбітражу щодо порушення Пекіном їхнього суверенітету. Але Дутерте говорить, що збирається вести діалог з Пекіном самотужки й проводити те, що він називає незалежною зовнішньою політикою.
"Існують напівтони у відношеннях США та Філіппін, яких не існує в інших альянсах, які Вашингтон підтримує в Азії. Сполучені Штати відбили архіпелаг в Іспанії після війни в 1898 році, тож тема незалежності стоїть особливо гостро. Навіть після проголошення незалежності Вашингтон тримав величезний гарнізон в Субік-Бей (залив та однойменна американська військова база. — Авт.) на Філіппінах, аж доки в 1992 році не отримала наказ піти", — розставляє акценти телеканал CNN.
Та американці тактовно не ставлять інше питання: а чи здатні Філіппіни існувати без їхньої допомоги, військової та фінансово-економічної? Чи здатні філіппінські військові самостійно протистояти експансії Китаю?
Ось уже 7 вересня Bloomberg повідомив про падіння філіппінських акцій, бо закордонні інвестори (серед яких левова частина — американці) після хейт-спічів президента засумнівалися в привабливості місцевого клімату.
Напевно, Дутерте знає відповідь на це питання, бо дуже швидко вибачився за свої слова. Крайніми, як завжди, зробили журналістів, які, мовляв, підкинули гостре питання і спровокували гнів лідера країни.
Схоже, що він сам не очікував такого резонансу. Все ж робота мера і робота президента різниться, особливо коли мова йде про дипломатію. Грати жорстко можна, але для цього потрібно мати силу. І грати жорстко з Штатами — погана ідея.
Он навіть Путін назвав їх "єдиною наддержавою", хоча багато росіян продовжують за звичкою кричати про "обамку-обізянку". Щоправда, вибачень за поведінку своїх фанатів від кремлівського лідера навряд чи дочекаємось — він вже занадто сильно загрався, назад дороги в нього вже нема. А от у Дутерте — є.
- Актуальне
- Важливе