Які країни ЄС хочуть зняти санкції з Росії
Принаймні 5 країн Євросоюзу готові "прямо зараз" скасувати введені за анексію Криму та війну на Донбасі санкції проти РФ. Аналізуємо причини цих бажань
Віце-президент США Джо Байден зробив недвозначне попередження українській владі щодо зволікання з реформами. За його словами, якщо їх не буде вже найближчим часом, Євросоюз може скасувати санкції проти РФ.
"Ми знаємо, що, якщо вони (українська влада. - Авт.), дадуть привід ЄС, є мінімум п'ять країн, які прямо зараз готові сказати: "Ми хочемо вийти" з санкцій проти Москви", - зазначив віце-президент США.
Цю заяву Байден зробив на наступний день після зустрічі з Петром Порошенком в Нью-Йорку у штаб-квартирі ООН. Напевно, голові держави не вдалося переконати Байдена — послідовного прибічника України — в ефективності своєї роботи.
В принципі, достатньо незгоди навіть однієї країни Євросоюзу для того, щоб санкції поступово припинили свою дію. Їх, нагадаємо, ухвалювали строком на рік у кілька етапів. Поки що після закінчення строку дії кожного з етапів він продовжувався. Кремль наполегливо працює над тим, аби цей конвеєр дав збій. Чергове рішення щодо продовження санкцій ЄС має ухвалити зовсім скоро — у грудні.
Читайте також: У чому неправий Джозеф Байден
Американський віце-президент не став уточнювати, які саме п'ять країн він має на увазі. Та здогадатися, про кого йде мова, неважко. Найбільш імовірно, це Словаччина, Угорщина, Греція та Кіпр. Щодо п'ятої можливі варіанти: це може бути Болгарія, Чехія, Італія або Австрія.
Грецька відданість
Володимир Путін і Алексіс Ципрас
Про ризик скасування санкцій Афінами заговорили ще тоді, коли до влади прийшла ліворадикальна коаліція СІРІЗА на чолі з популістом Алексісом Ципрасом. Він великий друг Кремля, про що відверто говорив ще до перемоги на виборах.
Та справа навіть не в Ципрасі та його партії. У Греції будь-яка політична сила традиційно дружньо ставиться до Росії. Спрацьовують фактори спільної релігії (православ'я), історія протистояння спільному ворогу (туркам). Ці ж причини, до речі, спрацьовують і у випадку з Болгарією (згадайте оборону Шипки).
На морських узбережжях Греції багато вілл російських олігархів та можновладців. Багато змішаних шлюбів. Але історичні прив'язки не були належним чином зміцнені прив'язками економічними. Росія обіцяла грекам багато інвестиційних проектів, та більшість із них до практичного втілення не дійшла.
Тому не дивно, що щира дружба досі не призвела до скасування санкцій. Головним чином, через тиск Німеччини та інших кредиторів грецького уряду. Греки не самогубці: їм потрібні кредити Євросоюзу. Росія їх надати не в змозі, тому досі Ципраса вдавалося утримувати від різких рухів щодо санкцій.
Кіпріотська заощадливість
Населений тими ж греками Кіпр також має теплі почуття до російської культури. Але окрім цього, там є й суто економічна зацікавленість — це гроші російських "гаманців" у банках острівної держави. А фінансові операції — це наріжний камінь кіпріотської економіки.
І не варто забувати, що Росія допомогла Кіпру пережити глобальну фінансову кризу, коли банківська система держави ледь не зазнала краху.
Досі Кіпр утримувався від скасування санкцій, бо від грошей ЄС він залежить таки більше. Зокрема, коли йшлося про порятунок від кризи, Росія надала кредит у 2,5 млрд євро, а Євросоюз — 10 млрд євро.
Економічна залежність Словаччини та Угорщини
Володимир Путін і Віктор Орбан
І Братислава, і Будапешт уже давно натякають, що санкції та введене Росією у відповідь обмеження на імпорт продукції з ЄС, треба відміняти. Наприклад, посол Угорщини в Україні Ерно Кешкень заявляв наприкінці липня, що його країна втратила через санкції $4 млрд.
За оцінками Інституту світової політики, контрсанкції Москви найбільше вплинули на сільське господарство і харчову промисловість, які є основними позиціями угорського експорту в Росію.
Словаччина має ще більшу залежність від Москви. Країна імпортує майже весь газ і нафту з РФ, отримує звідти ядерне паливо для своїх двох атомних електростанцій. Енергетична залежність Словаччини свого часу призвела до затримки з реверсом газу до України.
Володимир Путін і Роберт Фіцо
До того ж і угорський, і словацький уряд очолюють відверто проросійські політики — Віктор Орбан та Роберт Фіцо. Обидва час від часу роблять критичні зауваження щодо санкцій. Ситуацію ускладнює той факт, що зараз Словаччина головує в Раді ЄС і Кремль намагається цим скористатися.
Сумніви Чехії, Італії та інших країн
Всі інші країни, які є "слабкою ланкою" в питанні санкцій, мають приблизно той самий набір причин. Це суміш економічної залежності та політичних факторів.
На користь Росії спрацьовує зростання євроскептичних настроїв, які старанно роздмухують фінансовані Кремлем політики. До того ж один з послідовних лобістів санкцій — Велика Британія — втратила вплив у Євросоюзі після Brexit'у.
Ефективні реформи в Україні з очевидними результатами могли б значно підсилити позиції тих, хто відстоює необхідність подовження санкцій. Одна справа захищати молоду демократію, інша — просякнуту корупцією "буферну зону". Часу в нас лишилося обмаль і прочуханка від Байдена надійшла дуже вчасно.
- Актуальне
- Важливе