Навіщо Польщі фільм про "Волинську трагедію"

30 вересня, 2016 п'ятниця
10:34

Як оцінили фільм "Волинь" у Польщі та чим вихід стрічки може завершитися для українсько-польських стосунків

Зміст

За тиждень на великі екрани у Польщі вийде фільм "Волинь". Перша в історії стрічка, що торкається подій Волинської трагедії (або ж "Волинської різанини", як це називають у Польщі), викликала ажіотаж задовго до завершення зйомок.

Контроверсії і скандали

null

Відомий і досвідчений режисер Войцех Смажовський не приховував, що "Волинь" - найскладніший фільм у його кар’єрі. Робота над стрічкою тривала майже п’ять років і мало не зірвалася на фінішній прямій через брак коштів: інвестори скасовували контракти через контроверсійну тематику.

Ніби підливаючи масла у вогонь польсько-українським дебатам останніх місяців, "Волинь" матиме наслідки, яких на разі передбачити не береться ніхто.

За словами режисера, мешканців східних регіонів Польщі (кресов’ян) убили двічі: вперше сокирою, а вдруге – мовчанкою. Фільм має на меті "віддати честь, але й розчулити, і вдарити по серцю і голові".

Допрем’єрний показ відбувся 19 вересня під час кінофестивалю у польській Гдині: вже тут не обійшлося без скандалу. Стрічка отримала три нагороди, але не стала призером.

Хоч критики відзначають високий рівень цьогорічних конкурсантів в цілому, значна частина коментаторів обурювалась таким рішенням журі і вимагала більшого визнання для Смажовського. 

За словами публіциста Пьотра Заремби, журі проігнорувало "Волинь" із політичних причин: це могли бути побоювання дати зброю російській пропаганді, погіршення стосунків з українцями, а навіть і асоціювання фільму із правлячою партією "Право і справедливість" (у якої питання історичної справедливості займають значне місце, – авт.).

"Це не підручник з історії"

"Волинь – це епічна історична драма, дія якої відбувається у маленькому селі, населеному українцями, поляками і євреями, що знаходиться на Південному Заході цієї країни. 

Дія займає період шести років, з весни 1939 року по літо 1954. Цей фільм буде нелегким для перегляду", - таку характеристику дав сам режисер.

Як зазначається в описі до трейлеру фільму на YouTube каналі польського дистриб’ютора фільмів Forum Film Poland, головною героїнею фільму є 17-річна полька Зося Гловацька.

Вона закохується у свого ровесника, українського хлопця на ім’я Петро. Батько Зосі, однак, вирішує видати доньку заміж за багатого і значно старшого вдівця з двома дітьми Мачея Скибу.

Із настанням війни життя безіменного села на Волині змінює спочатку радянська окупація, а після неї – напад Німеччини на СРСР. Зося спочатку стає свідком, а згодом і учасником трагічних подій літа 1943 року.

Як зазначається в рецензіях, що вийшли після Гданського фестивалю, у маленькому безіменному селі перетинаються українці, поляки, євреї, німці, росіяни; православні, католики, уніати та іудеї; комуністи й націоналісти.

Їхнє життя показується через призму старанно дібраних елементів характерного одягу і побуту, місцевих звичаїв, музики, діалектів і акцентів. На тлі такого життєствердного різноманіття і з’являються натуралістичні сцени насилля: українці підпалюють сніп сіна, в якому лежить дитина; із жертв-поляків здирають шкіру або виколюють їм очі.

null

В інтерв’ю TVN24 режисер пояснив, що почав працювати над картиною ще у 2012 році, задовго то подій на Майдані, війною і поворотом усього світу направо.

Читайте також: Волинська трагедія: тіні минулого, що сварять Україну та Польщу

Він визнає, що нинішні умови не дуже сприяють показу такого фільму, але "ніколи не було доброї ситуації, щоб знімати фільм про Волинь". Більше того, Смажовський вірить, що саме його фільм стане поштовхом до поєднання поляків та українців.

Зрештою, відходячи на безпечну дистанцію від вибухової тематики, уточнює: "Я не знімав підручник з історії. Якби я додав дати і місця, то я би трохи обмежив себе, а так це лише моє висловлювання на цю тему".

"Переломний і до болю правдивий фільм"

null

Незважаючи на страхи перед надмірною епатажністю і тривале очікування, у Польщі фільм оцінили більш ніж позитивно. При цьому, таку думку поділяють коментатори і різних кіл та ідеологій.

"За мить після першого показу "Волині" Войцеха Смажовського на фестивалі у Гдині хочу сказати одне: це великий фільм. Безпрецедентний у польському кінематографі після 1989 року. Він не засуджує взаємних провин, не веде до жодної політичної тези. Дає цілісний образ світу, в котрому зло шукає виходу і не знаходить", - написав фільмовий критик Тадеуш Соболевський на шпальтах Газети Виборчої.

"Це, мабуть, найкращий фільм у кар’єрі цього режисера й один із найкращих фільмів про історію, які коли-небудь створювалися у Польщі… Смажовському все ж таки вдалося те, чого не вдається багатьом режисерам у подібних ситуаціях: обмежуючи перспективу до бачення ситуації звичайною людиною, не втратив автентичності і балансу подій. В ідеальному світі українець, що поважає свою історію, в жодному разі не міг би оцінити цей фільм як антиукраїнський чи націлений проти гарних стосунків обох країн", - написав публіцист Лукаш Важеха на порталі Wpolityce.

"Волинь" - переломний і до болю правдивий фільм. Войцех Смажовський описав різанину, яку деякі поляки та українці намагаються витіснити з пам’яті в ім’я поєднання. Тим часом саме цей фільм, що описує жорстокість отруєних націоналістичною ідеєю людей, перевернувши нашу свідомість, може стати справжнім проривом у справжньому польсько-українському поєднанні. Питання тільки, чи ми до цього готові, і чи українці готові прийняти правду про Волинь", - ствердив публіцист Марек Козубал у Rzeczpospolita.

"Українці не готові до такої історії"

null

На стадії розробки Смажовський розглядав варіант створення фільму разом з українськими колегами: однією із форм оповіді міг би бути дует польського та українського режисера.

"В Одесі на кінофестивалі… я зрозумів, що українці ще не готові до такої історії. Вони знімають небагато фільмів, і я не знайшов тоді режисера з мого покоління, з яким у нас би був був зв’язок. А це важливе в питанню такого сюжету, тож я досить швидко відкинув цю ідею", - розповів Смажовський TVN24.

Поки що невідомо також, чи покажуть фільм в Україні. Як зазначає режисер, розмови з одним із великих українських дистрибуторів велися, але затихли. Після показу на фестивалі у Гданську є шанс поновити переговори, однак до цих пір жоден з дистрибуторів не зацікавився стрічкою.

Проблеми зі сприйняттям українцями фільму були навіть на стадії кастингу. Як зазначає Смажовський, декілька акторів відмовили з ідеологічних мотивів; ще кілька пішли через плітки, що фільм фінансується з Росії. 

Режисер запевняє, що ці плітки не відповідають дійсності, але визнає, що російська пропаганда може використати фільм для своїх маніпуляцій.

Маніпуляції і дослівне трактування стрічки можуть мати місце і в самій Польщі. Ще три роки тому кожен другий поляк не міг точно назвати, хто був винуватцем і хто був жертвою так званої Волинської різанини – терміну, який який протягом останніх кількох місяців з’являвся у публічному просторі Польщі, а згодом і України, мало не щодня.

Враховуючи зріст ксенофобських настроїв, негативне ставлення до українців та насилля, яке вийшо за межі символічного, важко спрогнозувати, до чого призведуть добрі наміри режисера.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.07
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
21:05
Донбас, Донеччина, війна
Навколо Великої Новосілки на півдні Донеччини вкрай складно, ситуація продовжує погіршуватися, - DeepState
20:42
Роман Яремчук, збірна України, Євро-2024
У Греції встановили цінник на українця, якого забажали продати після вдалого матчу за збірну
20:27
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп не в змозі забезпечити ні одну з умов закінчення війни, - російський опозиційний експерт Морозов
20:10
Оновлено
До кінця сьогоднішнього дня в Україні світло не вимикатимуть
20:03
OPINION
Хоронителі пам'яті совка
20:00
У Києві вночі сталась стрілянина в готелі: загинув 27-річний чоловік
19:58
Озброєні комуністичною символікою: у Греції невідомі напали на українців під час акції до роковин Голодомору
19:53
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Ворскла" здолала "ЛНЗ Черкаси", "Шахтар" розніс "Інгулець". Результати та розклад 14-го туру УПЛ
19:48
У Броварах вибухнула граната у квартирі: постраждала жінка
19:37
Війна з Росією, ЗСУ
"Генерал, який не був в окопі, – не генерал": Зеленський про зміну підходів до управління в ЗСУ
19:29
Анашкін з Путіним
Генерала Анашкіна зняли з командування армією РФ на Сіверському напрямку: у ворога там немає просування
19:29
Рабин Цві Коган
В Абу-Дабі зник безвісти рабин: до пошуків підключилась ізраїльська розвідка
19:15
світло
Тільки з 14:00 до 18:00 й одна черга: графік відключень світла на 24 листопада
19:00
Грузія протести
Грузинська опозиція закликала громадян узяти вихідний на 25 листопада, аби прибути до Тбілісі й не допустити "Мрію" до парламенту
18:46
Інтерв’ю
Анатолій Храпчинський
У застосування Росією ядерної зброї я не вірю. Розмова Еспресо з авіаекспертом Храпчинським
18:25
Володимир Зеленський
Зеленський: у січні хочу почути нові пропозиції Трампа щодо плану завершення війни
18:05
OPINION
Як влада мала б боротися з telegram
17:51
Володимир Зеленський
Путін дав наказ витіснити ЗСУ з Курщини до інавгурації Трампа, – Зеленський
17:25
МВС створило електронну мапу понад 2000 випадків канібалізму під час Голодомору
17:23
Ексклюзив
Володимир Путін і Дмитро Пєсков
Кремль буде позначати Трампу свої рамки щодо припинення війни, - російський опозиційний експерт Морозов
17:20
Віктор Ющенко
Розвідка США розсекретила, що Віктора Ющенка у 2004 році отруїла Росія, - Bloomberg
17:03
ЗСУ
На фронті з початку доби відбулося 125 боєзіткнень: росіяни завдали 110 обстрілів по Курщині
17:03
Жан-Ноель Барро
Немає ніяких "червоних ліній", коли йдеться про підтримку України, - очільник МЗС Франції Барро про можливість залучення до війни французьких військових
16:52
Заходи у США за участі Зеленського від 24.09. Володимир Зеленський
Український експорт продовольства забезпечує 400 млн людей у 100 країнах, - Зеленський
16:39
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Без гарантій безпеки для України жодні переговори не мають сенсу, - дипломат Брайза
16:34
Мати пекла коржики з перетертих бруньок, половина села не вижила: 100-річна жителька Черкащини розповіла про Голодомор
16:22
Огляд
Іван Калюжний (праворуч), Албанія - Україна
Волейболісти-втікачі та успіх України в Лізі націй: головні новини українського спорту за тиждень
16:09
Рафал Тшасковський
Тшасковський переміг Сікорського на праймериз "Громадянської коаліції": він стане кандидатом у президенти Польщі
16:05
OPINION
Путіне, Шойгу, де "Орєшнік"?
15:59
Ексклюзив
У Кентерберійському соборі розпочнеться особливе богослужіння з ушанування пам'яті жертв Голодомору
15:53
Російські окупанти без опізнавальних знаків у Криму у 2014 році
Росіяни викрали щонайменше 785 об'єктів української культурної спадщини
15:52
Майк Раундс
"Ми брешемо самі собі": соратник Трампа Майк Раундс відкинув ідею мирних переговорів із Путіним
15:34
путін
Путін під час "ракетного" звернення 21 листопада жодного разу не поворухнув руками: Bild припустив, що це означає
15:25
обстріл, ППО
Україна може збивати нові російські ракети "Кедр", що здатні нести "ядерку": NV дізнався як
15:11
штормове попередження
Сильний вітер, ожеледиця та 13 см снігу: Велику Британію накрив шторм "Берт"
15:07
Валерій Залужний
Залужний: ближче до 2027 року армія РФ може здійснити технологічний прорив
15:06
Ексклюзив
Пуск ракети "Сармат" (РФ)
Росіяни мають одиниці таких ракет: авіаексперт Романенко про ракетний удар РФ по Дніпру 21 листопада
14:59
мокрий сніг
Де 24 листопада очікувати опади та мороз: прогноз погоди від Наталки Діденко
14:55
нафта ембарго санкції
Чехія скасовує дозвіл на імпорт російських нафтопродуктів з наступного року
14:35
Андрій Юсов
У Росії діє система катувань полонених, для якої готують "окремих спеціалістів", - Юсов
Більше новин