Режисер вистави про Сенцова: Україна не робить майже нічого для Олега

Дар'я Тарасова
4 жовтня, 2016 вiвторок
18:12

Режисер і співзасновник Білоруського вільного театру у Британії Микола Халезін про бездіяльність українців у справі політв'язнів, співпрацю з "Бумбоксом" та нову виставу

Білоруський вільний театр, який вже 6 років існує у вигнанні, цієї осені представить у Британії, Італії та Австралії виставу про українського режисера-політв'язня Олега Сенцова, російського акціоніста Петра Павленського та Марію Альохіну із Pussy Riot. У виставі, як і у житті, їх об'єднує сміливість висловлювати незадоволення путінським режимом та репресії через це.

Підняття подібних тем для Білоруського вільного театру не рідкісне виключення, а унікальна особливість підпільного театру. Адже всі свої 11 років – 6 з яких вони вимушено живуть і творять у Британії - театр створює вистави художнього спротиву. 

Білоруський вільний театр з'явився у відповідь на посилення державного контролю над культурою та після закриття білоруською владою незалежного театру "Вільна сцена". Усі їхні вистави є висловленням солідарності з художниками та активістами, які зазнали цензури чи були репресовані. 

Нова вистава Burning Doors ("Палаючі двері") – це жест солідарності із незаконно ув'язненим в Росії українцем Олегом Сенцовим.

Між прем'єрними виставами на різних світових сценах співзасновник та режисер Білоруського вільного театру Микола Халезін розповів Еспресо.TV про новий спектакль та байдужість України до справи своїх політв'язнів.

Фото: Fredrik Wadström/SR

До театру ви були журналістом і політконсультантом. Чому вирішили звернутися до драматургії? Чому вибрали такий метод боротьби?

Це не був метод протесту, це був протест проти самого себе. Набридло займатися тим, що мені припинило бути цікавим, я втомився спілкуватися з людьми, які мені припинили бути цікавими. 

Я ще до журналістики та до політконсалтингу займався театром. У мене була своя галерея, свій центр сучасного мистецтва, я був театральним художником, у мене було багато професій,  і журналістика - всього лише одна з іпостасей.

Потім мені це все набридло, і я став займатися драматургією. А у 2005 році був створений Білоруський вільний театр.

Спочатку ви виступали проти режиму Лукашенка. Зараз же ваша діяльність розширила свої кордони, в центрі уваги вже і путінська диктатура. В який момент це сталося і чому?

Все трохи не так. Ми всесвітньо відомий театр уже 10 років. Тож перелому ніякого не відбулося. Справа в тому, що ми не робили жодної вистави "проти", жодних політичних кроків не було.

Театр як був підпільним в Білорусі, так і залишається. Він існує майже 12 років, але як не мав права виступати в Білорусі, так і не має. Так, Білоруський вільний театр виступає на найпрестижніших світових майданчиках: Сохо театр (Велика Британія, - ред.) або, наприклад, в Національному театрі Чехії, або в Національному театрі Голландії. Так, це великі сцени, але всі вони за межами Білорусі. 

У Білорусі театр не визнаний, неофіційний, підпільний. Там постійно проходять рейди міліції, раніше регулярно проходили арешти, зараз цього всього трохи менше. Але, насправді, нічого не змінилося.

Ми себе так не позиціонуємо, це факт. Факт, що театр у 2007-му був арештований разом з усіма глядачами і всіма акторами. Але не можна говорити, що ми робимо щось проти чогось. Ми ніколи не займалися політикою в чистому вигляді. Ми займаємось творчістю.

Нікому в світі не потрібен просто театр. Його ніколи не запросять на жодну сцену. 

Ми театр одночасно і білоруський, і британський. Ми постійно працюємо в Лондоні і живемо тут. Але в Лондоні перебувають тільки три керівника-білоруси, всі решта - британці. У трупі - актори з різних країн світу: є актор-італієць, нігерієць, француз тощо. Ми набираємо їх на кастингу, також це наші учні. Ми викладаємо в різних країнах і вибираємо найкращих учнів. 

Цих людей ми задіюємо в своїх спектаклях на загальних підставах. Але основна трупа - це білоруські актори, які працюють в Білорусі, грають постійно в Білорусі. І тільки-но ми починаємо британський або світовий тур, вони прилітають сюди, працюють і відлітають додому.

Білоруський вільний театр – це поєднання драми та сучасного балету?

Ні, немає жодної формули. Якщо нам потрібно зробити чисто психологічний театр, ми робимо психологічний театр. Якщо це фізичний театр, ми займаємось розробкою цієї теми. Наші актори здобувають освіту лише у нас. Нам не підійшли актори з державних структур, бо вони не справлялися з тими завданнями, які потрібно було вирішувати.

Тому ми стали виховувати акторів під себе, і вони універсальні, готові працювати в будь-якому напрямку. Вони знають найрізноманітніші театральні техніки: це і дуже жорсткий фізичний театр на межі цирку і спорту, і психологічний театр в стилі Антона Чехова. Це синтез усіх театрів. 

Переходячи до вистави Burning Doors ("Палаючі двері"). Як би ви коротко описали: про що вистава?

Спектакль про те, що відбувається у вузлі, який зараз не розв'язаний. Це вузол "Білорусь, Україна та Росія".

Як виникла ідея поставити Burning Doors?

Нам запропонували написати п'єсу про війну в Україні. Жоден британський драматург не хотів за це братися, бо вони зовсім не розуміють природу цієї війни і природу цього конфлікту. Тому за справу взялися ми. 

Ця історія поступово трансформувалася. Був арештований Олег Сенцов, заарештували Петра Павленського, саме вийшли з в'язниці Pussy Riot.

Загалом, усе склалося в одну історію, все переплелося. Коли посадили Pussy Riot, Петро Павленський вийшов на площу, зашивши собі рота. А коли судили Петра, він попросив перекваліфікувати його справу у статтю "про тероризм", як це було у Олега Сенцова.

Читайте також: Художник проти режиму. Чому у Росії судять Петра Павленського

Ми зібрали весь матеріал і зрозуміли, що хочемо самі поставити цей спектакль, а не робити п'єсу для якогось театру. І влітку почали роботу над цією виставою, запросивши в якості композитора Сашка Люлякіна.

Чому ви вирішили розповісти саме про цих політв'язнів? Тільки в Україні їх понад 30.

Це люди мистецтва, які опинилися у в'язниці. У них особлива історія, тому що вони, крім того, що потрапили в історію збройного конфлікту, ще й сидять зокрема і за свої переконання, за свою свободу висловлювання. 

Тут кордони не важливі. Тому що Pussy Riot і Павленський були затримані в Росії, Олега Сенцова заарештували в українському Криму. Постановку робить Вільний театр, який з Білорусі. Все зв'язалося в одне. Так само зараз пов'язані три країни в один геополітичний вузол, так само зв'язалися і історії.

Зараз в Британії ви можете спостерігати, чи говорять про Сенцова. Ця тема не затихла?

Для того щоб думати, що тема Олега Сенцова важлива в світі, потрібно щось робити. Але, на жаль, Україна зараз для цього не робить нічого. Окрім кількох ініціатив типу Let My People Go і декількох наших друзів, які намагаються піднімати цю тему, я не бачу ніякої роботи в цьому напрямку. 


Те, що зараз відбувається, дуже сумно. Більш того, я бачу в Україні дуже небезпечну тенденцію, коли творчі люди починають говорити про Олега Сенцова, а про них кажуть, що вони займаються кон'юнктурою.


Якщо це так, то не варто розраховувати, що хтось прийде Україні на допомогу. Тому що в Британії будь-який актор, будь-який музикант, будь-який театральний діяч веде величезну кількість різних соціальних проектів. Він виступає за свободу Тибету, або за безкоштовне медичне обслуговування, або за права біженців, або за свободу Олега Сенцова. І він займається цим щодня.

В Україні я цього не бачу. Я бачу, що тільки-но хтось намагається подати свій голос, одразу знаходяться 100 чоловік, які говорять: "О, кон'юнктура, вони піаряться на темі політичних в'язнів".

Це огидно! Це просто огидно, бо таким чином країна повертається назад, абсолютно назад. Це навіть не зупинка на місці, це повернення у той каламутний час, за зміну якого гинули люди.

Ми - єдиний театр в світі, який займається соціальними кампаніями, які прив'язані до кожного спектаклю. До цього спектаклю прив'язана кампанія на підтримку Олега Сенцова. Ми будемо проводити слухання в Британському парламенті 10 жовтня.

12-го з Манчестера відбудеться пряма трансляція нашого спектаклю. Після цього відбудеться громадська дискусія за нашої участі, за участі Жені Степаненка (режисер, учасник війни на Донбасі, - ред.), приїде Наташа Каплан - сестра Олега Сенцова та інші.

Ще цікавий момент: коли ти пропонуєш безкоштовно демонстрацію вистави, яка буде йти в прямому ефірі, жоден телеканал її брати не хоче. Це не та тема, яка цікава. І це також багато про що говорить.

Адже виходить, що інші країни це роблять – наприклад, ВВС демонструє концерт за участю "Бумбоксу" – і тоді це бере український канал. А якщо ВВС цього не робитиме, то ніхто не зробить це і в Україні.

Те саме щодо Олега. Британці зараз щодня підписують сотні листівок Олегу Сенцову. І волонтери сідають і перекладають ці листівки російською мовою, щоб в російській в'язниці не відмовляли в їхньому прийомі.

Ми зараз говоримо про Олега, але в його особі - три десятка людей, і за кожного з них ми виступаємо.

Не можна говорити, що ось вийшла на волю Надія Савченко, нам не сподобалося, як вона себе поводить, тому ми припинили боротися за Сенцова. Це свинство просто! Тому що вона жодного відношення не має до Сенцова, жодного відношення до Кольченка. І що вона каже, це її особиста справа. До чого тут одне до іншого?!


Треба рятувати людей, які перебувають у жорстоких умовах, у глибокій депресії. Треба просто уявити, що таке 40-річну людину закривають на 20 років. Це означає, що він звільниться у 60. Це може собі уявити людина на волі, яка каже: "Ви піаритесь на чужій історії!"? 


Потрібно або засукати рукава і намагатися діставати його, або тиснути на своїх політиків. Проблема зараз навіть не в тому, що українці забувають.

Потрібно кидати в сміттєві баки своїх політиків, які зобов'язані боротися за своїх політв'язнів. Тому що чомусь США або Британія вводять флот або авіацію в ті країни, де їхніх підданих беруть у заручники. А тут виходить, що всі забули і всім це дуже зручно.

Читайте також: День народження за ґратами. Як кожен українець може допомогти Сенцову

Музику для вистави написав український барабанщик Олександр Люлякін. Розкажіть про цю співпрацю.

Це не зовсім співпраця з Сашею, це ширше. Ми почали працювати з "Бумбоксом", коли запросили їх для участі в концерті "Staging a Revolution", де вони грали разом з Девідом Гілмором. Для наступного спільного проекту вони навіть зупинили свій репетиційний процес, щоб Саша приїхав працювати з нами.

Це було дуже цікаво, адже рідко коли взагалі барабанщик може виступити композитором і, до того ж, з таким саунд-дизайнером, як Річард Хаммартан. Разом вони створили абсолютно унікальний саундтрек до вистави. 

Плануємо ще один проект, який поки не оголошуємо. Це буде дуже великий проект з "Бумбоксом". Але в тому випадку, якщо знайдемо фінансування під нього. 

Чула про візові проблеми. Не плануєте привозити виставу до України? 

Так, і з Україною у нас була проблема. 

Але зараз ми веземо виставу в Прагу, там проблема з візами. Національний театр Чехії запросив нас виступити на фестивалі, присвяченому 80-річчю нашого патрона Вацлава Гавела. Ми з ним спілкувалися до самої смерті.

А з Україною у нас була проблема восени. Нам потрібно було поїхати, щоб безкоштовно проконсультувати український театр щодо європейської інтеграції. І МЗС не могло нам зробити візу. Зрештою, нам дали одноразову візу, але після цього 2 проекти, які ми могли дати українським театрам, ми не провели. Адже нам потрібно було займатися цією тяганиною з візами, і нам це перестало бути цікавим. Але ми допомагаємо українським театрам.

Вистава Burning Doors буде транслюватися в прямому ефірі 12 жовтня, о 22:00 за київським часом (тут, - ред.). Ми думали, хтось захоче зробити бродкастингове мовлення, але зрозуміли, що краще ми почекаємо, коли Україна серйозно розвине цей бік у себе. Тоді ми, напевно, будемо щось робити разом.

Читайте також:
Ентоні Джошуа
21 вересня, 2021 вiвторок
Оприлюднено неймовірний гонорар Джошуа за бій з Усиком
21 вересня, 2021 вiвторок
"Бізнес на крові": шоумен Кондратюк зареєстрував петицію до Зеленського про заборону концертів російських артистів
Ентоні Джошуа
21 вересня, 2021 вiвторок
Це все, що ти вмієш: Джошуа познущався над Усиком перед чемпіонським боєм
Київ
+6
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.6
  Купівля 26.6
  Продаж 26.8
 • EUR
  Купівля 31.12
  Продаж 31.47
 • Актуальне
 • Важливе
2021, середа
22 вересня
13:51
Теофімо Лопес
Лопес оголосив ультиматум через захист титулів, які відібрав у Ломаченка
13:44
Зеленський
Передавати мені "привіт" пострілами - це слабкість, а відповідь буде сильною, - Зеленський про замах на Шефіра
13:36
Богдан Моніч
Делегати від суддівського самоврядування не матимуть впливу в Етичній раді при ВРП, - голова Ради суддів
13:30
міст
В Україні стан 160 мостів близький до аварійного, а 710 - потребують негайного ремонту, - Укравтодор
13:04
Замах на Шефіра
Замах на Шефіра: на місці працюють СБУ та Управління держохорони
13:00
Олександр Усик
Абсолютний чемпіон світу пообіцяв Усику "дуже важкий вечір" із Джошуа
12:42
таксі
МОЗ обіцяє знижки на таксі українцям, які вакцинуються від COVID-19: домовилися з відомим сервісом
12:39
Давид Арахамія
Три версії: Арахамія висловив думку, хто міг організувати замах на Шефіра
12:30
Сергій Нікіфоров
Замах на Шефіра: Зеленському доповіли, курс на деолігархізацію України не зміниться, - Никифоров
12:18
Конор Макгрегор
Боєць UFC Макгрегор зганьбився під час бейсбольного матчу
12:08
Юрій Бутусов
Здійснена спроба ліквідації одного з трьох найвпливовіших людей в державі, - Бутусов про замах на Шефіра
11:46
школа карантин
16 шкіл і 16 дитсадків не зможуть працювати у "жовтій" зоні, - КМДА
11:36
Олександр Красюк
Промоутер Усика відшукав "рецепт" перемоги над Джошуа
11:29
отримати житло
Рада доручила Кабміну проаналізувати забезпечення українців житлом
11:19
Мінфін провів першу зустріч з головою місії МВФ в Україні
11:18
На Київщині стріляли в авто першого помічника Зеленського Шефіра
11:18
Олексій Курченко
"У новому держбюджеті уряд не відреагував на зростання цін на енергоносії", − Олексій Кучеренко
11:03
хакер
Україна та США проведуть саміт щодо кібербезпеки
10:52
Роберто Де Дзербі
Тренер "Шахтаря" перед матчем за Суперкубок звинуватив "Динамо" у тиску на суддів
10:37
Ексклюзив
школа
Що робить соцреалізм в українській загальноосвітній школі та чим це загрожує дітям?
10:36
прапор України
На Дніпропетровщині 15-річна дівчина підпалила прапор України, відкрито справу
10:34
Укрзалізниця
Розікрали на "відкатах" понад 2 млн грн: СБУ викрила чергову схему на Укрзалізниці
10:22
польща кордон
У МЗС Польщі виключили проведення референдуму щодо виходу з ЄС
10:20
Ентоні Джошуа
Джошуа напередодні бою з Усиком ухвалив доленосне рішення
10:07
НБУ
НБУ визнав нову банківську групу
09:59
Зеленський обговорив з Ердоганом зону вільної торгівлі та воєнно-технічне співробітництво
09:57
ООН
"Талібан" попросив право на виступ під час Генасамблеї ООН
09:48
Кріштіану Роналду
Роналду відібрав у Мессі лідерство у рейтингу Forbes
09:35
У Карпатах на горі Піп Іван випав сніг
09:22
долар
Курс валют: ціна долара стабілізувалася
09:21
Конгрес США
Комітет Палати представників США підтримав надання Україні $300 млн військової допомоги
09:19
Сауль Альварес (ліворуч) та Калеб Плант
Найкращий боксер світу влаштував бійку під час дуелі поглядів
09:03
Глен Ван Херк
Росія - головна військова загроза для Америки, - один із командувачів Збройних сил США
09:00
Микола Княжицький
Микола Княжицький: Запрошую бізнесменів інвестувати в Гуцульщину
08:47
Олександр Усик
Стало відомо, скільки Усик заробить за бій проти Джошуа
08:45
Левус Андрій
Зєля дав команду: русні - волю, патріотам - тюрми, - Левус
08:30
Зеленський запросив генсека ООН до України
08:25
Руслан Малиновський (в центрі)
Українець Малиновський став героєм матчу в чемпіонаті Італії
08:17
Реджеп Ердоган
Туреччина не визнає анексію Криму, - Ердоган в ООН
08:12
COVID-19: за добу померли 105 українців
Більше новин