Націоналізм вбиває душу. Чому фільм "Волинь" небезпечний для України

11 жовтня, 2016 вiвторок
14:52

Фільм "Волинь" підтримує стереотип, що поляки бувають добрі, ніякі і підлі. Українці ж – лише погані, дуже погані і ті найжахливіші, які кричать "Слава Україні – Героям Слава!"

Зміст

Я не кінокритик і не кіноман. Я не люблю фільми, які епатують кров’ю та жорстокістю. Можливо, тому, що у житті я побачив достатньо горя. У слідчих ізоляторах, таборах для біженців, в селах, де немає більше чоловіків. Я бачив поранених на Майдані. Я був знайомий з загиблими в Криму та багатьма тими, хто не повернувся з фронту.

Днями на прохання місцевої влади я спілкувався у Голенюві з першими глядачами фільму Смажовського "Волинь". У містечку живе багато українців, привезених сюди під час акції Вісла, близько 2 тисяч мігрантів з України. Перед входом в зал – фотовиставка, присвячена 25-річчю Незалежності України.

Фільм завершується. Люди мовчать. Частина виходить. Як почати?

Вічна пам’ять, Господи! Вибачаємо і просимо вибачення.

На Волині було жорстоко замордовано 40-60 тис.поляків. Голокост забрав життя майже усіх євреїв. На цій території під час війни загинуло також кільканадцять тисяч українців. 

Фільм нагадує нам про важливу правду щодо націоналізму. Будь-якого. Польського, німецького, українського, російського. Націоналізм вбиває душу. При світлі смолоскипів та під вигуки він веде сусідів на смерть.

Згадуючи про Волинську трагедію потрібно пам’ятати - там вбивали і гинули громадяни Речі Посполитої. Якщо, спрощуючи, ми називаємо їх поляками, потрібно так і казати – поляки вбивали поляків.

Фільм Смажовського є розповіддю однієї сторони. Він показує події на Волині польськими очима. Часом складається враження - це так само, якби фільм про повстання Спартака зробив мешканець Риму. Все було так чудово, жили собі в мирі-злагоді, та зненацька сусіди збунтувалися і почали вбивати сусідів.


Так от, так добре не було. Фільм тільки побічно згадує про соціальну нерівність на Волині в період до 1939 року. Поляків, які займали усі позиції при владі. Церкви, зруйновані польським військом у 30-х роках та українців, які за оборону своїх церков потрапляли до в’язниці.


Фальшиво, наскільки мені відомо, показані поляки, що вільно говорять українською (аж до українських молитов включно), чисельні мішані шлюби. Цілком проігнорований той факт, що єдиними союзниками Польщі у польсько-радянській війні 1919-21 років були солдати Петлюри з Української Народної Республіки.

Читайте також: Прокляття Волині. Повернення примар минулого

Не згадується генерал Безручко - командир Січових Стрільців, провідник героїчної оборони Замостя від Червоної Армії. Усі вони були зраджені Польщею при підписанні Ризького миру 1921 року, коли та визнала Українську Радянську Республіку, а солдатів, які боронили Варшаву від радянської окупації, закрили в польських таборах для інтернованих. Значна частина тих солдатів померла, змучена хворобами. Зраджені і забуті. І тепер Смажовський, не маючи жодних документальних підстав, показує акцію освячення сокир і ножів в греко-католицькій церкві, яких на Волині у ті часи просто не було. 

Не рахуючи однієї з останніх сцен помсти поляків українцям, у "Волині" гинуть майже виключно поляки, євреї та радянська вчителька. Українців у цьому фільмі смерть не бере.

Фільм підтримує стереотип, що поляки бувають добрі, ніякі і підлі. Українці ж – лише погані, дуже погані і ті найжахливіші, які кричать "Слава Україні – Героям Слава!". Саме такий образ українців створює сьогодні російська пропаганда.

Масові вбивства поляків на Волині – це злочин страшних часів націоналізму. Це неодноразово визнавали ієрархи Греко-Католицької Церкви, Президент України, інтелектуали і громадські діячі. У моєму рідному Любліні прощення просила Надія Савченко – українська героїня, яку не змогли зламати російські слідчі.


Немає доброго часу для таких фільмів. Цю трагедію не можна забути. Фільм про Волинь однозначно мав з’явитися. Але буває винятково поганий час. Фільм Смажовського виходить на екран тоді, коли Україна бореться з російською агресією. Це війна за незалежність. Не тільки українську – а й нашу – польську, європейську.


Крим окупований. Протягом останніх двох років на фронті на Донбасі загинуло близько 20 тисяч українських солдатів, лікарів, журналістів. Це стільки, скільки живе у Голенюві. 1,5 млн. мирних жителів (Познань, Щецин, Гданськ і Гдиня разом узяті) були змушені покинути свої зруйновані бомбами і окуповані домівки на Донбасі і в Криму.

Біженці є в кожному українському місті. В українські будинки вертаються з фронту гроби і скалічені герої. Появу на екранах цього фільму сьогодні можна порівняти з ідеєю промотування фільму про чвари польської шляхти та Тарговицьку змову під час Варшавського Повстання. Радітиме тільки Москва – "Якби ж вони знову розсварилися!"

Фільм на екранах. Зали кінотеатрів заповнює молодь. У цей самий час поруч з нами живуть українці. Вчителі англійської, програмісти, прибиральниці, робітники, студенти. Дехто з них теж піде подивитися "Волинь".

Усі бачать рекламу на плакатах та на телебаченні. Мовчки слухають поляків, які обговорюють фільм в автобусі, на роботі, вдома. Багато хто з них і не чув раніше про Волинську трагедію. Їхні батьки жили в іншій країні. В СРСР, який з одного боку підживлював ненависть до польських панів, з іншої – організував штучний голод, від якого загинули мільйони.

Виходячи на вулиці під час Революції на граніті, Помаранчевої Революції, Революції Гідності, українці вірили, що їх омріяна країна теж стане на європейський шлях. Можливо, не зараз, а в майбутньому-  приєднається до європейських спільнот. Попри заповіти дідів, вони повірили, що найкращими сусідами, які пізнаються в біді, є поляки, які накреслили на своїх прапорах гасло Солідарність!

Ми пам’ятаємо жертв Волинської трагедії. Вибачаємо і просимо нас пробачити. Знаємо, що наші предки не були святими. Вони також чинили беззаконня, про які хтось, колись, в ім’я правди, зніме фільм. Ми зробимо все можливе, щоб пам’ять про ті злочини не спричинила ненависті сьогодні. Ненависті, яка вбиває душу, а часом – і сусідів також. А починається з зображених Смажовським написів на будинках і мови ненависті, яка сьогодні поширюється в Польщі – нищення надгробків та нападів на людей, які моляться на могилах своїх предків.

Наближається 100-та річниця Варшавської Битви. Битви, в якій поляки і українці солідарно стали на оборону Речі Посполитої, України, Європи. Ми зробимо все, щоб пам’ятати і добрі моменти нашої польсько-української історії. Подбаємо про цвинтарі. Помолимося разом на могилах спільних героїв. Розкажемо про це онукам. В Польщі і в Україні.

Автор: Кшиштоф Становський, Голова Фонду Міжнародної Солідарності (Варшава), член Громадянського Комітету Солідарності з Україною, Віцеміністр освіти (2007-2010), Віцеміністр Закордонних Справ (2010-2012).

Переклад: Марія Гурська

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.8°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.71
    Купівля 41.71
    Продаж 42.24
  • EUR
    Купівля 43.47
    Продаж 44.18
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
27 грудня
15:15
"Азербайджанські авіалінії" назвали попередню причину катастрофи літака в Казахстані
15:07
Запорізький оперний співак і військовий Юрій Іваськевич випустив пісню "Птахи" про загиблих побратимів
15:00
Ексклюзив
Катастрофа літака в Казахстані може різко змінити відносини між Баку й Москвою, - колишній головний військовий прокурор Чумак
14:53
Аптеки та книгарні, які доєднались до "Зимової єПідтримки", тепер доступні на інтерактивній мапі
14:40
В Осло відбудуться Дні українського кіно, присвячені пам’яті загиблого на фронті режисера монтажу Віктора Ониська
14:40
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:32
Ексклюзив
Сергій Мороз з Чернігова
Понад 200 концертів та 1,5 млн грн для ЗСУ: юний співак Сергій Мороз з Чернігова розповів, скільки машин вже відправив на фронт
14:27
Оновлено
У Кремлі відреагували на повідомлення про те, що літак "Азербайджанських авіаліній" збила російська ППО
14:19
"Орешник"
Для виробництва "Орешника" росіяни використовують західне обладнання, – Financial Times
14:03
МЗС України
Зміцнення військової підтримки, шлях до ЄС і НАТО, система "е-Консул": МЗС України окреслило пріоритети на 2025 рік
14:02
Росавіація визнала, що в аеропорту Грозного вводили план "Килим" під час авіакатастрофи літака в Казахстані
14:01
OPINION
блог Борис Бабін
Обстріл азербайджанського літака був демонстративним
13:41
Близько 350 тис. дітей, які перебувають за кордоном, продовжують навчання в Україні, – заступниця міністра освіти Кузьмичова
13:34
Другий сезон "Гри в кальмара" спричинив падіння акцій компаній, пов'язаних з його виробництвом
13:27
На Сумщині з-під завалів дістали тіло чоловіка, який загинув через ворожий удар
13:13
НАТО
НАТО посилить військову присутність у Балтійському морі після пошкодження підводних кабелів
12:51
Міноборони допустило до експлуатації у військах всюдихід "Равлик"
12:29
Оновлено
авіакомпанія El Al
Три авіакомпанії припинили рейси в низку міст Росії після трощі літака в Казахстані
12:25
Франк-Вальтер Штайнмаєр
Президент Німеччини Штайнмаєр розпустив бундестаг
12:20
Оля Полякова
"З Євробаченням не склалося": Оля Полякова прокоментувала чутки про участь у конкурсі з піснею шведського композитора
12:17
Перший мер з України відвідав Тайвань
12:12
Петер Пеллегріні, Словаччина
Президент Словаччини Пеллегріні заявив, що зможе відвідати Україну лише після рішення щодо транзиту газу
12:00
OPINION
Війна не завершиться у 2025-му
11:40
Огляд
світ, міжнародний огляд
Росія посилює повітряні атаки на Україну, а українські військові захопили пораненого солдата КНДР. Акценти світових ЗМІ 27 грудня
11:25
зима, ялинка, мороз
Без істотних опадів: Наталка Діденко розповіла, якою буде погода в передноворічні вихідні
11:25
електроенергія
Графіки погодинних вимкнень електрики застосовуватимуть до 17:00: ситуація в енергосистемі 27 грудня
11:19
На Житомирщині затримали наркозалежних чоловіка й жінку, які за гроші підірвали вибухівку біля будівлі ТЦК
11:13
Оновлено
армія КНДР
Перший полонений Силами оборони солдат КНДР помер від отриманих поранень, - розвідка Південної Кореї
11:08
Мільйони гривень за добу: як родина судді Павла Горбасенка заробила на махінаціях з облігаціями внутрішніх державних позик
11:00
Британія навчає бійців ЗСУ вести бої у населених пунктах
Військову підготовку новобранців в Україні планують продовжити до двох місяців
10:59
PR
Криптогаманець Trustee Plus: більше 600 тис. реєстрацій у 2024 році
10:55
Ексклюзив
ЗСУ
"Це нереальна мета": військовий оглядач Пехньо про плани росіян вийти на кордони Донеччини й Луганщини до 20 січня
10:44
Борошно
Зеленський: Україна відправила до Сирії 500 тонн пшеничного борошна
10:31
ГУР ліквідувало керівний склад 4-ї гвардійської військової бази окупаційних сил РФ у Запорізькій області
10:25
Оновлено
президент Південної Кореї Юн Сук Йоль
У Південній Кореї почали слухання щодо імпічменту президенту Юн Сок Йолю і проголосували зі імпічмент в.о. глави держави
10:20
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 27 грудня: скільки коштують долар та євро в обмінниках
10:18
Молдова ЕС
Молдова визначила РФ головною загрозою в новій стратегії національної оборони
10:02
OPINION
блог Тарас Шамайда
Збиття азербайджанського літака: жодна авіакомпанія не повинна літати до Росії
09:44
Ексклюзив
ЗСУ
Макарівка не була в оточенні, ми часто потрапляємо в інформаційні пастки про ситуацію на лінії фронту, - Згурець
09:32
Сі Цзіньпін
Сі Цзіньпін планує відвідати Росію наступного року
Більше новин