Литовський землетрус
Литва всі ці роки була однією з небагатьох колишніх радянських республік, в якій голосували скоріше за ідеологічним принципом. Але і її наздогнали тенденції протестного голосування
Остаточні підсумки парламентських виборів у Литві - їх змогли підвести тільки після "мажоритарного" другого туру - продемонстрували, що і цій країні притаманні тенденції, які зараз панують на всьому європейському континенті. Це - протестне голосування, яке значно зменшує або навіть ліквідує монополію традиційних політичних сил.
Литва всі ці роки була однією з небагатьох колишніх радянських республік, в якій голосували скоріше за ідеологічним принципом. Головними політичними силами країни були консерватори - вихідці з лав руху "Саюдіс" і соціал-демократи, спадкоємці колишньої незалежної компартії Литви.
Однак зараз переможцем виборів виявилася партія, яка в чинному складі литовського сейму мала всього одне місце. А зараз - 56. В 56 разів збільшила свою електоральну підтримку партія Союз селян і зелених.
Не можна сказати, що ця партія з'явилася з нізвідки. Її фактичної засновницею була перший прем'єр-міністр незалежної Литви Казимера Прунскене. Але в 90-і роки Прунскене була популярнішою в колишньому Радянському Союзі, ніж в рідній Литві.
Вона швидко програла боротьбу за владу як першому голові парламенту незалежної Литви, лідеру консерваторів Вітаутасу Ландсбергісу, так і першому президенту відновленої республіки, лідеру лівих Альгірдасу Бразаускасу. Це зараз створена Прунскене партія відібрала можливість сформувати уряд у нового лідера консерваторів, онука Ландсбергіса Габріелюса. Але всі попередні роки створені Прунскене партії були далеко від великої політики.
Кілька років тому Казимера Прунскене перенесла інсульт і новим лідером Союзу селян і зелених став аграрний магнат Рамунас Карбаускіс. Саме під його керівництвом партія стала провідною в Литві. Карбаускіс сприймається виборцями як успішна людина, яка знає, як змінити країну. Між іншим, його рідний брат Міндаугас - провідний російський режисер, художній керівник Московського театру імені Маяковського.
Опоненти стверджують, що цим зв'язки Рамунаса Карбаускіса з Росією не вичерпуються. Але доказів немає. Більш того, на цих виборах селяни і не намагалися поставити під сумнів зовнішню політику країни - хоча ще недавно були активними опонентами вступу Литви до НАТО.
Що пропонують переможці литовцям? Те, що зазвичай пропонують "бунтарі" - обмежити продаж алкоголю, зменшити ціни на ліки шляхом створення мережі державних аптек, поліпшити ситуацію в соціальній сфері, повернути економічних мігрантів ...
Звичайно - боротьба із корупцією. Список партії очолив колишній міністр внутрішніх справ Саулюс Скверняліс. Як все це буде досягатися, поки що не відомо. Цікаво, що переговори про майбутню коаліцію переможці збираються вести і з правими, і з лівими - хоча погляди консерваторів і соціал-демократів істотно відрізняються.
Але, схоже, лідерам Союзу селян і зелених все одно. Партія, яка не має своєї очевидної позиції, просто не вірить в наявність поглядів у інших.
- Актуальне
- Важливе