Ядерний блеф Хрущова. Як Кремль лякав Захід ракетами та добровольцями

Юрій Корогодський
29 жовтня, 2016 субота
16:00

Радянський Союз пробував вести гібридну війну ще у далекі 1950-і

60 років тому, 29 жовтня 1956 року почалась так звана Синайська війна. Велика Британія, Франція та Ізраїль вели війну проти Єгипту, якого підтримував Радянський Союз.

Саме тоді радянське керівництво вперше використало ядерний шантаж як спосіб вирішити політичні питання і вмовити Захід піти на поступки. Так само як і зараз західні еліти іноді переоцінювали можливості Кремля і лише потім розуміли це.

Війна за Суецький канал

Як у будь-якому великому конфлікті з різними учасниками кожна сторона мала свої інтереси у Синайській війні.

Радянський Союз офіційно не брав участі у Синайській війні, однак підтримував Єгипет усіма можливими засобами. Радянське керівництво розглядало країни Азії та Африки як один з фронтів протистояння з Заходом і використовувало будь-який конфлікт для подальшого роздмухування ситуації.

Інші держави теж мали свої причини для військового вирішення питань. Велика Британія та Франція намагались у цій війні призупинити здобуття колоніями незалежності. Ізраїль пояснював своє вторгнення до Єгипту необхідністю припинити диверсійну активність з боку сектора Газа. Єгипет мав плани знищення Ізраїлю та суттєвого посилення своїх позицій у арабському світі.

Передумови конфлікту були закладені ще до початку Другої світової. У 1936 році між Англією і Єгиптом була досягнута домовленість, згідно якої Єгипет ставав незалежною державою, проте британські війська залишалися в зоні Суецького каналу ще на 20 років.

У 1954 році між сторонами був підписаний новий договір терміном на 7 років, що передбачав евакуацію британських військ з Єгипту до червня 1956 року. Єгипет також зобов'язався не перешкоджати свободі судноплавства по Суецькому каналу.

Однак потім єгипетське керівництво потрапило під вплив Радянського Союзу. Отримавши від Москви великі партії сучасного озброєння, Єгипет вирішив, що здатен на більш самостійну політику. Тепер влада у Каїрі була готова до великої війни і сама почала робити кроки для її початку.

26 липня 1956 року єгипетське керівництво заявило про націоналізацію Суецького каналу. Після цього шлях до війни був відкритий. Для західних країн було вкрай важливо зберегти контроль над каналом, який з'єднує Середземне й Червоне моря та дозволяє сполучення між Європою і Азією максимально коротким шляхом, замість обходу Африки або перевезення вантажів сушею.

Зауважимо, що і до цього часу Суецький канал залишається одним з найбільш завантажених морських судноплавних коридорів у світі.

29 жовтня 1956 року ізраїльські війська здійснили превентивний удар проти Єгипту. Вони атакували позиції єгипетської армії на Синайському півострові. Велика Британія і Франція, як і було передбачено заздалегідь, наклали вето на резолюцію Ради безпеки ООН, що закликала Ізраїль припинити агресію проти Єгипту. Вони також висунули власну вимогу, закликавши обидві сторони конфлікту відвести війська на 30 км від Суецького каналу.

Єгипет відмовився виконувати цю резолюцію, яку вважав несправедливою щодо себе. Тоді Велика Британія і Франція почали проти нього військові дії. 31 жовтня британська і французька авіація почали бомбардування єгипетських позицій.

5 листопада в районі єгипетського міста Порт-Саїда було висаджено британсько-французький десант, який впродовж двох діб узяв під контроль значну частину Суецького каналу. Також 5 листопада ізраїльтяни зайняли Шарм-еш-Шейх, розташований на південному краю Синайського півострова. Ізраїльська армія в ті дні контролювала майже весь Синайський півострів і сектор Газа.

Ракетні аргументи

null

Війна складалась невдало для Єгипту. Єгипетська армія за один тиждень втратила багато зброї та військової техніки, яку надав їй Радянський Союз. Плани радянського керівництва по розширенню свого впливу на Близькому Сході та на півночі Африки опинились під загрозою. Треба було врятувати Єгипет від катастрофічної поразки.

Тоді радянське керівництво вирішило вдатись до радикальних кроків. Кремль погрожував Великій Британії, Франції і Ізраїлю найрішучішими заходами, включаючи використання ракетних ударів по території цих країн.

Зокрема, голова Ради Міністрів СРСР Микола Булганін направив ультиматум лідерам Великої Британії, Франції і Ізраїлю, вимагаючи протягом доби припинити військові дії і вивести війська з Єгипту.

У листі англійському прем'єр-міністрові Ідену йшлося: "В якому становищі опинилася б Велика Британія, якби вона була атакована більш сильною державою, яка має усі види сучасної руйнівної зброї? Адже такі країни можуть утриматися від застосування морських або повітряних сил і скористатися іншими засобами - наприклад, ракетним озброєнням».


Також було оприлюднено повідомлення інформаційної агенції ТАСС, в якому було сказано, що якщо Англія, Франція і Ізраїль не виведуть війська з Єгипту і затягуватимуть здійснення цих рішень, то Радянський Союз не перешкоджатиме виїзду радянських громадян-добровольців, які побажають взяти участь у боротьбі єгипетського народу за незалежність.


Радянські лідери часто використовували такий опосередкований спосіб, як повідомлення інформагенцій, щоб донести свою думку до західних лідерів.

Як потім стало відомо, у СРСР тоді лише розроблялись ракети-носії ядерної зброї, які могли б вдарити по Британії. Але британська та французька розвідка про це не знали і повірили словам Хрущова.

Що ж стосується погроз застосувати добровольців, то, як бачимо, прийоми і методи гібридної війни були добре застосовані радянським керівництвом ще у далекі 1950-і.

Невивчені уроки

Шантаж Хрущова зіграв свою роль. 6 листопада 1956 року набула чинності угода про перемир'я, а 15 листопада в зоні Суецького каналу були розміщені підрозділи сил ООН. Це була одна з перших миротворчих операцій Організації Об'єднаних Націй.

Велика Британія і Франція вивели свої війська з Єгипту в грудні 1956 року. Ізраїль остаточно вивів війська з окупованих територій у березні 1957 року.

Згодом у регіоні відбулось ще кілька великих арабо-ізраїльських військових конфліктів, під час яких свою залаштункову роль грав Радянський Союз. І знову світ був на порозі ядерної війни, якої вдалось уникнути завдяки політичним переговорам.

Зараз на Близькому Сході знову неспокійно. Триває війна у Сирії. Вона починалась як громадянська, але втручання інших держав призвело до розширення конфлікту. Особливо ситуація ускладнилась після російського вторгнення.

Сучасне російське керівництво не врахувало уроки безглуздої участі СРСР у протистоянні на Близькому Сході. Навпаки, своєю підтримкою сирійської династії Асада Росія продовжує шлях, вже пройдений радянськими політиками, дипломатами, військовими.

За оцінками політологів, така ситуація може призвести до глобального військового протистояння. Головне в даному разі уникнути ситуації, коли до ядерної війни залишається один крок і ситуація залежить лише від примх та фобій одного лідера, що сидить у Кремлі. У 1956 році такого розвитку подій вдалось уникнути, але чи вдасться зараз? Питання залишається відкритим.

Теги:
Читайте також:
Київ
+9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.52
    Купівля 39.52
    Продаж 40.03
  • EUR
    Купівля 42.21
    Продаж 42.95
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
19 квітня
13:14
У 2024 році Україна отримає 560 млн євро від ЄІБ для низки проєктів. Деталі
12:58
Алек Болдвін
Убивство українки Гатчінс: юристи Болдвіна домагаються припинення справи, але експерти вважають, що суду не уникнути
12:51
"Україні було б краще прийняти умови Росії": добірка фейків і маніпуляцій світових ЗМІ за 19 квітня
12:50
Оновлено
Зеленський відвідав українських поранених бійців
Зеленський провів нараду щодо безпекової ситуації на Донеччині та відвідав поранених військових
12:43
заморозки
Синоптикиня Наталка Діденко розповіла, де в Україні очікувати заморозків у вихідні
12:39
Оновлено
РФ атакувала Україну: у Дніпрі й області є загиблі та поранені, в тому числі діти
12:29
Дональд Туск
"Не можемо завдавати шкоди Україні, коли вирішується доля війни": Туск закликав польських фермерів припинити блокування кордону
12:23
Планували передати технологічні розробки у сфері енергетики: на Харківщині затримали пособників окупантів
12:15
ЄСПЛ відхилив позов Кіркорова, який оскаржував заборону на вʼїзд до Литви через підтримку агресії РФ
12:10
Аналітика
Чому у Грузії знову протести. Еспресо пояснює
12:07
Чорноморський флот РФ
Партизани розвідали військово-морську базу РФ у Новоросійську
12:07
OPINION
Андрій Дудченко
Що заважає переходу духовенства з УПЦ до ПЦУ?
12:01
електроенергія
В Україні зафіксували дефіцит електроенергії, залучено аварійну допомогу: ситуація в енергосистемі станом на 19 квітня
11:46
Apple
Apple видалила WhatsApp і Threads зі свого App Store у Китаї. Причина
11:20
Ексклюзив
Бахмут
На Бахмутський напрямок окупанти перекинули армійську авіацію, ЗСУ не вистачає ППО, - майор НГУ Кожубенко
11:14
У Міноборони закликали українців іти в сапери: обіцяють страхування й додаткові виплати
11:14
Огляд
світ, міжнародний огляд
Путін розпочне війну проти НАТО, якщо Україна програє, тим часом Росія нарощує виробництво зброї. Акценти світових ЗМІ 19 квітня
11:13
Дмитро Кулеба з Антоніо Таяні
Кулеба обговорив можливість посилення ППО України з італійським колегою Таяні
11:10
На фото: "Відьмак", виробництво четвертого сезону з Ліамом Гемсвортом
Netflix почав зйомки 4-го сезону "Відьмака" з Гемсвортом та оголосив про завершення серіалу
10:56
Педро Санчес
Іспанія протягом кількох тижнів може визнати Палестинську державу, - ЗМІ
10:54
ППО
Україна потребує глибоко ешелонованої системи ППО, - Повітряні сили
10:36
онлайн-шахрайство
В Україні цьогоріч відкрито рекордну за 12 років кількість справ через шахрайство, - Опендатабот
10:33
Організація Об'єднаних Націй, ООН
США ветували резолюцію про надання Палестині членства в ООН
10:26
Оновлено
ЗСУ збили у РФ літак Ту-22м3, що запускав по Україні ракети Х-22/Х-32
10:10
Ексклюзив
на фото ситуація на фронті
Спротив українців на окупованих територіях допомагає ЗСУ, окупанти бояться, - заступник голови Бердянської райради Дудукалов
10:07
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 19 квітня: скільки коштують долар, євро та злотий
10:05
Чорне море, Крим
РФ скасувала парад в Криму на 9 травня
10:02
OPINION
Валерій Чалий
Війна припиниться, коли у світі зрозуміють її причини та наслідки
10:00
Партнерський матеріал
В Україні нагородили переможців премії "Ранкові зорі" для вчителів
09:50
Майк Пенс
Ексвіцепрезидент США Пенс припустив, що Путін почне війну з НАТО, якщо Україна програє
09:42
обстріл, ППО
Українська ППО знищила 15 ракет і всі 14 "шахедів", які РФ запустила в ніч на 19 квітня
09:20
Ексклюзив
російські війська окупанти
На окупованій Херсонщині росіяни проводять кампанію із заохочення людей вступати до армії РФ, - Соболевський
08:55
Наслідки атаки по Дніпру 19 квітня 2024 рік
ППО має перебувати не на складах, а в містах, які зазнають ударів, - Зеленський відреагував на масовану атаку РФ
08:50
F-16
Польща піднімала у небо винищувачі через атаку РФ по Україні
08:31
Оновлено
Україна_Польща
У Польщі затримали агента спецслужб РФ, який готував замах на Зеленського
08:03
OPINION
Олексій Голобуцький
Усе вирішуватиметься в Європі й вирішуватиме Європа
07:44
Оновлено
втрати ворога
Армія РФ за добу війни в Україні втратила 870 військових, 9 танків та 21 артсистему
07:33
Маріуполь
В окупованому Маріуполі пролунали вибухи, уражено пункт РФ, - Андрющенко
07:19
Дональд Трамп
У суді щодо приховування Трампом виплат порнозірці обрали 12 присяжних
07:13
Радослав Сікорський
"Угорщина блокує компенсації за надану Україні зброю": очільник МЗС Польщі заявив про ускладнення подальшої допомоги
Більше новин