Як перемога Трампа вдарить по економіці України
Якщо переможе Трамп, в світі набереться критична маса ідіотів при владі. А фінансові ринки цього дуже не люблять
У понеділок, 7 листопада, на світових фондових ринках було майже свято. Прийнаймні це так виглядало, враховуючи, що майже всі ключові індекси злетіли вгору. А найважливіший індикатор, американський індекс S&P 500 додав майже 2%.
І що ж так порадувало спекулянтів та інвесторів? Промислове зростання в Китаї чи інфляція в Японії, зростання зайнятості в Європі чи падіння котирувань нафти? Ні, всьому причина - останні результати голосування, за якими Хіларі в черговий раз пішла у відрив від Трампа.
Фінансовий ринок, майже всі системні гравці в світовій економіці, поставили проти Трампа. І цьому безліч причин. Основна - особистість самого Трампа. Хілларі не люблять в США, і зрозуміти з Києва, чому, досить складно. Але не люблять. Вважають холодним розважливим стервом. І вона могла б програти будь-якому іншому республіканцю. Але не Трампу, популізм якого лякає еліти.
У світі зараз, як це зазвичай проходить після всіх криз, йде зростання популярності популістів, як колись перед Другою світовою війною. Неадекватний президент Філіппін стріляє наркоторговців і всіх, хто потрапляє під руку, зізнаючись у любові до Путіна. Ердоган приміряє на себе звання володаря Османської імперії, нервуючи сусідів, а по всій Європі раз по раз перемагають ультраправі. Не залишилися осторонь і США, де саме на тлі тих же тенденцій Трамп зміг набрати так багато прихильників.
Якщо б переміг Трамп, в світі набралася б критична маса ідіотів при владі, що призводить зазвичай до непрогнозованих наслідків.
По-друге, ринки дуже не люблять зміну адміністрацій в Білому домі. Коли республіканець змінює демократа, чи демократ республіканця, не важливо, відбувається зміна політики. А це нервує ринки.
Ну і нарешті, інвестори не люблять повноти влади в одних руках. І зараз, коли Конгрес і Сенат під контролем республіканців, фінансовому співтовариству дуже комфортно, щоб в Білому домі сидів демократ.
В результаті, коли моделі, створені під складні виборчі системи США, почали давати ймовірність перемоги Хіларі на рівні в 90%, ринки побігли в ралі. Багато на ринках відчули дежа-вю. Саме так ринки, особливо англійські, поводили себе перед голосування по Brexit. Тоді, навіть у день голосування, здавалося, що вдалося уникнути найгіршого. Але виявилося, що це тільки здалося. Динаміка британського фунта за останні місяці чітко показує, наскільки помилилися ринки. Але ситуація і схожа, і ні.
По-перше, моментом. Перед голосуванням в Британії він був не на користь ринків. І кількість прихильників виходу Британії з ЄС зростала. У випадку ж з американськими виборами все не так. Провал Хілларі на початку минулого тижня вдалося ліквідувати і вона знову впевнено пішла вперед.
По-друге, саме факт Brexit, несподіваного і жахливого, змусив політичні еліти серйозно поставитися до Трампа. І зробити все, щоб несподіванки не сталося. І це у них вийшло.
В результаті, якщо Хілларі доведе свою кампанію до логічної перемоги, ринки зрадіють. Може, ми навіть побачимо Різдвяне раллі. Але в цілому її перемога вже в ціні і означає лише невисоку волатильність котирувань і спокій інвесторів.
Яке, втім, дорогого коштує. У світі продовжує залишатися дуже багато грошей і нехай на тлі перемоги Клінтон Федеральна резервна система США, швидше за все, підвищить ставку в грудні, це не сильно вплине на ситуацію. Грошей багато і вони ллються рікою, в тому числі в найвіддаленіші куточки світу, такі як Україна. Треба їх просто вміло приймати.
Якщо ж ринки помиляються і Трамп виграє, то завтра нас чекатиме "Чорна середа". Коли різко впадуть котирування на біржах, піде в піке долар і злетять ціни на золото. І не тому, що ринки бояться там економічних поглядів Трампа. А тому що бояться його непередбачуваності.
Само собою, початковий ефект буде навіть занадто сильний. Все-таки інститути в США істотно обмежують владу президента, навіть якщо він виглядає таким божевільним як Трамп. І колись потім частина втрат відіграється. Але не відразу.
І більше за інших від перемоги Трампа постраждали б ринки, що розвиваються, в тому числі й Україна. Таке зростання ризику в системі завжди призводить до відтоку в надійні активи, а значить продаються ризикові інструменти і інвестори біжать в США. Як би парадоксально це не звучало, адже США і були б джерелом ризику.
В такому випадку ми ризикуємо побачити тиск на гривню, правда, не критичну, і зменшення прогнозів економічного зростання країни на найближчі пару років. Так само як і ризикуємо побачити історичний поцілунок Трампа і Путіна, хоча і цей ризик не варто переоцінювати. Увійшовши в Білий дім, люди стають більш стримані в зв'язках.
Але, в будь-якому випадку, нічого хорошого цей результат виборів у США Україні не принесе. Ні економічно, ні політично. І добре, що його ймовірність поки оцінюється в скромні 10% -15%.
- Актуальне
- Важливе